Przemysł Zbrojeniowy

Dostawy silników dla BWP-1

Fot. British Army
Fot. British Army

Został rozstrzygnięty przetarg na dostawę silników UDT-20 dla 3 Regionalnej Bazy Logistycznej w Krakowie. Dostawcą sprzętu będzie przedsiębiorstwo Tank-Mot z Poznania. 

Dokładnym przedmiotem zamówienia jest 10 silników UDT-20. W ogłoszeniu zastrzeżono opcję o możliwości dostarczenia kolejnych 5 sztuk sprzętu. Głównym kryterium jakim kierował sie zamawiający w wyborze dostawcy była cena brutto danej oferty. Stanowiła ona 60% kryterium oceny. Pod uwagę brano także termin realizacji zamówienia (20%) i gwarancję (20%).

Całkowita wartość zawartej umowy wyniesie 715 tysięcy złotych i jest niższa od początkowej zakładanej ceny o ponad pół miliona złotych. Zwycięzca, Tank-Mot Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjne Import-Export z Poznania był jednym z czterech oferentów startujących w konkursie. Warto nadmienić, że firma posiada duże doświadczenie we współpracy z polską armią. Tank-Mot wygrywał wcześniej przetargi m.in. na dostawę części do bojowych wozów piechoty BWP-1 ogłaszane przez Wojskowe Oddziały Gospodarcze w Białymstoku i Drawsku Pomorskim. Tym razem dostarczy sprzęt dla Składu Gałówek znajdującego się koło Łodzi. Zamówienie ma zostać zrealizowane do końca września bieżącego roku. 

UDT-20 to podstawowa jednostka napędowa bojowego wozu piechoty BWP-1. Jest to 6-cylindrowy, czterosuwowy, wysokoprężny silnik o pojemności 15 800 cm³, zbudowany w układzie V i chłodzony cieczą silnik. Jego maksymalna moc przy 2600 obr/min wynosi 300 KM. 

Obecnie BWP-1 jest podstawowym bojowym wozem piechoty używanym przez polską armię. Radziecka konstrukcja powstała w latach 60. XX wieku zdecydowanie odstaje od standardów współczesnego pola walki. Ponad 1000 egzemplarzy BWP-1 używanych obecnie przez Wojsko Polskie ma być zastąpione w najbliższej przyszłości nowym wozem, opracowywanym w ramach projektu "Borsuk".

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.