Podczas targów AUSA 2022 firma Arquus Hornet i AM General zaprezentowały nowy pojazd koncepcyjny Humvee Sabre w konfiguracji do walki z dronami. Efektorami do ich eliminacji jednak będzie nie tylko pocisk moździerzowy kal. 40 mm, ale także amunicja krążąca Switchblade 300 i Switchblade 600.
W ramach odpowiedzi na coraz większe znaczenie bezzałogowych statków powietrznych i amunicji krążącej na polu walki jako systemów rozpoznawczych jak i ofensywnych firma, AM General, we współpracy z Arquus Hornet i Aerovironment, opracował Humvee Sabre Blade Edition, przeznaczony do eliminacji tego typu zagrożeń, ale i nie tylko.
Na nowej wersji Humvee prezentowanej podczas AUSA 2022 zamontowano kontenery z amunicją krążącą Switchblade oraz zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Hornet Air Guard z rozwiązaniem Counter-UAS firmy Hornet będącej częścią francuskiego producenta - Arquus. Amunicja krążąca znajdująca się w Humvee Sabre Blade Edition obejmuje Switchblade 300 i Switchblade 600, które zapewniają szybkie rozpoznanie oraz możliwość eliminowania celów poza zasięgiem wzroku. Switchblade 300 jest mały i ma cichy silnik, co utrudnia wykrywanie, rozpoznawanie i śledzenie nawet z bardzo bliskiej odległości, jednak jest podatny na zakłócenia co pokazuje obecna faza wojny na Ukrainie.
Czytaj też
Switchblade 600 reprezentuje nową generację pocisków krążących o zwiększonym zasięgu i czasie lotu wynoszącym ponad 40 minut. Switchblade 600 zapewnia rozpoznanie, nadzór oraz precyzyjne uderzenia w większe, wzmocnione cele za pomocą głowicy przeciwpancernej.
Współczesne przestrzenie bitewne można również bardzo łatwo wypełnić dużą różnorodnością małych dronów krótkiego zasięgu, zarówno uzbrojonych, jak i nieuzbrojonych, z których niektóre pochodzą z rynku cywilnego. Obszary walki będą więc w coraz większym stopniu narażone na wykrycie, przejęcie i/lub walkę przez mniejsze drony z bardzo krótkich odległości. Aby odpowiedzieć na ten pojawiający się problem, Humvee Sabre Blade Edition jest wyposażony w zdalnie sterowany moduł Hornet RCWS firmy Hornet w konfiguracji Air Guard, która zapewnia wykrywanie na krótkim dystansie i neutralizację wrogich dronów wokół pojazdu.
Czytaj też
Hornet Air Guard to dodatkowa funkcja antydronowa, po raz pierwszy zaprezentowana w 2022 roku, która uzupełnia możliwości zdalnego stanowiska strzeleckiego Hornet RCWS i jego podstawowe funkcje: obserwację, ogień oraz samoobronę realizowaną dzięki niezależnym wyrzutniom granatów dymnych. W skład systemu Hornet Air Guard wchodzi także system Gonio RF oraz radar, które są zamontowane na niezależnym pierścieniu wyrzutni granatów dymnych Horneta. Oba systemy stale skanują obszar, podczas gdy RCWS może być nadal używany normalnie do obserwacji lub prowadzenia ognia. Po wykryciu wrogiego bsp operator jest automatycznie ostrzegany o zagrożeniu i może zidentyfikować je za pomocą optyki. Drona można następnie zneutralizować za pomocą automatycznego granatnika 40 mm. Taka funkcja pozwala na eliminację także bezzałogowców kamikaze/amunicji krążącej zanim ta dosięgnie pojazdu bazowego.
Co najważniejsze, identyfikacja obecności wrogich dronów w pobliżu ostrzega załogę o możliwym wykryciu przez przeciwnika i daje czas na szybką ewakuację ze strefy zagrożenia m.in. dzięki wysokiej mobilności pojazdu. Takie informacje są niezbędne w bieżących operacjach, przy coraz skuteczniejszym ogniu kontrującym artylerii, który to właśnie dzięki zastosowaniu dronów znacząco się poprawił w kwestii szybkości odpowiedzi ogniowej, jak i celności prowadzonego ostrzału.
Czytaj też
Oprócz funkcji antydronowej radar Hornet Air Guard może również służyć do prowadzenia obserwacji i zbierania informacji wywiadowczych w strefie działań. Wykrywanie wrogich bsp odbywa się niezależnie i automatycznie. Według producenta jest to bardzo duża zaleta, pozwalajaca na to, aby opertor tego systemu nie musiał być specjalnie przeszkolony w walce z latającymi systemami bezzałogowymi.
Dzięki amunicji krążącej Switchblade oraz systemowi Hornet Air Guard, Humvee Sabre Blade Edition zapewnia wysoce skuteczne możliwości rozpoznawcze i bojowe w działaniach na polu bitwy i poza nimi, zapewniając jednocześnie ochronę załodze przed zagrożeniami w postaci różnej kategorii dronów oraz naprowadzanego przez nie ognia artyleryjskiego.
Valdi
Przypomnijmy Milrem Estonia prezentuje hornet się Guard na pojeździe themis obecnie na AUSA 2022 Hala K stoisko 253