Reklama

Siły zbrojne

Sprut-SDM1 dla indyjskiej armii?

Sprut-SDM1
Rosyjski lekki pływający niszczyciel czołgów Sprut-SDM1
Autor. Rostec

Rosyjski koncern zbrojeniowy Rosoboronexport poinformowała o udziale w przetargu na nowy czołg lekki dla indyjskiej armii. Rosyjska oferta ma obejmować nowy pływający lekki niszczyciela czołgów 2S25M Sprut-SDM1 na podwoziu BMD-4M wraz z częściowym przeniesieniem jego produkcj do Indii.

Informację tą przekazała rosyjska agencja TASS powołując się na dyrektora generalnego Rosoboronexport Aleksandra Michajewa. Jeszcze w lipcu 2020 roku lokalne media donosiły o zainteresowaniu indyjskiego resortu obrony zakupem tych wozów. Ponadto do rosyjskich władz miało zostać skierowane oficjalne zapytanie w tej sprawie. Jak dotąd indyjskie wojska lądowe nie dysponują żadnym wozem podobnej klasy. W ostatnich latach Indie dokonują szeregu szybkich zakupów w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym w obliczu wzrostu napięcia chińsko-indyjskiego po wzajemnych wzrostu napięć związanych z incydentami granicznymi w Himalajach.

Czytaj też

Sprut-SDM1 to najnowsza i głęboko zmodernizowana wersja rosyjskiego lufowego gąsienicowego niszczyciela czołgów 2S25 Sprut-SD, który jest także klasyfikowany jako lekki czołg pływający. Wóz ten bazuje na podwoziu zmodernizowanego bojowego wozu desantu BMD-4M. W porównaniu do wcześniejszej, bazowej wersji główny nacisk położono na zwiększenie skuteczności prowadzonego ognia poprzez ulepszenie systemu kierowania ogniem (instalacja panoramicznego, dzienno-nocnego celownika dowódcy z kanałem termowizyjnym oraz celownika działonowego Sosna-U itd).

Czytaj też

Po raz pierwszy prototyp wozu zaprezentowano na wystawie przemysłu zbrojeniowego Armia 2015 w Moskwie, a w połowie 2018 roku wraz z ogłoszeniem gotowości do prób państwowych rosyjska spółka Rosoboronexport, wchodząca w skład korporacji Rostec, oficjalnie wprowadziła wozy do oferty eksportowej. Jak dotąd wóz ten znajdował się jedynie na uzbrojeniu rosyjskich wojsk powietrznodesantowych jako wóz wsparcia ogniowego/niszczyciel czołgów dzięki możliwości jego łatwego transportu drogą powietrzną, a także desantowania na spadochronach.

Czytaj też

Pojazd ten jest uzbrojony w armatę gładkolufową 2A75 kal. 125 mm (z opcją wykorzystania lufowych przeciwpancernych pocisków kierowanych 9K119 Refleks) oraz dwa czołgowe karabiny maszynowe PKTM kal. 7,62 mm (jeden sprzężony z armatą i drugi w zdalnie sterowanym module uzbrojenia na stropie wieży). Dzięki temu ma siłę ognia analogiczną jak rosyjskie czołgi podstawowe przy około 2,5-krotnie niższej masie i wyższej mobilności.

Czytaj też

Nagłe zainteresowanie indyjskiej armii pozyskaniem wozu tego typu może być sprowokowane rozmieszczeniem najnowszych chińskich czołgów lekkich Type 15 (VT-5) w Tybetańskim Obwodzie Autonomicznym, gdzie w ostatnim czasie wzięły one udział w ćwiczeniach w terenie wysokogórskim, stanowiąc znaczące wzmocnienie dla chińskich sił w rejonie. Sprut-SDM1 dzięki swojej niewielkiej masie i rozmiarach oraz dużej sile ognia może sprawdzić się w indyjskiej armii jako substytut czołgów podstawowych w trudnym, górzystym terenie Himalajów zwiększając zdolności bojowe i siłę ognia rozlokowanych tam pododdziałów.

Reklama
Reklama