Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czesi promują w Brazylii... słowacką artylerię

Zuzana 2 (zdjęcie poglądowe).
Zuzana 2 (zdjęcie poglądowe).
Autor. KONŠTRUKTA DEFENCE

Czeski Excalibur International oraz brazylijski Avibras miały podpisać protokół ustaleń dotyczący promowania słowackiego systemu artyleryjskiego Zuzana 2 w przetargu na dostawę artylerii dla Sił Zbrojnych Brazylii.

Informacja ta podana w serwisie Xprzez użytkownika @SA\_Defensa oznacza zawiązanie szerszej współpracy przez firmy zbrojeniowe z Europy Środkowej (czeski Excalibur oraz słowacka KONŠTRUKTA-DEFENCE) oraz Brazylii (Avibras) w celu promocji systemu artyleryjskiego Zuzana 2, jaki jest proponowany tamtejszej armii. Jest to jedna z czterech konstrukcji, spośród których ma zostać wybrany następca części ciągnionych haubic M114 (obok francuskiego CAESAR-a, izraelskiego ATMOS-a oraz chińskiego SH15). Ewentualne zwycięstwo tej pochodnej DANA wz. 77 oznaczałby znaczące zwiększenie współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, co mogłoby przełożyć się na pozyskanie przez lokalny przemysł całkiem nowych zdolności. CzyZuzannie uda się podbić Brazylię? Przekonamy się o tym za jakiś czas.

Reklama

Brazylijskie Ministerstwo Obrony przewiduje podzielenie procedury wdrożenia nowego sprzętu na dwie fazy. Pierwsza będzie polegać na zakupie dwóch egzemplarzy wybranych armatohaubic w celu przeprowadzenia oceny pojazdów pod kątem spełniania wymagań techniczno-operacyjnych. Następnie zostanie zgłoszony drugi kontrakt, w ramach którego pozyskane zostaną pozostałe 34 armatohaubice. Na dostawę drugiej transzy przewidziano aż osiem lat.Planowane jest przyjęcie transferu technologii lub rekompensat przemysłowych, jeżeli nie będzie możliwy satysfakcjonujący offset. Oprócz samych systemów artyleryjskich przewiduje się także pozyskanie pakietu szkoleniowego i logistycznego. Jak wskazują media, walutą rozliczeniową ma być dolar amerykański lub euro, a nie brazylijski real.

Czytaj też

Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana (która z kolei stanowi modernizację czechosłowackiego systemu DANA vz. 77) zaprojektowana i produkowana przez słowacką spółkę KONŠTRUKTA-DEFENCE. W porównaniu do poprzedniej wersji Zuzana 2 posiada nową lufę o długości 52 kalibrów (wcześniej 45 kalibrów), co pozwoliło zwiększyło donośność do 41 km. Została też wyposażona w nową opancerzoną kabinę o mniejszej kubaturze. Załogę stanowi czterech żołnierzy.

Reklama

Wieża dysponuje pełnym obrotem w zakresie 360 stopni, chociaż nie jest zalecane strzelanie spoza zakresu po 30 stopni na lewo/prawo od linii wzdłużnej pojazdu ze względu na stabilność platformy po wystrzale. Najczęściej jednak ostrzał prowadzony jest przy ustawieniu lufy na godzinie 12. Haubica posiada automat ładowania, a także możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI (Multi Round Simultaneous Impact), czyli zaplanowania ostrzału tak, by kilka pocisków uderzyło w cel w tym samym momencie. Jednostkę napędową stanowi silnik Tatra T3D-928-70 325 o mocy 436 KM, pozwalający rozpędzić pojazd do 90 km/h przy zasięgu operacyjnym na poziomie 600 km.

Czytaj też

Zuzana 2.
Zuzana 2.
Autor. KONŠTRUKTA DEFENCE
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Stefan1

    Polska ma (miała?) 111 Dan. sprzęt dobry, ale o zbyt małym zasięgu. Kraby są na nośniku gąsiennicowym, co przekłada się na koszty i prędkość transportu. Należałoby więc w Polskim Wojsku zastosować zamiast Kryla takie rozwiązanie, jakie promują Czesi i Słowacy. Drogi widzę dwie. Pierwsza, to posadzenie zmodernizowanej wieży Kraba na podwoziu kołowym. Druga, to współpraca z sąsiadami w produkcji Zuzany2. Pierwsza wydaje się bardziej zasadna z uwagi na unifikację podzespołów z innym sprzętem używanym w Polskim Wojsku.

    1. rED

      Zuzana 2 jest wielka porównując ją do Cezara to dramat masa: 28 t - 18t długość 13 - 10 w czasach gdzie artyleria musi musi działać z ukrycia to chybiony pomysł. Wieża Kraba też trochę waży. Kryl wcale nie był złym pomysłem tylko zaczęło się wydziwianie że brzydki, że bez automatu i tak się skończyło że nie ma go wcale. Od razu lepiej? Ukraińska Bohdana jest niemal identyczna jak Kryl i się sprawdza. Po co było wydziwiać? Ma być dużo i tanio.

    2. thorshammer

      Czeska armia za kilka miesięcy pozbędzie się Dany i zastąpi je Caesarami, które kupiła, gdy planowała armię jako armię ekspedycyjną. Na obecnym polu bitwy, przy wszechobecności dronów FPV, może to nie być najlepsze rozwiązanie, ale biorąc pod uwagę parametry techniczne, wolałbym Moranę od Zuzany, nawet jeśli nie została jeszcze przetestowana w boju.

    3. RGB

      Wieża Kraba wazy ok 20 ton i może nawet na podwozie 10x10 dałoby się ją posadowić (tak jak AGM Rheinmetall) ale po co skoro będzie to kosztowało niewiele mniej niż Krab. a może mieć taki sam problem ze strzelaniem z kątów większych niż 30 stopni jak Zuzanna 2. Kryl był budowany w oparciu o działo Atmos 2000. i dzisiaj, skoro mamy zdecydowana większość praw do działa z Kraba, płacenie licencji za Atmosa 2000 jest chyba niezbyt mądre, o problemach logistycznych nie wspomnę. Cena Caesara i Zuzanny 2 jest porównywalna, osiągi jak zasięg i szybkostrzelność są podobne, Nam jest potrzebne tanie uzupełnienie Kraba na nośniku kołowym, a Caesar i Zuzanna kosztują ok 2/3 ceny Kraba, wiec specjalnie tanie nie są. Kryl miał kosztować 1/3 ceny Kraba. Najprościej byłoby posadzić działo z Kraba na jelczu 8x8 z półautomatem. Tanie i na już i spina się logistycznie z Krabem.

  2. Ma_XX

    Zuzanna samo zło! :D Tak powinna i wyglądać i działać współczesna artyleria kołowa!!!!!

  3. Radek B.

    Nie rozumiem dlaczego tańsza artyleria na kołach nie jest wprowadzana do WP ?

    1. CzarnyRycerz

      Bo to nie jest priorytet przy ogromie zakupów jakie teraz dokonujemy. Budżet nie jest z gumy. Co prawda do naszych Dan pewnie została śladowa ilość amunicji 152 mm, ale zakupiliśmy sporą ilość K9 i ciągle produkujemy Kraby. Teraz naszym totalnym priorytetem z ciężkiego sprzętu powinien być Borsuk. Rozkręcić produkcję ile fabryka dała. Poza tym możemy mnożyć artylerię bez końca tylko co z produkcją amunicji do nich? Zapasowe lufy i duża ilość amunicji do tego co już mamy w pierwszej kolejności.

    2. rED

      O matko! Bo Goździki to totalne dno i trzeba uzupełnić stany po darowiźnie. Nie ma za co.

    3. rED

      Myślę że trebuchty były by jeszcze tańsze.

Reklama