Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Hiszpańskie podwozia dla filipińskich czołgów już w drodze do... Izraela

Hiszpańskie podwozia dla filipińskich czołgów płyną już na Filipiny na integrację z izraelskimi systemami wieżowymi. Oprócz czołgów dostarczony zostanie także wóz zabezpieczenia technicznego.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Podwozia dla czołgów Sabrah/Sabra wraz z wozem zabezpieczenia technicznego opartym o to samo podwoziewypłynęły na pokładzie transportowca z portu Algeciras w Hiszpanii i mają zmierzać już na Filipiny. Na miejscu zapewne zostaną połączone z izraelskim systemem wieżowym Sabrah/Sabra. Tym samym zakończą się dostawy tych gąsienicowych lekkich czołgów bazujących na podwoziu hiszpańskiego wozu ASCOD 2. Łącznie filipińska armia otrzyma 17 tego typu wozów oraz 10 kołowych wozów wsparcia ogniowego. Oprócz tego Filipiny posiadają 17 wozów wsparcia ogniowego powstałych na bazie transportera opancerzonego  M113A2, które zostały zintegrowane z systemami wieżowymi od czołgów lekkich  FV101 Scorpion.

Czytaj też

Sabrah to tak naprawdę nie pojazd, a system wieżowy pozwalający na integrację go z zarówno podwoziem kołowym, jak i gąsienicowym. Uzbrojenie główne stanowi armata gwintowana L/52 kal. 105 mm (z zapasem 36 pocisków, w tym 12 w wieży i 24 w kadłubie) połączona z automatem ładowania, sprzężony z nią jest karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Armata ta może być zasilana szeroką gamą amunicji, a jej donośność skuteczna wynosi do 3600 metrów. Dodatkowo w skład wyposażenia wchodzi system kierowania ogniem, dalmierz laserowy, celownik panoramiczny w postaci głowicy optoelektronicznej, system zarządzania polem walki (BMS) TORCH-XTM oraz system łączności E-LynXTM. Napęd wieży jest w pełni elektryczny ze stabilizacją w obu płaszczyznach. Dodatkowo wieża wyposażona jest w zestaw ośmiu wyrzutni granatów dymnych (po cztery z każdej strony wieży).

Reklama

Czytaj też

Wariant filipiński został osadzony na podwoziu platformy gąsienicowej ASCOD 2, zamówiony w 2021 roku za kwotę ok. 172 mln USD. Filipiny mają otrzymać 17 egzemplarzy tego czołgu, wraz z wozem zabezpieczenia technicznego na tym samym podwoziu (wcześniej informacje mówiły o dwóch WZT). Oprócz wspomnianych wozów na mocy większej umowy zakontraktowano też dostawy 10 kołowych czołgów/wozów wsparcia ogniowego. Te z kolei mają stanowić hybrydę kołowego transportera opancerzonego Pandur II 8 × 8 i wspomnianej wieży Sabrah.

Czytaj też

Filipiński Sabrah.
Filipiński Sabrah.
Autor. Armor Pambato Division/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. PGR

    Wojna z Chinami musi być już bardzo blisko skoro Filipińczycy kupują na szybko takie "frankensteiny" my natomiast wesoło pozbywamy się sprzętu z jednostek liniowych na rzecz Ukrainy.

  2. Hmmm.

    Warto szukać i czytać: ccorruption in israeli military industries".

Reklama