Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Europejski projekt nowej amunicji strzeleckiej

Karabinek FN SCAR-L wraz z podwieszanym granatnikiem.
Karabinek FN SCAR-L wraz z podwieszanym granatnikiem.
Autor. NATO eFP Battle Group Lithuania/X

Na początku stycznia 2025 uruchomiony został jeden z ważniejszych europejskich projektów zbrojeniowych - Small Arms Ammunition Technologies (SAAT), którego liderem jest belgijski producent broni strzeleckiej - FN Herstal. W tę inicjatywę wspieraną przez Europejską Agencję Obrony EDA zaangażowanych jest dziewięć krajów, w tym Polska.

Zaplanowany na cztery lata projekt SAAT realizowany ma być przez europejskie konsorcjum złożone z firm zbrojeniowych, organizacji badawczych i ministerstw obrony z dziewięciu krajów. Jego efektem ma być ustanowienie wspólnego standardu dla amunicji strzeleckiej w Europie w celu zwiększenia interoperacyjności i wzmocnienia europejskiej autonomii strategicznej i suwerenności w dziedzinie obronności. W szczególności chodzi o:

  • określenie wymagań dotyczących skuteczności amunicji do broni strzeleckiej wobec obecnych i przyszłych zagrożeń. i przyszłym zagrożeniom;
  • określenie aktualnego stanu technologii amunicji do broni strzeleckiej w zakresie pocisku, materiału miotającego, łuski i ich wzajemnego oddziaływania z bronią
  • opracowanie zoptymalizowanego prototypu pocisku do broni strzeleckiej;
  • optymalizację technologii komponentów amunicji.
Reklama

Podczas spotkania inauguracyjnego, które odbyło się w siedzibie FN Herstal (należącego do FN Browning Group) w belgijskim Liège w połowie grudnia, przedstawiciele uczestniczących krajów: Belgii, Czech, Francji, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Szwecji i Szwajcarii - ustanowili zarządzanie projektem i położyli podwaliny pod współpracę.

Projekt SAAT, którego budżet wynosi 8,3 miliona euro, skupia 18 europejskich partnerów - dużych producentów, MŚP, instytuty badawcze i krajowe organy obrony - z których wszyscy wnoszą wiodącą wiedzę specjalistyczną w swoich dziedzinach. Uczestnicy z branży, poza koordynatorem projektu - firmą FH Nerstal to: Beretta (Włochy), CZUB (Czechy), Eurenco (Belgia i Szwecja), Fiocchi Munizioni (Włochy), Mesko, Nammo (Norwegia i Szwecja), Nobel Sport (Francja) i Swiss P Defence (Szwajcaria). Jeśli chodzi o organizacje badawcze, w konsorcjum uczestniczą: Armasuisse (Szwajcaria), DGA Techniques Terrestres (Francja), FFI (Norwegia), FOI (Szwecja), RMA (Królewska Akademia Wojskowa Belgii), TNO (Holandia) oraz WAT (Wojskowa Akademia Techniczna, Polska).

Czytaj też

Tak szeroki udział zarówno firm, producentów amunicji jak i ośrodków badawczych podkreśla zaangażowanie krajów europejskich we wspieranie innowacji i współpracy w sektorze wojskowej broni strzeleckiej i amunicji. Jest to też zapewne odpowiedź na amerykański program NGSW (Next Generation Squad Weapon), w ramach którego wprowadzany jest nowy standard amunicji strzeleckiej kal. 6.8x51 mm Common Cartridge. Szczególnie, że rozwiązanie to (broń i amunicja) jest oferowane już niektórym europejskim sojusznikom USA, poszukującym następców obecnie używanych konstrukcji.

„To spotkanie inauguracyjne jest pierwszym krokiem w ambitnej podróży do opracowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie amunicji dla europejskich sił obronnych” - powiedział Jonas Granberg, Project Officer Ammunition Technology w Europejskiej Agencji Obrony. Podkreślił również, że SAAT dostarczy przyszłościowe rozwiązania dzięki wykorzystaniu wiedzy specjalistycznej partnerów z całego kontynentu.

Reklama
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (5)

  1. Monkey

    Europa jak zwykle trochę w tyle. Ale dobrze, że coś się w tym kierunku dzieje. Super, że w konsorcjum jest nie tylko polska firma, ale i polski ośrodek badawczy👏🏻

    1. GEN65

      A która to ta firma ???

    2. mick8791

      @GEN65 ale Ty tak na poważnie pytasz? Litości...

  2. Remov

    FB Radom nie bierze udziału

    1. mick8791

      A czy FB Radom jest producentem amunicji? No nie! Więc z jakiej paki miałby brać w tym udział?

  3. xdx

    Marines nie wprowadzają nowej amunicji, zostały przy starym podziale który jest optymalny. Z tego co widać w amerykańskich serwisach to w Armii też raczej nie skaczą w górę. Żołnierze potrzebują ilości a nowa amunicja tę ilość redukuje

  4. Extern.

    Czyli przepalą 8,3 miliona euro na różne sympozja by dojść do konsensusu że nowy Amerykański nabój 6.8x51 jest tym czego potrzebują?

    1. QVX

      Albo, że duet 5,56 i 7,62 to ideał w zależności od tego, co będzie w USA.

    2. Dzejro

      No wlasnie

  5. szczebelek

    Wspólny projekt, wydane pieniądze, ale patenty i licencje zostaną w zagranicznej firmie 🤣

Reklama