Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czwarta wielozadaniowa fregata dla Marina Militare

Fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

W stoczni koncernu Fincantieri w miejscowości Riva Trigoso leżącej w pobliżu Genui odbyła się uroczystość cięcia pierwszych blach pod budowę czwartej wielozadaniowej fregaty rakietowej typu PPA (Pattugliatore Polivalente d’Altura) przeznaczonej dla marynarki wojennej Włoch (Marina Militare).

Okręt jest budowany pod numerem stoczniowym 6264, to pierwsza jednostka tej serii powstająca w najbardziej rozbudowanej wersji uzbrojenia i wyposażenia (Full), mająca być zdolna do walki z celami nawodnymi, powietrznymi i podwodnymi. Dwie pierwsze fregaty, w tym prototyp, powstają w najmniej rozbudowanej konfiguracji Light, zaś trzecia w wersji pośredniej Light+.

Dotychczas włoska flota zamówiła siedem jednostek tego typu za kwotę 3,9 mld euro  - dwie w konfiguracji Light, trzy Light+ oraz dwie Full. W ramach umowy możliwe jest zakontraktowanie trzech kolejnych fregat tego typu, po jednej z każdej wersji. Okręty te w służbie mają zastąpić fregaty rakietowe typu Soldati, korwety typu Minerva oraz patrolowce typów Comandanti, Sirio i Cassiopea.

Prototypowa fregata „Paolo Thaon di Revel” (F 599), której stępkę położono 9 maja 2017 r. zwodowana ma być w maju bieżącego roku, a wejście do służby przewidziano na 2021 r. Wszystkie obecnie zakontraktowane jednostki mają zostać przekazanych odbiorcy do końca 2026 r.

Reklama

Komentarze (6)

  1. Gort

    Do tego trzeba dodać dwie FREMM za niecałe 800 mln €, jaki powinny nuedlugo wchodzić do służby. D24 także o tym pisało.

  2. Feluś

    Mam nadzieję że Polska również zbuduje jakieś okręty zdatne do walki. Ponieważ na razie powstał patrolowiec w wersji "Light 500+" to jakąś fregatę lub choćby korwetę proponował bym w standardzie "Bayer Full"

  3. FrankDux

    Nie dorówna naszym Gawronom czy innym wymyslanym okretom widmo

  4. NAVY

    Te fregaty ,to pikuś w porównaniu z naszym Ślązakiem...

  5. bender

    W necie znalazłem taki kawałek o tych fregatach: "Najciekawszą nowość ma stanowić „kokpit”, czyli pomost nawigacyjny wykorzystujący rozwiązania lotnicze, opracowywany przez Leonardo i Fincantieri. Dwuosobowa wachta ma mieć do dyspozycji konsole z wielofunkcyjnymi wolantami i gogle połączone z kamerami zewnętrznymi, co zapewni jej widzenie panoramiczne przestrzeni wokół okrętu." Sprytnie.

  6. PL

    A u nas do służby z wielką pompą wchodzą kolejne holowniki.

Reklama