Reklama

Siły zbrojne

Indie zwracają Rosji atomowy okręt podwodny

Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Indyjski okręt podwodny z napędem atomowym INS „Chakra” rozpoczął rejs do Władywostoku, gdzie ma zostać zwrócony rosyjskiej marynarce wojennej. Jest to o tyle zaskakujące, że według dwustronnej umowy okręt ten miał pozostawać w ramach leasingu w Indiach do kwietnia 2022 roku, a kolejna rosyjska jednostka tej klasy zostanie przekazana dopiero około 2025 roku.

Według indyjskich mediów okręt podwodny INS “Chakra” rozpoczął rejs do Rosji, gdzie zostanie zwrócony rosyjskiej marynarce wojennej. Będzie to duże osłabienie dla indyjskich sił morskich. INS “Chakra” jest bowiem stosunkowo nowym okrętem, wprowadzonym do służby w rosyjskiej marynarce wojennej w 2009 roku (jako K-152 „Nierpa”) i wydzierżawiony Indiom w 2012 roku.

Indyjska marynarka wojenna otrzymała więc jednostkę o tyle cenną, że nie była budowana jako eksportowa, ale z przeznaczeniem dla Wojennomorskowa Fłota. Dodatkowo chodzi o jeden z uderzeniowych, atomowych okrętów podwodnych projektu 971 typu “Szczuka-B” (według NATO typu Akula), które są powszechnie uznawane za jedne z najlepszych w swojej klasie na świecie.

Reklama
Reklama

INS „Chakra” miał służyć w indyjskiej marynarce wojennej przez dziesięć lat, jednak ostatecznie zdecydowano się go zwrócić Rosjanom rok wcześniej (a dokładnie dziesięć miesięcy). Był to drugi, uderzeniowy okręt podwodny o napędzie atomowym, jaki Indie wzięły w dzierżawę od Rosji. Pierwszy z nich (projektu 670 typu „Skat”, według NATO typu Charlie) również otrzymał nazwę INS „Chakra” i był przekazany Indiom na dziesięć lat w 1988 roku.

W przypadku Akuły okres ten został skrócony z powodu problemów w utrzymaniu tej jednostki w sprawności technicznej (szczególnie siłowni). Chcąc uniknąć kosztów związanych z koniecznymi naprawami zdecydowano się oddać okręt Rosjanom wcześniej. INS „Chakra” udał się więc w rejs do Władywostoku z indyjską załogą, w asyście asekurującego go okrętu nawodnego.

Ostatecznie Indie nie rezygnują z tego sposobu wzmacniania swoich sił morskich i w 2019 roku podpisały z Federacją Rosyjską umowę o wartości 3 miliardy dolarów na dziesięcioletni leasing kolejnego okrętu podwodnego o napędzie atomowym. Zgodnie z tą umową Rosja będzie musiała dostarczyć indyjskiej marynarce do 2025 roku inny okręt podwodny projektu 971 (typu Akuła). Już wiadomo, że otrzyma on oznaczenie INS „Chakra III”.

Co ciekawe będzie to najprawdopodobniej okręt starszy od „Nierpy”, którą zdecydowano się przecież oddać przed czasem i nie remontować. Oficjalnie wskazuje się bowiem, że Rosja ma przekazać Indiom „Samarę” (K-295), a więc jednostkę typu „Szczuka-B”, którą wprowadzono do służby 17 lipca 1995 roku. Była ona później wykorzystywana przez ponad dziesięć lat we Flocie Oceanu Spokojnego i w 2014 roku przekazana do stoczni „Zwiezdoczka”, gdzie planowano przeprowadzić remont średni i modernizację.

Indie mogą więc otrzymać okręt starszy, ale z nowszym wyposażeniem elektronicznym – w tym z nowej generacji systemem wspomagania informatycznego.

Reklama

Komentarze

    Reklama