Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Korea Południowa po raz drugi z Wystawą Narodową na MSPO

Autor. MSPO

Pojawienie się azjatyckiego partnera w roli Kraju Wiodącego podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego to naturalny krok, Polska zdecydowała się na zakup olbrzymiej ilości sprzętu z tego kraju.

Reklama

Na południowokoreańskiej Wystawie Narodowej, która po raz pierwszy zorganizowana została przez Koreańczyków podczas MSPO 2017 pojawią się w tym roku prawdopodobnie czołgi K2 i armatohaubice K9. Dla przypomnienia, pod koniec lipca 2022 roku Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej zatwierdził kontrakty na zakup między innymi tysiąca czołgów K2 oraz ponad 600 armatohaubic K9.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Korea Południowa nie produkowała żadnego uzbrojenia, a broń dla własnych sił zbrojnych importowano, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze zakłady zbrojeniowe powstały w Korei Południowej, przy wsparciu Amerykanów, dopiero w latach 70. XX wieku. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat Korea Południowa stworzyła nowoczesną zbrojeniówkę, która jest w stanie zaspokoić większość potrzeb południowokoreańskich sił zbrojnych, poczynając od broni lekkiej, a na pociskach rakietowych kończąc. Koreańczycy produkują własnej konstrukcji sprzęt pancerny i artyleryjski, w tym czołgi, bojowe wozy piechoty i samobieżne haubice. Ich podwozia wykorzystywane są w polskich Krabach.

Współpraca Polski z południowokoreańskimi przedsiębiorstwami w zakresie obronności prężnie rozwija się od lat. Podczas ubiegłej edycji MSPO Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek i prezes Hyundai Rotem Lee Yong-Bae podpisali porozumienie pomiędzy obiema firmami o współpracy. Porozumienie dotyczyło platform lądowych bezzałogowych i rozpoczęcia prac nad rozwojem technologii czołgów nowej generacji.

Czytaj też

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który jest organizowany w Kielcach od ponad 30 lat, to trzecia wystawa militarna Europy, po targach w Paryżu i Londynie. Wystawy Narodowe są ważnym elementem MSPO od 2004 roku. Dotychczas w ten szczególny sposób zaprezentowały się Europejska Agencja Obrony oraz kraje: Niemcy, Francja, Izrael, Szwecja, Grupy Wyszehradzkiej V4, Włochy, Francja, Norwegia, Korea Południowa oraz dwukrotnie Wielka Brytania, USA, Polska i Turcja.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Eckard Cain

    Myślę że to będzie przejazd triumfalny Koreanczykow po zwycięstwie nad polskim przemysłem i zaoraniu Kraba oraz Borsuka...

Reklama