Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Embraer i Sierra Nevada dostarczą Super Tucano dla Nigerii

A-29 Super Tucano Afgańskich Sił Powietrznych /U.S. Air Force photo/Fot. USAF / Staff Sgt. Larry E. Reid Jr.
A-29 Super Tucano Afgańskich Sił Powietrznych /U.S. Air Force photo/Fot. USAF / Staff Sgt. Larry E. Reid Jr.

Embraer Defense & Security we współpracy z Sierra Nevada Corporation (SNC) otrzymały kontrakt, na mocy którego dostarczą Nigerii 12 lekkich samolotów szturmowych A-29 Super Tucano.

Kontrakt zakłada dostarczenie nie tylko 12 samolotów, ale też symulatorów, systemów do planowania misji i odpraw po misjach,  wyposażenia do obsługi technicznej oraz dodatkowe wsparcie personalne i logistyczne. Całkowita wartość kontraktu ma wynosić 329 mln USD. Samoloty mają służyć, przede wszystkim, do zwalczania terrorystów z tzw. Państwa  Islamskiego oraz Boko Haram. Sprzedaż musiała zostać zaaprobowana przez amerykański Departament Stanu, ponieważ Nigeria jest sojusznikiem USA w tym rejonie świata udało się znacznie obniżyć wysokości pierwotnej oferty (początkowo - bez uzbrojenia - została ona wyceniona na ponad 400 mln USD). 

Procedowanie umowy nie było łatwe - pojawiały się kontrowersje dotyczące wyceny zamówienia, zgody na eksport niektórych elementów wyposażenia (chodziło głównie o eksport systemów optoelektronicznych FLIR AN/AAQ-22F Brite Star - ostatecznie udzielono zgody na eksport siedmiu egzemplarzy tego systemu) oraz oczekiwań strony nigeryjskiej zwiazanych z przeszkoleniem personelu technicznego oraz udziałem w procesie produkcyjnym samolotu, przynajmniej w roli obserwatorów. Ze względu na duże postępy, jakie w ostatnim czasie poczynił nigeryjski przemysł lotniczy (m.in. w produkcji BSP), strona zamawiająca kładła na ten ostatni element szczególnie silny nacisk. Obecnie nie jest jednak wiadome, czy strona amerykańska wyraziła na ten postulat zgodę.

Samoloty zostaną wyprodukowane w zakładach Sierra Nevada w Jacksonville na Florydzie, a przystosowane do przeznaczonych im zadań w zakładach w Centennial w stanie Kolorado. Pierwsze samoloty mają się pojawić w Nigerii w 2020 roku, ostatnie maszyny mają zaś trafić do odbiorcy w 2024 r.

A-29 Super Tucano stał się globalnym punktem odniesienia dla lekkich samolotów szturmowych i szkolenia zaawansowanego z udokumentowanymi osiągnięciami na polu walki w różnych miejscach świata. (...) Embraer wita Nigerię jako członka tej prawdziwej międzynarodowej koalicji, która pomaga przynieść pokój światu.

Jackson Schneider, prezes i dyrektor generalny Embraer Defense & Security o zamówieniu

 

A-29 Super Tucano to lekki samolot szturmowy napędzany turbośmigłowym silnikiem Pratt&Whitney Canada PT6A-68C, może przenosić do 1500 kg środków bojowych (producent certyfikuje łącznie 150 różnych konfiguracji uzbrojenia) - w tym amunicję precyzyjną. Dzięki swoim własnościom pozwalającym na start i lądowanie w trudnych warunkach terenowych jest używany rzez siły zbrojne 15 krajów.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Bartek

  @Plumq W 2010 r. PZL-130 brał udział w przetargu dla Indii (kontrakt na ok 75 maszyn). Testy tego samolotu zakończyły się kompromitacją ale nie podano szczegółów. Airbus jakoś nie jest zainteresowany rozwijaniem tej konstrukcji.

 2. Rzyt

  36 takich dla nas

 3. Plumq

  Ten samolot jest podobny do naszego PZL 130 Orlika. Mogliśmy też wpaść na pomysł uzbrojenia i opancerzenia tego samolotu. Byłyby z tego może niezłe pieniądze, chyba lepsze niż na zamówieniach z naszego MON.

 4. Paweł

  Doskonały dla nas za su_22 i mig 29...

Reklama