Przemysł Zbrojeniowy

Korea Południowa kupuje bomby kasetowe z precyzyjną subamunicją

Republika Korei otrzyma bomby kasetowe typu Sensor Fuzed Weapon, przenoszące subamunicję precyzyjną. Według producenta, są one w stanie razić cele na powierzchni ponad 120 tysięcy metrów kwadratowych. Fot. Texcoco/Wikimedia Commons.
Republika Korei otrzyma bomby kasetowe typu Sensor Fuzed Weapon, przenoszące subamunicję precyzyjną. Według producenta, są one w stanie razić cele na powierzchni ponad 120 tysięcy metrów kwadratowych. Fot. Texcoco/Wikimedia Commons.

Amerykański Departament Obrony podpisał kontrakt na dostawę bomb kasetowych typu Sensor Fuzed Weapon. Trafią one do Republiki Korei, w ramach programu Foreign Military Sales.

Według komunikatu Pentagonu, zakres ujawnionej umowy obejmuje dostarczenie 361 bomb kasetowych typu Sensor Fuzed Weapon oraz 18 zestawów do konwersji ich na bomby korygowane Wind Corrected Munition Dispenser wraz z systemami szkolnymi. Zakontraktowane prace mają zostać wykonane do 31 grudnia 2016 roku, a ich wartość wyniesie 190 mln USD. 

Bomby typu Sensor Fuzed Weapon produkowane są przez firmę Textron Defense Systems. Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystanie subamunicji naprowadzanej w sposób kombinowany pasywnie termicznie i aktywnie laserowo. Każda z bomb, standardowo oznaczonych CBU-97 zawiera 10 podpocisków BLU-108 z czterema formowanymi wybuchowo głowicami typu Skeet każdy. Zgodnie z informacją producenta, jedna bomba Sensor Fuzed Weapon jest w stanie skutecznie razić cele stacjonarne i ruchome, na obszarze do 121 400 metrów kwadratowych. Bomby tego typu mogą być wykorzystywane między innymi do niszczenia czołgów podstawowych, zestawów przeciwlotniczych, stacji radiolokacyjnych czy nawet jednostek nawodnych.

Bomby typu CBU-97 mogą być zaopatrzone w system korygowania Wind Corrected Munitions Dispenser (WCMD), pozwalający na zrzucanie ich spoza zasięgu zestawów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu. W takiej konfiguracji noszą one oznaczenie CBU-105. WCMD oparty jest o system nawigacji inercyjnej INS i pozwala na naprowadzanie bomb kasetowych z dokładnością do około 10 m. Zgodnie z opublikowaną w czerwcu 2012 roku notyfikacją agencji DSCA do Kongresu, Republika Korei miała dążyć do pozyskania 367 bomb typu Sensor Fuzed Weapon w wariancie korygowanym (CBU-105), a szacowany koszt transakcji miał wynieść 325 mln USD.

Istotną cechą bomb typu Sensor Fuzed Weapon jest możliwość ograniczenia strat ubocznych w porównaniu do konwencjonalnej amunicji kasetowej. Jest to możliwe między innymi dzięki zastosowaniu systemu naprowadzania dla podpocisków oraz trzech mechanizmów samozniszczenia w locie bądź po upadku na ziemię. Bomby typu Sensor Fuzed Weapon były z powodzeniem wykorzystywane bojowo w czasie operacji Iraqi Freedom przez siły powietrzne Stanów Zjedoczonych. 

Komentarze (5)

 1. Michael

  My też powinniśmy takie kupić.

  1. bufon

   Taniej i łatwiej jest wykorzystać Polskie zapasy min kasetowych (mimo embarga na ich wykorzystanie)

 2. Victor

  Pewnie, że bardzo coś takiego by się nam przydało. Z tym, że w Europie uważają, że amunicja kasetowa jest zła i cały czas są naciski, żeby u nas zakazać jej posiadania. Podobnie było wcześniej z minami i w końcu udało się nas ich pozbawić. Tymczasem Rosja, USA i Chiny produkują i sprzedają zarówno amunicję kasetową jak i miny na całego.

 3. Elf

  Skoro poza naszymi możliwościami jest budowanie skomplikowanych systemów uzbrojenia jak czołg, samolot wielozadaniowy, śmigłowce, OP, powinniśmy skupić się na mniejszych i mniej skomplikowanych... np amunicji...

 4. keller79

  Fakt - Dezamet mógłby pomyśleć o kierowanej wersji ZK-300... Może by to zainteresowało naszych wojskowych.

 5. dobrozlozwyciezy

  Mam nadzieje, że nasi myślą już o pozyskaniu czegoś takiego...