Przemysł Zbrojeniowy

Korea Południowa wznawia produkcję bojowych wozów piechoty

Południowokoreański bojowy wóz piechoty K21
Fot. Republic of Korea Armed Forces

Korea Południowa wznowi po kilku latach produkcję swoich bojowych wozów piechoty K21, ma to związek z chęcią wycofania części przestarzałych już maszyn K200 używanych przez jej wojska zmechanizowane.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Mówi się o produkcji 120 nowych egzemplarzy, co w połączeniu z obecną flotą tych bojowych wozów piechoty (400) da ponad 500 pojazdów w służbie. Będzie się to wiązało z ponownym uruchomieniem i odbudowaniem linii produkcyjnej, gdyż od roku 2016 nie produkowano wozów tego typu. Jest to kolejny ruch tamtejszego resortu obrony mający na celu podniesienie zdolności własnych wojsk. Wartość całego zamówienia opiewa na sumę 654 mln USD. Decyzja ta została podjęta w tym samym czasie co zakup rakiet SM-6 ERAM (Standard Extended Range Active Missile). Nastąpiło to 26 grudnia 2021 roku na 143. posiedzeniu Komitetu Promocji Projektów Obronnych, któremu przewodniczył Suh Wook- minister obrony Południowej Korei. Jednak dopiero teraz ogłoszono publicznie podjętą wówczas decyzję .

Koreański BWP charakteryzuje się zdolnością do samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych, jest również zdolny do prowadzenia ognia w trakcie pływania. Uzbrojenie K21 stanowi armata 40 mm i sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm. Producent podaje, że penetracja pocisku APFSDS wynosi 160-220 mm pancerza. Wóz w yposażony jest również w system zarządzania polem walki. 

Czytaj też

Masa bojowa pojazdu wynosi ok. 25 ton. BWP może jechać z prędkością 70 km/h w terenie oraz poruszać się z maksymalną prędkością 7 km/h w wodzie. Jego zasięg wynosi 450 km. Koreański wóz, wyposażony w dziesięciocylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 750 KM, zabiera dziewięciu żołnierzy desantu, jego załoga liczy trzech żołnierzy.

Jedną z najważniejszych cech tego azjatyckiego wozu bojowego jest zaawansowany system stabilizacji armaty i prowadzenia ognia, porównywalny z układami montowanymi w najnowocześniejszych wozach bojowych świata, zarówno czołgach, jak i bojowych wozach piechoty. Specjaliści porównują go do analogicznego systemu montowanego w niemieckim ciężkim bwp Puma.

Czytaj też

Południowokoreańska armia planuje również przeprowadzenie cyklu badań i testów eksportowej wersji rodzimego bojowego wozu piechoty K21 - AS21 Redback. Pojazd ten obecnie jest oferowany australijskim wojskom lądowym w trwającym programie Land 400 Phase 3 (Mounted Close Combat Capability), jak i w USA jako następca wozów z rodziny M2 Bradley. Jego pozyskanie znacząco zwiększyłoby potencjał sił zbrojnych Korei Południowej i pozwoliło na wycofanie kolejnej transzy wozów rodziny K200 lub BMP-3, których 70 nadal pozostaje w służbie.

Komentarze (2)

  1. r2-o

    To te K21 są tańsze od Borsuka, też pływają, mają lepsze uzbrojenie...no i Borsuk może będzie a może nie. To może skorzystać z okazji i kupic trochę ? Podobno się zbroimy jak by Ruskie nie zatrzymały się na Ukrainskiej granicy. Pewnie szybciej by dostarczyli niż PGZ

  2. szczebelek

    A może Amerykanie chcą na eksport 3000 sztuk 😏🤔🤫