Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ameryka wesprze eksport H145M. Warunkiem montaż w USA

H145M podczas pokazów na Węgrzech. Fot.: J.Sabak
H145M podczas pokazów na Węgrzech. Fot.: J.Sabak

Sprzedaż śmigłowców Airbus Helicopters H145M może być realizowana w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sale, o ile maszyny będą budowane w amerykańskich zakładach w Columbus. Obecnie produkują one wiropłaty UH-72A Lakota, oparte na starszym wariancie maszyny EC145. H145M przewyższa go zarówno osiągami jak i możliwościami wyposażenia i uzbrojenia.

Jak przyznał podczas spotkania z prasą na węgierskim poligonie Bakony Combat Training Center (BCTC) Mark Henning, manager programu H145M, taka propozycja padła w ubiegłym roku. Obecnie amerykańskie siły zbrojne eksploatują ponad 420 śmigłowców lekkich UH-72A Lakota, które powstały na bazie modelu EC145. Są one wykorzystywane do szkolenia pilotów, ale również do działań specjalnych, dozoru i patrolowanie granic. Dotyczy to przede wszystkim maszyn należących do Gwardii Narodowej.

US Army nie wyraża jak na razie zainteresowania H145M, pomimo jego znacznej przewagi nad starszym modelem. Wynika ona m. in. z zastosowania mocniejszych silników ze sterowaniem komputerowym, fenestronu w miejsce śmigła ogonowego oraz nowej, w pełni cyfrowej awioniki wyposażonej w wielofunkcyjne ekrany dotykowe. Masa startowa (a więc również udźwig) jest w H145M o 300 kg większa niż dla UH-72A, co jest bardzo dobrym wynikiem dla maszyny z MTOW 3,8 tony.

Może to wyjaśniać, dlaczego poza USA wyeksportowano jedynie 6 śmigłowców UH-72A zamówionych przez wojska lądowe Tajlandii (marynarka wojenna tego kraju nabyła 5 maszyn H145M). Kontrakty na H145M to obecnie ponad 50 maszyn. Spośród więcej niż 20 już dostarczono. Powstają w zakładach Donauwörth w Niemczech.

Najwyraźniej amerykańska administracja chciałaby skorzystać na sukcesie biznesowym H145M, skoro proponuje wsparcie ich promocji poprzez system Foreign Military Sales, ale wyłącznie w przypadku maszyn produkowanych w amerykańskiej filii w Columbus (Missisipi). Obecnie wszystkie śmigłowce tego typu montowane są przez niemieckie zakłady Airbus Helicopters w Donauwörth.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.