Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Kolejne fundusze na program rakiety JAGM: Następca Hellfire’a coraz bliżej produkcji

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin otrzymał wstępny kontrakt o wartości 66,4 miliona dolarów na rozwój rakiety „powietrze-ziemia” JAGM (Joint-Air-to-Ground Missile). Jest to kolejny sygnał mówiący o bliskim rozpoczęciu produkcji seryjnej i początku zastępowania tymi pociskami rakiet AGM-114 Hellfire, AGM-65 Maverick i BGM-71 TOW.

Prace będą wykonywane w zakładach Lockheed Martin Missile and Fire Control w Orlando na Florydzie i mają się zakończyć do 31 lipca 2017 r. W międzyczasie może nastąpić dalsze dofinansowanie programu, ponieważ zainteresowanie nowym system uzbrojenia wyrażają zarówno amerykańskie wojska lądowe i lotnictwo, jak i siły morskie.

Jest to efektem, przede wszystjum, zastosowanego systemu naprowadzania, pozwalającemu rakiecie na dokładne namierzenie celu zarówno przed, jak i po wystrzeleniu (lock on before launch oraz lock on after launch). Wykorzystuje się w tym celu półaktywną głowicę laserową i milimetrowy radar naprowadzania.

Dodatkowo istnieje możliwość zdalnego celowania rakietą w locie (targeting during fly) i przejęcia kierowania pociskiem z innych platform – dzięki zastosowaniu radiowego protokołu internetowego IP.

Reklama

Komentarze

    Reklama