Przemysł Zbrojeniowy
Czeska DITA na testach poligonowych
Czeska firma zbrojeniowa Excalibur Army zaprezentowała nowe nagranie z testów strzeleckich kołowego systemu artyleryjskiego DITA, będącego pochodną dobrze nam znanej haubicy DANA wz. 77. Testy te przybliżają czeską artylerię do zakończenia prób zakładowych, po których będzie ona mogła już być sprzedawana jako w pełni gotowy produkt.
Na zamieszczonym poniżej filmie widzimy proces strzelania w trybie MRSI, ipolegającym na ostrzelaniu wybranego celu za pomocą pociskóww tym wypadku trzech) wystrzelonych pod różnym kątem. Pozwala to na niemal jednoczesne e trafienie danego obiektu za pomocą większej liczby efektorów, zwiększając pole rażenia oraz skuteczność prowadzonego ognia. Na nagraniu widzimy zarówno proces wydawania komendy do wystrzału, moment opuszczenia lufy przez pocisk jak i proces załadowania armatohaubicy za pomocą automatu ładowania. Według pojawiających się informacji zainteresowanie zakupem tego czeskiego systemu artyleryjskiego ma wyrażać m.in. Tajwan.
Czytaj też
DITA to samobieżna armatohaubica kal. 155 mm na podwoziu samochodu ciężarowego Tatra 815 w układzie 8×8. Wóz wyposażono w opancerzoną kabinę załogi. Lufa uzbrojenia głównego ma długość 45 kalibrów. Jest zatem dłuższa niż we wspomnianej ahs DANA (L/36,6), ale krótsza niż w najnowocześniejszych konstrukcjach tego typu (choćby słowackiej ahs Zuzana 2), gdzie przewód lufy ma długość 52 kalibrów. W ahs DITA umożliwia to rażenie celów na dystansie do 39 km przy użyciu amunicji z gazogeneratorem dennym. Czas przejścia z położenia marszowego do rozwinięcia stanowiska ogniowego oraz tempo opuszczenia stanowiska mają wynosić po około 60 sekund. Szybkostrzelność ahs DITA została określona na sześć wystrzałów w ciągu pierwszej minuty strzelania, zaś stałe tempo ma wynosić o jeden strzał na minutę mniej. Zapas amunicji wynosi 40 nabojów. Załogę ahs DITA stanowią dwie osoby.
Czytaj też
Uzbrojenie główne jest zasilane za pomocą w pełni zautomatyzowanego systemu ładowania, który znajduje się wewnątrz wieży ulokowanej pośrodku pojazdu bazowego. Działem można operować w pionie w zakresie od -3° do +70°, co pozwala na prowadzenie ognia bezpośredniego. Wartym podkreślenia jest fakt, że cały przedział bojowy pojazdu jest niejako autonomicznym modułem, który można osadzić na innym, np. gąsienicowym podwoziu. Z racji wykorzystania w roli nośnika samochodu ciężarowego Tatra prędkość maksymalna ahs DITA wynosi ok. 90 km/h, a zasięg to 600 km. Jednostka napędowa pojazdu to wysokoprężny silnik Tatra T3C-928-90 o mocy ponad 400 KM. Masa całkowita opisywanej armatohaubicy to 29 ton.
Ralf_S
Wsiada się jak do SUVa :] Kryla pogrzebali wojskowi, którzy chcieli mieć Kraba, który zmieści się w Herculesie... Może chcieli strzelać w locie? Dobrze, że o CASA-ch zapomnieli.
Odyseus
a Kryla jak nie było tak nie ma i raczej już nie będzie więc pewnie skończy się tym że będzie się trzeba uśmiechnąć do Czechów lub Słowaków i kupić od nich bo bez artylerii na kołach te Nasze Rośki tracą na znaczeniu
Monkey
Tylko pozazdrościć Czechom. Nasz Kryl zapewne już nie jest nawet w planach, bo wojsko chyba samo nie wiedziało czego dokładnie chciało… Vivat Polonia!😢
user_1049530
Tak.