Gripen pokonał F-16 i francuskie myśliwce

Autor. Linus Svensson/Saab AB via siły zbrojne Szwecji
Peru zakupi 24 samoloty wielozadaniowe Saab Gripen E wraz z pakietami towarzyszącymi za kwotę 3,5 mld USD – donosi lokalny portal Perú21.
To kolejny sukces Gripena w ostatnim czasie. Miesiąc wcześniej na zakup 12 Gripenów wersji E i F (dwumiejscowa) zdecydowała się Tajlandia, która wcześniej kupiła 12 samolotów tego typu wersji C i D. Wybór Gripena jako następcy swoich Kfirów ogłosiła także Kolumbia, która zamierza kupić 24 maszyny.
W Peru Gripen E miał pokonać konkurentów w postaci samolotów Rafale i F-16 Block 70. Do podpisania umowy zakupowej może dojść 10 lipca br. Wtedy w Limie będzie gościł minister obrony Szwecji Pål Jonson, który spotka się ze swoim peruwiański odpowiednikiem Walterem Astudillo.
Czytaj też
Zakup ma zapoczątkować szwedzko-peruwiańską współprace obronną i umożliwić renowację bardzo zaniedbanej floty samolotów bojowych Peru. Dzisiaj to państwo posiada w służbie 11 myśliwców Mirage 2000P, 8 MiG-29, 8 Su-25 i 20 przeciwpartyzanckich Cessna Dragonfly, a sprawność tej wiekowej floty pozostawia wiele do życzenia.
Portal Perú21 podaje, że decydującym o zwycięstwie Gripena czynnikiem była kwestia offsetu i propozycji gospodarczej. Sytuacje jest więc podobna jak w Tajlandii, gdzie Szwedzi jako karty przetargowej użyli transferu technologii i uzyskania przez klienta samodzielności w prowadzeniu serwisów i remontów.
Czytaj też
Zakup Gripenów ma kosztować peruwiańskiego podatnika 3,5 mld USD i zostanie sfinansowany przez kredyt z banku narodowego tego państwa. W 2025 roku ma on wyasygnować 2 mld USD, a w 2026 roku, pozostałe 1,5 mld USD. Dług ten ma zostać spłacony przez skarb państwa w ciągu od 18 do 24 lat.
Jeżeli wszystkie wybory potwierdzą się w podpisanych kontraktach, wówczas będzie można powiedzieć, że Saab zawojował swoim samolotem Amerykę Południową. Maszyny te będą posiadały bowiem Brazylia, Kolumbia i Peru. Co ciekawe Gripenami zainteresowana była bardzo także Argentyna (ostatecznie kupiła ex-duńskie F-16), ale brytyjskie veto powstrzymało ich zakup. Oprócz tego nowoczesnymi samolotami na kontynencie będą dysponowały jeszcze: Chile (F-16) i Wenezuela (Su-30).
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie