Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Australijskie wsparcie dla BWP Lynx

fot. Rheinmetall
fot. Rheinmetall

Rheinmetall zaprezentował wóz wsparcia Lynx CSV, opracowany przez ten koncern w Australii.

W założeniu Lynx CSV ma być zdolny do prowadzenia działań inżynieryjnych i logistycznych, a także ewakuacji technicznej, w ramach wsparcia pododdziałów zmechanizowanych. W tym celu został wyposażony między innymi w lemiesz, żuraw pozwalający również na holowanie innych pojazdów, a także w dodatkowy zapas paliwa w celu umożliwienia tankowania innych wozów i wymienny system power-pack.

Uzbrojenie pojazdu stanowi z kolei modułowy zdalnie sterowany system uzbrojenia, pozwalający na wykorzystanie karabinów maszynowych 7,62 mm i 12,7 mm, a także granatników automatycznych 40 mm. Przedstawiciele Rheinmetalla podkreślają, że został on opracowany całkowicie w Australii i będzie mógł być również eksportowany.

Warto zauważyć, że Lynx CSV powstał w Centrum Doskonałości Pojazdów Wojskowych (Military Vehicle Centre of Excellence, MILVEHCOE), stworzonym przez koncern  Rheinmnetall w celu zaangażowania w produkcję transporterów Boxer, których ma zostać dostarczonych łącznie 211, w ramach projektu Land 400 Phase 2. Zastąpią one obecnie używane kołowe wozy rozpoznawcze ASLAV.

Z kolei Lynx jest rozpatrywany w programie Land 400 Phase 3. W jego ramach zakupione mają zostać bojowe wozy piechoty, mające zastąpić używane obecnie transportery M113AS4. Konkurentem niemieckiego bwp (Lynx KF41) jest południowokoreański Redback, oferowany przez południowokoreańską Hanwha Defense. Program może objąć zakup około 400 wozów.

Ostateczna decyzja zostanie przez Australijczyków podjęta dopiero po zakończeniu trwających testów obu rozwiązań i analizie ich wyników. Obie firmy równolegle tworzą jednak lokalne łańcuchy dostaw, aby zapewnić udział lokalnego przemysłu. Temu ma służyć również MILVEHCOE, ale także powołanie przez konkurującą Hanwha Defense spółki zależnej Hanwha Defence Australia.

Australia ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie przyszłego BWP w 2022 roku. Pojazdy te będą współdziałały z czołgami M1A2 Abrams SEP v3, na jakich zakup zdecydowali się Australijczycy.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama