Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

EDA: europejski przemysł obronny potrzebuje stabilnego finansowania

Autor. US DoD

Europejska baza technologiczno-przemysłowa sektora obronnego musi mieć pewny, przewidywalny dostęp do finansowania publicznego i prywatnego – uznali ministrowie obrony UE tworzący Radę Sterującą Europejskiej Agencji Obrony (EDA).

Reklama

Wezwali, by przy ocenie produkcji zbrojeniowej wg kryteriów społecznej i środowiskowej odpowiedzialności brać pod uwagę szczególne znaczenie tej branży dla bezpieczeństwa i gospodarki, przestrzegli, że spełnianie tych kryteriów nie może się odbywać kosztem efektywności wojsk państw członkowskich.

Reklama

We wspólnym oświadczeniu ministrowie stwierdzili, że „silna, konkurencyjna i odporna” europejska baza technologiczno-przemysłowa przemysłu zbrojeniowego (EU’s Defence Technological and Industrial Base, EDTIB) jest niezbędna, by Unia mogła przyczyniać się do międzynarodowego bezpieczeństwa. „Agresywna wojna Rosji przeciw Ukrainie pokazała, że zdolności produkcyjne i linie zapatrzenia są kluczowe dla uzupełniania zasobów państw członkowskich i wsparcia partnerów zaangażowanych w działania obronne wysokiej intensywności” - uznała EDA.

Czytaj też

Ministrowie wezwali potencjalnych inwestorów, by wycofali się z ograniczeń dotyczących finansowania w sektor obronny.

Reklama

EDA zaapelowała też, by przy ocenie wskaźników ESG (environmental, social and corporate governance) uwzględnić, że europejski przemysł zbrojeniowy przynosi społeczeństwom korzyści tworzenie miejsc pracy, wzrost gospodarczy i innowacje, a także że przyczynia się do bezpieczeństwa Europy zaopatrując siły zbrojne państw członkowskich. Według ministrów

„EDTIB potrzebuje pewnego dostępu do publicznego i prywatnego finansowania na działania przemysłowe, innowacje w zielonych technologiach i długoterminową konkurencyjność” – powiedział cytowany w komunikacie EDA dyrektor generalny Agencji Jiří Šedivý. Dodał, ograniczenia w dostępie do środków zagrażają zdolności do dostosowania wielkości produkcji i pracom badawczo-rozwojowym. „W miarę jak wzmacniamy obronę Europy, rynek zbrojeniowy także potrzebuje pewnego dostępu do potencjalnych inwestorów w tym decydującym czasie” – powiedział.

Czytaj też

Ministrowie zwrócili uwagę, że Zielony Ład i cel neutralności klimatycznej do roku 2050 będą nadal wymagały szczególnych działań dostosowawczych ze strony przemysłu obronnego, który już podejmuje działania, by zmniejszyć ślad węglowy swojej produkcji.

EDA podkreśliła, że wobec rosnącego znaczenia kryteriów środowiskowych i odpowiedzialności społecznej (ESG) dla uzyskania funduszy europejska baza technologiczno-przemysłowa sektora zbrojeniowego uwzględnia je w swoich rocznych raportach, by okazać postępy i spełnić wymagania rynków finansowych.

Wysiłki na rzecz zrównoważonej produkcji EDTIB mogą się także przyczynić do odporności Europy, nie mogą być jednak podejmowane kosztem efektywności operacyjnej sił zbrojnych państw członkowskich – zaznaczyła Agencja.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

  1. Wuc Naczelny

    To niehc zrobią przetarg, uczciwy, nieustawiony. Niech wygra najlepszy przemysł. No Amerykański lub Chiński.

  2. Dr. Pavl Kopetzky

    Zgadza się jak do wszystkiego, ale lewica komuna, zieloni, czyli pacyfisci tego nie zapewnią. A są wojny. Real Life of Politik

  3. szczebelek

    Sprzęt wojskowy o napędzie hybrydowym lub napędzane przez bateryjki słoneczne 😂🤣 Nagle się okaże, że F35 nie będą mogły latać w czasie pokoju xd

    1. Krzysztof33

      Szczebelek, co bierzesz??? Jeśli chodzi o napęd hybrydowy, to niektóre firmy już teraz go stosują w pojazdach militarnych, bo zmniejsza sygnaturę cieplną i akustyczną, a siły specjalne (o zgrozo!) używają czasem rowerów elektrycznych. Aha, pojazdy wojskowe są zwolnione z obowiązku spełniania norm emisji spalin jakby ktoś pytał.

  4. Franek Dolas

    Zidiocenie lewackiej Europy ciąg dalszy. Cały czas bełkot o klimacie nowej religii komuchów.

    1. Krzysztof33

      Jak widać zwiększenie zdolności obronnych państw Europy niektórym się bardzo nie podoba.

  5. Facetoface

    W razie federalizacji znajdzie się kasa CIT ok30%

  6. rwd

    Koncerny niemieckie i francuskie a także drobni detaliści z kilku innych krajów chcą wypchnąć konkurencję z rynku europejskiego. Ale Amerykanie nie dadzą się nabrać na ich brudne gierki.

Reklama