Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne testy tajwańskich kołowych wozów bojowych

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu

Serwis ArmyRecognition powołując się na Ko Peng-hsin z Tajwańskiej Wojskowej Agencji Informacyjnej w Nantou poinformował o przeprowadzeniu pierwszych testów dynamicznych nowego tajwańskiego kołowego wozu wsparcia ogniowego opartego o rodzinę pojazdów Yunpao 8×8.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Oprócz prezentacji kołowego bojowego wozu piechoty CM-34, zademonstrowano także wóz wsparcia ogniowego oparty o to samo podwozie, ale z wieżą wyposażoną w armatę kal. 105 mm. Ma to być obecnie jeden z priorytetów armii tajwańskiej. Pozwoliłoby to jej na pozyskanie pojazdów, które siłą ognia mogłyby eliminować część chińskich czołgów starszego typu, zachowując przy tym wysoką mobilność. Dodatkowo pojazdy takie stanowiłyby uzupełnienie floty czołgowej Tajwanu, w której  podstawą nadal są różnego rodzaju wersje amerykańskiego M60. Obecnie trwają o zaawansowane testy zakładowe CM-34, które w okresie kwiecień-lipiec mają już być nadzorowane przez armię w ramach prób operacyjnych.

Czytaj też

Wracając do pojazdu,Fabryka 209 miała stwierdzić podczas testów, że pojazd ten odznacza się wysoką mobilnością, siłą ognia oraz poziomem ochrony załogi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych czujników oraz systemu kierowania ogniem celny ostrzał z armaty łańcuchowej kal. 30 mm ma być możliwy na dystansie 3000 metrów. W roku 2023 jednak nie rozpocznie się ich masowa produkcja, co ma być spowodowane chęcią jak największego dopracowania konstrukcji. Obecnie mają istnieć tylko dwa prototypy które są poddawane różnego rodzaju testom . Wcześniej pojawiały się informacje mówiące o zakupie tych pojazdów w tajemnicy przez tajwańskie ministerstwo obrony, jednak zostały one oficjalnie zdementowane.

Reklama

Czytaj też

CM-34 Yunpao 8×8, o eksportowej nazwie Cloud Leopard II, to najnowszy tajwański kołowy bojowy wóz piechoty. Został zaprojektowany przez lokalną firmę zbrojeniową Ordnance Readiness Development Center, we współpracy z irlandzką firmą zbrojeniową Timoney Technology Limited i produkowany ma być przez firmę na Tajwanie. CM-34 należy do lokalnej rodziny kołowych wozów bojowych Yunpao 8×8, w skład której wchodzą również produkowane już kołowe transportery opancerzone CM-32 i CM-33.

Kadłub, zastosowany w transporterze, jest podobny ze stosowanympoprzednich wersjach pojazdów tej rodziny. Przystosowano go do osadzenia na nim dwuosobowej wieży, co spowodowało wzrost masy pojazdu z 22 do 24 ton. W celu zrekompensowania zwiększonej masy zwiększono również moc silnika wysokoprężnego Caterpillar C9 z 410 KM do 450 KM, co pozwala na zachowanie dotychczasowej mobilności i dzielności terenowej. Załogowa wieża jest uzbrojona w armatę automatyczną Mk 44 Bushmaster II kal. 30 mm, sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz sześć wyrzutni granatów dymnych.

Czytaj też

Fot: 玄史生 - Own work/Wikimedia/CC BY 3.0
Fot: 玄史生 - Own work/Wikimedia/CC BY 3.0
Reklama

Komentarze (1)

  1. Książę niosący na plecach białego konia

    Warszawskie kraby i borsuki są doskonałe i tanie.Warszawa to świetna okazja, aby je eksportować na Tajwan.Broń z Seulu nie jest wystarczająco dobra, aby sprzedawać ją na Tajwan.Tajwan potrzebuje dobrej broni.

    1. Phenom

      Kraby i Borsuki są Polskie a nie Warszawskie

Reklama