Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Armia 2023: T-14 Armata w kamuflażu i na filmie

Czołg podstawowy T-14 w zmodyfikowanej, przedseryjnej wersji, w oczy ruczają się zmiany w geometrii modułów wybuchowego pancerza reaktywnego "Monolit" które chronią przód kadłuba.
Czołg podstawowy T-14 w zmodyfikowanej, przedseryjnej wersji, w oczy ruczają się zmiany w geometrii modułów wybuchowego pancerza reaktywnego "Monolit" które chronią przód kadłuba.
Autor. Mike1979 Russia/CC BY-SA 4.0

Na rosyjskiej wystawie Armia 2023 nie mogło zabraknąć jednego z najbardziej interesujących pojazdów, czyli ciągle niewdrożonego czołgu IV generacji: T-14 Armata. Oprócz obecności na targach pojawił się on na nowym materiale wideo prezentującym sam pojazd.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Czołg T-14 Armata, podobnie jak pojazdy opracowane na tym samym podwoziu wciąż nie został wprowadzony do rosyjskiej armii, stając się już ikoną wielkich rosyjskich ambicji, które rozbijają się o "przyziemne" problemy technologiczne. Niemniej, co jakiś czas pojawiają się nowe zdjęcia i nagrania prezentujące jego testy, Rosjanie w ostatnich miesiącach informują nawet o braniu przez ten dalej niedokończony pojazd udziału w walkach na Ukrainie... czego dotychczas nie udało się potwierdzić wizualnie.. Wracając do targów, czołg był prezentowany m.in. w kamuflażu multispektralnym oraz bez niego.

Czytaj też

Oprócz obecności czołgu na wystawie został pokazany nowy film z jego udziałem, na którym zademonstrowana została m.in. jego mobilność. Oprócz tego pokazano strzelanie dynamiczne pojazdu z uzbrojenia głównego. W skrócie nic nowego, jeżeli obserwuje się tę konstrukcję w ostatnich latach. Rodzi się pytanie, czy podobnie jak z bojowymi wozami piechoty, czy transporterami opancerzonymi Rosjanie i w kwestii czołgów nie zdecydują się na racjonalizację swoich planów zakupowych, odstawiając T-14 na dalszą przyszłość jeśli nie definitywnie na półkę).

Reklama

T-14 Armata to rosyjski czołg podstawowy nazywany przedstawicielem IV generacji. Uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa 2A82-1M kal. 125 mm, wraz z nią sprzężony jest karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm. Na stropie wieży w zdalnie sterowanym module uzbrojenia znajduje się wielkokalibrowy karabin maszynowy Kord kal. 12,7 mm. Według oficjalnych danych rosyjskiego resortu obrony penetracja pancerza uzyskiwana przez uzbrojenie T-14 Armata ma być prawie dwukrotnie większa niż obecnie używanych innych najnowszych modeli rosyjskich czołgów podstawowych takich jak T-72B3M, T-80BWM czy T-90M. Rosyjski wóz został zaprojektowany w zupełnie nowym układzie konstrukcyjnym z bezzałogową i lekko opancerzoną wieżą oraz silnie opancerzonym kadłubem, a główny nacisk położony jest na maksymalne zwiększenie przeżywalności załogi.

Czytaj też

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało z koncernem UWZ w trakcie Międzynarodowego Forum Techniczno-Wojskowego "Armia 2018" pierwszy kontrakt na seryjne dostawy czołgów podstawowych T-14 Armata i bazujących na jego podwoziu ciężkich bojowych wozów piechoty T-15. Łącznie miano dostarczyć 132 pojazdy obu typów, jednak do dzisiaj na uzbrojeniu rosyjskiej armii znajduje się tylko ok. 20 wozów produkcji przedseryjnej.

Czytaj też

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru
Reklama

Komentarze (14)

 1. Jur

  Biednie wygląda, serio. Zwłaszcza ta wieża. Brak mu tej wyposażenia, "masy" Zachodniego sprzętu.

  1. USdown

   @Jur / "masy" < Pod tym względem - to rosyjskie czołgi nie mogą, a nawet nie powinny konkurować z zachodnimi mastodontami, których masa bojowa przekracza nawet 70 ton!

  2. Davien3

   @USdown jak Rosja nie ma odpowiednio mocnych silników to musi produkowac takie fajerwerki jak T-72/80/90 czy T-14 Armata

 2. Igor Aretano

  Tak, "armaty" nie są produkowane seryjnie. Ale na wojnie sytuację określają nie czołgi high-tech, ale czołgi średniej jakości, ale których jest wiele i które są produkowane masowo. Niemieckie czołgi Tygrys i Pantera były lepsze niż radzieckie T-34 i KW...

  1. Buczacza

   No nie bądź taki skromny. Średniej jakości , że co teciaki... litości. A w temacie masowej produkcji to od 24.02.2022do początku sierpnia tego roku. Wyprodukowaliście ok 40 t-90...

  2. GB

   To po co sobie ruscy zbudowali te T-14? I zapowiedzi były takie że do 2020 roku wyprodukują ich 2300. Na defilady, a nie na wojnę?

 3. Szczupak

  Na tym filmiku nie widać by on nawet obracał wieżę. Jedno jest pewne. Ten czolg z tym siknikiem( innego Nie da się tam wpakować) nigdy nie pojedzie na wojnę ani w teren. O innych możliwościach tego cuda raszystwoskiego państwa nie mającego analogów na świecie mało wiemy ( jesteśmy pewni że podobne jak silnik).

 4. Monkey

  Jeździ i strzela. Pytanie, czy trafia strzelając w ruchu. Odpalić fajerwerki na wiwat to każdy potrafi, nie trzeba do tego rosyjskiego cudaka (bo cudem przecież nie jest) najnowszej (ponoć) generacji.

 5. GB

  Idzie atak na Krym, być może na Most Krymski, gdyż ruch na nim został wstrzymany. Ma pracować ruska OPL.

 6. Wania

  Do Rusmongol. No prawdę pisze. Luna wylądowała na księżycu. I to dwa dni przed terminem. Rosja już wystosowała ultimatum do księżyca. Że jeśli nie wprowadzi ruskiego miru to wyślą lune-26 z wiertłem 120 mm. I nauczą nazistów z księżyca rosyjskiej miłości.

  1. Davien3

   @Wania powtórzyli "sukces" swojej drugiej misji ksiezycowej bo za pierwszym razem nawet w Ksiezyc im się trafic nie udało:))

 7. Buczacza

  W końcu jest jedyny niepowtarzalny... Niemający analoga onucowe (cudo). Druga połowa 2023 r. Od 2015 pokazywany publicznie. Do przedostatniej defilady... Z jednym niewielkim (problemem na defiladzie). W dalszym ciągu nie w produkcji. A przecież stale przechodzi proces modernizacji. Coś ci jest doskonale będzie jeszcze bardziej doskonałe.... To czołg na miarę naszych możliwości. I nikomu nic do tego.... russland to stan umysłu... Permanentnie...

  1. Komi

   Z nim będzie jak z tą sondą Luna 25... od chyba 2005 roku ją konstruowali i skończyła jako najdroższa rakieta precyzyjna.

 8. USdown

  Już sama obecność czołgu T-14 Armata wywołuje wielkie poruszenie wśród obserwatorów. Jeżeli pojawiłby się na pierwszej linii frontu - to zapewne powstałby popłoch w szeregach przeciwnika. Wtedy dopiero okazałoby się -, jak szybko poruszają się zachodnie pojazdy pancerne na wstecznym biegu!

  1. GB

   Tak, tak.... Widziałeś pokazowy filmik? Po utwardzonym terenie jeździ. Istnieje obawa że jego niedopracowany silnik może nie poradzić sobie na ukraińskim terenie.

  2. Macorr

   Tak, szczególnie te pieluchy które mu zakładają żeby się nie zes... jak Abramsa zobaczy...

  3. Wania

   Poruszenie to w rosyjskich obserwatorach może wywołać. Z wściekłości. Mógłbyś napisać jakie są powody braku tego czołgu na froncie? I dlaczego su-57, su-75 i mig-41 nie króluje nad ukraińskim niebem? Odpowiedź jest jedna - bo to są albo buble albo maszyny widma istniejące tylko w rosyjskiej i twojej wyobraźni. Nic się nie okaże bo ich nie ma. Te maszyny są jak łuna-25. Pełno filmów propagandowych, piosenki, transmisja na żywo, a jak przyszło co do czego to okazało się, że to kupa złomu.

 9. Pirat

  Na wideo, widać że działo jest nie stabilizowane. Dalej niedopracowany.

 10. MiP

  A ta wieża to w ogóle się obraca ?? bo na filmie mam wrażenie że oni celują obracając całym czołgiem

  1. MacRettin

   Ten egzemplarz jeździ, obraca się w innym.

  2. Pirat

   Wierzą się obraca ale tylko w jedną stronę.

 11. Wania

  Czy tylko mnie wsie wydaje, że ten czołg ledwo się toczy? T-90 pokazują jak skacze i strzela dynamicznie. Ten ma problemu z poruszaniem się, strzały na ślepo też wyglądają słabo jak na reklamę tego bubla.

  1. Macorr

   Ale za to ten kamuflarz , tak dobry że ani jednego na Ukrainie nie zobaczyliśmy....

  2. kapusta

   @Wania - uwagę zwraca też fatalna stabilizacja armaty, choć czołg jedzie wolno i to po równym terenie. Kłęby czarnego dymu z silnika również nie wskazują, by ów czołg rzeczywiście był maszyną nowej generacji

  3. Herring

   nie, nie wydaje ci sie :))) tam jest kopia najgorszego i najbardziej awaryjnego niemieckiego silnika IIWS i dookola tego klona powstal ten bubel, wiec podmianka na silnik z T34 eeekh znaczy sie z T90 nie wchodzi w gre :DDD

 12. Zenek2

  Kamień milowy w rozwoju T-14 osiągnięty. Jeździ z opcją skręcania i strzela na wprost.

 13. Rusmongol

  E tam. Przecież t14 już rozwala abramsy na froncie w ua. Wspierany przez dziesiątki su 57 a luna 25 właśnie przesłał info z księżyca że znalazł tam obca rasę. To iwany mongolskie...

  1. user_1047527

   Jakie abramsy?

  2. Rusmongol

   A jaka luna 25 wylądowała na ksiazycu, tudzież jakie dziesiątki su57 i t14 są na ukrainie.? Takie jak te abramsy których tam nie ma 😂.

  3. Komi

   Luna 25 to najnowsza ruska broń precyzyjna super dalekiego zasięgu.

 14. Ma_XX

  czołg defiladowy - teraz komicznie wyglądający - niczym człowiek w za długich spodniach

Reklama