Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Marynarka Wojenna Indii odebrała pierwszego Hawka

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Marynarka wojenna Indii odebrała pierwszy z 17 zamówionych samolotów szkolenia zaawansowanego Hawk AJT, stając się trzecim morskim użytkownikiem Hawków po marynarkach wojennych Stanów Zjednoczonych (US Navy) i Wielkiej Brytanii (Royal Navy).  

Złożone przez marynarkę wojenną Indii zamówienie na 17 Hawków jest częścią kontraktu na dostawę 57 samolotów, zawartego w 2010 r. Pozostałe 40 Hawków przeznaczonych było dla Sił Powietrznych Indii. Spośród 18 klientów z całego świata, Indie są największym użytkownikiem nowych Hawków AJT – dotychczas zamówiły 123 samoloty, spośród których 70 już dostarczono i sprawują się doskonale.

BAE Systems blisko współpracowało z Ministerstwem Obrony Indii oraz Hindustan Aeronautics Limited (HAL) w celu utworzenia linii produkcyjnej w Indiach, gdzie montowane są samoloty Hawk. Guy Griffiths, dyrektor zarządzający ds. międzynarodowych w Grupie, powiedział: „Rozpoczęcie eksploatacji Hawków przez nowego użytkownika to ważne wydarzenie, a zarazem kolejny dowód światowego sukcesu samolotu. Jest to kolejny kamień milowy w naszej długotrwałej współpracy z HAL. Firma ta uzyskała zdolności do produkcji światowej klasy samolotu Hawk. Jesteśmy zaangażowani w zacieśnianie naszych relacji z HAL i analizujemy możliwości długotrwałej globalnej współpracy biznesowej”.

W 1980 r. marynarka wojenna Indii zakupiła samoloty BAE Systems Sea Harrier, pierwsze na świecie odrzutowce pionowego startu i lądowania. Obecnie firma wciąż wspiera ich eksploatację.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama