Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indonezja odebrała pierwsze samoloty T-50 Golden Eagle

Samolot KAI TT-50 Golden Eagle Koreańskich Sił Powietrznych -fot. Konstantin von Wedelstaedt
Samolot KAI TT-50 Golden Eagle Koreańskich Sił Powietrznych -fot. Konstantin von Wedelstaedt

Indonezja odebrała dwa pierwsze samoloty szkolne KAI T-50i Golden Eagle. W ramach podpisanego w 2011 roku kontraktu Dżakarta otrzyma 16 maszyn, płacąc 400 milionów dolarów. Samoloty dotarły do celu przez Tajwan i Filipiny. W tym ostatnim kraju koreański koncern planuje sprzedaż kolejnych maszyn Golden Eagle, w najbardziej zaawansowanym wariancie FA-50. 

Indonezyjskie załogi i mechanicy szkolili się w Korei Południowej od lutego bieżącego roku. Co interesujące, zapoznali się oni zarówno z samolotami T-50, jak również z wariantem TA-50, uzbrojonym w działko i pocisk kierowane powietrze-powietrze. Może to wskazywać na potencjalne plany handlowe koreańskiego producenta. 

Podobnie marketingowy charakter może mieć tranzyt indonezyjskich T-50 przez Filipiny. Korea Aerospace Industries od pewnego czasu stara się w Manili o kontrakt na 12 samolotów w bojowym wariancie FA-50 Golden Eagle. Pierwszy samolot tego typu wszedł na wyposażenie koreańskiego lotnictwa w sierpniu tego roku. Jest on wyposażony w radar, "szklany kokpit" i szeroką gamę uzbrojenia, łącznie z pociskami kierowanymi różnego typu.

T-50 Golden Eagle jest jednym z uczestników przetargu na samolot AJT dla Polskich Sił Powietrznych.  

Reklama

Komentarze

    Reklama