Reklama

Wojna na Ukrainie

Części zamienne już są. Ukraińcy czekają na Gripeny

Autor. www.saab.com

Według publikacji Janes, który powołuje się na szwedzkiego ministra obrony, Kijów otrzymał w ramach wrześniowego pakietu pomocowego części zamienne do 14 samolotów JAS-39 Gripen. Maszyny maja trafić nad Dniepr później.

Janes cytuje szefa resortu obrony Szwecji Pål Jonsona, który w trakcie konferencji prasowej z ukraińskim ministrem obrony Rustemem Umerowem miał powiedzieć: „W ostatnim pakiecie pomocowym dla Ukrainy znalazły się części do 14 myśliwców Gripen”.

Reklama

Jonson dodał jednak, że priorytetem pozostaje wsparcie Ukrainy samolotami F-16, dostarczanymi w ramach „Koalicji Samolotowej”, którą tworzy Norwegia, Dania, Holandia, Belgia, Wielka Brytania i USA.

    Kilka miesięcy temu media szwedzkie donosiły, że Szwecja została poproszona o wstrzymanie się z przekazaniem Ukrainie swoich myśliwców. Miało to być podyktowane chęcią nadania priorytetu w absorpcji przez Ukrainę samolotów F-16. Jednym z głównych wyzwań szybkiego wdrażania zachodnich myśliwców jest brak przeszkolonych załóg i obsługi naziemnej. Przekazanie Gripenów wiązałoby się z rozdrobnieniem i tak niewielkich ukraińskich zasobów osobowych.

    Szwecja jednak nie zarzuciła pomysłu pomocy Ukrainie poprzez dostawy Gripenów o czym świadczyć ma dostarczenie części zamiennych do tych samolotów. Termin dostaw samych samolotów nie jest jednak znany.

    JAS-39 Gripen to samolot szwedzkiej produkcji, używany przez lotnictwo m.in. Szwecji, Brazylii, Węgier, Czech.

    Reklama

    WIDEO: Abramsologia stosowana, czyli wszystko o M1 | Czołgiem!

    Reklama

    Komentarze (5)

    1. Przyszłość

      Swoja droga mimo ze Ukraina nie jest w NATO - jest to chyba najwieksze mitarne wsparcie w dzijsach swiata (500 milrdow dolatow) - Mogl byc Pokoj - np Neutralna Ukraina (jak z Kuba) ale poszlo w ta strone. Odrobine przpmina to wojne w Koreii - gdzie tez caly Zachod wyslals swoje wojska i walczili z Koreo Polnocna i Chinczkami (Choc byli tam tez i Hindusi a takze Wietnamczcy i R.) W obu przadkach Zachod wyslalal mnustwo sprzetu . Ciekawe w sumie. Mozliwe ze Polska bedac w NATO dostala by mniejsze wsparcie niz Oni POZA. (Wojna proxy)

      1. bmc3i

        150 mld a nie 500 mld. 70 mld z USA i 80 mld z EU.

    2. radziomb

      Ewidentnie Syrski szykuje się do ofensywy w 2025r. Zbiera sprzęt, wozy bojowe, F16, rakiety , zmobilizuja ludzi.

    3. szczebelek

      Ma to jakiś głębszy sens ? Przecież te części mogą zostać zniszczone przed dostarczeniem myśliwców.

      1. radziomb

        oni te czesci (ale tez bomby i rakiety) rozdrabniaja po różnych magazynach a lotniska ochrania Patriot, są bunkry, piwnice podziemne. Nie tak łatwo to zniszczyć. Zauważ że od 2 lat Rosjanie nie zniczczyli Ukraińskiego lotnictwa więc Ukraina wie jak sobie radzić.

    4. Granat

      Wstrzymanie dostaw Gripenów jest podejrzane i to tłumaczenie brakiem obsługi. Ckekawe o co tu chodzi? Gripen byłby lepszym samolotem dla Ukraińców niż F-16, ma krótszą drogę startu i lądowania, ma silniejsze zawieszenie, prędkość obsługi jest lepsza i dodatkowo może używać uzbrojenie europejskie. Jedynie co to udźwig ma mniejszy. Czego amerykanie boją się?

      1. user_1072376

        A Ziemia jest płaska..

      2. radziomb

        a wiesz co to dezinformacja? kiedyś były głosy ze urkaina prosi o A 10 thundebolt a potem mowili ze .. Ukraina ich nie chce bo im się nie przydadzą

      3. mick8791

        @Granat Wstrzymanie dostaw Gripenów nie jest podejrzane, bo... nic takiego nawet się nie rozpoczęło! To jest taki króliczek który jest goniony już od grubo ponad roku... I akurat dla Ukraińców (i też obiektywnie) znacznie lepszym samolotem jest -16 bo jest w pełni wielozadaniowy i akurat czego jak czego akurat lotnisk Ukraińcom nie brakuje! Brakuje natomiast pilotów i techników obsługi. I to jest obecnie najbardziej palący problem przy przekazaniu F-16 czy też jakichkolwiek innych samolotów!

    5. radziomb

      beda tez podobno na dla Ukrainy Eurofightery Tranche 1

      1. Pegaz

        W pakiecie dorzuca pilotów.

      2. Zam Bruder

        @Pegaz Pilotów emerytów na kontrakt ;))

      3. radziomb

        Pegaz a skąd wiesz ile lat wojna potrwa? Może tyle co w syrii, a może tyle co w afganistanie czy wietnamie? zakupy samolotów to nie kupno kałacha, to się planuje na wiele lat do przodu.

    Reklama