Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Japonia zmodernizuje swoje czołgi podstawowe

Autor. Domena Publiczna

Japońskie ministerstwo obrony poinformowało o planie modernizacji najnowszych czołgów podstawowych w arsenale Japońskich Lądowych Sił Samoobrony.

Czołgi Typ 10 w ramach planowanej modernizacji mają mieć przede wszystkim podniesioną przeżywalność na współczesnym i przyszłym polu walki. Modernizacja zakłada integrację z czołgiem aktywnego systemu obrony, a także zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia.

Czytaj też

Jeśli chodzi o systemy aktywnej obrony pod uwagę brani mają być następujący producenci: Rafael z systemem Trophy, Elbit z systemem Iron Fist oraz Rheinmetall z systemem StrikeShield. Podstawowe wymogi w stosunku do branych pod uwagę systemów to:

  • zapewnienie ochrony w zakresie 360 stopni w okół pojazdu;
  • zapewnienie ochrony przed zagrożeniami atakującymi od góry;
  • masa systemu poniżej 1000 kg.
Reklama

Ponadto prowadzone mając być testy oraz integracja zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Kongsberg RS6, który wyposażony zostanie w armatę automatyczną M914 kalibru 30 mm strzelającą amunicją w kalibrze 30x113 mm, w tym również programowalną.

Czytaj też

Co ciekawe zdalnie sterowany moduł uzbrojenia RS6 ma zostać w pełni zintegrowany z aktywnym systemem obrony i również służyć do zwalczania dronów. Tym samym system obrony czołgu będzie wstanie zapewniać ochronę przeciwko szerokiemu spektrum zagrożeń takich jak:

  • granaty z głowicami kumulacyjnymi wystrzeliwanymi z ręcznych granatników przeciwpancernych;
  • przeciwpancerne pociski kierowane z głowicami kumulacyjnymi;
  • pociski z głowicami kumulacyjnymi i odłamkowo burzącymi wystrzeliwane z armat czołgowych;
  • amunicja krążąca;
  • bezzałogowe systemy latające (w tym FPV) przenoszące głowice kumulacyjne i inne środki bojowe.

Czytaj też

Japońskie ministerstwo obrony planuje zakup 300 zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia RS6 produkowanych na licencji w Japonii, w tempie 10 sztuk rocznie. Co więcej ogłoszono, że w 2025 planowane jest zamówienie 12 dodatkowych czołgów Typ 10, co łącznie da ich liczbę na poziomie 148 wozów. Docelowo planowany jest zakup w sumie 300 czołgów Typ 10.

Czytaj też

Japońskie ministerstwo obrony, planuje również rozpoczęcie prac nad dodatkowymi modułami ochronnymi dla czołgów Typ 10. Prawdopodobnie chodzi o moduły dodatkowego opancerzenia, które mogłyby zostać szybko zintegrowane z czołgiem i byłyby na nim montowane w ramach potrzeby.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Essex

    Powinnismy brac! Ze 200 szt....a nie...nie daja kopert i nie lobbuja w Polsce

    1. Grom2137

      To absolutnie nie czołg na Europejski teatr, a typowo Japoński, gdzie mosty nie utrzymają czegoś o masie Leopards czy Abramsa. Takie doświadczenia mieli Japończycy z Type 90. Pancerza nie ma tu praktycznie wcale. Mobilność i lekkość przedkładano ponad wszystko. Poza tym nie jest i chyba nie będzie oferowany na eksport.

    2. Davien3

      Grom Type 10 wazy 48 ton czyli tyle co T-72B3M lub T-90 Więc nie dość że ma pancerz to znacznie lepszy od tego na ruskich czołgach czy nawet na K2 bo ma pancerz warstwowy z boków kadłuba i wieży tak jak Abrams Do tego jest odporny z przodu na pociski APFSDS-T kal 120mm z 250m a od góry na EFP i podobne środki rażenia czyli np drony.

    3. Pucin:)

      cytat - "Do tego jest odporny z przodu na pociski APFSDS-T kal. 120mm z 250m a od góry na EFP i podobne środki rażenia czyli np drony." - Brawo Davien 3 - Mamy gwiazdę śmierci a może to Godzilla 3.0!!! :)

  2. Pepe

    A nasi decydenci co robią, kupują czołgi bez aktywnej obrony które na polu walki będą łatwym łupem dla dronów i ppk. Zamiast 500 szt. ,,gołych'' wozów czy nie lepiej kupić mniej np. 450 ale lepszych, które będą odporne na wszelkie zagrożenia?

    1. Essex

      Nie. Cos jeszcze?

    2. Takijeden

      Nasze czołgi jak najbardziej mają być wyposażone w aktywną obronę.

  3. pablopic

    Jak by się tak głebiej zastanowić to po co w ogóle gruby pancerz i czołgi w ogóle na wspólczesnym polu walki, skoro i tak za ochronę pojazdu odpowiadają systemy takie jak Trophy?

  4. kapusta

    10 sztuk rocznie i 300 zestawów do kupienia - a to niby nasz przemysł nazywany jest manufakturą 😅

    1. Essex

      Bo jest, to co robia Japonczycy w ich manufaktuarach to ich dprawa, zresztacto kraj wyspiarski, masz mspe? Jskies wniiski? Moze porownsj ich MW do naszej i moxlieosci ich stoczni.

  5. zibi

    Niedługo czołg będzie szwajcarski scyzoryk przypominał..... Pytanie jak wielość systemów obronnych a więc i skomplikowania całego systemu przełoży się na relację koszt/efekt. Mimo wszystko kończy się chyba era pancernych kolosów, podobnie jak i pancerników kiedyś....

  6. Pucin:)

    cytat "(...) zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia Kongsberg RS6, który wyposażony zostanie w armatę automatyczną M914 kalibru 30 mm strzelającą amunicją w kalibrze 30x113 mm, w tym również programowalną." - no proszę już dawno mówiłem, że ten ZSMU powinien być przyjęty do WP, jako podstawowy. Dobra droga rozpoczęta Bóbr-3 zaprezentowany na MSPO2024 - Bóbr-3 z ZSMU Kongsberg RS6 i podwójną wyrzutnią pocisków przeciwlotniczych Piorun.

  7. user_1050711

    Po pracy na polskich kontenerowcach, trafił mi się "Japończyk", 15-sto latek, w momencie budowy, czyli 1974, jeden z kilku największych supertankowców świata i to floty Japonii. Ze zdziwieniem porównywałem polskie i japońskie urządzenia elektroniczne, produkcji z tych samyc lat. - polskie były nie gorsze, nieraz nawet bardziej nowoczesne (mówimy o urządzeniach profesjonalnych). Za to co odróżniało te systemy japońskie, to niezwykłe dopracowanie szczegółu. Polskie były po rostu dobre. Gdy Każdy drobiazg statku japońskiego wykonany był ze starannością i pomysłowością, praktycznością użycia, jak gdyby projektujący i instalujący go ludzie robili coś, co naprawdę kochają wykonywać. A potem kupiłem Toyotę Starlet, rocznik 1997, caluteńką made in Japan. Bezawaryjnie do dziś. Ostatnio przestała być moja, ale stoi tu jeszcze obok.

Reklama