Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Grecka modernizacja Leoparda 2A4 zaprezentowana

Autor. EODH

Firma EODH zaprezentuje na targach DEFEA 2023 swoją propozycję pakietu modernizacyjnego dla greckich czołgów Leopard 2A4, zakładająca m.in. nałożenie na wóz pakietów pancerza specjalnego, ulepszenia urządzeń optoelektornicznych, systemu kierowania ogniem czy implementację nowego systemu dowodzenia i kontroli.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Prezentowany pakiet ochrony określony jako ASPIS-NG został stworzony z myślą o czołgach podstawowych takich jak właśnie Leopard 2A4, które będą w przyszłości poddane pracom modernizacyjnym. Stanowi on połączenie pasywnej i aktywnej ochrony dodatkowej, co pozwala na eliminację różnego typu zagrożeń jakie czekają na współczesnym polu walku. Wśród nich można wymienić przeciwpancerne pociski kierowane, amunicję krążącą, głowice kumulacyjne czy burtowe miny przeciwpancerne. Aby sprostać tym zagrożeniom firma EODH, w pakiecie dodatkowego opancerzenia zastosowała pancerz kompozytowy (ochrona pasywna) oraz kostki wybuchowego pancerza reaktywnego. Rozwiązanie to ma także zwiększać ochronę wozy przed czołgową podkalibrową amunicją przeciwpancerną.

Czytaj też

Zestaw ASPIS-NG posiada autonomiczne czujniki radarowe umieszczane na dachu wieży, które przy wykryciu zbliżającego się zagrożenia jak amunicja krążąca/dron kamikaze powodują denotację znajdujących się tam ładunków wybuchowych (system typu hard-kill). Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważnym elementem jest osłona czołgu nie tylko na jego na przodzie, czy bokach, ale właśnie na stropie. Z racji na powszechność różnego typu systemów uzbrojenia atakującego z góry, ważne jest zapewnienie załodze ochrony również z tej strony.

Reklama

Czytaj też

ASPIS-NG.
ASPIS-NG.
Autor. EODH

Hybrydowość tego rozwiązania pozwala na zapewnienie znacznie większego poziomu ochrony wozu, niżby wykorzystano tylko osłonę reaktywną. W związku z niewystarczającym obecnie poziomem opancerzenia czołgów Leopard 2A4, tego typu dodatkowe moduły rozwiązują ten problem. Rodzi się jednak pytanie o wpływ dodatkowej masy na układ jezdny wozu, czy aby nie będzie ono nadmiernie obciążone przy dłuższej eksploatacji. Nie została także podana informacja, co do poprawy wewnętrznej ochrony czołgu poprzez implementację np. dodatkowych wykładzin przeciwodłamkowych.

Czytaj też

Oprócz nowego pakietu opancerzenia widzimy zmianę w urządzeniach obserwacyjnych załogi. Przyrząd obserwacyjno-celowniczy został wyprowadzony na strop wieży, a wcześniejsza luka zakryta pancerną osłoną. Nie jest wiadome, jakiej jest ona grubości, czy zdecydowano się na pogrubienie tego miejsca od wewnątrz. Układ nowego opancerzenia przypomina ten stosowany choćby w Leopardzie 2PL, gdzie widoczna jest luka na przednim pancerzu wieży, która w wersjach A5/A6/A7 jest zakryta dodatkowym pancerzem w kształcie klinów. Ma to za zadanie zniwelować w przedniej osłonie czołgu słabego punktu jakim jest właśnie luka na urządzenie obserwacyjno-celownicze.

Czytaj też

Firma EODH od prawie 20 lat tworzy różnego typu pakiety ochrony/opancerzenia co przekłada się na kooperację jej z np. niemieckim koncernem KMW przy produkcji kołowych transporterów opancerzonych Boxer czy czołgach Leopard 2A7. Firma ta jednak proponuje także pakiety modernizacyjne do starszego typu wozów jak czołgi Leopard 1A5 oraz AMX-30, transportery opancerzone M113 czy Leonidas 300. W swojej ofercie firma ma także projekty ulepszenia pojazdów rozpoznawczych M1117 lub MRAP-ów Dingo 2. W ich skład wchodzi nie tylko poprawa opancerzenia wozu bazowego, ale często implementacje nowego uzbrojenia umieszczanego w zdalnie sterowanym module bojowym.

Pakiet dodatkowego opancerzenia dla czołgu Leopard 1A5 od firmy EODH.
Pakiet dodatkowego opancerzenia dla czołgu Leopard 1A5 od firmy EODH.
Autor. EODH

Czytaj też

Obecnie greckie ministerstwo obrony planuje zmodernizować 123 ze 183 czołgów podstawowych Leopard 2A4/GR do wersji odpowiadającej Leopardowi standardowi 2A7/2A6HEL. Prace te wykonane zostaną zapewne siłami własnego przemysłu, czego przykładem jest omawiana propozycja firmy EODH. Najpewniej jednak pojawią się także projekty od zagranicznych firm jak Rheinmetall czy KMW. Prace to pozwolą na zwiększenie siły greckich wojsk pancernych, jednak nie rozwiążą największego problemu, jakim jest brak dostatecznej ilości nowoczesnych czołgów. Obecnie większość posiadanych maszyn to przestarzałe Leopardy 1A5 czy M48A5, których obecnie nie opłaca się gruntownie modernizować.

Nowa amunicja trafi do czołgów Leopard 2A6 HEL (na zdjęciu) i Leopard 2A4. Fot. Konstantinos Stampoulis/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0 gr.
Nowa amunicja trafi do czołgów Leopard 2A6 HEL (na zdjęciu) i Leopard 2A4. Fot. Konstantinos Stampoulis/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0 gr.
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (10)

  1. MiP

    Modernizacja dużo lepsza niż bieda modernizacja Leoparda 2PL ?????

    1. Extern.

      Może i lepsza, tyle że to tylko demonstrator technologii, taka propozycja typowo na targi, coś jak PT-16 pokazany na targach MSPO przez Bumar kiedyś.. Nigdzie nie jest napisane że Grecka armia w ogóle coś z tych propozycji weźmie. Natomiast 2PL to już realnie wdrożona w WP w kilkudziesięciu egzemplarzach modernizacja.

    2. DIM1

      @Extern. Wiadomo już - grecka armia to bierze. Chyba pierwszy w świecie czołg z APSem także od góry wieży, przeciw dronom i ppk top-tattack.

    3. HanSolo

      @Extern. Nie jest "lepsza" za to ok 2x droższa,

  2. majorkom

    Jeżeli chodzi o sam wygląd, to nasz Leo 2 PL prezentuje się lepiej.

    1. MiP

      Jeśli o wygląd chodzi to się zgadzam wieża naszego 2PL wygląda lepiej ale ten jest lepiej opancerzony i w tym wanne dopancerzyli a u nas w ogóle jej nie ruszali.

    2. DIM1

      @Majorkom. Jednak z bliska, "na żywo", znacznie więcej zaufania budzi ta grecka modernizacja. Można było też wejść sobie po schodkach, "dotknąć" stropu wieży z jej czterema zestawami APS, tu pokazanymi na focie "ASPIS-NG. Fot. EODH". Robi wrażenie... że coś tak małego - lekkiego może chronić czołg przed pociskami top-attack i kamikaze. KAŻDY POLSKI CZOŁG POWINIEN TO TAKŻE DOSTAĆ ! - maksymalnie oczywiste wnioski z Ukrainy i Karabchu.

    3. HanSolo

      @DIM1 Rozumiem że widziałeś grecką propozycję z bliska? Dziwne ze nie zauważyłeś że kierowca nie ma jak wysiąść z tego czołgu. Nie mówię o zwykłym wysiadaniu tylko o takim które w walce ratuje życie kierowcy. Także piękna modernizacja która sprawia że 2A4 waży tyle co 2A7 a nie zapewnia tego poziomu ochrony. ŻADEN POLSKI CZOŁG NIE POWINIEN MIEĆ ZABLOKOWANEGO WŁAZU KIEROWCY! Nie wiem co jest we wnioskach z Karabachu tak oczywistego. To co pokazali ci w TVP? Wnioski z Ukrainy oczywiste będą po wojnie w Ukrainie.

  3. HanSolo

    "Pakiet dodatkowego opancerzenia dla czołgu Leopard 1A5 od firmy EODH. Fot. EODH " To jest C2 MEXAS z siedzącymi w nim dwoma Kanadyjczykami. Leopard 1A4 EODH nie ma z tym nic wspólnego a na pewno nie wygląda w ten sposób. Bardziej jak ulepiony w garażu.

  4. DIM1

    Re, ten grecki tweet: Zwracam uwagę na temat: "Anti-thermal/IR farba + siatki wielopasmowego maskowania". Użyto liczby mnogiej, co oznacza kilka różnych wzorów, na różne okazje towarzyskie. Zawsze spamuję tu w stylu: Nie maskujesz się idealnie? Czyli już nie żyjesz, tylko jeszcze o tym nie wiesz! Oglądane z Ukrainy filmiki zawierają mało skuteczne maskowania lub żadnych w ogóle. Ukraińcy i Rosjanie, zapewne mają wiele egzemplarzy życia do dyspozycji, toteż o to pierwsze dbać nie trzeba.. Niemniej i w Defence24 artykuł o maskowaniu trafia się raz na kilka lat, a i to głównie w sensie zachwytu nad sukcesem eksportowym Lubawy. Mój tata był inwalidą wojennym. Proteza nogi. Poznali się w akademiku, gdy poprosił mamę do walca... Kolejne odłamki, już przy mnie, wydłubywał z nogi scyzorykiem. Ponieważ krążą te metalowe okruchy po całym ciele, Chojrak. Niemniej Państwu tu i Redakcj doradzałbym WIĘKSZY NACISK NA PORZĄDNE MASKOWANIE.

    1. wert

      raczej błędne wnioski wyciągasz. Na UKR masz permanentne rozpoznanie, Każdy pojazd w ruchu czy prowadzący ogień niezależnie jak zamaskowany jest łatwy do namierzenia i to że sie dobrze ukryje jest nieważne bo namiary art już otrzymała. Dostajesz Krasnopolem Excaliburem albo innym Lancetem. Maskowania sa kupowane: 2016 r- nieujawniona liczba maskowań Berberys za kwotę 27 mil PLN brutto, 2019 r- 1570 kpl maskowań Berberys + 3100 kpl wielozakresowych maskowań Berberys Praktycznie cały ciężki sprzęt ma kupione Berberysy

  5. DIM1

    re: "...nie rozwiążą największego problemu, jakim jest brak dostatecznej ilości nowoczesnych czołgów..." Przecież Grecy mają mocnych kilkaset czołgów, opartych o platformę Leopard 2, na raptem 200 km granicy lądowej z Turcją ? Które zaraz za rzeką Evros zwężają się do pasa kilkudziesięciokilometrowej szerokości, a po odliczeniu nieprzejezdnych grzbietów górskich, do kilkunastu kilometrów I tak aż za miasto Kavala, czyli do greckiej części regionu Macedonii... Czyli, że faktycznie, na kilometr linii obronnej, na kontynencie, Grecy już mają (2A6), a mieć będą, po modernizacji, jeszcze wielokrotnie więcej takich czołgów niż Polska ! //// Re: modernizacja Czy niedoczytałem ? W projekcie jest także nowa instalacja elektryczna i rezerwowy power pack

    1. Adr

      Najlepszym wyjściem dla Turcji był by atak na grecką część Cypru i wciągnięcie waszej floty i lotnictwa w bitwę w oddaleniu od waszych baz. A potem, jeśli starczy sił zajmowanie spornych wysp na Morzu Egejskim. Mimo wszystko czas działa na korzyść Turcji, ostatnio Grecja lekko poprawiła swoją pozycję,ale Turcja ma coraz silniejsza bazę demograficzna i przemysłowa bez względu na inflację, Grecja jest mimo zaawansowanych półproduktów bardziej uzależniona od importu i dłuższy konflikt będzie sprzyjał Turcji. Evros.... skupilbym się na wiązaniu waszych sił zbrojnych i długotrwalej izolacji pola walki.....drony, artyleria w tym Turcy są mocni....wzorem Karabachu. Maskowanie faktycznie się przyda.

    2. DIM1

      Evros jest ponoć niesłaby. A za plecami i z Grecji, i z Bułgarią. Przez której terytorium Grecy prawdopodobnie mogliby przejeżdżać, w do swej drugiej linii obrony Obrońcom przy tym bardzo sprzyja teren. Wprawdzie występuje tu bardzo silna analogia do Karabachu, ale (może) to tylko na mapie fizycznej ? Ponieważ sprzętowo Grecy bardzo mocno szykują się przeciw dronom, wg najnowszych izraelskich wzorców, sprzętu i szkoleń. Największym wrogiem Greków może być podpalenie. Evros, poza samą doliną rzeki, a od pierwszych gór, to jest jeden tylko las... taki prawie od brzegu morza, aż do Bułgarii. Przy delcie Evros i (tym samym) wzdłuż najlepszej trasy - górskiej autostrady, ten las systematycznie jest właśnie "przez kogoś" podpalany, wypalany, likwidowany. Przygotowania do wojny moim zdaniem oczywiste. Wciąż tylko brak Turcji jednego - poczucia przewagi. A oni napadają tylko na słabych.

    3. Adr

      Więc może najlepsza odpowiedzią na atak Turcji na Cyprze była by w pierwszym rzędzie ofensywa nad Evros....grecką ofensywa....zamiast bitwy powietrzno morskiej o Cypr gdzie geografia, oddalenie od baz sprzyjałoby Turkom.....Morze Egejskue powinno wam sprzyjać.....liczne rozważania, zostawiam to greckiemu SG i ich planowaniu wariantów dzialania

  6. Endres

    Proszę mnie poprawić, o ile się mylę. Załóżmy- ile kosztuje wyprodukowanie JEDNEGO czołgu, przykładowo- Leopard. Do tego dodajmy koszta wyszkolenia załogi. Do tego dodajmy całą logistykę, od zaopatrzenia tego czołgu od amunicji po paliwo, by dotarł na pole walki, i całą resztę...I teraz, policzmy sobie ILE kosztowałoby wyprodukowanie, utrzymanie, i wyszkolenie kadry, w domyśle- systemu, który taki czołg na polu walki likwiduje? Chodzi mi o drony, czy amunicję programowalną, czy "drony kamikadze", niszczące te czołgi, SPOZA zasięgu ich celnego strzału? Dodam od siebie, że operator drona/dronów, siedzi POZA zasięgiem ognia npla, i po skończeniu zmiany, idzie do domu, na kawę. A po trafieniu w czołg, trzeba ewakuować załogę, i mocno się pocić, by reszta czołgów, miała zaoprzenie logistyczne, i ciepły obiad na miejscu działania...

    1. Box123

      A ile będzie kosztowało zakłócenie sygnału do tych dronow żeby potem móc ich bezbronnych operatorów, rozjechać tymi koszotwnymi czołgami, bo chcieli być sprytni i sami pożałowali na nie pieniędzy? Nie zrobisz kontruderzenia samymi dronami, bo nie zajmiesz nimi terenu

    2. Endres

      -box123-Jak u licha zajmiesz teren, jak drony zniszczą czołgi i piechotę przeciwnika, zanim ci choć zbliżą się do terenu który chcą zająć? Z drugiej strony, skoro można i drony zakłócić, to dlaczego by i nie "oślepić" czołgu, zakłócając mu łączność? Taki myk, działa w obie strony.

    3. VIS

      Endres@ czołg po tym jak mu zakłócisz łączność nadal jest śmiertelnie groźny bo ma załogę i dowódcę na pokładzie, dron spada. Drony to nadal tylko dodatek do sił lądowych, podatny na zakłócanie i systemy opl krótkiego zasięgu. Dronem nie wykonasz natarcia i nie zajmiesz terenu, nie zdobędziesz kluczowych punktów terenowych i nie wykonasz oskrzydlenia.

  7. Trump wygrał

    Jak to tak? Sami robią? Nie czekają aż im Niemcy wyprodukują?

    1. Al.S.

      Nie muszą, bo mają licencję na produkcję. U nas też chciał tego Szeremietiew, to go wsadzili do paki, na podstawie bzdurnych zarzutów.

    2. Davien3

      @AIS maja licencje na Leo 2A6HEL a moderce poddaja Leo2a4 czyli te co zwyczajnie kupili w Niemczech w 2005r

  8. Endres

    Tak na dobrą sprawę, sami grecy, zdają sobie w pełni sprawę, ze Leopardy 1A5, które są w ich posiadaniu, są nieopłacalne kosztowo, sprzętowo, modernizaycjnie- czyli nie opłaca się w nie iwnestować, a tacy duńczycy, w innym artykule, na D24 twierdzą co innego, i przekazują w sumie podobny jeśli chodzi o typoszereg czołgów, czyli Leoprad 1, UA, prawda? To gdzie tu logika? Grecy uznają, że to już "wyszło z mody", Duńczycy łaskawie pozbywają się nowoczesnego sprzętu,czyli złomu wedle Greków, sprzedając go UA, jako wzmocnienie ich armii? Z trzeciej strony, najbardzije zabawne stwierdzenie, że będą grecy modernizowac swe czołgi, przy pomocy miedzynarodowch firm. Pod warunkiem, że tych z Niemiec. I tak się robi interesy!:)

    1. rrzepp

      Leopard 1 to jeżdżąca, przestarzała trumna. Nie mam pojęcia w jaki sposób doszedłeś do wniosku, że to nowoczesna maszyna? Nie wszystko co idzie na Ukrainę to zachodni cud techniki

    2. Adr

      Duńczyka się opłaca bo w środku siedzą Ukraińcy

    3. Endres

      -rrzepp- Czytanie za zrouzmieniem się kłania. Właśnie na D24, jest artykuł zktórego JASNO wynika, że duńczycy przekazują zmodernizowane Leopardy1, UA, i przedstawiają ten sprzęt jako nowoczesny, i wzmacnaijący siły UA, prawda? z drugiej strony, Grecy te same czołgi uznawają za nierokujące nadziei, i chcą to złomować. Wniosek? Niemeicki sprzęt, nadaje się do WSZYSTKIEGO, jak kto chce, może go sobie modernizować, i to będzie cud techniki, a jak kto chce ten sam sprzęt złomować, nie ma problemu, piec to w hucie przyjmie. Dobre, lepsze, niemieckie...

  9. DIM1

    Inny tweet, tłumaczę na polski: dodane opancerzenie (EODH) + nowa łączność i bms (IDE) + nowe celowniki termiczne [zapewne od Theon Sensors?] Anti-thermal/IR farba (INTERMAT) + siatki wielowidmowego maskowania (Valpak). Prócz 183 czołgów Wojska Greckiego (EΣ - Ellinikos Stratos), wspólnie z zakładami EAB, pakiet skierowany jest do dwucyfrowego grona odbiorców na całym świecie.

    1. DIM1

      Objaśnienia skrótów: EODH - Niemcy, zhellenizowani na dobre i od pokolenia. IDE - Intracom Defence, Absolutni Grecy, Theon Sensors - Grecy, bardzo renomowani i znani "na cały świat", INTERMAT Defence - nie wiem skąd biorą produkt, ale Grecy, wystawiający się w wielu krajach. Itd... Co ich łączy ??? STABILNA POLITYKA PAŃSTWA, każdego rządu, bez względu na spory polityczne i ideologiczne. W Polsce sprawa kompletnie obca. W Polsce pojawiła się dopiero bardzo niedawno, a i to tylko wobec "uspołecznionych", a polityczna konkurencja i tak już odgraża się, ze to anuluje. Czyli mentalnie ewentualny powrót do paleolitu? Gdy to każdy z maczugą na każdego ?

  10. Rio

    Wyższy poziom ochrony od naszych PL i jakoś nawet nośność A4 nie przeszkadzała doposażyć kadłuba... cały czas tli się nadzieją, że w PL jednak wymienili pancerz specjalny budy.

Reklama