Reklama

Polityka obronna

Polityczna burza. Grosze z UE dla Polski na produkcję amunicji

Autor. Elbit Systems

Komisja Europejska ogłosiła przyznanie wsparcia finansowego w wysokości 500 milionów euro na rzecz firm obronnych w Europie, mające na celu podniesienie ich zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej. Celem inicjatywy jest zwiększenie produkcji do poziomu dwóch milionów pocisków rocznie do końca 2025 roku, co stanowi znaczący wzrost z obecnych poziomów, przekraczających ledwie milion pocisków rocznie. Ta finansowa iniekcja ma również zachęcić do dalszych inwestycji w sektorze, potencjalnie zwiększając całkowitą wartość inwestycji do około 1,4 miliarda euro.

W ramach programu, znanego jako Act in Support of Ammunition Production (ASAP), wsparcie zostanie przyznane wybranym firmom w całej Unii Europejskiej oraz w Norwegii. Na liście beneficjentów znalazły się przedsiębiorstwa z wielu krajów, w tym Polska, gdzie firma Dezamet, będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, otrzyma finansowanie w wysokości około 2,1 miliona euro. Największe wsparcie, przekraczające 87 milionów euro, zostanie przekazane przedsiębiorstwom z Norwegii.

Czytaj też

Wśród innych państw beneficjentów znalazły się Niemcy, otrzymujące około 85 milionów euro, Węgry z 27 milionami euro, Finlandia z 32,5 miliona euro, Francja z 38 milionami euro, Hiszpania z 23,8 miliona euro, a Szwecja z 19 milionami euro wsparcia. Ponadto, fundusze zostaną przydzielone konsorcjom złożonym z firm z różnych krajów, w tym międzynarodowym konsorcjum włosko-francusko-norwesko-fińsko-łotewskiemu, które otrzyma około 41,3 miliona euro, oraz innym grupom, takim jak grecko-słowackie czy niemiecko-rumuńskie, które także skorzystają z finansowania. Celem finansowej pomocy jest nie tylko zwiększenie zdolności produkcyjnych firm obronnych, ale także wsparcie Ukrainy poprzez dostarczenie większej ilości amunicji oraz uzupełnienie zapasów krajów członkowskich Unii Europejskiej. Decyzja podkreśla dążenie UE do wzmocnienia własnego przemysłu obronnego oraz do wsparcia sojuszników w obliczu rosnących wyzwań bezpieczeństwa.

Czytaj też

W mediach społecznościowych pojawiły się również informacje, że oprócz Dezametu, wnioski o grant złożyły również inne polskie firmy, takie jak Nitrochem i Mesko, które jednak nie otrzymały wsparcia. O sytuacji ostro wypowiedział się szef BBN Jacek Siewiera, który nazwał ją skandalem.

Reklama

Odpowiedział mu wiceminister obrony Cezary Tomczyk, wskazując, że „skandalem jest stan polskiego przemysłu obronnego po ośmiu latach rządów PiS oraz fakt, że część firm w ogóle nie złożyła wniosków o dofinansowanie. Całość procesu odbyła się za czasów ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i ministra obrony Mariusza Błaszczaka”.

Warto zwrócić uwagę na to, jak rozłożone były środki na dofinansowanie. Większość przeznaczona jest na zdolności produkcji komponentów i materiałów, czyli prochów (248 mln euro) i materiałów wybuchowych (124 mln euro). Na pociski przeznaczono 90 mln euro. Polska zbrojeniówka ma tu mocno ograniczone zdolności - nie produkuje np. nitrocelulozy, brakuje też zdolności produkcji prochów wielobazowych. Oznacza to, że trudno było się ubiegać o przyspieszenie rozbudowy zdolności, jeśli tej zdolności nie było. Ponadto, o ile w marcu 2023 roku ogłoszono rządowy program Narodowa Rezerwa Amunicyjna, na kwotę 14 mld zł (12 mld na zakupy amunicji i 2 mld na dofinansowanie zdolności), to ze względu na opóźnienia na razie nie rozdysponowano środków z NRA. Umowa na amunicję z grudnia 2023 roku zawarta przez Agencję Uzbrojenia jest finansowana ze standardowego budżetu MON.

Reklama

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej złożono łącznie 82 wniosków, dofinansowanie przyznano 31 z nich.

Autorzy: Bartłomiej Wypartowicz Jakub Palowski

Reklama
Reklama

Komentarze (55)

 1. wert

  popaprani zwyczajowo sprowadzaja temat do wojenki. Złożono wnioski na 11 mln. Złożono wnioski ZASADNE nie wydmumane czy na wyrost bo nie o takie załatwianie sprawy powinno chodzić- to tworzenie zwykłego bajzlu! To że Dezamet produkujący tak potrzebną UKR amo dostał aż 2 mln ojrasów ośmiesza ojrokołchoz (nie dziwi). To że Mesko produkujące Pioruny nie dostał złamanego ojrasa mówi dużo o znaczeniu Polski i jej "nowego" "żondu" Mogli załtwi co trzeba i spić śmietankę- kasa jest teraz. "żadnych złudzeń mności panowie"

  1. Edmund

   Bo w Unii europejskiej liczą się wyłącznie bardzo wąsko rozumiane interesy najsilniejszych Państw. Jak by Polska ,,nie pyskowała" i nie miała swojego zdania oraz głosowało z zamkniętymi oczami wszystko co Bruksela / Berlin chce, to by i te miliony dostała. 7 mld euro proponuje się Egiptowi, aby pomógł w zatrzymaniu emigracji z Afryki. Jaka pomoc była w tym samym zakresie od Polski? Polska to sama na własny koszt zrobi, a trzeba było utworzyć korytarz ,,humanitarny autobusowy" do Berlina i głośno wołać o prawach człowieka, humanitaryźmie - a wtedy Berlin i Bruksela bardzo dbałyby same o relacje z Polską.

  2. AleMania

   Mesko cały czas dostarcza amunicję z maksymalną produkcją więc nie ma powodu by dawać dodatkowe pieniądze.

  3. wert

   AleMania@ przeczytałes co napisałeś? NAMO czy RLS też dostarczają amunicję "z maksymalną produkcją". To ma być przeszkoda?

 2. RGB

  Nóź się w kieszeni otwiera, kiedy się o takich rzeczach słyszy. NITRO-CHEM jeden z największych w Europie producentów materiałów wybuchowych, nie złożył wniosku w kategorii materiały wybuchowe tylko w kategorii "Shells". To może byłoby i śmieszne gdyby nie było tragiczne, tym bardziej że wszystkie wnioski z kategorii " "Explosives" były rozpatrywane pozytywnie. Już rzeczą bardzo dziwną było to, że ktoś w PGZcie zapomniał sobie przesłać Rumunom oferty na Kraby, ale jak się okazuje takich "błyskotliwych" posunięć było tam dużo więcej. Czy tam pracowały dzieci? Jeśli się zmienia prezesów według zasady "mierny, ale wierny" to takie są efekty. Swoja droga chętnie bym się dowiedział jakie są tak naprawdę nasze możliwości produkcji pocisków 155mm?

  1. Sabra

   Ale to zlikwidowany 24 lata temu PRONIT, a nie NITRO-CHEM produkował nitrocelulozę.

 3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Prezes Polski - o REALNEJ pozycji Polski nie decyduje wcale dyplomacja i uczestnictwo w takich formatach jak Trójkąt Weimarski. Decyduje REALNA siła i pozycja Polski w tym układzie sił. Trójkat Weimarski - czyli Niemcy i Francja - nie po to zapraszają Polskę do tego formatu, by Polsce pomóc - tylko aby w ten sposób narzucić Polsce kontrolę. Po to by zebrać wszelkie zyski z rozwoju sytuacji geostrategicznej, mieć wpływ na Polskę, zepchnąć na nią maksymalnie koszty - a dla siebie chcą maksymalne korzyści. Taka jest REALNA gra. Rozdział środków wyraźnie to pokazuje. Nie mają dla nas nawet symbolicznej marchewki - tylko kij. Właśnie w rękawiczkach Brukseli dostaliśmy "kij"=40 mln EUR kary za kolejne "naruszenia" wg KE + 50 tys EUR dziennie.

  1. Kajko

   Dokładnie, niestety w kraju mamy deficyt ludzi myślących, więcej dużo osób tego nadal nie dostrzega, nadal przeważają kompleksy i niska samoocena...

 4. Pankracy

  Witamy w Europie ! Unia zapewni równe traktowanie wszystkich partnerów i poszanowanie ich interesów. :-)

 5. Pankracy

  2 mln na amunicję a Sikor już z rozmachem ogłosił że dostarczy razem z czechami 800 000 szt takiej amunicji dla ukrainy. Coś chyba jeszcze do tych 2 mln dotacji to jeszcze dołożymy żeby się z tych obiecanek wywiązać. Wychodzi że to ukraińcy dostali kasę a my robotę do wykonania choć u nas pustki.

 6. Ulan

  Czego się dziewice. Tusk to ma w Polsce chronić niemieckie interesy a nie dbać o rozwój kraju. Gdzie te pieniądze z KPO co miały strumieniem do nas płynąć (nawet spot został zrobiony jak to te środki zostaną uruchomione jak tylko PO zacznie rządzić a tu nic). Polska to na być tanią siła robocza dla Niemiec, gdzie będą one mogły sprzedawać swoje towary, przemysł ma być likwidowany a nie rozwijany (pamiętacie państwo stocznie, które Niemcy mogły bez przeszkód dofinansowywać a u nas unia od razu rzuciła nam się do gardła). Polska ma być słaba by jej można było narzucać pakty migracyjne, zielony ład promujący niemieckie firmy, likwidacja naszych firm by nie stanowiły konkurencji dla Berlina (przykład lotu, którego próbowano zlikwidować)

  1. Był czas_3 dekady

   Gdyby tak rozumowali wszyscy w Polsce, to nie oddawalibyśmy kraju w ręce Niemiec i czulibyśmy się bezpiecznie.

  2. JackTheFox

   Właśnie wychodzą kwiatki, że trwają rozmowy czy nie odsprzedać udziałów Mesko i Nitro-chemu niemieckiemu Rheinmetall. To już byłoby po polskich firmach. W dodatku na naszych patentach i wyrobach położyłą niemcy. Za darmoszkę przejmą know how pioruna a fabrykę w Polsce zaorają. Ręce opadają.

  3. wsw13

   jacek lisek coś konkretnie ,kto, kiedy i dlaczego chciał sprzedać udziały Mesko i Nitro-cemu ,oraz Pioruna.

 7. Hubert

  Burzy nie powinno być w temacie przyznanych kwot ale, że w ogóle do takiej sytuacji doszło. Oburzać nas powinno to, że to międzynarodowe stowarzyszenie włazi już z buciorami w przemysł zbrojeniowy naszego państwa i państw innych. Dosłownie każde działanie tej organizacji jest obliczone na transfer naszej niepodległości do Brukseli zatem jeśli polscy politycy będą na to pozwalać lada moment cudzoziemcy pracujący w Brukseli decydować będą o tym jaką ilością, typem sprzętu dysponować ma armia Rzeczpospolitej Polskiej.

  1. Qwest

   👍 Pełna zgoda.

  2. Thorgal

   +1

 8. Ulan

  Niemcy prowadzą wojnę przeciwko Europie. Zniszczyli UE podporządkowując ja sobie, coraz bardziej gnębiąc inne kraje unii. Co się stało z Francją, jeszcze kilkadziesiąt lat temu potęga a teraz ledwie zipie co chwilę targana jakimiś wstrząsami. Włochy kiedyś szczycąca się swoimi dokonaniami,a teraz brut smród i ubóstwo. Wszystko przez Berlin, który coraz bardziej dusi gospodarczo innych członków, jeszcze parę lat temu promowano w UE gas pod płaszczykiem ekologii, a tak naprawdę Niemcy wybudowały Nord Streamy i chciały zarabiać na gazie na siłę wciskając je innym krajom. Kiedy nagle wybuchła wojna i Nord Streamy wyleciały w powietrze to gas nagle okazał się w unii be i teraz promowane sa bezemisyjne źródła (czytaj pompy ciepła produkowane przez Niemcy). Niemcy prowadzą do rozpadu UE, Anglia już uciekła widząc co się dzieje

  1. Grzesiek123

   Mam dokładnie takie same wnioski. Niemcy powiedziały: nie kupicie gazu od nas to nie będzie go wcale. Obłuda.

 9. danglan

  Czyżby w Polsce nie było żadnej niemieckiej fabryki amunicji?

 10. OptySceptyk

  Skoro Błaszczak nie złożył wniosków, to teraz spokojnie może oskarżać nowy rząd o brak dofinansowania. :)))) Dobrze wiedzieć, że w PiS wszystko stabilnie.

  1. Piston

   I jeszcze domaga się żeby teraźniejsza władza odwoływała się od tej decyzji.

  2. Franek Dolas

   Coś u ciebie źle albo z czytaniem albo przyswajaniem tekstu. Na razie wiemy że złożono 3 wnioski na 11 mln w obszarach w których planowano dofinansowanie. Jak widać ze sposobu ich rozdysponowania UE zmieniła warunki gry do czego już mogliśmy się przyzwyczaić Dofinansowanie dostaliśmy na jeden za 2 mln. Takie są fakty. W momencie przyznawani środków od kilku.miesięy rządzili nowi więc obciążanie poprzedników jest kolejną bezczelność ale widać że u totalniaków wszystko jest stabilne.

  3. Davien3

   Franek po pierwsze wnioski złozył Dezamet, Nitro-Chem i Mesko, wszyscy w dziedzinie amunicji artyleryjskiej, nie materiałów wybuchowych jak mógł Nitro-Chem i by dostał czy rakiet jak Mesko Złozono łacznie 95 wniosków z całej Unii dofinansowanie dostało 31 Więc ciesz sie ze choć Dezamet cos dostał na produkcję a nie na ładne oczy jak reszta.

 11. Edmund

  Proponuje nie liczyć na euro z Brukseli / Niemiec ale robić swoje ... z USA i Koreańczykami.

 12. ALBERTk

  Mieliśmy mieć nowe rozdanie z UE a traktują nas jeszcze gorzej niż za poprzednich rządów. Co chwile wysyłamy pieniądze i amunicje na Ukr, a dostajemy ochłapy. Inne kraje jak Grecja które nie pomagają w ogóle Ukrainie, dostały granty kilkukrotnie większe od Polski.

  1. Takijeden

   Jak złożyli wnioski to mają, nasi włodarze w tym czasie robili pikniki.

  2. Davien3

   Bo o nie wnioskowały a nasza zbrojeniówka za Błaszczaka nie , teraz w końcu pojałes?

  3. Zam Bruder

   re ; Davien Zmień płytę, bo aż żal Cię czytać.. Zbrojeniówka wnioskowała o 11 a łaskawie rzucono nam jak psu kość dwa miliony. Ta arytmetyka jest dla Ciebie za trudna?

 13. Zam Bruder

  IMHO naprawdę nie ma się czego czepiać, naprawdę ; w zamian za ten ochłap rzucony na odczepne polskiej zbrojeniówce wróciliśmy za sprawą Pana premiera w końcu do Europy. Wystarczyło popatrzeć jak dumnie prezentuje się w Berlinie obok dwóch największych unijnych przyjaciół Polski - kanclerza Scholza i prezydenta Macrona. Aż serce rośnie, chociaż już niekoniecznie nasza zbrojeniówka.

  1. Davien3

   No i kolejny nie potrafiacy zrozumieć( bo niby jak) że to PIS zawalił sprawę.

  2. Zam Bruder

   re ; Davien3 Doskonale rozumiem, że nasi przyjaciele z Berlina nie mają w naszej zbrojeniówce swoich interesów jak na Węgrzech czy w Rumuni.

 14. Patryk.

  Ale ekscytacja dofinansowaniem w sumie 500 mln Euro, czyli około 2,5 mld PLN. A ile dofinansowania miała TVP co roku? Też jakieś 2 mld PLN. A poza tym zdaje się, że dofinansowanie to maksymalnie 50% kosztów projektów, czyli firmy muszą wyłożyć co najmniej drugie tyle co dostaną. Więc firmy musiały sobie policzyć na co je stać, oraz czy państwo udzieli jakiegoś wsparcia. Poza tym trzeba było mieć pomysł na projekt. Wyszło tak jak z przetargami na sprzęt wojskowy: nie wystartujemy, bo po co?

 15. szczebelek

  Niemieckie firmy nie dostały 85 mln euro, tylko Rumunia 47 mln euro gdzie niemiecka firma buduje fabrykę prochu ci się kłóci ze zdaniem autora, bo budowa fabryki nie jest zdolnością oraz Węgry 27 mln euro razem ponad 250 mln euro dla niemieckich firm 🤣🤣🤣

  1. Davien3

   szczebelek Bo o tyle wnioskowali, a nawet pewnie o więce. A u nas jak zwykle Błaszczak sie "popisał"

  2. Zorgis

   czy może ktoś powiedzieć na co dostały dofinansowanie największe firmy .. na rozbudowę istniejącego potencjału produkcyjnego czy na budowę nowych fabryk ??

 16. leiter84

  Stało się to co było wiadome od dawna. Niemcy za 5000 hełmów policzą sobie ze środków UE więcej niż my za 50 Krabów. A teraz wszystkie kraje członkowskie będą ratować upadającą niemiecką zbrojeniówkę. Ukraińcy dostaną z tego co najwyżej 1000 apteczek i niedługo będą się bronić za Dnieprem. Podziękujmy naszemu wodzowi z Żoliborza za wstawanie z kolan.

 17. eee

  Wyglada jak kpo, Turów, CPK, morskość Elbląga, 155mm w Polsce na kołach, umocnienia na granicy, drony w WP, itp.. Chociaż moderniujcie lub modyfikujcie, dostarczcie do wszystkiego amunicje termobaryczna i ppanc. do rpg, granaty nasadkowe, i granatniki podwieszane, i zapełniajcie te magazyny.. Moze niech chociaz w miejce zagłuszarek dla dronów i obrony aktywnej, kt chyba nie ma co oczekiwać,uruchomia w warsztatach produkcje skrzynek z blachy, na narzedzia, koszy z siatki na osprzet uchwytow na podklady kolejowe zerdki i pancerz improwizowany, a z góry na prety stalowe stellaza pod siatki. A na Ukraine niech wysyłaja dobre batoniki i czekolade, jak nie ma amunicji. Pod drona też trzeba coś podczepić, na trytytki.

 18. Antoni

  Przygotowania do przejęcia polskiej zbrojeniówki przez Niemców dostało nowy impuls. Koalicja nieudaczników dobrze sobie poczyna.

 19. Piotrgra

  Ot... państwo pis... taka przedszkolna mentalność.

  1. szczebelek

   Oto państwo PO ogłaszać się e królem, a jest się pariasem.

  2. Piston

   Ciekawe czemu próbujesz umniejszać winę PISu, wyskakując z PO. Trzymaj się faktów, albo się odzywaj.

 20. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Cóż - drzewo poznaje się po owocach. W tym przypadku Trójkąt Weimarski to narzędzie kontroli i marginalizacji Polski jako gracza przez Niemcy i Francję. Tak samo wpięcie polskiej obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej pod kontrole Berlina to wprost marginalizacja Polski jako geostrategicznego gracza i przejęcie kluczowej kontroli nieba nad centrum Flanki. Owszem - system niemiecki, nazywany "europejskim", jako system w powijakach pod przyszłe dostawy - i jako system niesieciocentryczny - powinien być zintegrowany z polskim - ale jako podrzędny do systemu polskiego, który jest bardziej zaawansowany - i przede wszystkim sieciocentryczny. Rzecz jasna kontrolą "guzika" w Warszawie - co wynika zresztą wprost z frontowego położenia Polski..

  1. Prezes Polski

   Z ciekawości zapytam: ty to piszesz na poważnie, czy to jakaś wyrafinowana ironia? Trzeba mieć naprawdę dużo złej woli, żeby nie rozumieć, że trójkąt weimarski to polska szansa na uzyskanie jakiegokolwiek wpływu na bieg spraw. Do tej pory go nie mieliśmy, bo polska dyplomacja była na dnie.

  2. trantitla

   Do IBCS guzik mają akurat Amerykanie.

  3. pawelv

   Trójkąt weimarski to żadna szansa dla Polski . Kto wierzy że jest jakieś partnerstwo między Polską a Niemcami i Francją jest w błędzie. Niemcy jak lwy walczą o swój interes i tylko o swój . Trójkąt weimarski tylko ułatwia Niemcom narzucanie Polsce swoich zaleceń i kontrolowanie czy Polska je spełnia co jest tylko w interesie Niemiec nie Polski. Co do dofinansowania produkcji zbrojeniowej przez KE to koordynatorem takich działań jest właśnie państwo tylko że poprzedni rząd będąc w trakcie pracy nad tym projektem przestał rządzić i ludzie w to zaangażowani zostali usunięci .Natomiast nowy rząd w swej nadgorliwości w robieniu czystek na różnych stanowiskach nie pomyślał żeby z tymi ludżmi współpracować i dokończyć ten projekt ,a teraz jest wielki lament i oczywiście zwalanie winy na poprzedników .I tak oto interes partyjny wziął górę nad interesem Polski .

 21. Thorgal

  Pan Tomczyk zapomniał wspomnieć o sukcesach Zbrojeniówki za czasów jego partii czyli PO..Porównując to ile WP zakupiła za czasów PiS to PO powinno zamilczeć.

  1. Takijeden

   PiS też bardzo mało kupował aż do wybuchu wojny.

  2. Davien3

   A co takiego pis kupił w Polsce poza tym co opracowano własnie za PO/PSL i Macierewicz nie zdąrzył tego skasować?

  3. Dudley

   A to Peło od 2008 r biło na alarm o rosyjskim zagrożeniu? PiS doszedł do władzy w 2015 r. Co zrobił do czasu pełnoskalowej inwazji w 2022, oprócz malowania stalowych hełmów,naprawy skórzanych kabur i zakupu ślepej amunicji? Nie uwalił Kraba, Raka, i Patriota, jak Carakala, Orki i dronów? Pierwsze co zrobili to kupili latające salonki. Zamiast (co byłoby korzystniejsze dla państwa) parę Airbusów MRTT w tym salonikiem VIP

 22. user_1051819

  Klękanie i służalczość nic nie daje panowie rządzący

  1. Irateas

   Totalna odwrotność PiSu tamci żarli się jak psy z EU pod publiczkę. KO z kolei służalczo podchodzi do tematów i nie walczy o nasze interesy. Zobaczymy jak to się rozwinie w następnych miesiącach ale jest to mało optymistyczne

 23. Seb66

  Ciekawe jestem co takiego PRODUKUJA Węgry że dostały az kilkadziesiąt mln euro?

  1. Dudley

   Rheinmetall ma zbudować fabrykę amunicji, i materiałów wybuchowych. Mając takiego partnera, można miec 100% pewności powodzenia projektu.

  2. staryPolak

   na terenie Wegier jest nowa niemiecka fabryka Rheinmetall. To oni dostali. Podobnie jak ta sama firma w Hiszpanii. Ale przy podziałach liczy się jakie panstwo.

  3. Zygazyg

   Ależ SEB: Ty serio o REXPRO i. MIL-EXIM nie słyszłes ?

 24. Prezes Polski

  No dobra, winni zostali wskazani, wyjaśnienia przyjęte. Ale jeżeli obecnej władzy wydaje się, że przez kolejne 4 lata będą wzorem poprzedników, ich obwiniać, to się grubo mylą. Czekamy na efekty, a ponieważ sytuacja jest nadzwyczaj aż te efekty muszą być naprawdę szybko. Kierownictwo MON ma rok na wyprostowanie sytuacji w dziedzinach, które za czasów PiS zostały zaniedbane, albo były źle zarządzanie. Po roku, okres ochronny się skończy, przynajmniej u mnie.

  1. Davien3

   Prezes, taak wyprostować w rok coś co było psute 8 lat.....

  2. Anty 50 C-cali

   @Prezesie TO z 2018, Defence ; ..."ZTS Pronit w Pionkach, który upadł na początku lat 2000. Obecnie znajduje się tam m.in. oddział spółki MESKO ze Skarżyska-Kamiennej. (...)– Kazimierz Plocke, rząd PO-PSL zdecydował o finansowym wsparciu zakładu w Pionkach kwotą ok. 55 mln zł na realizację programu związanego z produkcją prochu nitrocelulozowego TO W CO INWESTOWALI, W NITROCELILOZĘ - GDZIE niby

  3. Vixa

   Przepraszam, kto wskazał winnych?

 25. Kajko

  Ale jak kto, ten nowy wspaniały rząd namaszczony przez Berlin i Brukselę, nie mógł wynegocjować nawet tych 11 milionów? Wynegocjował niecałe 2😂 Z czym do ludzi Panie Tomczyk, przecież to jest kabaret i brak szacunku, weźcie się w końcu do roboty!

Reklama