Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Korea Południowa zatwierdziła plan rozwoju haubic K9A2

Armatohaubica K9
Armatohaubica K9
Autor. 18 Dywizja Zmechanizowana

Władze Korei Południowej zatwierdziły na początku tego tygodnia plan modernizacji rodzimej haubicy samobieżnej K9A1 Thunder do nowszej wersji - K9A2. Ma to na celu wzmocnienie zdolności uderzeniowych maszyny oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa załogi poprzez automatyzację procesu ładowania. Prace związane z powyższymi zmianami powinny zostać zakończone do 2027 r.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Rząd Korei Południowej zatwierdził program, wart według agencji Yonhap 2,36 bln wonów, czyli 1,81 mld USD, który dotyczy modernizacji 155 mm haubicy samobieżnej K9A1 Thunder do nowszej wersji, K9A2. Projekt modernizacyjny o oznaczeniu "Block-I" ma na celu zautomatyzowanie procesu ładowania amunicji głównego działa K9, dzięki czemu mają zostać zwiększone zdolności szybkiego uderzenia oraz ogólna skuteczność bojowa. Administracja Programów Zakupów Obronnych (DAPA, Defense Acquisition Program Administration) poinformowała również, że automatyzacja ma zmniejszyć liczbę personelu wymaganego do obsługi samobieżnej haubicy (zamiast pięciu osób - trzy) i poprawić bezpieczeństwo działań.

DAPA dodała, że prace związane z powyższymi zmianami powinny zostać zakończone do 2027 r. Firma Hanwha Aerospace, producent haubic rodziny K9 opisuje w swoim komunikacie, że zaprezentowany plan spełnia wymagania przyszłych programów artyleryjskich przyszłych i obecnych użytkowników tych haubic. Jako pierwszego potencjalnego klienta wymienia się tutaj Wielką Brytanię, która rozważa pozyskanie haubic K9A2 jako następców swoich AS-90.

Reklama

Nie jest też wykluczone, że pewne rozwiązania z haubicy K9A2 znajdą się w haubicy K9PL, która ma być produkowana w ramach współpracy przemysłowej z Polską w drugim etapie realizacji umowy ramowej na haubice K9 dla Polski. To jednak zależy od decyzji strony polskiej i koreańskiej w sprawie finalnej konfiguracji haubicy K9PL.

Czytaj też

Obecnie, w wersji K9A1 z lufą o długości 52 kalibrów, maksymalna donośność to ponad 40 km i nawet 54 przy zastosowaniu amunicji specjalnej. Podobnymi parametrami w tym zakresie ma cechować się przygotowywana wersja K9A2, dysponująca automatem ładowania. Kolejna wersja K9A3 będzie jednak dysponować lufą o długości 58 kalibrów, co przełoży się na zwiększenie donośności do ponad 70 km. Warto zaznaczyć, że według zapewnień firmy, w przyszłości armatohaubice K9 będą cechować się jeszcze wyższym stopniem automatyzacji, oraz wykorzystania sztucznej inteligencji (AI).

K9A1 howitzer during an unloading procedure.
K9A1 howitzer during an unloading procedure.
Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin na potrzeby południowokoreańskiej armii i produkowana obecnie przez koncern Hanwha Aerospace. Haubica K9 jest używana w kilku krajach NATO, w tym w Estonii, Finlandii, Norwegii i Polsce. Zmodyfikowane podwozie K9 produkowane na licencji w Hucie Stalowa Wola jest też bazą polskiej haubicy Krab. W 2022 roku Polska kupiła 212 haubic w wersji K9A1, by zapełnić lukę po haubicach Krab dostarczanych (i sprawdzonych bojowo) w walkach na Ukrainie, z dostawą do 2026 roku. W drugim etapie realizacji umowy ramowej dostarczone mają zostać haubice K9PL, powstające w ramach współpracy przemysłowej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (11)

  1. zegrz69

    Nowoczesny, pływający BWP oraz bardzo nowoczesną bezzałogową wieżę skonstruowano w Polsce za ... 100? 150 mln $? Co można by zrobić mając do dyspozycji 1,5 mld $ i kilka lat czasu???

    1. Essex

      Tak,,faktycznie...nowoczesny plywajacy nie poyrzebny nikomu bwp ktory jest w trakcie nieustannych testow od lat i koncs nie widac, w dodatku to skladak z zachodnich czesci....tak damo mityczna wieza....

    2. Był czas_3 dekady

      Essex@- składak ale nasz. Możemy w nim grzebać do woli. Czas jego opracowania/testowania jest optymalny, właściwy by ustrzec się poważniejszych błędów. Dlatego opracowanie wersji cięższej przy tych doświadczeniach będzie zapewne szybsze.

    3. Davien3

      @Był czas_3 dekady Ciężki BWP nie bedzie bazował na Borsuku ale bedzie nowym opracowaniem wiec szybciej raczej nie bedzie

  2. Odyseus

    Ręce opadają jak się czyta co nie które komentarze ... K9 zamówiliśmy z prostego powodu , bo moce produkcyjne a głównie produkcja luf i ich odkówki są takie jakie są i rób co chcesz a Krabów więcej nie zrobisz , HSW została dokapitalizowana i się rozbuduje , jak się uda przejąć resztę starej huty od Chińczyków wraz z pracownikami to się moce jeszcze zwiększą przez otwarcie nowych wydziałów ale na to jest potrzeba kilku lat , PGZ się ogólnie bardzo rozbudowuje , jak jeszcze Cegielskiemu się uda uporać z problemami i wejść w konsorcjum to będzie jeszcze lepiej, pamiętajmy że stocznictwo jak i hutnictwo w tym kraju zostało rozwalone , łatwo się zamyka zakłady wystarczyło przepchnąć parę ustaw , napisać jakiś papierek i parę dni i jest ale już żeby to odbudować potrzeba jest kilka ładnych lat .i właśnie dlatego bierzemy sprzęt z Korei bo sami nie jesteśmy w stanie na dzień dzisiejszy w tych ilościach go produkować , więc po co ta cała filozofia na ten temat.

    1. guru

      Pełna zgoda. O sile państwa decyduje zdolność ( możliwość) wystawienia odpowiedniej siły militarnej. Jeśli mamy mieć własny głos w UE-TO MUSIMY MIEĆ SIŁĘ! Jeżeli będziemy mieć 5-6 w pełni wyekwipowanych nowoczesnych dywizji to cudownym zrządzeniem losu okażemy się wspaniałą demokracją europejską. Cała reszta to bełkot

  3. Rusmongol

    Te dyskusje mają najwięcej wspólnego z walka przeciwników pis z wszystkim co robią pisowcy . Z rzeczywistością często nie mają wiele wspólnego. Od daviena na przykład się ostatnio dowiedziałem że fa50 nie ma zintegrowanej żadnej rakiety powietrze powietrze. Dlaczego? Bo musiał udowodnić ze złe pis zrobił, choćby miał wciskać kity.

    1. OptySceptyk

      O ile kojarzę, FA50 faktycznie ma zintegrowane uzbrojenie z poprzedniej generacji i za integrację z nowszymi pociskami zapłacimy sami. Chyba, że są jakieś nowsze informacje?

    2. Davien3

      @Rusmongol nie kłam FA-50 nie ma zintegrowanej zadnej rakiety pow-pow UZYWANEJ przez Polskę wiec kto tu kit wciska?

    3. Al.S.

      No to BĘDZIE używana. Wraz z FA50 trafi do nas również zapas "starych" Sidewinderów. To wciąż skuteczna broń przeciw mniej wymagającym celom, a przy tym ponad dwa razy tańsza od 9X. Do pocisku cruise czy drona szkoda strzelać 9X za pół miliona USD, skoro można to zrobić rakietą za 200 tys. Mając przewagę wysokości i szybkości FA50 taką rakietą zestrzeli też bez problemu Su25, który według ciebie ma nad nim przewagę (he he he), a który nie ma go nawet czym wykryć. Jeśli będą w osłonie swoich myśliwców, spokojna głowa, na takie zagrożenia mamy inne samoloty, których używanie przeciw takim przeciwnikom jak śmigłowce czy samoloty pola walki byłoby zwykłym marnotrawstwem zasobów.

  4. OptySceptyk

    No, to teraz zakupimy jeszcze automat ładowania i modernizację w Korei, bo po co rozwijać własne projekty... A przy okazji, mam nadzieję, że ci wszyscy, którzy mówili, że dostaniemy haubicę z automatem teraz grzecznie przeproszą za pomyłkę i wprowadzanie w błąd. I jeszcze jedno - jestem bardzo ciekawy, jak będzie wyglądała ta wersja z lufą L58. Amerykanie testują takie coś u siebie i mają poważne problemy z trwałością luf.

    1. QVX

      Żaden z obecnych automatów (także projektowanych) nie sprawdza się w warunkach Ukrainy. Zbudowano je bowiem do długiego ognia ciągłego jednym rodzajem pocisków, a tu trzeba szybki wybór kilku różnych pocisków, strzelanie i ucieczka; ponadto są problemy z różnorodną geometrią pocisków - automaty wymagają ręcznego dostosowywania zapadek, co nie sprawdza się, gdy masz np. 10 pocisków takich, 20 innych i 10 jeszcze innych.

    2. szczebelek

      To czytasz artykuły? Niby jak pierwsze 212 K9 miały mieć automat ładowania skoro K9A2 dopiero były opracowywane z resztą w artykułach było napisane wprost, że chodzi o K9A1 bez automatu w kontekście tych dostarczanych do 2026 roku.

    3. QVX

      W przypadku luf 58 - 60-kalibrowych problem polega na tym samym, co przed laty było z lufami 52-kalibrowymi (ale w większej skali), czyli szybkie zużycie przy strzelaniu.. Z kolei nowe stopy o mniejszym zużyciu ulegają łatwo erozji przy strzelaniu typowymi ładunkami miotającymi i wymagają dedykowanego prochu, bo inaczej degradacja jest bardzo szybka. W USA nie widzą dobrego rozwiązania i chcą mieć artylerię 58-kalibrową tylko jako 1 batalion na najcięższe dywizje (pozostałe 3 bataliony w nich i wszystkie w reszcie dywizji maja mieć lufy 52-kalibrowe). Batalion taki ma dostawać dedykowane ładunki miotające i mieć zakaz stosowania innych.

  5. Franek Dolas

    Stałe rozwijanie konstrukcji nawet tak udanych jak Krab jest niezbędne dla zachowania ich zdolności bojowych. Koreańczycy są najlepszy przykładem jak to robić. Robią to z każdym rodzajem uzbrojenia czołgi haubice samoloty czy OP. Do każdego rodzaju uzbrojenia produkowanego w kraju powinien być stworzony zespół monitorujący zachowanie sprzętu i pracujący nad jego rozwojem. Pozwoli to na jego długą eksploatację bez potrzeby wymiany po kilku kilkunastu latach. Jest wiele przykładów że udane konstrukcje na bieżąco ulepszane służą przez wiele dziesięcioleci np. B-52.

    1. Davien3

      @Franek a kto wam bronił modernizowac Kraba ? Ale nie , woleliscie kupic gorsze K9 z Korei i jeszcze je potem klepac na licencji bez zadnych zmian w stosunku do oryginału

    2. Essex

      Przepraszam bardzo a czemu do tej pory nikt Kraba nie zmodernizował? nie powstał żaden nowy prototypnic.....czemu nie stworzono dodatkowej linii produkcyjnej? skoro to takie proste i banalne to może zamiast wydawać miliardy na sprowadzenie gorszych dziął z Korei trzeba było te miliardy skierować w stronę Kraba?

    3. kaczkodan

      @Essen rżniesz głupa? Bo nikt Kraba nie zamawiał w takich ilościach które by to uzasadniały! Nawet nie spytano się przemysłu jaki byłby harmonogram wybudowania 600 Krabów więcej. Jak zawsze wielkie pieniądze pojawiają się jedynie podczas zakupów zagranicznych!

  6. Książę niosący na plecach białego konia

    Cheonmu można wykorzystać, integrując istniejące w Warszawie rakiety bezzałogowe (radzieckie „rakiety katiusza”). A około dwa lata temu Seul opracował pocisk o 50% lepszej penetracji i zasięgu niż istniejące pociski, który jest na poziomie penetracji pojazdu opancerzonego nawet normalnym pociskiem przeciwpancernym! Rejestracja patentu w toku w USA, Europie i Japonia itp. Seul jest w końcowej fazie testów, aby zastosować to do pocisków i pocisków. Warszawa powinna poszczycić się tą umiejętnością.

  7. Książę niosący na plecach białego konia

    Automatyzacja jest wygodna i ma inne zalety, ale obsługa ręczna jest tańsza, ma mniej awarii i szybko reaguje. Ponieważ podwozie kraba jest takie samo jak w K9, koszt ulepszeń może być niski, jeśli zostanie zmontowany w przyszłości z akumulatorami i sprzętem produkowanym w Polsce. A używane K9 i kraby importowane z Korei mogą być sprzedawane do sąsiednich krajów lub Tajwanu po wysokich cenach.

  8. Orthodoks

    Może będę nie popularny, ale wolałbym zakończyć zakupy K9 na obecnym kontrakciei. Opracować moderkę i klepać hurtem na linii przygotowywanej dla K9PL

  9. rwd

    Kontrakt z Polską zapewnia im kasę na modernizację nie tylko K9. My Kraba nie modernizujemy.

    1. szczebelek

      HSW siedziała dumnie, bo były zamówieniea na 120 sztuk podpisane już w 2016 roku przez następne 6 lat do momentu kiedy Ukraina i Polska zamówiły kolejne 104 sztuki we firmie nie powstał nawet prototyp Kraba 2 z automatem ładowania i większym zasięgiem ostrzału.... W przypadku Borsuka też musi istnieć rozwój sprzętu między rocznymi partiami tak aby pierwsza partia miała już bazę do modernizacji gdy ostatnia wyjedzie z fabryki. Znając życie będziemy tłuc w 2033 roku sprzęt bez większych zmian w stosunku do tego co teraz jeździ na poligonie.

    2. [email protected]

      @rwd Przemysł produkuje i modernizuje to co chce i jak chce wojsko. Wojsko nie chce przemysł nie robi i tyle ..... Użytkownik wie zdaje się lepiej co chce no nie ??

    3. Stefan1

      rwd, masz rację. Wy Kraba nie modernizujecie.

  10. Essex

    Ile razy mozna czytac o tym czym jest hsubica i na jakie oflegosci strzela....rece opadaja.....cxyli kupilismy zlom za miliardy??? No brawo

    1. Był czas_3 dekady

      Złom to nie jest, ale zakupy dokonywane w pośpiechu nie są do końca przemyślane.

    2. szczebelek

      Co według ciebie jest złomem? Pierwsze 48 sztuk, które są używanymi K9A1 czy może kolejne 164 sztuki dostarczane z fabryki do końca 2026 roku albo K9PL wzorowane na K9A2 od 2027 roku powstające na terenie naszego kraju? Idąc tym tropem Krab jest złomem 🤣

    3. Essex

      Szczebelek, tak....pierwsze sztuki to zlom gorszy od Kraba, to co przyjdzie zcfabryki zmodernizowane to zobaczymy....a co do K9pl jak bedzie to pogadamy, mamy dyskugowac o eirtualnych projektach? Serio?.... zenada

  11. oko

    Do forumowiczów poniżej. Czy wy myślicie, że koreanczycy dadzą nam wszystko za darmo ? !!! Pewnie gdybyście wy podpisywali umowy , to nawet armatohaubice byłyby za darmo I to w 3 wersji . Paranoja!!!

Reklama