Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chińskie komponenty w samolotach F-35

F-35 opuszczający fabrykę - fot. Lockheed Martin
F-35 opuszczający fabrykę - fot. Lockheed Martin

Aby nie hamować prac nad wartym 392 mld dolarów programem F-35 Pentagon uchylił warunkowo embargo na użycie komponentów produkcji chińskiej w sprzęcie wojskowym. Kongres zarządził analizę tej sytuacji, obawiając się uzależnienia najnowszych amerykańskich maszyn od podzespołów z niepewnych źródeł.    

Gdyby Pentagon nie uchylił warunkowo embarga koncerny Northrop Grumman i Honeywell mogłyby odpowiadać za naruszenie prawa federalnego, a cały program nowego myśliwca byłby zagrożony dalszymi opóźnieniami. Podczas produkcji radarów, elementów podwozia i kilku innych podzespołów wykorzystywano miedzy innymi magnesy pochodzące z Chin. 

Government Accountability Office, jedna ze specjalistycznych agend Kongresu, bada trzy takie przypadki. Raport ma być gotowy 1 marca bieżącego roku. Zgodnie z danymi do których dotarła agencja Reuters części znajdują się w 114 spośród wyprodukowanych dotąd F-35. Wymiana chińskich części na produkowane w USA miałaby kosztować miliony dolarów i opóźnić wprowadzenie maszyn do linii. 

W jednym tylko ze wspomnianych wypadków usunięcie chińskich magnesów i wymiana na amerykańskie kosztowałaby 10,8 mln dolarów.

Pentagon po raz pierwszy poinformował o użyciu w F-35 "nielegalnych" komponentów w niemal niezauważonym dokumencie przedstawionym Kongresowi wiosną 2013. Nie wspomniano w nim jednak nazw firm, ani też nie ujawniono że elementy pochodziły z Chin. 

Amerykańskie prawo zabrania zakupu materiałów pochodzących spoza USA do wykorzystania w konstrukcjach wojskowych od 1973 roku. Od 2006 roku zakazane jest też użycie podzespołów i elementów zawierających takie materiały. Co ciekawe, chińskie magnesy wykorzystane w konstrukcji F-35 posiadają też odpowiedniki produkcji amerykańskiej. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. MarcinK

  Mowa tu tylko o kilku podzespołach i to podwozia czy elementów radaru. Dzisiasj kazdy producent samolotów na swiecie sciaga niektóre czesci zza granicy by obnizyc koszta

  1. alibaba

   Kazali ci tak napisać czy sam wpadłeś na ten genialny pomysł? Jakie taniej w F-35 ? dobty żart na początek dnia........

 2. alibaba

  HIT amerykańskiego lotnictwa pochodzi z Chin BRAWO!!! Teraz już ci co tak pod niebiosa chwalą F-35 i inny jankeski chłam a negują "chińszczyznę" już z pewnością przestaną kłapać dziobem......

 3. mariusz

  Znów kwestia metali ziem rzadkich (Chiny produkują ponad 95%). Ale jak Amerykanie pozamykali swoje kopalnie...

 4. mariusz

  Znów kwestia metali ziem rzadkich. Ale jak pozamykali swoje kopalnie...

Reklama