Reklama

Polityka obronna

Grecja przekaże bojowe wozy piechoty Ukrainie

BMP-1 Grecja
Autor. army.gr

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis zapowiedział wysłanie na Ukrainę 30 bojowych wozów piechoty BMP-1. Jest to zapewne pierwsza transza wojskowej pomocy Ukrainie w ramach porozumienia grecko-niemieckiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na początku czerwca informowaliśmy o zawarciu porozumienia międzyrządowego pomiędzy Berlinem i Atenami, dotyczącego przekazania postsowieckich BMP-1 użytkowanych przez armię grecką na Ukrainę i uzupełnieniu tego ubytku przez niemieckie bojowe wozy piechoty Marder. Mowa była tutaj o około 100 egzemplarzach pochodzących ze składów koncernu Rheinmetall. Przekazanie 30 greckich BMP-1 zapewne jest rozpoczęciem tego procesu, który wspomoże Ukrainę, ale także zwiększy potencjał greckich wojsk lądowych.

Czytaj też

Kwestia tutaj była o tyle złożona i jednocześnie podwójnie zależna od Niemiec, gdyż wszystkie posiadane przez Grecję BMP-1 pochodziły z zapasów sił zbrojnych NRD. Ich przekazanie Ukrainie wymaga więc zgody Berlina. Łącznie zostało przekazanych w 1995 roku jako pomoc wojskowa RFN 501 pojazdów BMP-1A1-Ost, z których Ateny podarowały nowej armii irackiej 100 egzemplarzy w latach 2005-2006, a kolejne 92 trafiło w 2016 roku do Egiptu.

Reklama

Spośród pozostałych maszyn w czynnej służbie pozostaje 155-184 wozów. Część z 83 wozów używanych w podstawowej wersji BMP-1A1-Ost w miejsce wyrzutni pocisków 9M14 Malutka otrzymało karabiny maszynowe M2 kalibru 12,7 mm. Kolejne 72 maszyn otrzymało po roku 2013 zamiast wieży z armatą 73 mm podwójną armatę automatyczną ZU-23-2 z dodatkową, pancerną osłoną. Wszystkie te maszyny wykorzystywane są przez bataliony piechoty stacjonujące na greckich wyspach.

Czytaj też

Wymiana BMP-1 w dwóch wariantach za Mardery, może poskutkować jeszcze większą współpracą Grecji i Niemiec w kwestii uzbrojenia. Od dłuższego czasu mówiło się o zainteresowaniu przez Rheinmetall programem nowego greckiego bojowego wozu piechoty. Jak donosił portal DefenseReview, oferta niemieckiego koncernu dla greckiej armii obejmowała sprzedaż łącznie 170 BWP KF41 Lynx i 200 starszych pojazdów Marder 1A3. Niemiecka firma miała już mieć około 200 Marder 1A3 gotowych do dostawy. Mówiło się o nich często w kontekście dostawy na Ukrainę, co skutecznie było blokowane przez niemieckie urzędy. Można zatem przypuszczać, że jest to po części realizacja planu większego wejścia niemieckiej zbrojeniówki do greckiej armii. Przekazanie 100 Marderów w wersji A3 może być swoistą "zachętą" dla większej współpracy obu państw. Mardery byłyby najpewniej rozwiązaniem pomostowym, pozwalającym na zabezpieczenie bieżących potrzeb po przekazaniu 155-184 BMP-1, oraz zapewne przezbrojenia kilku jednostek z M113 na Mardery 1A3/A5.

Reklama

Komentarze (5)

 1. DIM1

  Jeszcze jedna sprawa, bardzo istotna. Grecja pozostaje cały czas w gotowości do reakcji na turecką agresją. Na przykład oficerowie z baz marynarki wojennej, tego lata, otrzymali zakaz korzystania z urlopu wypoczynkowego dalej, niż w odległości bodaj do pół godziny drogi od swych jednostek. Podała to kilka dni temu prasa codzienna. Zatem nie należy oczekiwać, że Grecy przekażą Ukrainie cokolwiek poważnego, osłabiając okresowo swą własną siłę obronną, przed tureckim desantem. Ktoś powie: Ale to już od 48 lat trwa z Turcją taka sytuacja ! - ano właśnie tak.

 2. DIM1

  Artykuł podaje tylko dane 100% oficjalne. Gdy nieoficjalnie, ale z wielką pewnością, na greckich stronach i forach o obronności pisze się znacznie więcej. Np. że zapadła już decyzja o upgrade greckich Leopardów A6Hel oraz także greckich Leopardów A4. Oraz o zamówieniu nowych BWP, prócz tych dostarczanych, uwaga, sztuka za sztukę i kropka, w zamian za przekazywane na Ukrainę. Co z kolei (ów upgrade) sugeruje, że nie da się go przeprowadzić, bez zwiększenia mocy produkcyjnych zakładu RM, produkującego elementy opancerzenia. I tak już przeciążonego, co blokuje także tempo modernizacji, "produkcji nowych" Leopardów A7+. Oraz jasne jak słońce, że modernizacje muszą powstawać tu, na miejscu, w Grecji. Czyli polityka przemysłowa. Grecka i niemiecka łącznie. A co tam Grekom/Niemcom jakaś Ukraina ? I tak to jest w realu.

 3. Facetoface

  I tak wyglada pomoc Niemiec. Za die Welt: „Europejska trójka” Ukrainie nie pomoże, to nierentowne,,

  1. Valdore

   @facetoface, ciekawe żę ŻADNA inna gazeta w Niemcech poza prawoicowym Die Welt nic takiego nei wymysliła?:))

  2. Chyżwar

   Przeczytałem. Prasa ma to do siebie, że musi pisać i żeby mieć poczytność musi podkoloryzować. Niemieckie podejście do rzeczy nie jest dla mnie niespodzianką. Wszak posypał się im cały wschodni plan. Przynajmniej na razie. Z Francuzami inna sprawa. Ruscy przyciskają ich w Afryce. W moim przekonaniu powinni być zainteresowani, żeby oni na Ukrainie dostali tak, żeby im buty spadły. Fakt, że przekazują wartościowy sprzęt, choćby w postaci dział o odpowiedniej donośności. Ale mimo wszystko zachowują się tak, jakby nie mieli jaj. Powinni się zdecydować. Nie ma tak dobrze, żeby zjeść jajko i mieć jajko. Jak nie chcą kłopotów z ruskimi w Afryce, to najlepiej by było, gdyby teraz dostali po łbie.

  3. Facetoface

   ad Valdore zaspokoję twoją ciekawośc skoro nie znasz języka. sojuszników- Frankfurter Allgemeine,,kanclerz musi pojechać kilkoma pociągami i najlepiej na front bo Ukr. potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek skutecznej broni a nie polityki,, Maerkische Oderzeitung- Scholz w ostatnim czasie „latał wszędzie tylko nie na Ukrainę”. DW- kiedy dostarczycie broń? Gazety prawicowe? Zejdź na ziemię!

 4. szczebelek

  Kolejna pozytywną wiadomość jeśli zostaną przekazane do końca czerwca.

 5. Ajot

  Ciekawe jak w praktyce sprawdzą się te modernizacje BMPpolegające na montażu karabinów i działek w miejsce 73mm armaty i PPK.

Reklama