Przemysł Zbrojeniowy
Poznań wesprze irackie czołgi i BWP?

W Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu wizytę złożyła delegacja oficerów armii irackiej. W jej trakcie prezentowano schemat organizacji prac nad remontem BWP-1 na potrzeby sił zbrojnych Iraku, możliwym obszarem współpracy jest też modernizacja i modyfikacja pojazdów. Wizyta była związana z prowadzonym przez PGZ projektem, dotyczącym utworzenia w Iraku potencjału do obsług czołgów T-72 i BWP.
Zgodnie z komunikatem zamieszczonym przez należącą do PGZ poznańską spółkę wizyta delegacji sił zbrojnych Iraku, wraz z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Centrum Szkolenia Logistyki odbyła się w poniedziałek 19 lutego. Jednym z jej celów było przedstawienie organizacji remontów BWP-1 dla partnera irackiego.
Zgodnie z informacją przesłaną Defence24.pl przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., spotkanie odbyło się w ramach szerszego projektu, prowadzonego przez Polską Grupę Zbrojeniową. Jego celem jest ustanowienie w Iraku potencjału do obsług bojowych wozów piechoty BWP-1, jak i czołgów T-72.

W oświadczeniu podkreślono, że tego typu kontrakty obejmują między innymi przygotowanie infrastruktury, przekazanie know how, przeprowadzenie szkoleń jak i dostawy oprzyrządowania czy części zamiennych. W trakcie wizyty zaprezentowano remonty BWP i czołgów prowadzone w zakładzie, organizację prac i zagadnienia z zakresu planowania zabezpieczenia przedstawiono też model biznesowy współpracy. Kolejne kroki będą ustalane przez Polską Grupę Zbrojeniową.
Rozmowy dotyczące możliwego udziału PGZ we wsparciu eksploatacji irackich pojazdów bojowych, w tym właśnie T-72 i BWP prowadzone były już w drugiej połowie ubiegłego roku. We wrześniu ubiegłego roku w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku rozpoczął też działalność mobilny zespół treningowy, którego zadaniem jest przygotowanie irackich specjalistów do obsługi poradzieckiego sprzętu i uzbrojenia. Działania te, prowadzone w ramach misji NATO i koordynowane przez Wojsko Polskie, są szansą dla krajowego przemysłu obronnego.

Zgodnie z przekazaną Defence24.pl informacją, w trakcie niedawnej wizyty irackiej delegacji w Poznaniu wśród możliwych obszarów współpracy przedstawiono także modernizację i modyfikację pojazdów bojowych. Jeżeli projekt polsko-irackiej współpracy będzie realizowany, będzie to się odbywać etapowo – w miarę ustanawiania kolejnych kompetencji przez stronę iracką.
Czytaj też: Nowa odsłona misji Wojska Polskiego w Iraku
W czasach Zimnej Wojny Irak był jednym z największych rynków eksportowych dla polskiego przemysłu obronnego. Dostarczano między innymi czołgi T-55 i T-72, wozy WZT-2, a także okręty desantowe typu 773. W ciągu ostatnich kilkunastu lat do tego kraju eksportowano m.in. broń strzelecką (głównie PM-98 Glauberyt i Tantal), dostarczono też partię opancerzonych pojazdów typu Dzik-3.

Pomimo dostaw uzbrojenia, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Czech, a także z Rosji nadal bardzo dużą część wyposażenia armii irackiej stanowi sprzęt pochodzenia posowieckiego, wdrożony do służby jeszcze przed obaleniem Saddama Husajna. Biorąc pod uwagę zakres potrzeb Irakijczyków, jest prawdopodobne że będzie on utrzymany w służbie jeszcze przez pewien okres, równolegle do wprowadzania na wyposażenie nowego wyposażenia.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.