Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

32 miliony złotych na remont Langust

Pokaz dynamiczny na okoliczność święta 1 Mazurskiej Brygady Artylerii. Na zdjęciu wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta.
Pokaz dynamiczny na okoliczność święta 1 Mazurskiej Brygady Artylerii. Na zdjęciu wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta.
Autor. st. szer. A. Trypuć / 1 Mazurska Brygada Artylerii

Wyrzutnie WR-40 Langusta czekają prace remontowe. Zaangażowane w nie będą Huta Stalowa Wola oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia.

Umowa na realizację tego przedsięwzięcia podpisano 29 lipca. Postępowanie na usługę naprawy 122 mm wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet WR-40 Langusta uruchomiono w marcu. Przewidywany termin zakończenia prac to lipiec 2025 roku. Koszt remontu Langust wyniesie około 32 miliony złotych.

Czytaj też

Wojsko Polskie dysponuje 75 wyrzutniami rakiet WR-40 Langusta. Produkt Huty Stalowa Wola stanowi unowocześniony, spolonizowany wariant radzieckiej wyrzutni BM-21 Grad. Moduł uzbrojenia osadzono na podwoziu Jelcz P662D.35. Na wyrzutnię można załadować 40 pocisków kalibru 122 mm. Zintegrowany zestaw kierowania ogniem Topaz to produkt Grupy WB. Zasięg rażenia Langusty wynosi około 40 kilometrów przy wykorzystaniu polskiej produkcji pocisków M-21 FHD Feniks produkowanych przez Mesko.

Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (8)

  1. pigipon

    Tak konkretnie to huta nie zajmuje się remontami, więc bedzie robił to Dęblin i Grudziądz. Dobre pieniądze jak na taki remont.

  2. Prezes Polski

    Ja bym sobie życzył, żeby przy tego rodzaju wiadomościach, pojawiało się jakieś wyjaśnienie o co chodzi. Mamy mieć setki wyrzutni, które będą o niebo nowocześniejsze, też będą strzelać kalibrem 122mm, więc po co ładować kasę w remont langust? Może dla wojskowych 32mln to jakieś grosze, ale przypominam, że to my podatnicy te grosze musimy zarobić. I tak armia będzie mieć 4 różne typy czołgów, przynajmniej w mlrs możliwa byłaby jakąś unifikacja.

  3. Thorgal

    Jeśli wyremontują i sprzedadzą Ukrainie a potem będą sprzedawać pociski do nich to pomysł ciekawy.. No chyba że te koszty to wymiana wyrzutni na Koreańską i zostają w PL...

    1. wojghan

      Sprzedadzą??? Nie żartuj. Polska niczego nie sprzedaje Ukrainie tylko daje. Od samolotów po prąd i zasiłki.

  4. RGB

    Chętnie bym się dowiedział jaki jest zakres tych prac remontowych. Czy pojazdy zostaną doprowadzone do standardu Langusta II, czy może chodzi o przerobienie ich wyrzutni na kontenery, według pozyskanej licencji z Hanwhy? Gdyby chodziło o tą drugą ewentualność, to byłby to na pewno ruch w dobrym kierunku, bo Chunmoo na których wojsko chce zamontować kontenery z amunicją 122 mm kosztuje 12 mln$ za sztukę, a Langusta ok 1 mln$. Lepiej żeby to Langusty operowały 20-30 km od linii frontu, a Homary-K w odległości dwa razy większej. Strata Langust mniej nas zaboli.

    1. Opornik

      Ale jak kontenery na languście?

    2. mick8791

      @RGB a Ty rozróżniasz znaczenie pojęć remont vs modernizacja czy to Cię przerasta? Remont to przywrócenie sprawności, a modernizacja to zmiana funkcjonalności. Teraz to sobie orzetraw i sam sobie odpowiedź na swoje pytania! I jaka licencja od Hanwhy? Przecież oni nie mają kontenerów do 122 - to my je mamy skonstruować!

    3. RGB

      A Ty zamiast bić pianę mógłbyś się skupić na merytorycznej dyskusji, czy Cię to przerasta? Wszyscy wiemy że WZL-2 opracowuje kontenery do rakiet 122 mm według/na podstawie licencji pozyskanej do Hanwhy, bo Koreańczycy używają rakiet 130 mm. Co Twoim zdaniem oznacza słowo „według” w moim zdaniu: „według pozyskanej licencji z Hanwhy” Myli Ci się modernizacja z modyfikacją. To co ja sugeruję w odniesieniu do konteneryzacji, czy podniesienia standardu do langusty II to modyfikacja. Jest wiele przykładów remontów, które przerodziły się w modyfikacje, w tym nawet z naszego podwórka. Prace nad czołgami T-72 miały początkowo obejmować jedynie remonty, a przerodziły się w modyfikacje do standardu T-72M1, Myśliwce MiG-29 miały przejść jedynie remont, a przerodziło się to w modyfikacje. Są nawet przykłady remontów, które w trakcie trwania zmieniły się w modernizacje np. Leopardy 2A4 w przypadku których powstała w ten sposób wersja Leopard 2PL.

  5. Old-Guard

    Mało mamy tych Langust. W porównaniu z Homarami (planowaną ilością) to kropla w morzu.

  6. WSK74PL

    Z produkcją Feniksów był problem, zdaje się Francja odmawiała sprzedaży paliwa do rakiet ?????

  7. Hmmm.

    Zupełnie nieperspektywiczną broń. Taką amunicją będzie strzelał homar-k.

    1. Orthodoks

      A czym różni się Homar K załadowany Feniksami od Langusty? Langusty są, a Homary trzeba będzie kupić, i to częściowo od Koreańców.

    2. Hmmm.

      Nie żartuj. Do jednego kontenera ładujesz 40szt. odpowiedników fenixa a do drugiego 12 szt. 239. Oszczędzasz na kadrze, której i tak jest mało.

    3. Opornik

      Czasem sprawdzone metody są najlepsze. Przeciwko natarciu będzie deszcz ognia. Nie zagłuszysz, nie stracisz. Instant karma.

  8. ALBERTk

    Kolejny remont dla Ukrainy przed przekazaniem.

    1. MiP

      My im Grady oddaliśmy a Langust nikt nie ruszał a tak nawiasem jak poprzednia władza wysyłała wszystko na Ukrainę to jakoś nie marudziłeś

    2. Takijeden

      Czyli bardzo dobre wieści.

    3. abc_fantasy

      a nawet jeżeli - to co z tego? Inwestując obecnie w sprzęt dla Ukrainy, oddalamy od siebie widmo ruskiego najazdu - bez rozlewu polskiej krwi i bez kosmicznych strat na naszym terenie. No ale tego krótkowzroczne polaczki nie są w stanie zakumać - bo jak to tak, oddawać za darmo? Oczywiście gdyby doszło do wojny z ruskimi, to sławni na cały świat internetowi eksperci zaczęliby pisać "jak to mogliśmy wspomóc Ukrainę i nie dopuścić do wojny, ale już za późno!"

Reklama