Przemysł Zbrojeniowy

Lotnicza Samoobrona i WRE od WZE S.A.

System All-in-Small. Fot. Maciej Szopa / Defence24
System All-in-Small. Fot. Maciej Szopa / Defence24

Na tegorocznych targach Air Fair Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. pokazały między innymi oferowany wspólnie z izraelską firmą Elisra Zunifikowany system samoobrony i walki elektronicznej dla statków powietrznych. Tzw. All-in-Small jest proponowany przede wszystkim jako element modernizacji śmigłowców Sił Zbrojnych RP.

Oferenci chcą zainteresować systemem przede wszystkim w kontekście śmigłowców Mi-24 i W-3 Sokół. Jedna i druga maszyna zostanie prawdopodobnie poddana w najbliższych latach zabiegom modernizacyjnym, a dodanie efektywnego systemu samoobrony powinno być jej częścią, szczególnie w epoce rozwoju środków przeciwlotniczych za naszą wschodnią granicą. System All-in-Small składa się z całego zestawu elementów w tym zaawansowanych, pokrywających pełne pasmo odbiorników cyfrowych ostrzegających przed opromieniowaniem wiązką radiolokacyjną RWR.

Zaawansowane szeroko- i wąskopasmowe receptory odbierają pełne pasmo do częstotliwości 18 GHz, a opcjonalnie także fale milimetrowe. Umożliwia to obsługę zagrożeń pochodzących ze strony najnowszych radarów w tym impulsowych, z falą ciągłą, o wysokiej częstotliwości powtarzania impulsów i o niskiej zastępczej mocy promieniowania. RWR pozwala także na prowadzenie rozpoznania elektronicznego. Kolejnym elementem All-in-Small jest pracujący w podczerwieni  system ostrzegający o pociskach przeciwlotniczych IR MWS dokonujący wykrycia metodą pasywną z bardzo dużych odległości.

Oprócz tego w skład All-in-Small wchodzi system ostrzegający o opromieniowaniu laserowym LWS, zdolny do wykrycia zarówno systemu naprowadzania w wiązce pierwotnej, dalmierzy laserowych jak i laserowych znaczników celów. Do tego dochodzi zestaw wyrzutników flar i dipoli oraz automatycznie wykrywający, klasyfikujący i ostrzegający o ogniu nieprzyjaciela system AHFI. Całość integruje kontroler zestawu EWC.

image
System All-in-Small. Fot. Maciej Szopa/Defence24.pl

All-in-Small został wykonany w otwartej infrastrukturze z wykorzystaniem zasady „plug and play”. Jest modułowy i może być rozbudowywany bądź konfigurowany zgodnie ze specyficznymi wymaganiami klienta. Jak podaje producent system All-in-Small wspiera wykonanie misji zapewniając załodze wysoką świadomość sytuacyjną i precyzyjną informację na temat tego skąd nieprzyjaciel prowadzi ogień do statku powietrznego.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.