Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dziesiątki tysięcy Grotów dla Wojska. A to dopiero początek

Minister Błaszczak zatwierdza aneks do umowy na karabinki Grot
Minister Błaszczak zatwierdza aneks do umowy na karabinki Grot
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Ministerstwo Obrony Narodowej i Agencja Uzbrojenia otworzyły nowy rok silnym akcentem. W pierwszy dzień roboczy tego roku podpisane zostało zamówienie na „blisko 70 tys.” karabinków Grot C16 FB-A2 kal. 5,56×45 mm. Broń produkowana jest przez Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom Sp. z o.o.

Reklama

Podpisane dokumenty są aneksem do obecnie realizowanej umowy z dnia 8 lipca 2020 r. W tamtym czasie zamówionych zostało około 18 tys. karabinków za ok. 177 mln zł, a do dzisiaj zwiększono to zamówienie o kolejnych 10 tysięcy, co podniosło wartość zamówienia do 264 mln zł. Obecnie zamówienie podnosi liczbę zamówionych dla wojsk operacyjnych Grotów do niemal 100 tys. Trzeba tu jednak dodać, że wcześniej – we wrześniu 2017 roku - karabinki te zamówiono dla Wojsk Obrony Terytorialnych i zawarto wówczas umowę na 53 tys. sztuk tej broni, dzięki czemu było możliwe jej masowe przetestowanie oraz dopracowanie konstrukcji. Obecne zamówienie zwiększa więc liczbę Grotów w Siłach Zbrojnych RP do około 150 tysięcy. Minus broń, która została wysłana jako pomoc na Ukrainę.

Reklama

Aktualna umowa na „niemal 70 tys." karabinków najnowszej wersji ma wartość 826 mln zł brutto, co oznacza wzrost wartości wszystkich zamówień na tę broń dla wojsk operacyjnych do 1,1 mld zł brutto, a doliczając wcześniejsze zamówienie dla WOTu wartości pół miliarda – do 1,6 mld zł.

Czytaj też

"To są dobre karabinki, sprawdzone. To są karabinki, które cieszą się uznaniem ze strony Wojska Polskiego, ale także żołnierzy wojsk ukraińskich. Mimo tego, że ten produkt był atakowany, to sprawdził się w boju. To jest najważniejszy egzamin, który karabinek GROT zdał" – powiedział w czasie zatwierdzenia aneksu minister Mariusz Błaszczak, który jednocześnie podkreślił, że przygotowywany jest kolejny aneks do umowy co może oznaczać dalsze zwiększenie zamówienia.  "Potrzeby nasze są duże. Podtrzymujemy nasz cel minimum 300 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. A więc o takiej liczbie karabinków mówimy. Ale to nie wszystko, bo musimy mieć też przygotowane karabinki, które będą stanowiły wyposażenie rezerwistów" - powiedział szef MON. Sugeruje to, że w grę wchodzą zamówienia na kolejnych kilkaset tysięcy egzemplarzy.

Reklama

„Karabinki MSBS Grot zbierają bardzo dobre opinie wśród użytkowników. Polscy żołnierze, zarówno zawodowi, jak i w służbie terytorialnej doceniają je przede wszystkim za ergonomię i praktyczne rozwiązania. Docierają do nas również pochlebne opinie od żołnierzy ukraińskich, gdzie broń jest wykorzystywana w warunkach wojennych. Widząc dalszy potencjał rozwojowy karabinków podjęliśmy kolejne działania, aby jak najwięcej trafiło ich w ręce polskich żołnierzy" – podkreślił gen. bryg. dr Artur Kuptel, Szef Agencji Uzbrojenia.

Czytaj też

Prezes zarządu PGZ Sebastian Chwałek także widzi jasną przyszłość przed karabinkami Grot:  "sukces na rynku amerykańskim, jak również w krajach afrykańskich pokazuje, że karabinek ten ma cały czas potencjał". "Jednocześnie zarówno fabryka broni, inżynierowie i konstruktorzy, którzy cały czas pracują nad unowocześnieniem tego rozwiązania pokazują, jak bardzo ważne są uwagi ze strony żołnierzy. Wszystkie uwagi, które żołnierze kierują zarówno do zarządu, jak i do naszych konstruktorów z fabryki Łucznik są odbierane i przelewane na zmiany konstrukcyjne" - powiedział Chwałek.

Agencja Uzbrojenia poinformowała jednocześnie, że do Wojsk Operacyjnych trafiło już do tej pory 17 tys. Grotów.

Reklama

Komentarze (35)

 1. Cyber Will

  "Troska " Onetu polegała głownie na tym że zakup Grota był brany pod uwagę przez armię UA. Dlatego też ta niemiecka publikacja miała miejsce w konkretnym czasie. To tak a propos "troski" niemieckiego portalu o dobre wyposażenie polskiego żołnierza. Zagraniczny portal któremu państwo polskie pozwoliło działać na terenie Polski działał na szkodę polskiej gospodarki poprzez psucie wizerunku polskiego PRODUKTU. Trzeba koniecznie zadbać o BEZPIECZEŃSTWO INFORMACYJNE by obce media ( GOŚCIE ) nie mogły bez jakiejkolwiek odpowiedziałnosci zwodzić społeczeństwo państwa-gospodarza.

  1. Al.S.

   Zgadzam się, ale to nie będzie łatwe, bo Springer zadbał o dywersyfikację kapitału, sprzedając cześć aktywów amerykańskim funduszom kapitałowym. Więc tym samym uzyskał ochronę ze strony USA. Tutaj trzeba edukować społeczeństwo, że to co jest napisane po polsku nie zawsze odpowiada interesom Polaków. Łatwo nie będzie, widzę to po własnych dzieciach.

  2. Chyżwar

   Mamy okazję. żeby się odegrać, bo HK pożarł się Haenelem o prawa patentowe. Jest wyrok sądu w Düsseldorfie, że Haenel, który dostarczył do polskiej Policji 547 karabinów będzie musiał odkupić i zniszczyć wszystkie sprzedane do tej pory sztuki swojej broni. Korowód prawny jeszcze trochę potrwa. Więc Tarnów z MWS-15 ma trochę czasu. Powinni zadziałać na zasadzie "gdzie dwóch Niemców się bije, tam Polak korzysta".

 2. sebaa

  @anton1 Oooo to gdzie można kupić MWS-15 żeby sobie postrzelać i porównać z grotem ??. Zresztą opinie z Ukrainy są jak najbardziej pozytywne co do GROTa i to nie tylko przez ukraincow wyrażane ale i przez ludzi którzy tam walczą z innych krajów i zapewne znają się na broni :)

  1. anton1

   A zrozumiałeś mojego posta czy nie. Kupić MWS nie można , zapewne będzie droższy od Grota, postrzelać można było w ZM Tarnów na prezentacji. Nie skreślam Grota , nawet go lubię i kibicuje od czasów jego pierwszego prototypu. Wyznaje również zasadę bardzo dobre jest wrogiem dobrego. Aż tyle i tylko tyle.

  2. Chyżwar

   @anton1 Też myślę, że będzie droższy, ale zapowiada się ciekawie. Jest info, że Haenel, który przerżnął w Niemczech proces musi odzyskać i zniszczyć każdy karabin jaki do tej pory sprzedał. Za odszkodowaniem oczywiście. Nasza Policja kupiła ich grubo ponad 500. Ciekawe czy Tarnów skorzysta z okazji?

 3. Extern.

  Przyznam że przez to wydłużone łoże wizualnie bardziej podoba mi się wersja A1.. Nie wie może ktoś czy pomiędzy A2 a A1 można to łoże zamieniać? Jak w końcu opanuję moją piętę Achillesową, czyli pistolet bocznego zapłonu, na tyle aby mieć pewność na egzamin, to sobie może takiego cywilnego Grota kupię.

  1. Paskuder

   Teoretycznie można. Ale. Po pierwsze nie sądzę żebyś dostał gdzieś samo łoże od a1 chyba że masz chody u producenta. Po drugie łoże od a2 jest w standardzie mlok a od a1 tylko wygląda jakby miało mlok ale wymiary się nie zgadzają. Po trzecie kupować a1 tylko dla krótszego łoża się nie opłaca bo a2 ma jednak sporo zmian na lepsze. Aczkolwiek a1 z krótszym łożem też bardziej mi się podoba.

  2. hermanaryk

   Jak z łoża wersji A1 ręka ci się zsunie na gorącą lufę, to wersja A2 na pewno ci się spodoba :)

  3. Extern.

   @Paskuder Podobno Groty wojskowe serii A1 będą podnoszone do standardu A2 więc sporo tych starych części będzie już niepotrzebnych, może coś z tego na rynku się pojawi, w końcu łoże nie jest istotną częścią broni. I oczywiście masz rację że wersja A2 jest lepsza, ale moim zdaniem z tą długością łoża to przesadzili. Karabinek zaczął wyglądać niezgrabnie. Aby osiągnąć efekt zasłonięcia regulatora wystarczyło przecież przedłużyć je o centymetr lub dwa, a nie aż po stopkę dla bagnetu. Tym bardziej że przecież regulator został przeprojektowany i już nie ma tendencji do wypadania.

 4. Pucin:)

  A ile z tych kb Grot-ów pójdzie w donacji na Ukrainę? :) tak chce wielki brak z USA!!!! :)

 5. Sorien

  Ja uważam że na wojnę jaka Polskę czeka o ile będzie Grot nie jest dobrym karabinem..... Dobrze może dla służb specjalnych , elity itp tak ale nie dla mięsa armatniego..... To jest dobra broń, z tego co rozmawiałem z ludźmi co tym strzelają mówią że bardzo dobra ale .... Ona na wojne masowa jest za droga .... Masa powinna dostawać coś o skutecznym zasięgu strzału 300 m i przede wszystkim niezawodność i prostota i taniość więc Beryl jak najbardziej . Grot jest za drogi po prostu

  1. Antek

   @Sorien: Ciezko sie z Toba nie zgodzic. Dobrze to ujeles. Ale Beryla trzeba zastapic czyms nowym. I to koniecznie polskim karabinkiem. Innej alternatywy jakos nie widze na razie

  2. Sorien

   Antek - zgadza się że beryl to ma ruski rodowód ale czy dlatego trzeba było by inwestować kasę tylko po to by było to od podstaw nasze ? Przypomnę że piorun który dziś robi furorę na świecie jest z gromu a grom z Ruskiej "strzały "

  3. boomer

   Jeżeli to Ty będziesz wspomnianym mięsem armatnim, to możesz postępować według wspomnianej logiki. Oszczędzanie na podstawowym uzbrojeniu indywidualnym to brak szacunku do ludzi.. Żołnierz musi mieć poczucie, że broń jest jego przyjacielem na froncie, a nie kawałkiem złomu, który nie daje elementarnego zaufania. Grot nie jest szczególnie drogi. Po prostu dobra broń musi trochę kosztować. Dobrze zrobiony Beryl też bedzie kosztował. A teraz najważniejsze - nie nazywaj żołnierzy masą czy mięsem armatnim. Kto Ci dał prawo do pogardliwego określania polskich żolnierzy?!

 6. Pitbull

  Podejrzewam, ze Fabryka Broni za Beryla zadala by teraz podobnej ceny co za Grota. Dlatego nie ma co odgrzewac starych postsowieckich rozwiazan bo uch produkcja kosztowala by podobnie co nowa bron. Moze jest to spowodowane efektem skali, ale zamowienie na kolejne 70 tys karabinow nie jest male.

  1. boomer

   W dodatku z pewnością są już spostrzeżenia z użycia Grotów w prawdziwych warunkach wojennych na Ukrainie. Jeżeli potrzebne są jakieś modyfikacje (np. tolerancja któregoś z luzów w ruchomych elementach), w nowej serii można je już wprowadzić. Grot przeszedł okres dojrzewania i można go tłuc na masową skalę.

 7. Reo

  Onet już przygotowuje artykuł o wielkim zamówieniu na wadliwe karabiny. Zapewne tym razem dorzucą jeszcze coś ekstra, np. dowiemy się że pieniądze na zakup są kradzione albo maczała w tym palce kosowska mafia narkotykowa. Hajs z reklam będzie się zgadzał.

  1. Jac

   Jak kupujesz passata to pewnie nie patrzysz jaka wersja silnikowa czy 2 TDI czy 1.9 TDI czy automat czy manual? Bo to passat musi być dobry ! Tak samo z bronią, choroby wieku dziecięcego pojęcie nie znane. Pzh 2000 przed wojna to była broń b. dobra a dziś okazuje się że jest awaryjna..

  2. PGR

   jak bedziesz kupowal sobie samochod to nie patrz na niemieckie albo francuskie tylko kup sobie izere bo polska. dziwne nawet politycy dla siebie kupuja niemieckie limuzyny a zolnierzom niesprawdzony sprzet.

 8. PGR

  Przy tak duzym zamowieniu to troche drogo, W detalu wersja limitowana 12tys zl, M1 8600zl a tu wojsko placi 9400zl przy zamowieniu na kilkadziesiat tysiecy sztuk.

 9. LMed

  Z tym usuwaniem wad pierwszej partii coś jest na rzeczy. W ogólnodostępnym portalu dziewczyna pytała co wziąć na obóż WOT? Odpowiedź brzmiała : po pierwsze trytytke. Życie.

  1. sebaa

   @LMed W sumie coś w tym jest tak samo amerykanie w Wietnamie mieli z M16 :)) do czasu aż nie dopracowano konstrukcji przez dekady :) Tak samo G36 który ma pewne wady projektowe i fabryczne :) itd itd

  2. LMed

   Ale chyba sebaa nie bronisz decyzji wyprodukowania 50 tysięcy prototypów karabinka, bez badań typu? To musiało się smutno skończyć (trytytka, ergonomia, materiałówka,...).. Niepotrzene koszty o prestizu nie wspominajac. No i teraz młodzi pozytywni ludzie kupuje trytytki, bo. " wiesz cóś Ci tam wyleci i będą wołać o pieniądze".

 10. Piotr Glownia

  Kiedy Łucznik pokazał prototyp MSBS, chyba wszyscy zakochali się w jego wyglądzie i założeniach. MSBS planowano produkować tylko w kalibrach zamówionych na potrzeby WP, po doświadczeniach w Afganistanie, czyli 5,56x45 i 7,62x51 NATO. Zwróciłem już wówczas uwagę, że pominąć kaliber 7,62x39 byłoby grzechem i to z tym kalibrem Grot odniósł sukces eksportowy w Afryce. Inżynierowie Łucznika trzymali ucho nie tylko z fanami MSBS:a, lecz też użytkownikami z WOT, co przełożyło się na pojawienie się coraz lepszych na zużycie jego wersji. W końcu MSBS Grot trafił na pole walki i się w pełni sprawdził. Jedno pytanie, bo oglądałem nową fabrykę Łucznik na YT filmie. Nie potrzeba będzie drugiej (i trzeciej) równie nowoczesnej hali produkcyjnej, by zdążyć z tym zamówieniem na 3 zmiany do 2026? Dodatkowe drukarki i roboty trzeba zakupić, a nowych pracowników wyszkolić.

  1. kaczkodan

   Bardzo zgrubnie oceniłem nową fabrykę, że przy pracy 7/24 mogą produkować około 30 tyś. Grotów rocznie, bo przynajmniej tyle suwadeł jest w stanie wytwarzać maszyna non-stop.

 11. Norman

  To samo dotyczy pistoletów Vis100.Zobaczcie filmik polskiego szeryfa pasjonata broni na YT. Jako Polak chcę być dumny z produktu Polskiego-ale zamiatanie pod dywan fuszerki byle sprzedać państwowy produkt nie powinno mieć miejsca ale to standard popeerelowskich firm.Skoro opinie o grot 1 serii były wymyślone- oczerniały bezpodstawnie firme, 10 byłych Gromowców się myliło było opłaconych itp.brednie - dlaczEgo producent wszystkie te wytyki które podważał zmienił w wersji c2? Czy w ramach gwarancji wymienili wadliwe podzespoły w partiach c1? Nie... Bo to by ich kosztowało.tak to jest z państwowym.czego się nie bada i nie porównuje niezależnie w boju tylko za biurkiem to.potem powoduje narzekania. 6 ludzi podpiszE umowe a 250.000 ludzi narzeka 20 lat. To samo będzie z oporządzeniem i nowym mundurem-kamuflarzem WP...rzecznik wystąpił prasa podała..nikt nie testował Mapy tylko ma być wzór nasz państwowy-Bigos.

  1. hermanaryk

   Jakich 10 gromowców? Jeden jegomość, który miał z Gromem kilkumiesięczny kontakt jako... tłumacz, i podczas niesławnego, zafałszowanego "testu" potraktował karabinek automatyczny jak karabin maszynowy. Poza tym "testował" broń z wersji przedprodukcyjnej, podczas gdy na wyposażenie WOT wchodziła wersja, w której większość wskazanych przezeń problemów już rozwiązano. Notabene Radom radzi sobie z niedoróbkami Grota nadspodziewanie szybko. Wiesz, jak długo dopracowywano M16, zanim z bubla stał się porządnym karabinkiem? Albo że francuski FAMAS, który właśnie, po kilkudziesięciu latach, jest wycofywany, do końca cierpiał na problemy, wobec których problemy Grota to po prostu pryszcz?

  2. Paskuder

   O kurna, coś czuję że za kolejne kilkanaście miesięcy zrobi się już kilkuset gromowców. Rozmnażają się widzę jak grzyby po deszczu, chyba przez pączkowanie xD

 12. Był czas_3 dekady

  Info z dzisiaj: Straż Graniczna otrzymała 25 UKM 2020S. Będą dalsze zakupy. Może faktycznie trzeba by było przyjrzeć się też MWSom z Tarnowa, jeżeli nie dla wojska, to pozostałych złużb mundurowych. Co by nie mówić, to w zakresie broni strzeleckiej nasze firmy mają coraz lepszy, nowocześniejszy i godny uwagi asortyment.

 13. anton1

  Może jakaś dywesyfikacja by sie przydała. Co z zamówieniem na MWS 15 . Grot przy nim słabo wypada. Wiem co mówie!

  1. Hans_Micoolsky

   Nie wiem, czy to tylko moje wrażenie, ale wygląda na to, że jakość wykonania MWS 25 / MWS 15 jest lepsza niż Grota.

  2. Mireq

   Po czy to wnioskujesz? Po zdjęciach z internetu?

  3. anton1

   Oczywiście , że po zdjęciach z internetu. Wcale nie liczy się 25 letnie doświadczenie pracy z bronią oraz regularne strzelania w tygodniu.

 14. bc

  W dzisiejszych czasach na tym karabinku obowiązkowo musi być optyka z przybliżeniem nawet bieda powiększalnikiem do kolimatora a najlepiej red dot albo luneta biegowa. Dla rezerwy mogą być Beryle.

  1. Był czas_3 dekady

   "13 listopada 2022 Agencja Uzbrojenia MON poinformowała, że 27 października 2022 podpisano umowę z Griffin Group Defence na zakup sprzętu optycznego i optoelektronicznego dla SZ RP. Obejmuje ona dostawy celowników holograficznych HWS EXPS3 z lunetami (przystawkami) powiększającymi G-33. Zostaną one wyprodukowane przez EOTech. Ponadto zamówienie obejmuje dostawę dalmierzy laserowych Safran Vectronix Vector IV. Według opublikowanych informacji łączna wartość zamówienia to 348,5 mln PLN z VAT. Nie ujawniono, jaki będzie podział środków na wymienione systemy ani wielkości zamówienia. Szacuje się jednak, że może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy celowników. Pozwoli to zniwelować bardzo poważne braki SZ RP w zakresie urządzeń celowniczych do indywidualnej broni strzeleckiej, takiej jak karabinki Beryl i Grot kal. 5,56x45 mm".

  2. bc

   Był czas_3 dekady, Wiem, ale to kropla w morzu póki co. Nawet na zdjęciach z ćwiczeń spadochroniarzy itp. optyki jest niewiele.

  3. Był czas_3 dekady

   bc@- owszem, mało. Są jeszcze RUBINy. Też mało i drogo: 23.03.2015 "Ponieważ przy poprzednich dwóch umowach (na 200 sztuk każda) cena jednostkowa celownika SCT Rubin kształtowała się w granicach osiemdziesięciu tysięcy złotych, należy oczekiwać, że za ponad tysiąc sztuk polska armia będzie musiała zapłacić około dziewięćdziesięciu milionów złotych.

 15. Mireq

  Dobre wieści.

 16. Norman

  Jeśli w przetargu dla policji Polskie firmy dają za hełm kevlarowy 1800zł a Chorwacka firma np. 700zł i lepszą gwarancje (a technicznie te same hełmy i wzór) ktory kupisZ? 10000 Polskich czy 22000 Chorwackich wiedząc że maszdo wymiany 250.000.to samo z grotem.jak taki dobry czemu nie porównają testów...czemu Polscy specjale ich nie używają? Fabryka ma monopol i dyktuje cene. Gdzie rkm grot, wyborowy... 10 lat sie wlecze... Strzelba na bazie grota. Firma ma monopol i zamiast zbijać cene w hurcie daje jaką im pasuje.i nie gadajcie głupot że broń ze sklepu dla cywila to.inna broń.nie ma zestawu do czyszczenia i bagnetu...i.może z 3 magazynków dodatkowych.To.kosztuje +80% ceny? To samo Jelcz...auta droższE niż Mercedesa w przetargu na lawety i gorsza gwarancja. 30% droższe od Mercedesa! Co w Paryż Dakar śmiga.Polskie tak- skubanie państwa nie!

 17. Ma_XX

  strasznie droga ta kampania wyborcza

 18. KrzysiekS

  Najważniejsze w tym wszystkim jest to że GROT jest kupowany partiami. Każda partia powinna być modernizowana o uwagi z użytkowania i chyba tak jest wiec niech "Psy szczekają a karawana idzie dalej".

  1. LMed

   Czysta herezja kolego. Stwierdzenie "każda partia powinna być modernizowana o uwagi użytkownika" kuriiozalna wręcz. Wyobrazasz sobie ten proces. Odmienne partie, w roznym czasie i rózni użytkownicy. Organizacja tego??? Ciekawe czym zajmujesz się na codzień.

  2. Prawdziwy

   Typowe ruskie partactwo .Nawet tow.Lmed nie zadał sobie trudu,by poznać co znaczy MSBS .Jakimcudem wy w kosmos polecieliście?

  3. Paweł P.

   @LMed już abstrahując, to może po to jest ta "modułowość". Bum, jakiś element daje ciała, można coś wymienić, zmienić, zmodernizować, to leci FIX, chociażby w pudełku / opakowaniu.

 19. Norman

  Jak najbardziej wspieram Grota ale skąd są te opinie,, sprawdzony w boju,, po 2 filmikach z ukraińcem który chwali za ergonomię? Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby. Zatem wracam z tematem testu porównawczego

  1. sidematix

   Były robione testy porównawcze i są do obejrzenia na necie. Grot nie musi być lepszy od HK, musi być dobry i polski.

  2. Zenek2

   @Norman Nie żartuj, widać na masie filmików na yt, że są używane przez ukraińskie jednostki specjalne i szturmowe. Są też wywiady z żołnierzami, w tym polskimi ochotnikami z jednostek pierwszoliniowych, którzy bardzo je chwalą. Oni ryzykują życiem, więc patriotyzm w wyborze broni nie ma miejsca. Biorą to, co mają najlepsze.

  3. bc

   Wnioski użytkownika duuużej liczby sztuk w realnym polu to jest najlepszy sygnał zwrotny jaki może być, zaraz potem zawodowy korpus podoficerski WL. Bo dotychczas to było już o wiele za dużo teorii cywilnych gadżeciarzy o tej broni na czele z łże..ło.

 20. Liman

  Mój grocik od nowości miał takie problemy (wersja z 2018 roku), pęknięcie zderzaka na mechanizmie powrotnym, szczątki wpadły do komory spustowej i zablokowały możliwość zabezpieczenia broni, po jednym dniu deszczu sniedziejace śruby, ale czyszczenie i oliwa dają na to radę, zablokowanie kolby w stanie złożonym, pęknięcie okładzin naciągacza, regulator nigdy nie wypadł bo słynna trytytka robiła dobrą robotę. Z obserwacji u kolegów, raz pęknięta kolba (upadek z około 2 metrów na beton), odkręcona lufa (podobno sama się popuściła). Ale wszystko naprawione szybko i bezboleśnie, nowa wersja z innym chwytem i łożem, ciaśniejszym regulatorem jest lepsza. Nie napisałem tego na anty, tylko usterki które zdarzyły się przez trzy lata użytkowania. Poza tym zawsze wszystko w celu, zero zacięć , ja mam jeszcze metalowe magazynki, więc nie wycierają tak jak plastiki po jakimś czasie. Widzę więcej plusów jak minusów, które co jakiś czas dochodzą.

  1. andrzejto

   Lufa mogła się obluzować jeśli kolega manipulował śrubą mocującą. No chyba, że w fabryce nie dokręcili odpowiednio.

 21. szczebelek

  @Zenek Cała modernizacja pozostawiona na później i teraz się odbywa po latach rozmów i przygotowań. Mat.

  1. Zenek2

   latach rozmów i przygotowań? masz poczucie humoru. Widać jak wyglądają lata rozmów i przygotowań po obecnych zakupach w Korei.

 22. Jac

  To nie jest karabin... tylko kompletny... po 500 strzałach zmiana kolby - tak napisał na ukraińskim defence express jakiś Ukrainiec w sekcji komentarzy. Tłumaczenie przez translator. No a w tym artykule zwrócono również uwagę na cenę która dochodzi do 2,700 USD za sztukę a hk 416 w innym kontrakcie to 1700 euro.

  1. Był czas_3 dekady

   W takim razie... niech zwrócą wszystkie egzemplarze i strzelają kijem od szczotki. Trudno w to uwierzyć, gdy na jednym z filmów pokazana była próba zniszczenia plastikowego, przeźroczystego magazynku młotkiem sporych rozmiarów i sporej wagi. Nie dało się. Myślisz, że kolba do Grota byłaby wykonana z delikatniejszego materiału niż magazynek? :-(

  2. [email protected]

   Jac - wystrzelałem z Grota ponad 1000 naboi i kolby nie zmieniałem.

  3. Jac

   Był czas.... Co do jakości to nie wypowiem się no ale cena https://defence-ua.com/people_and_company/heckler_koch_ostatochno_zadaviv_haenel_u_borotbi_za_zaminu_shturmovih_gvintivok_g36_do_bundesveru-10018.htmltakze Ukraińcy dziwią się i ja też.

 23. Norman

  Czekamy na 1000 sztuk zestawu tytana i testy 6 mcy.chyba 10-15 lat wystarczy na wdrożenie munduru,kamizelki,butów,hełmu,pasa i kabur,zestawu p.chemicznego,plecaka lekkiego i transportowego,odzieży zimowej i jesienno-wiosennej z funkcją p.deszczową (bezgłośny nie sztywniejący na mrozie softshell a nie cerato-gore) ...a jak nie to zamawiajcie gotowce z Maskpolu bo WP nadal śmiga z pasami z stalowa klamrą WP,gorseto-kamizelkami, bez nowoczesnej broni krótkiej i nowoczesnego granatu,hełmu - apteczki z homeostazą (nie mówie tu o jednostkach wyjazdowych choć i u nich nie ma miodu )

  1. szczebelek

   Wiesz, że aktualny stan wyposażenia odpowiada też PO-PSL i lewica?

  2. sebaa

   Grot jest elementem tytana VIS100 jest elementem tytana cześć radiostacji jest elementem tytana. Mamy następców F-1 i RG-42 RGO-88 i RGZ-89 WOT wprowadza u siebie nowe hełmy HP-05 No i Tytan to nie tylko to co wymieniłeś to ponad 100 elementów

  3. Zenek2

   @szczebelek śmiała teza. Obecne tuzy miały ponad 7 lat na doprowadzenie tego do końca.

 24. sidematix

  10 tyś sztuk poszło na wschód czyli już można dzwonić żeby szykowali jakąś dostawę. Co wojskowy to wojskowy :-)

 25. Pucin:)

  Do wszystkich - emocje, emocje, emocje, niezdrowe emocje to klęska!!!!!! - dla otrzeźwienia artykuł D24 - pt. GROTowisko-22 - 08.06.2022 20:19 - tylko proszę przeczytać ze zrozumieniem a nie z tzw. własną racją!!!!! :) A i tak dla ciekawości proszę o wskazanie jakie to kraje używają kb Grot (jest 4) - z uzasadnieniem - co do Ukrainy - to jest jedyne uzasadnienie - wezmą wszystko co strzela nawet kij do szczotki!!!! :0

Reklama