Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indie: nowy czołg podstawowy w oparciu o platformę Armata?

T-14 Armata
Prototyp rosyjskiego czołgu podstawowego nowej generacji T-14 Armata.
Autor. Alexander Patrikeev/CC BY-SA 4.0

Jak donoszą rosyjskie media, rosyjski przemysł zbrojeniowy chce zaoferować Indiom możliwość stworzenia czołgu podstawowego nowej generacji. Bazą dla nowej konstrukcji ma być T-14 Armata, a propozycja ta jest odpowiedzią na rozpoczęty kilka miesięcy temu przez indyjski resort obrony program pozyskania nowej konstrukcji tego typu.

Informacje na ten temat przekazała rosyjskiej agencji informacyjnej Sputnik rzecznik rosyjskiej Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technologicznej Waleria Reszetnikowa. W udzielonym wywiadzie stwierdziła, że stronie indyjskiej w ostatnich rozmowach między wysokimi dygnitarzami cywilnymi i wojskowymi obu państw zaproponowano nowe kierunku współpracy w zakresie rozwoju ciężkich wozów bojowych opartych na platformie Armata. Nieco wcześniej rosyjska zbrojeniówka oficjalnie poinformowała o udziale w przetargu na nowy indyjski czołg lekki.

Czytaj też

Rosyjska oferta ma bezpośredni związek z trwającym od jakiegoś czasu programem pozyskania czołgu podstawowego nowej generacji dla indyjskiej armii o nazwie Future Ready Combat Vehicles (FRCV). 1 czerwca br. indyjska armia oficjalnie wystosowała zapytanie o informacje (Request of Information - RFI) dotyczący zamiaru pozyskania 1700 nowych czołgów podstawowych w ramach programu FRCV. Wraz z nimi pozyskany ma zostać niezbędny pakiet szkoleniowy, logistyczny, warsztatowy oraz transfer technologii niezbędny do rozpoczęcia lokalnej produkcji na licencji. Termin składania wniosków ofertowych przez potencjalnych oferentów upłynął 15 września br.

Czytaj też

Według wstępnych informacji nowych indyjski "czołg przyszłości" ma być zdolny do prowadzenia działań bojowych w każdym terenie, jaki występuje w tym kraju, od obszarów pustynnych po wysokogórskie. Ogromna liczba planowanych do zakupu czołgów ma pozwolić na wprowadzenie do służby jednolitej platformy, która pozwoli na usprawnienie logistyki i serwisu, a także ujednolicenie wykorzystywanego uzbrojenia. Ma także wykorzystywać "inteligentną amunicję" i lufowe przeciwpancerne pociski kierowane, a także ma być zdolny do zwalczania bezzalogowych statków powietrznych dzięki środkom kinetycznym i niekinetycznym. Wspomina się także o licznych zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia i kamuflażu wielospektralny.

Czytaj też

W ubiegłym miesiącu rosyjskie media donosiły o końcowym etapie prób nowego rosyjskiego czołgu podstawowego T-14 Armata. Ich pomyślne zakończenie pozwoli na rozpoczęcie mocno już opóźnionej produkcji seryjnej, a tym samym także wprowadzenie pojazdu do służby liniowej. Zakończenie prób i rozpoczęcie produkcji wyznaczone zostało na 2022 rok, choć nie sprecyzowano dokładnego terminu. Jak dotąd program zanotował już kilkuletnie opóźnienie względem planów dostawy pierwszych partii czołgów podstawowych T-14 i ciężkich bojowych wozów piechoty T-15 bazujących na platformie Armata. Rozpoczęcie produkcji seryjnej i wdrożenie tych czołgów do służby liniowej w rosyjskiej armii otworzy drogę do eksportu tej konstrukcji oraz bez wątpienia zwiększy zainteresowanie nią u potencjalnych odbiorców zagranicznych.

Czytaj też

Obecnie na uzbrojeniu indyjskich wojsk lądowych znajduje się 2410 egzemplarzy czołgów podstawowych T-72 Ajeya MK I/MK II, 1640 egzemplarzy czołgów podstawowych T-90M/MS "Bhishma" oraz odpowiednio 124 i 118 egzemplarzy czołgów podstawowych Ajrun Mk I. Łącznie na wyposażeniu indyjskiej armii znajduje się ok. 4300 egzemplarzy czołgów podstawowych kilku różnych modeli i wersji, co czyni Indie jedną z największych potęg pancernych na świecie. Zakup nowego czołgu lekkiego pozwoli z kolei na znaczne wzmocnienie siły ognia, a przez to zdolności bojowych pododdziałów stacjonujących w górskim obszarze na północy kraju.

Reklama
Reklama