Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Mastalerek: nie mogliśmy dostać więcej na amunicję, skoro wnioskowaliśmy o 11 mln euro

Autor. U. S Army

Nie mogliśmy dostać więcej na amunicję decyzją Komisji Europejskiej, skoro wnioskowaliśmy o 11 mln euro - stwierdził szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Pytany, czy w ten sposób krytykuje byłego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odpowiedział, że „mówi o faktach”.

Reklama

W niedzielę w Polsat News politycy odnosili się do piątkowej decyzji Komisji Europejskiej o przekazaniu koncernom zbrojeniowym 500 mln euro na zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji artyleryjskiej. Wśród beneficjentów jest jedna firma z Polski – zakłady Dezamet, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej - która otrzyma z tej puli ok. 2,1 mln euro.

Reklama

Poza Polską środki tafią do firm w innych krajach UE i Norwegii, których listę opublikowała Komisja Europejska. Przykładowo ok. 85 mln euro otrzymają firmy niemieckie, 87,6 mln euro norweskie, 27 mln euro węgierskie, 32,5 mln euro fińskie, 38 mln euro francuskie, 23,8 mln euro hiszpańskie, a 19 mln euro szwedzkie.

„Nie mogliśmy dostać (…) tyle co Węgrzy, bo wnioskowaliśmy o 11 mln euro. Bo te wnioski były na 11 mln euro i czasem trzeba się potrafić uderzyć w piersi” - zwrócił uwagę szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Pytany, czy w ten sposób krytykuje byłego Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, odpowiedział, że „mówi o faktach”. Jego zdaniem nie powinniśmy się więc dziwić, że Niemcy dostali prawie 100 mln euro.

Reklama

Czytaj też

Wicemarszałek Sejmu, poseł konfederacji Krzysztof Bosak zwrócił uwagę, że Polska ma też „problem produkcyjny”. „Nie da się dostać dofinasowania na produkcję, która w kraju nie istnieje. Wypowiadamy się tak, jakby Polska była potęgą w zakresie produkcji zbrojeniowej (…). Przemysł zbrojeniowy był demontowany, dekapitalizowany, wyprzedawany, zamykany przez ostanie dziesiątki lat. Było pozorowanie, niekończące się prace badawcze bez wdrożeń, brak jakiejkolwiek produkcji na większą skalę” - opisał sytuację Bosak. Jego zdaniem dlatego Polska kupuje uzbrojenie w Korei, bo „okazało się, że polskie firmy, które nie zostały pozamykane nie są w stanie wyprodukować więcej”.

Przyznał, że pretensje powinniśmy mieć do samych siebie. „Rozmawiałem z ludźmi ze spółek zbrojeniowych z rozdania pisowskiego, oni wszyscy mieli poczucie, że to jest wegetacja. Jak można rozwijać firmę, jeżeli w ciągu 8 lat, sześć, czy więcej razy zmienił się zarząd” - zauważył Bosak. Przyznał, że prezydent nie miał konstytucyjnych kompetencji, by reagować.

„To nie są kompetencje prezydenta” - zauważył Mastalerek. „Prezydent zawsze zabiegał o silną armię i wiele inwestycji było dzięki prezydentowi, ale nie ma żadnego wpływu na spółki. To jest oczywiste. One są pod ministerstwem aktywów państwowych (pod nadzorem - PAP)” - wskazał. „Dzięki prezydentowi bardzo dużo spraw modernizacyjnych się w wojsku udało, udało się wiele zakupów i dalej prezydent o to będzie zabiegał” - zapewnił Mastalerek.

Decyzja KE o przekazaniu koncernom zbrojeniowym 500 mln euro ma umożliwić europejskiemu przemysłowi obronnemu zwiększenie zdolności produkcyjnych do 2 mln pocisków rocznie do końca 2025 roku. Obecnie te moce są szacowane na nieco ponad 1 mln rocznie.

Czytaj też

Były minister obrony narodowej, poseł PiS Mariusz Błaszczak, w sobotę na platformie X napisał: „Donald +Król Europy+ Tusk załatwił dla Polski całe 0,42 proc. z unijnego programu produkcji amunicji. Inicjatywa Komisji Europejskiej jest słuszna i potrzebna. Tylko dlaczego z przekazanych 500 mln euro dla europejskich firm zbrojeniowych na zwiększenie produkcji amunicji artyleryjskiej, Polska otrzymuje zaledwie ok. 2,1 mln euro?” - zapytał Błaszczak. Jak dodał, niemieckie firmy dostaną ok. 85 mln, a węgierskie 27 mln euro.

Na ten wpis zareagował w sobotę rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Janusz Sejmej. „Panie Pośle Błaszczak:grantów na produkcję amunicji mamy dokładnie tyle, ile Pan pozostawił po sobie w polskim przemyśle zbrojeniowym” - stwierdził. „To, że zdobywa go tylko jedna nasza firma powinno być dla Pana wstydem, bo oferty można było składać przez 2 miesiące od października 2023 r., a do tego programu zgłosił Pan akces osobiście w marcu 2023 r. A więc program był ogłoszony za kadencji rządu PiS!” - wskazał Sejmej.

„Warto było dbać o nasze firmy, a nie koncentrować się na ciągłej wymianie prezesów. Dziś mamy tego efekty. Z trzech firm, jakie aplikowały do programu ASAP zakwalifikowano zaledwie jedną. To obraz jaki Pan po sobie pozostawia” - podsumował rzecznik MON.

Źródło:PAP
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (8)

  1. Seb66

    Serio wg Mastalerka jak się wnioskuje o 11 mln Euro to normalne, że dostaje się ...2 ??? I nawet "przywrócenie demokracji" nie pomogło?

  2. Obiektywny

    Ale przepraszam bardzo krótka decyzja po takiej wiadomości , całkowite embargo na produkcję amunicji dla Ukrainy , cała bieżącą produkcja na potrzeby zapełnienia polskich magazynów , czy to 155 mm pociski artyleryjskie czy zwykłe karabinowe od kwietnia zero przekazywania na wschód . Skoro wszyscy wiedząc o co chodzi i grają w takie jawne kulki to przepraszam bardzo komu ma zależeć na tym jedynie nam ?? Niech produkuje Rheinmetal i inne firmy które dostały zastrzyki realnej gotówki , Ja nie wiem czy w ten naród wpisana jest jakaś genetyczna prawidłowość że my zawsze wszędzie wychodzimy jak Zabłocki na mydle

    1. Davien3

      Obiektywny, taak wiem ze rosja by sie ucieszyła ale nic z tego.

  3. bezreklam

    Bo nie poinformowano nas o co toczy się gra. Wina raczej UE

    1. Essex

      tak tak....innych poinformowano za naszymi plecami, wszyscy winni tylko nie my...my jak zwykle ograni o swicie...nóz w plecy....jak to o nas świadczy???? pomyślałeś jak pisałeś ten tekst???? wszyscy dookoła robią nas w balona....albo trzeba iść do Rosji ( tam nas na pewno szanują) albo na Marsa

    2. Davien3

      bezreklam, a czemu UE miała o czymkolwiek informowac Rosje?

  4. Extern.

    Fakt faktem były minister Błaszczak jednak nie był znany z tego że składał zamówienia w naszym przemyśle, co realnie mogło go wzmacniać. Ale i nowi decydenci też się nie popisują, ostatni duży kontrakt na granatniki CG razem z amunicją. Wszystko od Szwedów, Ja rozumiem, śpieszymy się, ale żeby nawet na najbardziej podstawową amunicję nie wzięto licencji!!! Krajowe zdolności produkcyjne nie biorą się z zagranicznych półkowych zakupów, no to już taką oczywistość nasi decydenci powinni chyba rozumieć, a nie udawać zaskoczonych.

  5. Podszeregowy

    Niemcy dostali wszystko co chcieli, a my z 11 tylko 2. Brawo Wy!

    1. Essex

      Jakbyś sie skoncentrował na meritum sprawy to może byś doczytał żę nie sponsorowano całych wniosków a tylko max 50% wartości....widocznie reszta naszych wniosków byla słaba, trudno to pojąc????? czy w naszym kraju jest jedna poważna firma zbrojeniowa rozmiaru KMW czy Reinn???? nie???? no jak mi przykro, najpierw trzeba coś zbudować, wymysleć, sprzedawać to coś i nie być manufakturą....ja wiem że nam sie należy bo wstaliśmy z kolan ale bądźmy realistami...to nie boli!

  6. rwd

    Pan wini wójta, wójt księdza a prochu jak nie było tak nie ma i nie będzie.

  7. Nihoo

    Wypadałoby w końcu uruchomić tą fabrykę w Pionkach.... Ciekawe czy kupione w 2017 roku maszyny jeszcze się do czegoś nadają...

  8. Bellcross

    Z pieniędzmi unijnymi jest tak, że kiedy o nie wnioskujesz to wtedy cała twoja firma jest pod nadzorem ue, a skoro te firmy nie wnioskowały o duże pieniądze to znaczy też że ich nie potrzebowały… nikt nie zawinił, to tylko polityka.

Reklama