Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Drugi zestaw Pilicy przekazany do Sił Zbrojnych [FOTO]

Element zestawu Pilica
Element zestawu Pilica
Autor. PGZ

Konsorcjum PGZ-PILICA przekazało 35. dywizjonowi rakietowemu Obrony Powietrznej pierwszy seryjny zestaw Przeciwlotniczego Systemu Rakietowo Artyleryjskiego Pilica.

Reklama

Pierwszy seryjny zestaw PSR-A Pilica to drugi system tej klasy, który znajduje się na wyposażeniu SZ RP. Pierwszy, prototypowy zestaw znajduje się na wyposażeniu 37. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Sochaczewie. W 2022 r. Konsorcjum PGZ-PILICA planuje dostawy 2 kolejnych seryjnych zestawów.

Reklama

Czytaj też

Reklama
Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP zakłada pozyskanie wielowarstwowego, zintegrowanego systemu obrony powietrznej, przystosowanego do zwalczania pełnego spektrum środków napadu powietrznego. Na każdym szczeblu tego systemu polski przemysł zbrojeniowy ma kompetencje i zdolności do dostarczania rozwiązań skrojonych pod potrzeby naszych żołnierzy. System PSR-A Pilica jest wyposażony m.in. w pociski Grom/Piorun, które wyróżnia precyzja, skuteczność rażenia oraz możliwość użycia w każdych warunkach, w dowolnej porze dnia i nocy
Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.
Autor. PGZ

Wykonawcą Przeciwlotniczego Systemu Rakietowo-Artyleryjskiego Pilica jest Konsorcjum PGZ-PILICA, które tworzą spółki Grupy PGZ: PGZ S.A., PIT-RADWAR S.A., PCO S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. w charakterze integratora systemu.

Czytaj też

Umowa obejmuje dostawy 6 zestawów PSR-A Pilica. Pojedynczy zestaw to: 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, stanowisko dowodzenia, stacja radiolokacyjna; 2 pojazdy transportowe oraz 2 pojazdy amunicyjne. W skład każdej jednostki ogniowej systemu PSR-A Pilica wchodzą dwie armaty automatyczne kalibru 23 mm oraz 2 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Grom/Piorun. Każdy z zestawów ma własną głowicę optoelektroniczną z kamerą termowizyjną oraz dalmierzem laserowym. Taka konfiguracja daje systemowi Pilica możliwość prowadzenia działań autonomicznych, ale również operowania w ramach zintegrowanej, wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej jako systemu bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD).

Dostawa Pilicy
Dostawa Pilicy
Autor. PGZ
Dostawa Pilicy
Dostawa Pilicy
Autor. PGZ
Reklama

Komentarze (26)

  1. BH 480

    Strasznie to archaicznie wygląda....

  2. Był czas_3 dekady

    Wojsko potrzebuje na wczoraj zestawy do obrony p/lot w marszu. Stare Szyłki i kilkanaście Białych nie wystarczą. Czas nagli, żadnych efektów oprócz prowizorek nie widać.

  3. X

    Zeszłoroczne próby Pilicy (te, z tymi efektownymi fotkami z nadmorza) wykazały niewystarczającą skuteczność armat 23mm (to prawie cytat). Hmmm, może jednak zastosują te licencyjne KDA... za jakieś 5-6 lat. Ile one będą wtedy sobie liczyć ?, chyba blisko 40 lat.

    1. Extern.

      Technicznie żaden problem, robiono już takie próby że właściwie na zasadzie "plug in" podłączano do baterii Pilicy działko AG-35 i bez problemów działało w zestawie jako dodatkowa jednostka ognia.

    2. Piotr Skarga

      AG35 zadziała ale MON musiałoby je wreszcie zamówić. PiT Radwar ma też koncepcję tego swojego multi systemu z Popradem , AG35 posadowionym na Jelczu i wariantem Trytona na Rosomaku. Też mogliby zamówić. W szczególności że 35mm ma ABM zatem jest zdolne do skuteczniej walki z dronami niż Pilica. .

  4. Piotr Skarga

    Ps. Jeśli w 2022 WP dostanie kolejne 2 systemy , to teraz poprosimy MON o zamówienia na Noteć, też tak na początek z tuzin baterii oraz zamówienie dużej serii amunicji ABM. A Mesko niech wreszcie zrobi jakieś kontenerowe wyrzutnie np. po 4, 5 albo nawet 6 Piorunów. Wtedy na cały kontener wystarczy jeden mocniejszy moduł chłodzący, odpada bateria bo zasilanie będzie ciągłe z nosiciela, a obudowa uchroni przed np. bryzgami słonej wody, co pozwoli uzupełnić obronę plot okrętów o taki 'bieda-RAM". Kontener można też podwiesić do śmigłowca , a np. 2 kontenery zainstalować na podwoziu Rośka, LPG, czy Borsuka czyniąc namiastkę "nowej Osy"! Co wy na to?

    1. wert

      ot, proch wymyślił. Masz Poprada i to w zupełności wystarczy. Problemem nie jest wyrzutnia, problemem jest radar. 16 szt Bystrej będą robić do 2025 po to aby 64 Poprady miały WŁASCIWĄ obsługę. 1 Bystra to skromne 40 mln, przestarzały Liwiec połowę tego. Jeżeli czegoś potrzebujemy to zwielokrotnienia produkcji Radwaru geniuszu

    2. Piotr Skarga

      Od zawsze jesteś nielegancki atakujac autorów ad personam. I doskonale wiem, że chętnie byś zaszkodził Polsce i WP. Od zawsze dowodzą tego twoje posty. A Poprad ma nędzne 4 rakiety w gotowosci , gdy kontener dalby mu np. 12. I zawsze piszesz nie na temat jak teraz o radarze, gdy mój post dotyczy zwielokrotnienia siły ognia każdego pojazdu czy śmigłowca a nie zdolności wykrycia celu. W warunkach użycia WRE ważniejsza będzie pasywna głowica optoelektroniczna a nie radar zdradzający pozycję każdej rakiecie antyradarowej. Ogarnij się chociaż raz!

    3. wert

      Piotrusiu, żeby zwielokrotnić siłę ognia (skutecznego) NIE wystarczy dołożyć rur czy amo. Wypadałoby jeszcze pocisk ulokować W CELU. Tego bez radaru NIE zrobisz bo czas strzału z manpadsa do takiego prawidłowo atakującego Su to kilka- kilkanaście sekund. Twoje posty dla odmiany mają tylko jeden cel: dowalić nielubianej "waaadzy" A troska o WP??? NIE żartuj. Poprad nie bez powodu ma 4 a nie 8 rur. To owoc pracy całej grupy inżynierskiej do której mam dużo większe zaufanie niż do jakiegoś nawiedzonego pieniacza. Wolę 4 rury Poprada niz 10-iu strzelców z Piorunami mogących polegać tylko na słuchu i "węchu"

  5. vivek

    12 pukawek za 700 mln PLN Tylko PiS

    1. Extern.

      700milionów to kwota za 6 baterii, czyli w sumie 36 jednostek ognia, a w każdej z nich są dwa sprzężone działka i dwie wyrzutnie rakiet, razem 144 rur.y W tym jest oczywiście 6 radarów, 6 stanowisk obserwacyjnych z głowicą optyczną, 6 wozów dowodzenia z komputerowymi jednostkami centralnymi tego systemu, 36 jelczy do transportowania działek, I jeszcze kilkadziesiąt innych pojazdów zabezpieczenia technicznego, łączności, amunicyjnych czy z generatorami prądu. Może więc nie wygląda, ale to jest bardzo skomplikowany i rozbudowany system składający się z wielu elementów.

  6. Darek S.

    Każda poruszająca się po drogach kolumna powinna dysponować taką osłoną. Każdy ważny obiekt, czyli elektrownia, elektrociepłownia, w każdym miasteczku powyżej 50 tys zł. Czyli potrzeba tego 50o zestawów jak nic. Przy produkcji na skalę masową, przy użyciu taśm produkcyjnych a nie jak teraz klepanie na manufakturze, obniży koszty do 15 % ceny aktualnej, jak to zwykle bywa przy tego typu produkcji.

    1. Jaberwak

      W obecnej formie ten system raczej nie nadaje się do osłony poruszającej się kolumny. Przyczepka ta nie nadaje się do prowadzenia ognia w ruchu - musi zostać odczepiona i rozłożone podpory. System może zabezpieczyć kolumnę podczas postoju pod warunkiem że będą pamiętać o jego rozłożeniu..

    2. Piotr Skarga

      Pilica jest systemem stacjonarnym. Próby ogniowe z paki Jelcza to tradycyjna w MON "zapchaj dziura" wobec nieznanego horyzontu czasowego pozyskania SONY, dla której MON nawet nie jest zdolny dokończyć założeń taktyczno-technicznych. A na Jelczu nie będzie to system mobilny , a tylko zdolny do użytku z krótkich przystanków. Klasyczna MON-owska prowizorka i tymczasowe "druciarstwo"! Skuteczność też jest ograniczona z powodu małej liczby rakiet , oraz względnej skuteczności amo 23mm. Na drony powinny być uzupełnione o systemy antydronowe 12,7mm oparte o obrotowe napędowe WLKM z Tarnowa.

    3. Extern.

      @Jaberwak: Bo to nigdy w sumie nie miał być system do osłony czegokolwiek w ruchu. Od początku był pomyślany aby rozstawiać go statycznie w sześciokącie na dalekim przedpolu ochranianego obiektu np. lotniska, które i tak nie może nigdzie odjechać. W tym kontekście nie bardzo rozumiem po co teraz stawia się te działka na Jelczach, co od razu bardziej zdradza ich pozycję i w sumie zmniejsza szansę że ktoś nieostrożnie wleci w obszar oddziaływania.

  7. Antonioo

    Zamówiono 6 zestawów, rozumiem, że na paradę nie potrzeba więcej. Bo do armii potrzeba zdecydowanie więcej niż tą symboliczną ilość

    1. VIS

      6 zestawów to 72 armaty i 72 wyrzutnie

    2. Leon

      Taką osłonę powinna mieć każda kolumna wojskowa, koszary w czasie W, bazy materiałowo-paliwowe, lotniska, sztaby. Nie wiem na ile podzielna jest taka jednostka. Al punktów do obrony takimi zestawami są setki - jeżeli rzeczywiście PILICA może zwalczać pociski manewrujące. Rosjanie mają może byle jaką armię, ale siłę ognia mają ogromną

    3. mały

      ciekawa matematyka ;) z 36 jednostek ogniowych zrobiło się 144 ;)

  8. Vladip

    Lepsza Pilica w garści niż Sona na dachu. A tak serio, po pierwsze mało. Takich zestawów powinno być kilkadziesiąt (lotniska, gazoporty i kilka innych obiektów) Po 2 trzeba dodać armatę 35 mm z amunicją programowalną i uzupełnić zestaw o roboty z WKM. Mamy zdolnych inżynierów i programistów więc mam nadzieję, że Pilica chodzi jak złoto w trybie automatycznym więc spięcie tego z jakimś systemem antydronowym/ostatniej szansy powinno się udać. Po 3 zestaw mobilny na rośku i borsuku z armatą 35, 4 piorunami i radarem, jako stanowiska mobilne. Po 4 .... można by wyliczać bez końca... Jak pokazała wojna na Ukrainie ilość ma znaczenie...

  9. azerty

    PSR-A Pilica to nic innego jak lądowa odmiana morskiego zestawu ZU-23-2MR Wróbel II (inaczej lądowego ZUR-23-2S Jod) oba opracowane w latach 80-tych XX wieku z zastosowanie nowszych urządzeń radarowych i optoelektronicznych

  10. Był czas_3 dekady

    System bardzo dobry, wykonanie archaiczne jak i armatki 2x23mm. Zaraz pojawią się głosy jakie to dobre armatki itp.

    1. VIS

      Fakt są stare ale 2-3 lata temu był artykuł w NTW na temat pilicy wraz z wykresami donośności i celności na różnych pułapach, nie wygląda to tak źle. Kaliber archaiczny i bez możliwości programowania amunicji ale nadrabia szybkostrzelnością.

  11. Bosun

    Pilica w obecnych realiach to strata czasu i pieniędzy - gdyby MONowi zależało na skutecznych środkach zwalczania napadu powietrznego cała energia poszłaby w rozwój projektów vshorad Hydra Loara i wzorem Rheinmetalla w rozwój Trytona który mógłby aspirować do polskiej wersji Skynexa. Radwar ma świetne rozwiązania podobnie ostatnio jak demonstrowany przez Tarnów odpowiednik Phalanxa oznaczony roboczo jako system zwalczania BSL i to jest właściwy kierunek, więc kompletnie w obecnych czasach trudno się pogodzić z myślą że ktoś marnuje środki na przestarzałe rozwiązania jak omawiany w art zestaw.

  12. inżynier zbrojmistrz

    Kolejny dowód na imposybilizm tej ekipy w MON. Nie istnieje PMT, więc opowieści,że to w jego ramach ta dostawa. I to dobrze, bo gdyby PMT przewidywał takie tempo dostaw, to byłby to Plan Rozbrajania Polskiej Armii.!!!

  13. AntyChe

    Jak widać po trwającej u naszych sąsiadów wojnie takie zestawy powinny być także przy cywilnych lotniskach i przy każdym większym obiekcie infrastruktury krytycznej np elektrowniach zakładach zbojeniowych itp. Tzn powinniśmy mieć nie 6 a minimum 60 takich zestawów.

    1. stary Polak

      prawdę mówiąc zbrojeniówka powinna być broniona mocniej niż stolica. Skasowanie takiej HSW to ... potem tylko płakać.

  14. stary Polak

    czytając tu komentarze dochodzę do wniosku że redakcja winna każdemu najpierw zadać 2-3 pytania. Np. czy kapitan to wyższy stopień niż major? Ponadto komentarz winiem być możliwy do wprowadzenia dopiero po 2-4 min od otwarcia komentowanego tekstu. robi się tu śmietnik, który zabije portal szybciej niż stado wrogich agentów medialnego wpływu.

  15. AndDymPL

    Lepszym nośnikiem systemu byłby wóz drabiniasty!

    1. stary Polak

      Alosza ... u nas uże niet wozów drabiniastych (a u was już są?)

  16. stary Polak

    to dlatego w gimnazjum sprawdzano zdolność rozumienia czytanego tekstu. 6 zestawów po 6 jednostek. każda jednostka do 2 armaty i 2 wyrzutnie Grom/Piorun. Czyli 72 armaty i 72 wyrzutnie. Jako zamówienie - wielkość ok. W okresie jego realizacji albo dojdzie do modernizacji i następne zamówienia będą dotyczyć polepszonych wersji, albo nie i wtedy zamawia się kolejne zestawy. Czy kupujesz kiełbasę na cały rok, czy sukcesywnie?

  17. Escargot

    taki zestaw to powinno mieć każde miasto aby się dookoła zabezpieczyć, na utrzymaniu samorządu, tylko obsługa obrony terytorialnej i przestrzelanie na poligonie raz do roku z konserwacją. I cywil śpi spokojniej na wojnie

  18. Antonioo

    Zaznaczam - drugi zestaw, słownie dwa zestawy wyprodukowano. Skąd to szalone tempo? Przecież to są bardzo skomplikowane urządzenia, a tu taki pośpiech.

  19. Wouxus

    Po 6 zestawów na lotnisko i większe bazy wojskowe.

    1. Extern.

      Nie trzeba 6 na jeden obiekt. Jeden zestaw to już jest 6 współpracujących ze sobą stanowisk ogniowych rozstawianych po sześciokącie dookoła bronionego obszaru. W razie ataku operator w wozie dowodzenia zatwierdza cel i automatyka już sama odpala rakiety i automatycznie strzela jednoczesnym krzyżowym ogniem z działek. To taki lądowy CIWS (tyle że również z rakietami) do obrony ostatniej szansy, gdyby coś przebiło się przez Narew.

    2. KrzysiekS

      Extern. Mam tylko mały problem GDZIE JEST TEN SYSTEM NAREW.

    3. Gryfin

      Narew przyspieszy po podpisaniu umowy na Mieczniki,ale pewnie i tak nie prędko. Pilica na ochronę obiektu bardzo krótkiego zasięgu wystarczy.

  20. wert

    6 i wystarczy Dziś to badziew z max ogniem na 2 tyś m i zapotrzebowaniem na wagony amo. To samo zdanie ogniowe Pilica zrealizowała dwoma magazynkami (200 szt amo) co DZIEWIĘĆ programowalnych 35mm. KIEDY KDA-35????Powinna być na wczoraj!

  21. tomcio55

    Wysłać na Ukrainę i przetestować.

    1. Narinio

      To samo chciałem napisać, przetestować na Ukrainie.

  22. Maczek

    Ja wiem że 6 bo tyle baz ale w obecnych okolicznościach ta suma jest zdecydowanie za niska i wymaga podwojenia zwłaszcza że na tle innych wydatków zakupt ten byłby stosunkowo niewymagający wielkich kwot. Dziwi mnie że nie biorą pod uwagę ewentualnych strat sprzętowych oraz ochrony newralgicznych punktów typu elektrownie rafinerie porty itp. a jeszcze by wypadało pokryć inne elementy wojsk lądowych same poprady i hibneryty nie starczą

    1. Saw

      Tylko po co, jak wartość tego tworu to tylko dwie rakiety grom/piorun. To od początku miał być tylko zastrzyk kasy dla przemysłu.

    2. nyx

      nie tylko zastrzyk kasy, bo dzięki pilicy wypracowano pewne technologie... które już procentują, i będą procentować dalej - bo ich zastosowanie ma miejsce w najnowszej wersji rakiety Piorun+, która dopiero ujrzy światło dzienne...

    3. Maczek

      nie zgadzam się optoelektronika jest wysokiej jakości gromy pioruny niszcza cele tłusciejsze i dalsze natomiast armata może pruć w drony i pociski które podobno tez rozwala a nie trzeba do tego drogich piorunów w dodatku wyżnsza mobilnośc oraz połączenie w system to naprawdę przynajmniej niezła broń stworzona w kraju. Biorąc pod uwagę ze w konflikcie obok wykorzystuja to samo ale jeszcze archaiczne rozwiazanie to tylko in plus

  23. Saw

    Nie, no nie wierzę. Produkcją zajmuję się chyba jeden Pan Marian i skręca je śrubokrętem.

  24. Ramno2039

    6 to chyba na jedna województwo

  25. POLAK

    6 zestawow na Polskę to nic min 15 takich zestawow

    1. asd

      Liczba 6 wynika o ile pamiętam z przeznaczenia ych zestawów, czyli zapewnienie opl bardzo krótkiego zasięgu dla baz lotniczych. A tych mamy chyba 6.

    2. Patryk.

      Powiedziałbym, że na Polskę takich zestawów to mogłoby być kilkaset. Zamówione 6 zestawów to może osłoni samą Warszawę. A z innej beczki: myślałem, że radar zaprojektował PIT-Radwar, ale doczytałem się, że jest to konstrukcja izraelska. Trochę szkoda.

    3. szalony Antek

      asd - Polak ma absolutną rację. Z czego wynika liczba 6 nie ma żadnego znaczenia. Takich zestawów powinno być znacznie więcej. Nie ma w Polsce więcej żadnych ważnych obiektów które powinny mieć opl?

Reklama