Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2024: Niemiecki GMARS zaprezentowany

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet GMARS.
Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet GMARS.
Autor. Jędrzej Graf/Defence24

Podczas paryskich targów Eurosatory 2024 niemiecki koncern Rheinmetall zademonstrował premierowo swoją wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet GMARS opracowaną we współpracy z amerykańskim gigantem zbrojeniowym Lockheed Martin.

O zamiarach stworzenia przez niemiecki Rheinmetall oraz amerykański Lockheed Martin zgermanizowanej odmiany systemu M142 HIMARS pisaliśmy już w czerwcu zeszłego roku. Wtedy to wspomniane przedsiębiorstwa połączyły siły, by opracować wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet na podwoziu kołowym, która to zostanie zaoferowana m.in. niemieckiej armii. Byłaby ona następcą dotychczas używanych ciężkich gąsienicowych systemów MARS II, których stan z dekady na dekadę w Niemczech malał, a po przekazaniu Ukrainie 5 egzemplarzy ich liczba w aktywnej służbie zmalała do raptem 33 sztuk. Teraz podczas paryskich targów nastąpiła uroczysta premiera wspomnianego systemu GMARS.

Reklama

Jak widzimy, w odróżnieniu od obecnej wersji systemu M142 HIMARS, która mieści jeden kontener transportowo-startowy na sześć pocisków GMLRS kalibru 227 mm lub pocisk ATACMS kalibru 610 mm, GMARS otrzymał zdwojoną wyrzutnię, jak w oryginalnej M270 MLRS i jej wariantach rozwojowych (w tym MARS II). Zestaw ten osadzono na podwoziu samochodu ciężarowego RMMV HX 8x8 z opancerzoną kabiną. Wyrzutnia jest kompatybilna ze wszystkimi środkami bojowymi wykorzystywanymi we wcześniej wspomnianych systemach M142 HIMARS oraz cięższych M270.

Czytaj też

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet GMARS.
Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet GMARS.
Autor. Jędrzej Graf/Defence24

Z wyrzutni można strzelać kilkoma rodzajami środków bojowych, jednak zasób ten w przyszłości powiększy się za sprawą planowanego zintegrowania z wyrzutnią pocisków rakietowych kal. 122 mm oraz nowego typu pocisku manewrującego mogącego być odpalanym z lądowej wyrzutni (NSM?). Tym samym GMARS zyskałby dodatkowe punkty względem konkurencji, która jak np. izraelski PULS posiada sporą gamę środków bojowych możliwych do użycia.

Reklama

Masa własna pojazdu wynosi mniej niż 40 ton i może on rozpędzić się do 100 km/h po drodze utwardzonej. Zasięg operacyjny został określony przez producenta na 700 km. Długość GMARS wynosi 9,8 metra, szerokość 2,5 metra, zaś wysokość określono na 3,9 metra. Załogę stanowią 2 osoby, jednak kabina ma możliwość pomieszczenia dodatkowego żołnierza. Z racji na wykorzystywanie w GMARS wielu komponentów użytkowanych w niemieckiej armii (i nie tylko) jego ewentualne wdrożenie do służby będzie znacząco ułatwione (i tańsze), niżby miało to miejsce w przypadku konstrukcji całkowicie nowej.

Czytaj też

Niemiecka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet GMARS.
Niemiecka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet GMARS.
Autor. Rheinmetall
Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (5)

  1. michmu

    toż to chunmoo / homar-k tylko w innej skórze :P

    1. Davien3

      michmu tyle ze uzywa znacznie popularniejszych i lepszych rakiet od HIMARS

    2. Takijeden

      @Davien3 Są popularniejsze, a nie znacznie lepsze.

    3. Davien3

      takijeden Doprawdy?? Bo zwykłe GMLRS są sporo lepsze od podstawowych rakiet do K239 Nie mówiąc juz o pociskach GMLRS-ER czy ATACMS/PrSM dla których obecnie K239 nie ma odpowiedników( sa jedynie prototypy w testach) A i to by miec takie słabsze ATACMS to musieli na chybcika przerabiac pociski URE-1 by mozna je było odpalac z wyrzutni mobilnej

  2. LMed

    No cóż, my też coś... "dłubiemy" (ale) z USA.

  3. user_1062037

    Lepsze dla nas niż Himars - potrzeba mniej kierowców itd, A mobilnośc strategiczna już nie jest tak ważna

    1. Stefan1

      "Lepszy wróbel w garści...) jak mawia stare przysłowie.

    2. Chyżwar

      Tylko, że sami Niemcy ich nie chcą, bo artylerię rakietową kupują w Izraelu. Więc na dostawy z tego państwa patrząc na "zabójcze" tempo produkcji choćby Leosi poczekałbyś bardziej niż długo. Poza tym u nas sprawę wsparcia w brygadach załatwi Homar "K". wożący tyle samo efektorów co niemiecka konstrukcja. HIMARS trafi o szczebel wyżej ze względu na PrSM, które jak mniemam też z czasem kupimy.

  4. Chyżwar

    Podoba mi się bardziej od oryginału. Sprzęt stworzony do pełnoskalowej wojny w Europie. Nie na misje.

    1. Rusmongol

      Tak. Już widzę tą pelnoskalowa wojnę w wykonaniu 33 sztuk mlrs jakie mają Niemcy 🤣

    2. Davien3

      Rusmongol a ile MLRS ma Ukraina? I jak widac doskonale sobie radzą.

    3. Chyżwar

      @Rusmongol Ale my tutaj nie mówimy ile Niemcy czego mają, tylko wypowiadamy się na temat tej konkretnej konstrukcji. A ona wozi dwa razy więcej "prezentów" od kołowego oryginału.

  5. szczebelek

    Bierzemy 500 sztuk, bo jeśli niemieckie to nie ma mowy o megalomani 🤣🤣🤣[żart]

    1. Franek Dolas

      Szczebelek Kupujmy 500 szt. Początek dostaw 2o40r a koniec 2140r To niestety nie żart.

    2. Essex

      a to juz kupilismy w USA te 500 sztuk? nie? oj oj...a rakiety do nich kupilismy? tez nie? ile teraz mamy? na godzine wystarczy? też nie? oj oj oj

    3. Davien3

      Franek a kto wam sprzeda GMARS, przecież juz z Rosją nie handlują:))

Reklama