Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Elbit System z umową na systemy uzbrojenia dla Rumunii

Autor. GDLS

Niedawno informowaliśmy o planach zamówienia przez rumuńskie ministerstwo obrony kolejnych kołowych bojowych wozów piechoty opartych o KTO Piranha V . Izraelskie przedsiębiorstwo Elbit Systems poinformowało o otrzymaniu zamówienia przez swoją spółkę zależną na dostawę wież bezzałogowych, zdalnie sterowanych systemów uzbrojenia oraz moździerzy do integracji ich ze wspomnianymi pojazdami.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Zamówienie zostało złożone przez General Dynamics European Land Systems (GDELS) do rumuńskiego przedsiębiorstwa Elmet International SRL, które jest spółką zależną od Elbit Systems. Wartość zamówienia to około 120 mln EUR, a jego wykonanie ma potrwać trzy lata. Obejmuje ono dostawę zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia przeznaczone dla pojazdów specjalistycznych, wież bezzałogowych UT-30 Mk2 dla kołowych bojowych wozów piechoty oraz systemów moździerzowych Spear kal. 120 mm dla samobieżnych moździerzy. ZSMU mają zostać wyposażone w wielkokalibrowe karabiny maszynowe kal. 12,7 mm.

"Zawarta właśnie umowa jest kolejnym dowodem zaufania do produktów oferowanych przez Elbit Systems dla wozów bojowych i pojazdów opancerzonych. Wierzę, że rozwój naszej sprzedaży i możliwości produkcyjnych w Europie zwiększa nasze zdolności do zaspokojenia rosnących potrzeb na zaawansowane i sprawdzone rozwiązania do pojazdów opancerzonych" – powiedział Bezhalel (Butzi) Machlis, prezes i dyrektor generalny Elbit Systems.

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video

UT-30 Mk2 to bezzałogowy system wieżowy opracowany przez izraelską firmę Elbit Systems. Uzbrojenie główne stanowi armata napędowa Mk44 Bushmaster II kal. 30 mm, sprzężony z nią został karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Wieża ta może zostać wyposażona w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych różnego rodzaju. Modułowa konstrukcja pozwala na integrację z nią wielu systemów i podzespołów np. wyrzutni granatów dymnych. System kierowania ogniem według producenta umożliwia skuteczne prowadzenie działań w dzień, w nocy i w każdych warunkach pogodowych.

Czytaj też

Wieża bezzałogowe UT-30 Mk.2 (zdjęcie poglądowe).
Wieża bezzałogowe UT-30 Mk.2 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Elbit Systems
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. LMed

    No to niezorientowani ci Rumuni jednak. Może nie zrobili prasówki? W sumie mogliby zainteresować się naszą wieżą, jak sugeruje dobrze zorientowany szczebelek

  2. Chyżwar

    @LMed Ja nie muszę ogarniać. Ogarnęli go ci, którzy testowali tą wieżę na polskim poligonie. Była do d.... Hiszpanie także ogarnęli temat. Do Dragona chcieli kupić izraelskie wieże. Ale po bliższym zapoznaniu się z nimi postawili na własne rozwiązanie. Izraelici potrafią produkować bardzo dobrą broń. Ale doświadczenia ich armii dotyczące tego typu wież są w zasadzie zerowe. To państwo produkowało je wyłącznie na eksport. "Pragmatyczni" Czesi powinni byli zwrócić na to uwagę zanim kupili sobie bubla.

  3. szczebelek

    To nie jest ta sama wieża , która oblała testy pod kątem celności i zacinania w trudnych warunkach w Polsce przy okazji listopadowych zabaw z Redbackiem? LMed do tej pory myśli, że Hitfist jest lepszy od ZSSW30 🤣

  4. LMed

    Hehe Chyżwar, może Rumuni nie ogarniają tematu tak gruntownie jak ty???

  5. Chyżwar

    Na miejscu Rumunów bym nie ryzykował. Kupią sobie badziew tak samo jak Czesi i później tak jak oni będą na to kląć.

Reklama