Przemysł Zbrojeniowy

Przeciwlotniczy Tigr. Próby kompleksu Gibka-S

  • Pojazdy Tigr są integrowane nie tylko z wyrzutniami Kornet (na zdjęciu) ale też z zestawami przeciwlotniczymi. Fot. mil.ru.

Jak poinformowało Biuro Projektowe Maszyn-Budowlanych, nowy rosyjski lekki kompleks przeciwlotniczy Gibka-S został przygotowany do przeprowadzenia wstępnych prób. Kompleks został zamontowany na opancerzonym pojeździe taktycznym wysokiej mobilności w układzie 4x4 Tigr. Sam moduł przeciwlotniczy wyposażony jest w rakiety ziemia-powietrze z przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych 9K338 Igła-S lub 9K333 Wierba.

Nowy kompleks powstał w oparciu o wymagania taktyczno-techniczne rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej a sam wykonawca w jego opracowaniu kooperuje z kilkoma poddostawcami niektórych rozwiązań w nim zastosowanych. Wstępne badania mają potwierdzić spełnienie założonych wymagań oraz dać ostateczną akceptację przez armię dla nowego systemu uzbrojenia.

Jak podkreślają przedstawiciel firmy trwają również wstępne prace mające doprowadzić do zbudowania następcy znanego przeciwlotniczego rakietowego wozu bojowego 9A34M/9A35M Strieła-10/10M. Kiedy ministerstwo sformuje nowe założenia to firma starała się będzie do czynnego udziału w nowym zadaniu.

Czytaj więcej: Rodzina Tygrysów. Pojazdy wielozadaniowe po rosyjsku

Stanowisko przeciwlotnicze 3M-47 Gibka z rakietami Igła do zwalczania nisko lecących środków napadu powietrznego już wcześniej montowane było na okrętach floty (m.in. korwetach rakietowych Bujan czy Bujan-M). Nowy kompleks Gibka-S zostały zaprojektowany do obrony przeciw systemom powietrznym latającym na niskich i bardzo niskich wysokościach, tak w dzień jak i w nocy.

Wyrzutnia Wierba
Wyrzutnia Wierba. Fot. KBM

Załoga pojazdu składa się z czterech żołnierzy – dowódcy, kierowcy i dwóch operatorów. W skład modułu uzbrojenia wchodzą cztery rakiety ziemia-powietrze 9K338 Igła-S lub 9K333 Wierba (cztery dodatkowe przewożone są we wnętrzu pojazdu) oraz optoelektroniczny kompleks wykrywania, system elektrycznego sterowania i urządzenia do przedstartowego przygotowania rakiet, takie jak baterie i zbiorniki z ciekłym azotem służące do schładzania głowic pocisków rakietowych. Moduł zajmuje dwa położenia, bojowe – górne i transportowe – dolne. W pojeździe znajdują się również systemy przekazywania danych z nadrzędnego stanowiska dowodzenia. Sam zestaw może być kontrolowany zdalnie za pomocą zestawu 9S935 lub z stanowiska dowodzenia baterii.

Wierba jest najnowszym rosyjskim zestawem rakietowym z pociskami 9M336 (kontynuacją linii rozwojowej Strieła-2/2M/3, Igła i Igła-S). Zasięg tego zestawu wynosi 6000 metrów a wysokość zwalczania celów od 10 do 4500 metrów.

Igła-S wyposażona jest w pocisk 9M342 o zasięgu 6000 metrów i wysokości zwalczania celów od 10 do 3500 metrów. Na kursie zbliżeniowym zwalczane są cele lecące z prędkością 400 m/s a oddalające się z prędkością 320 m/s. 

Komentarze