Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Turcy prezentują granatnik antydronowy

System antydronowy Sahin 40 produkcji koncernu Aselsan
System antydronowy Sahin 40 produkcji koncernu Aselsan
Autor. ASELSAN

Szef Tureckiego Podsekretariatu Przemysłu Obronnego Ismail Demir w dniu 17 lipca 2022 r. w serwisie Twitter poinformował o wprowadzeniu do tureckich sił zbrojnych nowego systemu antydronowego - Sahin 40, produkcji koncernu Aselsan.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Sahin został opracowany przez turecką firmę Aselsan i jest przeznaczony do niszczenia bezzałogowych statków powietrznych klasy mini i mikro . Może służyć do ochrony np. baz wojskowych czy systemów obrony powietrznej.

Czytaj też

Sahin składa się z jednoosiowej przyczepy i zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia wyposażonego w 40 mm granatnik automatyczny MK19 Mod 3, będący jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu na świecie. Dodatkowo zestaw ten zawiera systemy wykrywania i śledzenia celu, które mogą pracować w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Reklama

Czytaj też

Głównym typem amunicji wykorzystywanym w ramach tego systemu jest inteligentny granat moździerzowy ATOM kal. 40 mm (opracowany przez firmę ASELSAN). Po wystrzeleniu programowalny zapalnik zaczyna odliczać czas do detonacji w zamierzonym punkcie docelowym. Używając wstępnie pofragmentowanego pocisku, który jest zoptymalizowany pod kątem wykorzystania w tym uzbrojeniu, zapewnione jest wysokie prawdopodobieństwo trafienia. W razie potrzeby system można zintegrować z dowolnym granatnikiem automatycznym, dokonując zaledwie kilku modyfikacji. Jednostka kierowania ogniem umożliwia użytkownikowi zobaczenie i zatwierdzenie celu, pomiar odległości do celu i obliczenie czasu potrzebnego na rozerwanie amunicji.

Czytaj też

Zasięg skuteczny określany jest na 700 metrów, a jednostka ogniowa wynosi 64 naboje. Wieża może się obracać w promieniu 360°, kąty podniesienia granatnika wynoszą od -10° do +60°.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Hubal

  A co z żołnierzami, nad których głowami lata dron? Jak nie dostaną z drona, to dostaną odłamkami z granatnika. Nie na każdą sytuację to się przyda.

 2. Gen.Maczek

  Już Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. przygotowały lepsze i skuteczniejsze działko przeciwdronowe.

 3. Ein

  Niegłupi pomysł i pewnie bardzo efektywny kosztowo, a zrobienie czegoś pod 40mm granat standardu NATO wykorzystywany w dziesiątkach milionów egz. plus tysiące granatników... Turek to jednak potrafi.

 4. piotr04

  Wyglądem przypomina polska kuchnię połowa gdzie gotuje się słynna grochówkę :)

  1. Kamil

   mam to samo wrażenie

 5. Chyżwar

  Niemcy kombinowali z czymś, co działa na podobnej zasadzie.

Reklama