Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Mesko realizuje kolejny projekt w ramach Europejskiej Agencji Obrony

Autor. Mesko S.A.

W styczniu br. uruchomiony został ważny projekt zbrojeniowy - Small Arms Ammunition Technologies. SAAT skupia 18 europejskich podmiotów, a jego budżet wynosi 8,3 mln euro. Polskę reprezentuje MESKO S.A. oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Projekt SAAT zaplanowano na cztery lata. Będzie realizowany przez europejskie konsorcjum złożone z firm branży zbrojeniowej, organizacji i instytucji badawczych oraz ministerstw obrony z dziewięciu krajów. Inicjatywa koordynowana jest przez Europejską Agencję Obrony EDA.

Reklama

„Dla MESKO to kolejny projekt finansowany ze środków zewnętrznych i realizowany pod auspicjami Europejskiej Agencji Obrony. Jego celem jest prowadzenie prac rozwojowych dla potencjalnego nowego kalibru pośredniego między 5,56 mm a 7,62 mm, który może zastąpić kaliber 5,56 mm używany w wojskach NATO. Udział MESKO w inicjatywie o międzynarodowym zasięgu potwierdza wiodącą pozycję naszej firmy na europejskim rynku” – podkreśla Renata Gruszczyńska, Prezes Zarządu MESKO S.A.

    Projekt umożliwi opracowanie nowego standardu naboju do indywidualnej broni strzeleckiej, co znacząco zwiększy interoperacyjność oraz zdolność rażenia siły żywej zarówno nieosłoniętej, jak i chronionej indywidualnymi osłonami balistycznymi, a także sprzętu na polu walki.

    „W wyniku realizacji projektu SAAT spółka pozyska cenną wiedzę i poszerzy kompetencje z dziedziny projektowania amunicji małokalibrowej oraz – co równie ważne - będzie miała aktywny wpływ na finalną wersję opracowywanego naboju” – mówi Katarzyna Lipińska, Członek Zarządu ds. Technicznych i Rozwoju MESKO S.A

    Autor. Mesko S.A.

    Projekt SAAT realizuje konsorcjum, w skład którego wchodzą FH Herstal - koordynator projektu oraz: Beretta (Włochy), CZUB (Czechy), Eurenco (Belgia i Szwecja), Fiocchi Munizioni (Włochy), MESKO (Polska), Nammo (Norwegia i Szwecja), Nobel Sport (Francja) i Swiss P Defence (Szwajcaria) oraz organizacje badawcze: Armasuisse (Szwajcaria), DGA Techniques Terrestres (Francja), FFI (Norwegia), FOI (Szwecja), RMA (Królewska Akademia Wojskowa Belgii), TNO (Holandia) oraz WAT (Wojskowa Akademia Techniczna, Polska).

      Reklama

      WIDEO: Abramsologia stosowana, czyli wszystko o M1 | Czołgiem!

      Reklama

      Komentarze (1)

      1. OptySceptyk

        Taka amunicja jest już od lat gotowa i nazywa się Grendel. Ewentualnie można pomyśleć o łusce polimerowej i naboju teleskopowym, ale to raczej nie będzie przedmiotem projektu? Chyba, że chcemy znowu utopić mnóstwo kasy w zabawy z amunicją bezłuskową. No i pozostaje pytanie, czy aby na pewno inwestowanie w amunicję strzelecką to jest to, co należy absolutnie koniecznie robić właśnie teraz.

      Reklama