Przemysł Zbrojeniowy

Embraer i Sierra Nevada dostarczą Super Tucano dla Nigerii

A-29 Super Tucano Afgańskich Sił Powietrznych /U.S. Air Force photo/Fot. USAF / Staff Sgt. Larry E. Reid Jr.
A-29 Super Tucano Afgańskich Sił Powietrznych /U.S. Air Force photo/Fot. USAF / Staff Sgt. Larry E. Reid Jr.

Embraer Defense & Security we współpracy z Sierra Nevada Corporation (SNC) otrzymały kontrakt, na mocy którego dostarczą Nigerii 12 lekkich samolotów szturmowych A-29 Super Tucano.

Kontrakt zakłada dostarczenie nie tylko 12 samolotów, ale też symulatorów, systemów do planowania misji i odpraw po misjach,  wyposażenia do obsługi technicznej oraz dodatkowe wsparcie personalne i logistyczne. Całkowita wartość kontraktu ma wynosić 329 mln USD. Samoloty mają służyć, przede wszystkim, do zwalczania terrorystów z tzw. Państwa  Islamskiego oraz Boko Haram. Sprzedaż musiała zostać zaaprobowana przez amerykański Departament Stanu, ponieważ Nigeria jest sojusznikiem USA w tym rejonie świata udało się znacznie obniżyć wysokości pierwotnej oferty (początkowo - bez uzbrojenia - została ona wyceniona na ponad 400 mln USD). 

Procedowanie umowy nie było łatwe - pojawiały się kontrowersje dotyczące wyceny zamówienia, zgody na eksport niektórych elementów wyposażenia (chodziło głównie o eksport systemów optoelektronicznych FLIR AN/AAQ-22F Brite Star - ostatecznie udzielono zgody na eksport siedmiu egzemplarzy tego systemu) oraz oczekiwań strony nigeryjskiej zwiazanych z przeszkoleniem personelu technicznego oraz udziałem w procesie produkcyjnym samolotu, przynajmniej w roli obserwatorów. Ze względu na duże postępy, jakie w ostatnim czasie poczynił nigeryjski przemysł lotniczy (m.in. w produkcji BSP), strona zamawiająca kładła na ten ostatni element szczególnie silny nacisk. Obecnie nie jest jednak wiadome, czy strona amerykańska wyraziła na ten postulat zgodę.

Samoloty zostaną wyprodukowane w zakładach Sierra Nevada w Jacksonville na Florydzie, a przystosowane do przeznaczonych im zadań w zakładach w Centennial w stanie Kolorado. Pierwsze samoloty mają się pojawić w Nigerii w 2020 roku, ostatnie maszyny mają zaś trafić do odbiorcy w 2024 r.

A-29 Super Tucano stał się globalnym punktem odniesienia dla lekkich samolotów szturmowych i szkolenia zaawansowanego z udokumentowanymi osiągnięciami na polu walki w różnych miejscach świata. (...) Embraer wita Nigerię jako członka tej prawdziwej międzynarodowej koalicji, która pomaga przynieść pokój światu.

Jackson Schneider, prezes i dyrektor generalny Embraer Defense & Security o zamówieniu

 

A-29 Super Tucano to lekki samolot szturmowy napędzany turbośmigłowym silnikiem Pratt&Whitney Canada PT6A-68C, może przenosić do 1500 kg środków bojowych (producent certyfikuje łącznie 150 różnych konfiguracji uzbrojenia) - w tym amunicję precyzyjną. Dzięki swoim własnościom pozwalającym na start i lądowanie w trudnych warunkach terenowych jest używany rzez siły zbrojne 15 krajów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.