Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Izraelsko-amerykańskie bomby nowej generacji

Fot. Master Sgt. Shane A. Cuomo/USAF.
Fot. Master Sgt. Shane A. Cuomo/USAF.

Izraelski koncern IMI Systems współpracuje z amerykańskim Orbital ATK w celu zaoferowania nowej generacji bomb wielozadaniowych MPR-500, przeznaczonych między innymi dla myśliwców F-16.

Izraelski koncern IMI Systems stara się zainteresować swoimi rozwiązaniami siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Już wcześniej zaproponowano Amerykanom system ochrony aktywnej Iron Fist, który jest wstępnie przewidziany do instalacji na bojowych wozach piechoty Bradley, między innymi przeznaczonych do rozmieszczenia w Europie w ramach pilnej potrzeby operacyjnej.

Kolejnym elementem uzbrojenia, proponowanym wojskom Stanów Zjednoczonych (tym razem siłom powietrznym) są bomby MPR-500. Broń tego typu ma zwiększone zdolności penetracji osłon i jest określana jako nowa generacja. Bomba o wagomiarze 500 funtów (ok. 230 kg) może przebić metr zbrojonego betonu lub 4 podwójnie wzmocnione ściany betonowe o grubości 20 cm każda.

image
Fot. IMI Systems.

Ponadto, rozwiązania techniczne zawarte w bombach MPR-500 dają możliwość kontrolowanej fragmentacji (w zależności od tego, czy w ramach zadania przewiduje się zwalczanie celów punktowych, przy ograniczeniu strat ubocznych, czy też powierzchniowych). Bomba jest też dostosowana do integracji z układami kierowania, w tym - między innymi - typu JDAM.

Wszystko to powoduje, że 500-funtowy ładunek ma – według przedstawicieli producenta - możliwości porównywalne do znacznie cięższego, klasycznego 2000-funtowego typu Mk 84, używanego powszechnie w siłach Stanów Zjednoczonych, jak i sojuszników. Jednocześnie daje możliwość wykonania większej liczby zadań w czasie jednej misji, lub też przenoszenia przez lżejsze platformy.

Broń była już używana operacyjnie. Izraelczycy chcą zainteresować nią też nowych użytkowników eksportowych.

W maju IMI Systems zawarł z koncernem Orbital ATK (wchodzącym w skład Northrop Grumman) porozumienie dotyczące współpracy w zakresie opracowania wariantu tej broni przeznaczonego na rynek amerykański. W wydanym przy tej okazji komunikacie podkreślono, że technologia bomby MPR-500 będzie stanowiła podstawę do stworzenia rozwiązania, które może być wdrożone w krótkim czasie i niewielkim kosztem. W ofercie IMI Systems znajdują się też inne bomby rodziny MPR.

Izraelskie bomby mogą również zainteresować innych użytkowników broni rodziny Mk82/Mk84, w tym – potencjalnie – Polskę. Wiadomo, że IMI Systems brał udział w analizie rynku dotyczącej pozyskania kierowanej bomby penetrującej dla myśliwców F-16.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.