Przemysł Zbrojeniowy

Dwa śmigłowce H145M dla Luksemburga

H145M w barwach Luftwaffe, Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
H145M w barwach Luftwaffe, Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Rząd Luksemburga zamówił dwa śmigłowce Airbus H145M, które będą przeznaczone do zadań na potrzeby bezpieczeństwa i obronności.  

Śmigłowce H145M mają trafić do Luksemburga przed końcem 2019 roku i wejść do służby na początku kolejnego roku. Oprócz wiropłatów Airbus Helicopters dostarczy także pakiet szkoleń i wsparcie eksploatacyjne. 

Luksemburskie H145M mają być używane do działań związanych z m.in. transportem, obserwacją czy medyczną ewakuacją. Zostaną wyposażone w urządzenia pozwalające na działanie w dzień i w nocy, wyciągarkę z szybkim systemem linowym, głowicę optoelektroniczną, reflektor, zaawansowane systemy komunikacyjne, a także zostaną przystosowane do zamontowania w przyszłości lekkiego opancerzenia. Maszyny będą operować z portu lotniczego Luksemburg. 

H145M to lekki śmigłowiec wojskowy, opracowany na bazie rodziny H145/EC145. Przy maksymalnej masie startowej wynoszącej 3,7 tony może być używany do wielu zadań, w tym do transportu oddziałów, obserwacji, ewakuacji rannych, poszukiwania i samodzielnego niszczenia celów, a także ewakuacji medycznej. Charakteryzuje się m.in. zastosowaniem fenestronu (wentylatora ogonowego), nowej przekładni i mocniejszych silników Arriel 2E (667 kW każdy) sterowanych układem elektronicznym FADEC.

Obecnie w Europie dużym użytkownikiem tych śmigłowców jest Luftwaffe, która ma na stanie 15 maszyn wykorzystywanych przez siły specjalne. Niedawno 20 H145M (wraz z systemem uzbrojenia HForce) kupiły Węgry, wcześniej 6 maszyn tego typu zamówiła Serbia. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.