Problemy irackich F-16. Zastąpią je MiGi-29? [ANALIZA]

13 stycznia 2021, 13:54
F-16IQ Irak USAF
Iracki F-16IQ w wersji dwumiejscowej. Fot. USAF
Reklama

W mediach pojawiły się dość sensacyjne informacje – „Irak chce sprzedać F-16 i kupić MiGi-29 lub Su-57.” Podstawą tych doniesień jest tragiczny stan techniczny relatywnie nowych maszyn F-16IQ, które w ostatnim czasie wycofano nawet z misji przeciw Daesh. Przyczyną są przede wszystkim finansowe problemy Iraku oraz dramatyczna korupcja, której ośrodkiem zdaje się baza lotnicza Balad w której stacjonują irackie maszyny bojowe. Czy jednak doprowadzi to do tak znaczącego politycznie i militarnie działania, jak wymiana amerykańskich myśliwców na rosyjskie?

Pretekst do rozważań nad przyszłością irackich samolotów dał udział w defiladzie z okazji setnej rocznicy powstania irackich sił zbrojnych 6 stycznia 20201 roku 23 maszyn F-16IQ. Wyczyn spektakularny, gdy weźmie się pod uwagę publikacje z grudnia ubiegłego roku, bazujące w większości na informacjach portalu internetowego Iraq Oil Report, mówiących o tragicznej sytuacji technicznej floty 34 irackich F-16, dostarczonych do kraju w latach 2014-2017. Kontrakt z 2011 roku opiewał na 36 maszyn, ale dwie zostały utracone w katastrofach lotniczych.

Problemy techniczne, problemy polityczne

Samoloty F-16IQ teoretycznie odpowiadają standardowi F-16C/D Block 52+, czyli np. Polskim Jastrzębiom, jednak ich możliwości bojowe zostały ograniczone przez amerykanów. Dotyczy to m. in. dostępnego uzbrojenia. Irak nie otrzymał najnowszych pocisków powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder czy standardowych już dziś rakiet średniego zasięgu AIM-120C AMRAAM ale znacznie starsze AIM-7M-F1/H Sparrow oraz AIM-9L. W zakresie uzbrojenia do rażenia celów naziemnych standard stanowią bomby grawitacyjne oraz bomby naprowadzane starszych generacji Paveway II/III i rakiety AGM-65D/G/H/K Maverick.

Jasne jest, że Irak nie cieszy się pełnym zaufaniem amerykańskiej administracji i nie może liczyć na najnowsze uzbrojenie, ale też dostarczany sprzęt wystarczy do realizacji zadań którymi jest przede wszystkim walka z Daesh. Jednak również z tym irackie F-16 nie radzą sobie za dobrze. Już w połowie ubiegłego roku pojawiły się informacje, bazujące na źródłach amerykańskich i irackich, że nie więcej niż 20% maszyn jest zdatnych do lotu. Jak podaje serwis lotniczy Scramble, co najmniej 10 F-16IQ ma być permanentnie uziemionych a pozostałe mają problemy z częściami zamiennymi, przede wszystkim kluczowymi elementami awioniki i radaru. Są to najbardziej wymagające i kosztowne komponenty, a iracki personel słabo sobie z nimi radzi.

Jeszcze gorzej brzmiały doniesienia z grudnia 2020 roku, gdy irackie F-16 przestały całkowicie realizować zadania w ramach międzynarodowej koalicji przeciw Daesh, pod kryptonimem Combined Joint Task Force-Operation Inherent Resolve (CJTF-OIR). Już wcześniej ich udział był raczej symboliczny, ale na koniec roku całkowicie ustał. Raporty irackie na które powołuje się Iraq Oil Report mówią wprost, że w gotowości bojowej „bez poważnego ryzyka” jest nie więcej niż siedem maszyn, natomiast kilkanaście kolejnych potrzebuje do tego celu kanibalizować brakujące części innych maszyn. Na dłuższą metę prowadzi to jak wiadomo do niesprawności całej flot, gdy nie ma już skąd pozyskać brakujących części.

Gotowość defiladowa, korupcja i inne problemy

Wiele wskazuje na to, że decyzja o wstrzymaniu grudniowych lotów bojowych miała bardzo prozaiczny cel – na jubileuszową defiladę z okazji 100 rocznicy powstania sił zbrojnych Iraku starano się przygotować maksymalną możliwą liczbę samolotów. Udało się i w uroczystym przelocie wzięły udział 24 maszyny F-16IQ a więc ponad 2/3. Spektakularne, politycy z pewnością się ucieszyli, ale jednorazowy wyczyn tego typu nie ma nic wspólnego z gotowością bojową i utrzymaniem w dłuższej perspektywie zdolności do lotów. Szczególnie, gdy problemy nadal nie zostały rozwiązane. Jak podają lokalne źródła, większość z tych 23 maszyn jest w stanie wznieść się w powietrze, ale nie pozwolono by na to w żadnym „cywilizowanym kraju”. Biorące udział w defiladzie samoloty nie miały w większości niesprawnych systemów uzbrojenia, radarów a czasem również modułów awioniki. Część korzystała z systemów zapasowych zamiast głównych.

Główne źródłem tego stanu rzeczy to iracka korupcja, brak amerykańskiego wsparcia i słabe wyszkolenie. Ze względu na zagrożenie ze strony sił Daesh i napięcie po śmierci gen. Sulejmaniego koncern Lockheed Martin wycofał w styczniu 2020 roku swój personel, który przez kilka lat szkolił i wspierał Irakijczyków w obsłudze F-16. Powoduje to wiele drobnych lub poważniejszych błędów w obsłudze i naruszeń standardów bezpieczeństwa. Często do lotu startują maszyny, których nie dopuszczono by w siłach powietrznych USA. Wyszkolenie pilotów też pozostawia wiele do życzenia a nie latają oni wystarczająco często, aby nie tylko podnosić swoje umiejętności, ale choćby podtrzymać dobre nawyki.

image
Iracki F-16IQ podczas obsługi technicznej w bazie Balad. Fot. CJTFOIR

Największym problemem i źródłem wielu innych jest powszechna w Iraku korupcja, która ma w bazie lotniczej Balad, gdzie stacjonują F-16, osiągać wręcz spektakularny poziom.  Balad jest jak ogromne ciasto, wokół którego wszyscy w Iraku ustawiają się z widelcami – miał powiedzieć w rozmowie z Iraq Oil Report realizujący tam kontrakt rządowy Amerykanin. Łapówki za przyznawanie kontraktów to standard, ale dochodzi też do fałszowania dokumentacji i rozkradania środków. Fałszowanie czasu i liczby odbywanych lotów nie tylko podtrzymuje złudzenie aktywności, pozwala również kraść paliwo i inne kosztowne materiały eksploatacyjne, a nie da się wykluczyć, że również amunicję. Często tylko na papierze odbywają się przeglądy i remonty, a niedostępne części zamienne zastępowane są „pożyczonymi” z innych maszyn.

W procedery te ma być również zaangażowana amerykańska firma Sallyport Global, która wygrała kontrakt na zabezpieczenie logistyczne, ochronę i inne działania pomocnicze na rzecz bazy Balad. Już w 2017 roku pojawiły się informacje o spektakularnych nieprawidłowościach, takich jak kradzież ze strzeżonego przez pracowników firmy terenu bazy ogromnych generatorów prądu, znacznych ilości sprzętu czy potężnego, 18 metrowego dźwigu. Amerykańskie władze federalne zainteresowały też informacje o przemycie na masową skalę alkoholu a nawet handel ludźmi w celach seksualnych. Firma miała przymykać na to oko i blokować niezależny audyt na terenie Iraku.

Su-57 lub MiG-29 zamiast F-16IQ?

Wszystkie te informacje układają się w dość tragiczny obraz floty irackich F-16. Wraz z ochłodzeniem stosunków na linii Bagdad-Waszyngton, szczególnie po zabiciu gen. Kasema Sulejmanieg w styczniu 2020, wycofywaniem wojsk USA z Iraku i poprawą stosunków z Iranem, tworzy to pewien trend. Pod koniec stycznia 2020 roku amerykanie wstrzymali dostawy uzbrojenia dla F-16, co zbiegło się z rozpoczęciem negocjacji iracko-rosyjskich dotyczących zacieśnienia współpracy przemysłowo-wojskowej. Rosja już wcześniej osiągnęła pewne sukcesy, dostarczając Irakowi istotne systemu uzbrojenia, takie jak śmigłowce szturmowe Mi-28NE i Mi-35M czy zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1.


Egipski MiG-29M2. Fot. Egyptian Air Force
Egipski MiG-29M2. Fot. Egyptian Air Force

W 2020 roku pojawił się temat zakupu w Moskwie m. in. systemów S-300 lub S-400 oraz dostaw samolotów MiG-29. Ten ostatni temat za każdym razem, również w styczniu 2021 roku, wypływa z rosyjskiego portalu lotniczego Avia.Pro. Po raz pierwszy sugestia o możliwości zakupu przez Bagdad rosyjskich myśliwców pojawiła się w oficjalnych dokumentach Kremla w 2016 roku. Od tego czasu jednak w zasadzie nie istniał w przestrzeni informacyjnej. Rosyjski portal odgrzał te informacje we wrześniu 2020 roku w ramach szerszego pakietu uzbrojenia, jaki miał pojawić się w negocjacjach. Wówczas mówiono tylko o możliwości zakupu samolotów MiG-29 które nie tylko byłyby tańsze i mniej wymagające technicznie w eksploatacji, ale też oznaczałyby dalsze zbliżenie z Rosją.

W styczniu 2020 portal Avia.Pro opublikował informację o potencjalnym planie sprzedaży przez Bagdad F-16IQ i zakupu MiGów-29 lub nawet Su-57. Drugą z tych możliwości można od razu włożyć między bajki. Z jednej strony możliwości dostaw Su-57 a przede wszystkim koszt ich zakupu zupełnie nie pasują do irackich potrzeb i możliwości. Z drugiej strony byłby to zbyt łakomy kąsek dla nadal obecnych i aktywnych w Iraku amerykanów. MiG-29 jest znacznie bardziej realną opcja, jednak w większości wersji jego zdolność do precyzyjnego rażenia celów naziemnych jest raczej niewielka. Z punktu widzenia Bagdadu zalety raczej przeważają nad wadami a przy tym Moskwa nie reglamentuje dostępnego uzbrojenia czy wyposażenia - sprzeda wszystko, na co klienta stać. 

Osobna kwestią jest wizja sprzedaży Irackich F-16IQ. Po pierwsze, takie działanie wymagałoby zgody USA, co jest delikatnie rzecz ujmując wątpliwe. Klient musiałby uzyskać aprobatę amerykańskiej administracji a jak przekonał sie choćby Izrael, o to nie łatwo. Przede wszystkim jednak inwestycje poczynione przez Irak w zakresie nie tylko zakupu za ponad 4 mld dolarów 36 maszyn F-16IQ (z których pozostały, przynajmniej na papierze 34), ale też uzbrojenia, tworzenia infrastruktury i szkolenia pilotów przez ostatnie 5-7 lat były zbyt duże, aby zdecydowano się na ten krok. Oczywiści o ile uda się stosunki z USA poprawić i przywrócić np. dostawy zamówionego uzbrojenia. Poza tym korupcja czy inne kryminalne działania nie znikną wraz ze zmianą sprzętu. Z tym problemem boryka się wiele krajów w regionie, ale Irak jest w tym zakresie jednym z najmniej skutecznie zwalczającym ten proceder. 

Nie jest natomiast wykluczone, że nastąpi pewnego rodzaju dywersyfikacja i zwrot Bagdadu w stronę Rosji. Z podobnym zjawiskiem mieliśmy do czynienia w przypadku Egiptu. Kraj ten po zamachu stanu w 2013 zdywersyfikował źródła sprzętu, kupując zarówno rosyjskie MiGi-29M jak i Francuskie Rafale, ale nadal eksploatując amerykańskie F-16. Tego typu działania Iraku oznaczałyby kolejny kraj który wysuwa się nie tylko z objęć amerykańskiej polityki, ale też staje się mniej chłonnym rynkiem dla producentów z USA. Rosja nie tylko chętnie wspomogą kredytami, ale też nie będą się wzbraniać przed dostawą najnowocześniejszego uzbrojenia, na jakie będzie stać Irak.  Otwartą kwestią pozostaje to, jak ewentualna zmiana w zakresie dostawców uzbrojenia wpłyną na skuteczność Iraku w walce z Daesh. Jeśli uda się osiągnąć większą zdolność operacyjną lotnictwa, to mogłoby to dać szansę do odzyskania obszarów kraju nad którymi Bagdad utracił kontrolę. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 292
Reklama
Plw
niedziela, 11 kwietnia 2021, 15:16

"z okazji setnej rocznicy powstania irackich sił zbrojnych 6 stycznia 20201 roku" Którego roku ?

kd12
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 15:01

Albo kolejne F 16 w najnowszej wersji, albo szwedzki Gripen. Dziwne, ale stawiam na zakupy w Szwecji, czyli ich kontynuację

Ai
sobota, 16 stycznia 2021, 09:02

Polska też powinna zakupić najnowsze wersje MiG-35 tak aby była równowaga w razie problemów z F16 i F35.

Extern
niedziela, 17 stycznia 2021, 15:51

Trochę ryzykownie kupować dziś uzbrojenie z dużą ilością cyfrowej elektroniki od potencjalnego przeciwnika. Jeśli od Rosjan już coś warto lotniczego kupić, to np. licencje na sam płatowiec np. MIG-29, byłoby może warto. Razem z Żydami dorobilibyśmy do niego zachodnią awionikę i coś by może z tego było. Ale też jedynie w sytuacji gdybyśmy na poważnie chcieli i mieli możliwości finansowe aby wrócić do elitarnego grona producentów samolotów. Niestety aż o takie ambicje (co się z powodzeniem Włochom z Masterem udało) to bym naszych polityków nie posądzał.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:31

A po kiego mamy si cofać?? MiG-35 sa gorsze od F-16 spzred 20 lat:)

:D
niedziela, 17 stycznia 2021, 12:56

Wiemy, pewnie Putin tak powiedzial, tak samo, jak to pisales, ze Putin oficjalnie oswiadczyl, ze silnik F-35 ma chlodzenie spalin :D.

Herr Wolf
sobota, 16 stycznia 2021, 15:07

Polska mogła produkować myśliwce i je eksportować!!!

Pan Kleks
środa, 20 stycznia 2021, 00:54

Ale tylko papierowe

Flawiusz
wtorek, 2 lutego 2021, 02:41

Sprzedaliśmy trochę PZL P-24 do Rumunii, ale to było ponad 80 lat temu.

Herr Wolf
środa, 20 stycznia 2021, 12:59

Gdy byś miał więcej niż kilka lat to byś wiedział..

No skąd
sobota, 16 stycznia 2021, 08:49

Przecież Rosja podobno upada, albo nawet już upadła jak piszą. Skąd mają pieniądze na tekie duże kredyty?

Ambreliser
niedziela, 17 stycznia 2021, 11:42

Z gazu, od UE

Gonin
sobota, 16 stycznia 2021, 08:36

A może po prostu wymiana? :) Nam by się przydały na części jeśli nie mogą latać a im też jeśli kupią MiGi-28

Lord Godar
niedziela, 17 stycznia 2021, 18:50

A są takie MIGi w ogóle ?

Herr Wolf
sobota, 16 stycznia 2021, 15:08

Migów 28 nie kupią..

Luke
sobota, 16 stycznia 2021, 00:57

Mysle ze jak juz mamy wycofac mig29 i su22 i kupilismy f35 I mamy F16 kture trzeba przerobic na wersje V to by sie przydalo zrobic to co Grecja, kupic eskadre Eurofightera albo Rafael zeby nie posiadac wszystko od jednego producenta I jednego kraju bo jak dziadek Biden sie obrazi to wam szecsi zablokuje. Polska. Musi robic interes ze wszystkimi i sie nie obawjac co USA powje! Pisze tak bo USA nie jest stabilnym partnerem I Polska nie jest w stabilnej sytulaci. Ale jak sie Polak z Polakiem nie pogodza to bedzie zle

gdfgdfg
piątek, 15 stycznia 2021, 16:48

Biedy irak - 35sztuk f16. Polska duzo bogatsza tylko 48. Gdzie jest kasa misiu? Podobno w iraku straszna korupcja. A nas kto okrada?

Dan
sobota, 16 stycznia 2021, 07:25

Biedny? Nie słyszałeś, że w Iraku jest piękno ropy?

Xxx
piątek, 15 stycznia 2021, 22:51

Polska to najbogatszy kraj świata. Tyle lat wszyscy kradną i jeszcze jest co ukraść ☺

Lol
sobota, 16 stycznia 2021, 11:46

No kradną. Na przemian raz Niemcy, raz Rosjanie.

Tomigan
piątek, 15 stycznia 2021, 11:09

Tak się zastanawiam... jeśli głównym zadaniem irackich samolotów ma być bombardowanie niepiśmiennych dzikusów uzbrojonych co najwyżej w kałasze i Stingery to może zarówno F-16 jak i MiG-29 to w tym przypadku spory "overkill". Być może do takiej roboty wystarczyłyby Su-25, które można taniej kupić i łatwiej utrzymać je na chodzie niż naddźwiękowe myśliwce.

BUBA
piątek, 15 stycznia 2021, 11:37

Irakijczycy kupili od Czechów L-159 i okazały się w tych zadaniach o wiele efektywniejsze niż F-16. ........................................................................................................................................................................ To ren sam koszt/efekt przy wysyłaniu na Air Policing F-35A i MiGa-21 Lancer. F-35 ok. 50 tys dol godzina lotu (Dla Polski, dla USA 40 tyś dol) kontra MiG-21 8 tyś dol godzina lotu po to by sprawdzić wzrokowo kto leci z wyłączonym transponderem.....ale kto bogatemu zabroni?..................................................

bania Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 18:46

Pełna zgoda.

BUBA
niedziela, 17 stycznia 2021, 12:57

Bo pogoda jest tylko dla bogaczy.

myśliwiec
piątek, 15 stycznia 2021, 10:48

Lepiej opiszcie stan naszych F-16, serwisu,eksploatacji i gotowości.Myślę,że to poziom Iraku.

gość
piątek, 15 stycznia 2021, 15:28

Nie, u nas nie kradną tak jak w Rosji czy Iraku części i jest nieco lepsza kultura techniczna.

BUBA
piątek, 15 stycznia 2021, 10:34

Problem z F-16 Iraku jest taki jak z F-16 Polski. Obydwa samoloty to F-16 Block 52/52+ ale... 15 lat temu polskie F-16 były samolotami na średnim poziomie z podstawową wersją uzbrojenia, a irackie F-16 Block 52 to standard pierwszych serii produkcyjnych z radiolokatorem AN/APG-68(V)5 z 1992................................... ..................................................................................................................................................................................... Są to samoloty przestarzałe nie nadające się na współczesne pole walki. Cały system uzbrojenia jest do wymiany i w F-16 Iraku i w F-16 Polski. Owszem by zastąpić Su-22 są o.k, ale poza zadaniami ataku mało wymagających celów naziemnych i nawodnych typu zardzewiały pickup czy barka na Eufracie czy Tygrysie to ataki na Rosjan irackim samolotem będzie równie karkołomny jak Su-22. Tyle ze samolot droższy......... .................................................................................................................................................................................. Na skutek zaniedbań poprzedniego MON i obecnego MON mamy przestarzałe Su-22, MiGi-29, i F-16.... .................................................................................................................................................................................. Można rozważyć zakup F-16 Iraku, tylko w jakiej cenie by się nie okazało że przebudowa ich na F-16V jest piekielnie droga. Bo to jedyny sposób by to był w miarę dobry samolot.......................................................

Adam
piątek, 29 stycznia 2021, 00:25

Jeżeli te f16 będą przerabiane w Polsce przez polskich producentów i pracowników to można przepłacić aby Polacy zarobili. Smialo można zamienić nasze SU za f16 z dopłata. Migi nam jeszcze posłużą właśnie na takie przechwytywanie ruskich samolotów. Migi są tanie w eksploatacji wiec niech sobie latają nad Litwa Łotwa i Estonia. Ja bym kupił bułgarskie migi i węgierskie aby skompletować więcej eskadr do przechwytywania.

sobota, 16 stycznia 2021, 08:01

Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą.

Kristos
piątek, 15 stycznia 2021, 10:21

A może Polska kupiła by te F16. Myślę że Amerykanie zgodzili by się

edda
piątek, 15 stycznia 2021, 15:56

Myślę że najpierw trzeba by znaleźć pieniądze na modernizację tego co mamy do F16V a nie dokupywać kolejne nieloty.

Lajo2
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:48

Wszyscy zpominają o jednej podstwowej rzeczy o wyszkoleniu pilotów, mentalnośći, co widać u Arabów, a także o całej strategii, techniki walki powietrznej, współpracy z innymi systemami ofensywnymi czy defrnsywnymi, liczy się tylko dla wielu komentujących sam samolot, to zamało, dyletanckie komentarze tego typu "F-35 cudo techniki, które samo walczy wystarczy tylko mieć,a ruski złom się i tak sam się rozwala" jescze zapomniałem logistyce itd!

Arek
piątek, 15 stycznia 2021, 15:42

sama prawda.... Im jest potrzebny prostszy sprzęt przynajmniej na kolejne 15 lat

BUBA
piątek, 15 stycznia 2021, 11:21

Większe znaczenie ma obsługa lotniska. Pas dla F-16 musi być sterylnie czysty. Słabo to widzę w Iraku wiec awaryjność silników może być bardzo duża.............................................................................................. ..................................................................................................................................................................................

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:34

Dla MiG-29 to samo, czasy kiedy mogły startowć z trawiastych lotnisk mineły, nie ma już górnych wlotów powietrza:)

niedziela, 17 stycznia 2021, 18:49

Dziecko, wiesz gdzie wlot powietrza ma MiG 29 a gdzie F16

poniedziałek, 18 stycznia 2021, 13:05

W niczym ten wlot migowi nie pomaga.. Z lotniska trawiastego nie wystartuje.

Gnom
czwartek, 21 stycznia 2021, 08:31

Spójrz do instrukcji MIG, w tym MiG-29, albo Su-17/20/22 itd. To był i jest ruski wymóg. Znajdź (a są w sieci) dopuszczalne prędkości opadania i warunki lądowania dla samolotów wschodnich i zachodnich. Zrozumiesz dlaczego ruskie podwozia są prawie tak masywne jak jankeskie dla samolotów pokładowych. Nie tylko Su-25 musiały startować i starowały z trawy.

BUBA
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:25

I Mig-29 i MiG-25 wystartują z trawy. Tak je zaprojektowano i przetestowano.Porównaj sobie podwozie MiGa-25 do MiGa-31...............................................................................................

BUBA
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:10

To dziwne co mówisz bo MiG-29 9.12 startował z trawy w ramach testów, podobnie jak LiM.................................................................................................

On
niedziela, 24 stycznia 2021, 11:19

MiG-29 9,12 tak bo ma górne wloty powietrza, nowsze już tego nie mają.

Whiro
sobota, 16 stycznia 2021, 11:51

Oczywiście. Każda statystyka awaryjności i godzin nalotu pokazuje że f16 jest mało awaryjny a ich silniki o mają dluzs, y resurs niż miga 29. I to zgoła kilkakroć. F16 bezawaryjnością zbliza się do dwusilnikowego f15.

Komentator
czwartek, 14 stycznia 2021, 18:14

Do wszystkich fantastów snujących wizję przejęcia irackich szesnastek za nasze MiG-i 29, czy wy naprawdę myślicie że uda się komukolwiek wcisnąć nasze trzydziestoletnie myśliwce (z dostaw do Polski i Czechosłowacji), lub jeszcze starsze po byłych siłach zbrojnych DDR? W jakim one są stanie biorąc pod uwagę zaniedbania serwisowe i brak wsparcia producenta, naprawiane przy użyciu części pochodzących z czarnego rynku? Ile zostało im resursu zanim trafią na złom? Ładne malowanie w godła sławnego dywizjonu to nie wszystko. Niesprawne samoloty to Irak już ma, a wy marzycie o tym by wcisnąć im jeszcze starsze? Naprawiane przez kilkanaście lat przysłowiową taśmą klejącą i drutem? To oczywiście przesada, ale części wytoczone na tokarce na podstawie zdemontowanych, nawet zgodne wymiarowo, to nie to samo co oryginalne dostarczone przez producenta. Takie myślenie kosztowało na życie pilota który po awarii ratował się katapultując przy użyciu fotela "naprawionego" przez naszych domorosłych wynalazców. Czy Rosja w ogóle podjęła by się ich odbudowy, bo zakres prac daleko wykraczał by poza zwykły remont. Ile by ta odbudowa kosztowała? I po co w ogóle Irakijczykom przypudrowane, liczące sobie trzy dekady myśliwce, skoro mogą mieć nowe, z pełnym wsparciem technicznym producenta, zakupione w dodatku przy pomocy atrakcyjnej linii kredytowej? Czy nie należałoby odrobinę pomyśleć zanim zasiądzie się do klawiatury?

wert
piątek, 15 stycznia 2021, 12:42

niemcy "dając" nam za przysłowiowe 1 ojro swoje MiGoszroty zrobili świetny interes. Uwalili jedną niezakupioną eskadrę F-16. WP, mimo że jest na pierwszej linii nie może być silniejsze od Bundeswehry.

Lord Godar
wtorek, 19 stycznia 2021, 21:57

Na tamtą chwilę to i my wtedy z tymi MiG-ami zrobiliśmy niezły interes , bo dostaliśmy sporo sprawnych maszyn , których część Niemcy już zmodyfikowali oraz sporo części zamiennych luzem i na "dawcach" . A dzięki temu nasze migi jeszcze latają . Inna sprawa , że nasi sobie odpuścili zakup kolejnych F-16 , a naprawdę znając nasze realia nie ma gwarancji że gdyby nie te migi to by kupili te kolejne F-16 . A Niemcy mogli sprzedać je komuś innemu , więc dobrze że poszły do nas .

BUBA
sobota, 16 stycznia 2021, 11:02

Pomijając poniższe w 1998/2001 średnie wynagrodzenie Polaka to 1400 PLN na rękę. Rok pracowałeś na Fiata 126p bo kosztował 11 tys PLN mieszkając z rodzicami i jedząc na ich koszt. ..................................................................................................................................................................... Skąd tak biedne społeczeństwo miało mieć tyle pieniędzy? Dziś przeciętne wynagrodzenie to PONAD dwa razy tyle. 3500 PLN na rękę.............................................................................................................. ...................................................................................................................................................................... Nie mając własnego przemysłu w ciągu 20 lat kupiliśmy 80 samolotów bojowych made in USA. I więcej nie będzie......................................................................................................................................

wert
niedziela, 17 stycznia 2021, 17:35

to dziwne bo kasa była już przeznaczona i gdyby nie ta "okazja" MiGoszrota mielibyśmy 16 F-16 więcej. Biedni byliśmy i jesteśmy bo zafundowaliśmy sobie "reformy" Made in balcerek&com pod dyktando sąsiada głównie

BUBA
piątek, 15 stycznia 2021, 23:57

Wert, w 2001 kupiliśmy 48 F-16 za 3,7 miliarda dol. a Amerykanie mieli zmagazynowane i F-16 i F-18 i F-15. Niczego nie dali nam za dolara w 2001, tylko lataliśmy na TS-11 Iskra..................... ................................................................................................................................................................ 2020 kupiliśmy F-35 za 5 miliadrów dol. Mamy problem z MiGami-29 i zagrożenie ze strony Rosji. ................................................................................................................................................................. W składowiskach USA jest ponad 200 F-16. Czemu nie wsparli nas za dolara pomostowym rozwiązaniem - 16 F-16? Gdybyśmy przezbroili lotnisko to potem tylko już zostaje kupno F-16. I wtedy do L.M płynie kasa za części do 16 dodatkowych F-16. A wszystko za dolara................ ................................................................................................................................................................ Dlaczego ci wspaniali Amerykanie nie cenią tak swojego wielkiego sojusznika, i nie wspierają nas sprzętem, tylko wola go złomować albo rozdać innym?................................................................. ................................................................................................................................................................ Nie pasują MiGi i Leopardy? Oddać Niemcom 140 Leopardow i 20 Migów-29 i zobaczymy co z tej armii zostanie. Może wtedy USA da coś za dolara? 140 Abramsów...20F-16................................. ................................................................................................................................................................ Możesz próbować załatwić coś przez "lobbystę" Daviena lub kilku innych lobbystów L.M. i F-35 tu na forum:)....................................................................................................................................................

Raf
niedziela, 17 stycznia 2021, 11:53

Ale Ukrainie za darmo dają, my musimy płacić - taka nasza dola

wert
sobota, 16 stycznia 2021, 21:41

chyba jesteś niezorientowany. Plan zakupu obejmował jeszcze jedną eskadrę F-16 z której ochoczo zrezygnowano właśnie z powodu "daru" rządu niemieckiego dla narodu polskiego. "Nie pasują MiGi i Leopardy? Oddać Niemcom 140 Leopardow i 20 Migów-29 i zobaczymy co z tej armii zostanie." Bardzo chętni tylko jeszcze cofnij czas bo kompetencje pancerne jeszcze mieliśmy tak jak jedną eskadrę F-16 więcej

BUBA
niedziela, 17 stycznia 2021, 16:53

Ne odpowiedziałeś na zasadnicze pytania PIERWSZE: Skąd pieniądze w 2001 przy krachu gospodarczym? ........................................................................................ ................................................................................................................................. DRUFGIE: Dlaczego USA nie wsparło Polski samolotami wtedy i teraz?........ ................................................................................................................................. Kompetencje są do dziś i w OPL i w budowie czołgów, tylko nad kompetentnymi ludźmi czuwa nowa kadra polityczna by niczego mądrego nie wdrożyli.......

Lord Godar
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:03

Święte słowa Panie ...

Whiro
sobota, 16 stycznia 2021, 11:56

To j6z teraz sojusznicy są źli jsk nie rozdają ci sprzętu za darmo? Rosja rozdaje ka, demu za darmochę na prawo i lewo. Przecież mają tysiące czołgów w magazynach. Od usa też dostaliśmy fregaty, Herkulesy. F16 pewno też by mogli dać ale to co mają na pustyni to w większości może służyć jako cele cwiczebne. Doprowadzenie tych maszyn do używalności to syzyfowa praca dla kogoś z worem kasy.

BUBA
piątek, 15 stycznia 2021, 10:25

Zaniedbanie MiGów-29 nastąpiło po fatalnej decyzji zaniechania modernizacji tych samolotów w 2012. Nie kupiono pakietu części zamiennych, nie kupiono pakietów modernizacyjnych SMT/UPG jak Inie. I to się teraz mści. Dochodzi dyletanctwo bo wykonanie pomiaru wytrzymałości pierścienia to zrobi student 1/2 roku politechniki czy WAT (Kierunki techniczne - materiałoznawstwo)................................................... .................................................................................................................................................................................. Obecnie wyjściem z sytuacji jest zakup węgierskich MiGów-29 gdzie jest spory zapas silników i innych ORYGINALNYCH NOWYCH części a samoloty są w przyzwoitym stanie. Dla Malborka wystarczy. W Rumunii tez jest zapas części. To by wystarczyło na dolecenie do końca Harpii........................................... .................................................................................................................................................................................. Biorąc pod uwagę cenę jednego NOWEGO silnika do MiGa-29 2,5 miliona dol to za 4 silniki z Rosji czyli 10 milionów dol. jest 20 samolotów, 40 silników, silniki i inne części zapasowe i uzbrojenie...................... .................................................................................................................................................................................. Tak wiec MON marnuje pieniądze podatnika bo podatnik MON nie rozlicza z swoich pieniędzy.............. ..................................................................................................................................................................................

rezerwa 77r.
niedziela, 17 stycznia 2021, 11:52

bardzo celna diagnoza , , jednak tzw. IU nie podjął prac analityczno- koncepcyjnych w tym temacie /;-)) // jak i temacie ORKANÓW które ,, proszą " o silniki

BUBA
niedziela, 17 stycznia 2021, 17:26

Zadaniem Inspektoratu Uzbrojenia jest tak przygotowywać analizy by by pieniądze płynęły w szeroką rzeką w kierunku wskazanym przez polityków. Lockheed Martin, Ratheon, Northrop Grumman......................................................................................................... ............................................................................................................................................. Nie ma to nic wspólnego z obronnością tym bardziej z rozwojem Polski..................

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:42

Obecnie jedynym rozwiązaniem jest wysłanie MiG-ów na złom zanim jeszcze kogoś zabiją bo sie kolejny rozsypie a nie dokupywanie kolejnych zuzytych maszyn. o do modernizacji do SMT to owszem podniosłoby to ich mozliwości, ot tak do poziomu maks F-16 bl 30/40 ale nie byłoby tanie

sobota, 16 stycznia 2021, 10:17

Największym marnowaniem pieniędzy podatnika jest trzymanie tego absolutnie nieprzydatnego złomu w Siłach Powietrznych RP. Jedynym zadaniem dla tego samolotu są loty na identyfikację dla PAŻP, trochę mało, żeby uzasadnić ponoszone koszty. Do walk powietrznych absolutnie się to nie nadaje, będąc całkowicie bezbronnym przeciw rakietom BVR, w tym również rosyjskim, co udowodniła historia jego użycia w konfliktach. Chcą utrzymać "nawyki"pilotów? Taniej byłoby szkolić na symulatorach i Masterach, a od czasu do czasu pozwolić polatać na F16.

BUBA
niedziela, 17 stycznia 2021, 17:15

Po wycofaniu MiGów masz do dyspozycji 35 F-16 i 16 Su-22 do obrony Polski, bo MON mówi o sprawności około 70% z 48 F-16 posiadanych. Tak było teraz po zdewastowaniu MiGów-29 przez ludzi Macierewicza i Błaszczaka. Kraj zagrożony ze strony Rosji. Brawo Wy.............. A tu podobno ZŁA ROSJA się czai na Polskę............................................................................. ........................................................................................................................................................ Skoro MiG jest bezbronny to dlaczego MON nie zintegrował proponowanego systemu walki elektronicznej firmy SAAB?........................................................................................................... .......................................................................................................................................................... A może rozformować dwie eskadry MiGów-29 i wyposażyć je w TS-11 Iskra? To się sprawdziło w 2003. Będziemy potęgą lokalną z 35 F-16. ok. 30 Ts-11 Iskra i 16 Su-22..... .......................................................................................................................................................... Dlaczego indie zmodernizowały MMiGi-29 i kupują kolejne MiGi-29 SMT po starciu z F-16 Block 52+ Advanced w takiej wersji eksportowej jak F-16 Block 52+ Advanced Polski?.....

BUBA
piątek, 15 stycznia 2021, 15:52

Jak podatnik ma rozliczyc MON. Podatnika nikt sie nie pyta tylko mu sie pieniadze zabiera.

dropik
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:48

Tak to wspaniały pomysł. Ich f-16 za nasze Migi-29. Genialne tylko trzeba kogoś z j... , żeby to wynegocjować ;)

Przem132
piątek, 15 stycznia 2021, 08:31

po co nam złom amerykański mig29 są lepsze od f-16

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:42

Jako latające cle dla kazdego przeciwnika na pewno:)

środa, 20 stycznia 2021, 08:43

Przeciez kazdy kto ma jakiekolwiek pojecie wie, ze F-35 to bubel ktory na Rosje czy Chiny sie nie nadaje. Awaryjny, maly zasieg, mikroskopijne ilosci uzbrojenia i pelen wad, do tego osiagi gorsze od MiGa-21. Gorszy od wiekszosci maszyn czwartej generacji, no moze poza Tejasem, Gripenem C, F-16, starymi Su-27 czy eksportowymi MiGami-29. Do takich F-18 i F-15 najnowszych wersji, Eurofightera, Rafale, Su-30/34/35/57, MiGa-35, J-20, F-22 to tego bubla nie ma nawet co porownywac. Pewnie zostanie zastapiony, zanim pierwszy egzemplarz osiagnie pelna gotowosc bojowa. I na nic tutaj zaklinanie rzeczywistysci, sensor fjuzion czy czarodziejski widzacy przez sciany helm pilota.

wert
piątek, 15 stycznia 2021, 13:09

ewentualnie w walce manewrowej do której NIGDY nie dojdzie bo wcześniej MiG zaliczy glebę. Fantasta

ollo
czwartek, 14 stycznia 2021, 21:58

Dokładnie potrzebni fachowcy bo dotąd to ziemia nieznana przy wszystkich zakupach - bez względu kto rządzi...

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:46

Ich stać na nówki od producenta! Tylko my skupujemy złom..

Trol
piątek, 15 stycznia 2021, 09:01

Tzn jaki złom kupujecie rosyjski kolego? Bo Polska kupowała nowe f16, nowe f35, nowe mastery.

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 13:12

F16 konstrukcja z lat 70-tych bez prawa użytkowania! F35 których nikt nie widzi i nie zobaczy! Master projektu ruskiego!

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:44

Wasze MIG-i i Su to ten sam okres a sa zacofane w stosunku do F-16, F-35 jakwidać dalej wzbudza w was panikę , Master to wspólne dzieło włosko -rosyjskie a wasz Jak -130 to powstał na bazie Mastera a nie odwrotnie:)

Klamiesz jak zwykle.
piątek, 22 stycznia 2021, 07:35

Klamiesz jak zwykle. Wystarczy porownac daty oblotu Jaka i Mastera. W 1993 roku do firmy Jakowlew dołączyła włoska Aermacchi, które zaczęły współpracę, by stworzyć wspólny samolot szkolenia zaawansowanego. Bazą do jego powstania był opracowywany już od dwóch lat Jak-130. Włoska firma miała być odpowiedzialna za dostosowanie samolotu do wymagań zachodnich odbiorców, zgodność ze standardami NATO oraz marketing na zachodnich rynkach. W 2000 roku nastąpił podział kooperantów - Włosi za 77 mln USD otrzymali pełną dokumentację techniczną, co pozwoliło im kontynuować prace samodzielnie, a Rosjanie - dzięki pozyskanym tak funduszom - kontynuowali prace nad Jak-130. W wyniku podziału powstały: Jak-130 oraz Aermacchi M-346.

klęska trolla
piątek, 15 stycznia 2021, 08:50

A kiedy to kupiliśmy złom?

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 13:14

Migi z Czech i NRD! Leopardy OHP kraby no i " nówki " zu23-2 Z lat 60- tych..

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:46

Wow, wiec w latach 60-tych były działka 23mm ze skomputeryzowanym SKO, sterowane nowoczesnym radarem i najnowszymi głowicami otronicznymi, działąjace sieciocentryczne i z 2x MANPADS każde??:))

niedziela, 17 stycznia 2021, 12:59

Wedlog ciebie to w 1973 roku byly AIM-120 z 1973 roku a dzialka nie potrafili zrobic?

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 11:26

Zaczynając od miga z Czech i NRD! Poprzez leopardy ohp technologię haubicy krab nie wspominając o " nówkach " zu 23-2 z lat 60- tych..

Trol
sobota, 16 stycznia 2021, 12:09

Duża część leopardow, OHP i migi 29 były kupione za symboliczną kasę. Jedynie matoł nie skorzystał by z takiej okazji. Nawet niemieckie koncerny skupują lub mają w rezerwie starsze wersje leopardow i podnoszą je do wyższych standardów. Polska nie ma gościu złóż gazy czy ropy Rosji. Jesteśmy krajem z trudną historią i w strasznie złym miejscu w Europie. Niestety ale nasz los jest ciężki.

Marcin
piątek, 15 stycznia 2021, 10:48

A poenerdowskie MiG-29 ? dla Malborka

Extern
piątek, 15 stycznia 2021, 18:32

Tych maszyn nie kupowaliśmy, to był prezent od Niemców.

viper
piątek, 15 stycznia 2021, 16:18

Za jedno euro. Strasznie się wykosztowaliśmy.

wwew
piątek, 15 stycznia 2021, 13:33

poenerdowskie MiG-29 dostaliśmy za jedno euro... czy za pięć marek niemieckich, czyli za darmo

wert
piątek, 15 stycznia 2021, 13:10

kosztem eskadry F-16 z której miler i spółka mogli zrezygnować

Lord Godar
niedziela, 17 stycznia 2021, 18:57

Z jednej strony patrząc to był dobry deal , bo dostaliśmy też trochę maszyn na części i części też . Inna sprawa że to miało być na jakiś czas zanim kupimy następne maszyny , a wyszło jak widać i dalej próbujemy nimi łatać dziury .

Matnet
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:45

Pomysły jak u nas, chcą leczyć objawy a nie przyczynę. Problem leży po stronie irackiej, jak części wychodzą bokiem, obsługa jest niekompetentna itp. , to jakim cudem sprzęt ma być sprawny

Extern
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:42

Nie wiem czy doczytałeś, ale główny problem jest taki że USA z przyczyn politycznych już od jakiegoś czasu nie sprzedaje części do Iraku. To bardzo pouczająca lekcja jak myślę, pokazująca wyraźnie co się dziś dzieje z wyrafinowanym uzbrojeniem po utracie wsparcia od producenta. My też byśmy sobie nie lepiej od Iraku poradzili w takiej sytuacji. Z MIGami jakoś akurat nawet daliśmy radę po zamianie sojuszy, bo to były jednak prostsze samoloty i co ważniejsze mieliśmy do nich bardzo dużo nawet i remontowo/produkcyjnych kompetencji. Ba nawet mieliśmy u siebie na licencji produkować MIG-29, tyle że nie zdążyliśmy z realizacją tych planów bo blok wschodni upadł. Prawdziwych kompetencji do F-16 podobnie do Irakijczyków nie mamy. I też do F-16 potrafimy robić tylko podstawowy serwis eksploatacyjny polegający na wyjęciu części z pudełka i włożeniu jej w odpowiednie miejsce. Tak więc pisanie z naszej perspektywy o niekompetencji Irackiej jest lekkim nietaktem.

wert
piątek, 15 stycznia 2021, 13:25

'z przyczyn politycznych" Irak stał się przybudówką Iranu, gdybyś nie zauważył. Znowu infantylne dywagacje. Szyici iraccy to dla Iranu bracia a szyici irańscy to śmiertelni wrogowie USA. Sunnici iraccy wolą PI. USA zapędziło się w Iraku w kozi róg, już każde wyjście jest dla nich złe. Przestarzałe tureckie F-16 zapewniły w Karabachu osłonę dronom, Ormianie nawet nie bziaknęli, co wystartowało to spadło. I Ty chcesz ten posowiecki szrot dalej w Polsce magazynować? Nas nie interesują straty 1:1 czy nawet przy rewelacyjnym wyszkoleniu 1:2 (nierealne), musimy mieć przewagę 1:10. Wojny samodzielnie nikt, mam nadzieję trzeźwo myślący u nas, nie ma zamiaru prowadzić. Po to jest NATO a raczej USA, na ojropkę nie ma co liczyć bo niemcy, francuzi będą deeskalować jak na Ukrainie i trzepać kasę.

Extern
sobota, 16 stycznia 2021, 16:41

Zarzucasz mi dziecinne podejście do tematu, a sam piszesz nie dość że nie na temat głównego wątku, którym było dla mnie wzięcie w obronę lotniczego personelu Irackiego, który robi co może w trudnej dla nich sytuacji utraty wsparcia od producenta. To jeszcze rzucasz jakieś nierealne 1:10 naszej przewagi nad Rosją. Po pierwsze nie trzeba aż tyle by ich zatrzymać, bo w zupełności wystarczyło by 1:3, co przy umiejętnie prowadzonej obronie jest dla nas osiągalne. A po drugie wiara że można z takim przeciwnikiem jak Rosjanie osiągnąć przewagę 1:10, nie mając jakiejś rzeczywiście przytłaczającej przewagi technicznej czy ilościowej po swojej stronie jest dopiero nie poważna.

wert
sobota, 16 stycznia 2021, 21:52

nasze F-35 do ich nielotów. IBCS do ich niczego. Poważne czy niepoważne? Użyłem 1:10 poglądowo. Jak przejrzysz co pisałeś i co odpisywałem zauważysz logiczny ciąg. Urazić nie zamierzałem. Pzdr

Extern
niedziela, 17 stycznia 2021, 14:35

Czuję że trochę lekcjo ważysz Rosjan. Wielu już takiego podejścia żałowało. Musimy pamiętać że mają nad nami bardzo dużą przewagę ilościową a i niestety co jest tym bardziej gorzkie, w wielu obszarach jakościową. Trzy dziesiątki F-35 nie zrównoważy 700 myśliwców które Rosja ma do dyspozycji. A niestety wbrew temu co uważasz, Logiczne jest że ponieważ to nie my chcemy ich atakować, więc to oni mają nad nami przewagę inicjatywy i to oni wybiorą ten dogodny dla siebie moment, gdy zostaniemy bez sojuszników. Chcemy czy nie chcemy, jeśli będziemy musieli walczyć z Rosją, to będziemy to musieli robić sami.

Dawid
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:37

Niech Polska uzyska zgodę USA i odkupi po niższej cenie

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:47

Ile dajesz kasy?

Extern
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:52

Wątpię żeby USA się zgodziło na taką odsprzedaż. Nie będą przecież sami pomagali Irakowi w zrobieniu im porażki marketingowej. Już raczej będą woleli, żeby Irackie maszyny przestały latać i pokryły się pyłem w hangarach, niż żeby Irakijczycy za pieniądze uzyskane za sprzedaż F-16, kupili MIGi od Rosji.

viper
niedziela, 17 stycznia 2021, 13:06

Kupno przez Polskę samolotów F-16, w dodatku używanych, miałoby być porażką marketingową USA? Dobry żart.

Extern
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 11:54

Nie chodzi o to że Polska kupi. Chodzi o to że Irak który jest ciągle postrzegany jako kraj z silnymi wpływami Amerykańskimi, ostentacyjnie wymieni sprzęt Amerykański na Rosyjski. To będzie symbol oznaczający że już tam Amerykanie utracili wpływy.

Dawid
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:35

Niech Polska uzyska zgodę USA i odkupi po niższej cenie

Przem132
piątek, 15 stycznia 2021, 08:32

złom amerykański po co nam?

Extern
sobota, 16 stycznia 2021, 16:49

Bardzo potrzebujemy mieć więcej myśliwców, więc by się przydały. Jednak bym się zdziwił gdyby USA samo sobie takiego marketingowego gola strzeliło, pomagając Irakowi w wymianie maszyn ich produkcji na Ruskie MIGi.

Raf
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:43

Jak to się mówi: brak kodów serwisowych ... Jakby co to mogą się z nami zamienić za te nasze migi - ruskie by im trochę poklepali, podreperowali i wymienili katapulty - i tak by byli wszyscy zadowoleni.

krajan
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:17

Polski MON winien rozważyć czy celowe jest zaproponować Irakowi wymianę dwóch irackich eskadr F-16 na polskie eskadry Mig-29 W obu przypadkach do remontu i modernizacji Tylko czy warto w zakresie zbrojeń, max uzależnić sie od Jankesów z konsekwencjami w przyszłości

Paweł
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:07

MON na poważnie powinien zastonowić się nad wymianą z Irakiem naszych Migów za ich F16. Wiadomo, różowo może nie być, trzeba bedzie dołożyć trochę w remonty. U nas też trzeba byłoby zrobić szybką akcję przeszkolenia pilotów z Mig 29 na F16, trochę ucierpiałby nalot naszych pilotów, ale i tak uważam że byłoby to swietne posuniecie. Pamietajcie, że te samoloty mają 4-7 lat. Polski w swoim położeniu nie stać na rosyjski sprzęt zacofany względem amerykańskiego. I jeszcze bardzo ważna ciekawostka!!!! - Irak jest dłużny Polsce jeszcze bodajże z czasów PRL - 1 miliard dolarów. Zerują dług, dostają nasze Migi, a my bierzemy F16. Amerykańce może nawet będą szcześliwi, że F16 nie będą w niepewnych rękach irackich. A co do możliwości tego sprzętu i ograniczeń - nam Amerykanie odblokują, wiec byłyby maszyny na poziomie naszych Jastrzebi

rezerwa 79
piątek, 15 stycznia 2021, 09:56

W 1991 roku byli nam winni około 700 mln. Dziś to pewnie było by grubo ponad 2 mld. Obecne władze nie zamieżają honorować długów Saddama. Szczególnie wobec bezradnej Polski

Andrzej
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:03

Czyli podobne kłopoty z F16 co w Polsce.

panisko
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:51

Fajnie jakby dyplomacja ruszyła z zapytaniem o te samoloty. Brać nawet wraki ,może tanio a w razie co można naprawić.

igars
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:23

Amerykański myśliwiec F-35 nadal ma prawie 900 defektów, które osłabiają gotowość bojową samolotu, informuje Bloomberg, powołując się na dział testowania Pentagonu. Najdroższa broń amerykańska ma dużo wad, z których wiele zostało zidentyfikowanych jeszcze przed zakończeniem fazy rozwoju i demonstracji, które zakończyły się w kwietniu 2018 roku z 941 defektami – powiedział dyrektor programu testów Robert Behler. W tej chwili myśliwiec nadal ma 871 defektów. To tylko o dwa mniej niż F-35 miał w zeszłym roku. W artykule wyjaśniono, że problemy są związane z oprogramowaniem i aparaturą samolotu. Jednocześnie dziesięć z nich należy do potencjalnie poważnych problemów pierwszej kategorii. Są to krytyczne usterki, które mogą zagrozić bezpieczeństwu pilotów i zmniejszyć skuteczność działań wojskowych. Tak wygląda amerykanskie "cudo techniki".

Franz
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:37

Zluz aplikacje jako ekspert od F 35 w Bloombergu.. Caly cywilizowany swiat to koszmarni durnie ktore kupuja F 35 jako kompletny zlom placac niebotyczna cene. zamiast kupic za polowe od towarzyszy z rosji genialny i najlepszy samolot swiata. Tak tak towarzyszu swiat zwariowal !

dropik
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:30

opieranie sie na Bloombergu nie ma wielkiego sensu. to "lajkoniki w tym temacie" ;)

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:55

to nie prawda. f 35 to cudo nad cuda

mc.
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:37

Rozumiem że amerykański samolot ma wiele wad, w przeciwieństwie do rosyjskiego samolotu... Może dlatego że, Rosja nie ma odpowiednika F-35 (Su-57 na pewno nim nie jest). Ale... po co o tym piszesz ? Czy to dotyczy treści artykułu ?

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:50

No rzeczywiście nie mają! Mieć latadło z 900 usterkami może tylko samobójca...-)

piątek, 15 stycznia 2021, 14:53

Su-57 nie potrzebuje usterek, by się rozbijać.

Whiro
piątek, 15 stycznia 2021, 09:07

Su 57 ile ma usterek? Nie ma? To dlaczego się rozbił 1 szy seryjny? USA ma odwagę mówić że i ich maszyny jak i oni mają wady. Rosja według pewnych ludzi podobnych tobie jest w każdym calu idealna. To się właśnie nazywa propaganda.

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 11:28

Napisz ile ma wszyscy wtedy się dowiemy..

Whiro
sobota, 16 stycznia 2021, 12:50

No ja nie wiem. Według tego co zawsze promuje Rosja to oni, ich sprzęt i sama Rosja są idealne. I mają wielu zwolenników tych twierdzeń jak choćby ty. Ale chyba jedynie frajer albo naiwniak wierzy w to co promuje Rosja.

klęska trolla
piątek, 15 stycznia 2021, 08:51

Jakoś setki samobójców nimi latają i nie narzekają. Albo to ty masz coś z głową.

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 11:29

Zapominasz o strajku pilotów ale to mnie nie dziwi..

Gng
czwartek, 21 stycznia 2021, 04:52

Herr, zapominasz o rytmie produkcji Su27, ooops 57

wert
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:22

tylko dopowiedz że większość tych błędów dotyczy wersji B która dla nas jest bez znaczenia. Po za tym oceń może Block4, jeśli potrafisz

fefe
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:16

Amerykańskie cudo techniki tak wygląda w porównaniu do czego wania? Do waszych niby stealth su57? Weź nie rozśmieszaj , F-35 nie jest bez wad ale w porównaniu do rasyjskiej techniki awiacyjnej hahahah sam wiesz jak to porównanie wychodzi ....... Boli was że kupujemy F-35 taka jest prawda

Yugol
czwartek, 14 stycznia 2021, 21:40

W końcu to my odczujemy co to jest ból w utrzymaniu bo nawet z Jastrzębiami różowo to nie jest.

Wkurzony
piątek, 15 stycznia 2021, 14:54

Wy odczujecie??? U was w Serbii to się ostatnio rozbił .... Mig-21.

Yugol
czwartek, 14 stycznia 2021, 21:37

Jeśli mowa o bólu to w końcu najbardziej zaboli nas. Ilu Jastrzębi jest w gotowości bojowej a jak Indyka nam dostarczą dopiero odczujemy co to jest ból, czy utrzymamy chociażby połowę mocno wątpię.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:51

Yugol, a od kiedy to macie w Serbii F-16 czy F-35?? Bo w Polsce w pełnejgtowosci bojowej jest ponad 60% Jastrzębi a sprawne jst całę 48 sztuk:)

poniedziałek, 18 stycznia 2021, 06:58

A ty pisales ze 80%.

Ech
czwartek, 14 stycznia 2021, 04:48

Poniewaz maja demokracje i rzadaja by USa spadalo, to coz...

bc
czwartek, 14 stycznia 2021, 03:17

Barter 16(albo wszystkie z dopłatą) za 26 Migów. Polska ma już cały system do F16, nic tylko dokupić używane C/D albo FA50 block 20.

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:04

Jaki to Polska ma system do f16???

mc.
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:39

Chyba lepszy niż ten z czasów "komuny" gdzie na każdy samolot przypadało "1,5 jednostki uzbrojenia" (bo co drugi wróci - taki usłyszałem komentarz od jednego z "oficerów").

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:53

To policz kolego ile było za komuny samolotów x 1.5 jednostki uzbrojenia a teraz ile jest sprawnych f16 x ilość pilotów x brak samodzielnej decyzji o strzale..!

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:52

A wartość tego sowieckiego sprzętu ładnie podsumował Bl Wschód: latajace cele dla maszyn zachodnich.

niedziela, 17 stycznia 2021, 21:40

Wartość amerykańskiego to świetnie pokazał Wietnam. Ponad 5 tys śmigłowców i drugie tyle samolotów spadło tam w płomieniach.

niedziela, 17 stycznia 2021, 13:01

Przeciez kazdy kto ma jakiekolwiek pojecie wie, ze F-35 to bubel ktory na Rosje czy Chiny sie nie nadaje. Awaryjny, maly zasieg, mikroskopijne ilosci uzbrojenia i pelen wad, do tego osiagi gorsze od MiGa-21. Gorszy od wiekszosci maszyn czwartej generacji, no moze poza Tejasem, Gripenem C, F-16, starymi Su-27 czy eksportowymi MiGami-29. Do takich F-18 i F-15 najnowszych wersji, Eurofightera, Rafale, Su-30/34/35/57, MiGa-35, J-20, F-22 to tego bubla nie ma nawet co porownywac. Pewnie zostanie zastapiony, zanim pierwszy egzemplarz osiagnie pelna gotowosc bojowa. I na nic tutaj zaklinanie rzeczywistysci, sensor fjuzion czy czarodziejski widzacy przez sciany helm pilota.

weew
piątek, 15 stycznia 2021, 13:40

ta Herr Wolf... tylko że połowa stanu to były rupiecie typu Lim... będąc w liceum lotniczym na przełomie 80/90 lat jeszcze widziałem jak ktoś na Limie kręcił akrobację...

Kot
piątek, 15 stycznia 2021, 09:51

Ty naprawdę wierzysz w to co piszesz? Dziś nikt nie ma tyle samolotów i czołgów jak kiedyś. Za komuny to zsrr tylko w Polsce miał 300 - 100 tys żołnierzy. I jedyne co mogłeś sam wtedy to sprzedać im grzecznie za rubla transferowego i iść zbrojnie na bratnią podobno czechoslowacje z UW. Zejdź w końcu na ziemię i przestań wypierać fakty z podświadomości, niestety ale kłamstwo powtarzane sto razy nie stanie się prawda, a ty chyba na to liczysz.

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 13:16

To nie kwestia wiary a faktów i liczb..

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 11:30

To nie kwestia wiary a faktów i liczb..

Jabadabadu
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:49

Opracowano szyk w jakim mają latać na defiladzie.

bender
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:31

Zapewne chodziło o kilka systemów: szkolenia pilotów i obsługi logistycznej.

asd
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:18

Kolega miał zapewne na myśli, że system F16 już u nas funkcjonuje. Bo myśliwiec to tylko element większej całości. Na tą całość składają się również: infrastruktura, przeszkolony personel obsługi naziemnej, piloci, magazyny części zamiennych i dokumentacja oraz zdolność do przeprowadzania obsługi technicznej.

Gnom
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:12

Malowania nowego, okazjonalnego kamuflażu. I wg władców (obecnych i byłych) wystarczy.

Bien
środa, 13 stycznia 2021, 23:20

Sytuacja w Iraku z F16 przypomina identycxna obecnie sytuację z F16 w Polsce. Nawet Izrael pozbywa sie ok 50 kilku szt F16 na rxecz F35

Lord Godar
czwartek, 14 stycznia 2021, 15:38

Nie porównuj stanu naszych F-16 do irackich .

ewa
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:53

doprawdy, a u nas jest lepiej? no dawaj smiało, konkrety

Lord Godar
piątek, 15 stycznia 2021, 19:07

Oczywiście że jest o wiele lepiej , a jeśli masz dowody na to że jest inaczej , to pokaż je i udowodnij mi że jestem w błędzie .

Trol
piątek, 15 stycznia 2021, 09:53

Koleżanka z Rosji narowista jakąś. To ty podaj konkrety ile jest zdolnych do misji f16. Tylko proszę nue podawać mi tych bujd z kresów czy sputnika, jakoby 4 były zdolne do lotu.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:55

W pełnej gotowości bojowej mamy jakieś 30 F-16, sprane sa wszystkie 48.

poniedziałek, 18 stycznia 2021, 06:59

A ty pisales ze 80%.

PanW
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:03

I niech teraz pokażą się ci co chcą modyfikacji polskich Bl. 52+ do wariantu V. Przecież przy tym stanie o jakim się mówi to zamiast Żmii będziemy mieli Padalce i miliony w błoto.

grot
środa, 13 stycznia 2021, 22:52

Właśnie wychodzi kolejny bajzel amerykański...Czyli czym tak naprawdę USA zajmowało się podczas 25 lat "szkolenia irackich żołnierzy" ... Okazuje się ,że zamiast szkolić, wpierali bajzel w Iraku, rozszerzali korupcję, szpiegowali Iran, ganiali za Sulejmanem ( bo chciał myśleć po swojemu a nie po amerykańcku...)

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:12

Więc wg ciebie Amerykanie mieli zajmować się korupcją i bajzlem w niepodległym kraju jakim jest Irak? Jak widać sowieckie ciagoty ciągle zywe u niektórych jak niejaki grot:)

No skąd
piątek, 15 stycznia 2021, 07:48

Okupant odpowiada za okupowany kraj. Tak stanowi prawo miedzynarodowe

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 10:56

Dzieciaku w Iraku i Afganistanie USA ma łacznie mniej niz 10 tyś żołnierzy:)) Wiec bredni o okupowaniu niepodległego Iraku sobie daruj:)

Bat
sobota, 16 stycznia 2021, 13:02

Jak można okupować kraj wielkości Iraku 5 tys żołnierzy? To chyba Rosja nawet większą ilość ma w Syrii (okupuje syrie).

Kapitan Bomba
piątek, 15 stycznia 2021, 01:53

Administracja Trumpa chyba nie wzięła tego pod uwagę przy rozwaleniu Solejmaniego

Sławek
piątek, 15 stycznia 2021, 01:10

Teraz wszystko wylazło w USA na wierzch. Bajzel to jankesi mają u siebie. F-16 to przereklamowana farsa.

Wnuk Błochina
sobota, 16 stycznia 2021, 13:06

Sławek ty to musisz iść w świat jak Greta i tym ww, ystkim krajom co mają f16 wyłożyć kawę na ławę ze są naiwni że mają ten samolot farsę czyli f16. Wytłumacz im że popełniają straszny błąd i wytłumacz dlaczego. A czeka cię długa trasa bo f16 używa ponad 20 państw.

wtorek, 19 stycznia 2021, 12:42

Przeciez kazdy kto ma jakiekolwiek pojecie wie, ze F-35 to bubel ktory na Rosje czy Chiny sie nie nadaje. Awaryjny, maly zasieg, mikroskopijne ilosci uzbrojenia i pelen wad, do tego osiagi gorsze od MiGa-21. Gorszy od wiekszosci maszyn czwartej generacji, no moze poza Tejasem, Gripenem C, F-16, starymi Su-27 czy eksportowymi MiGami-29. Do takich F-18 i F-15 najnowszych wersji, Eurofightera, Rafale, Su-30/34/35/57, MiGa-35, J-20, F-22 to tego bubla nie ma nawet co porownywac. Pewnie zostanie zastapiony, zanim pierwszy egzemplarz osiagnie pelna gotowosc bojowa. I na nic tutaj zaklinanie rzeczywistysci, sensor fjuzion czy czarodziejski widzacy przez sciany helm pilota.

Lord Godar
wtorek, 19 stycznia 2021, 22:10

Im więcej plucia na F-35 tym bardziej przekonuję się do tego , że to dobry wybór .

środa, 20 stycznia 2021, 15:02

No to masz super sposob na wybiueranie czegokolwiek. Mam nadzieje, ze nie kierujesz sie ta metoda w zyciu codziennym.

wert
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:29

"bajzel" amerykański sprawdził się w niemczech. Japonii, Korei płd, szkoda że nie przy okazji w Polsce. W Iraku nie mieli szans przy takiej mozaice religijnej. Błędem ich było że się tam wleźli z buciorami. Sulejmani był zwykłym terrorystą eksportującym szyityzm ajatollachów. Pochwalasz dyktaturę, znikanie ludzi czy choćby ich więzienie?

Sarmata
czwartek, 14 stycznia 2021, 22:35

No to amerykanie pokazali swoją demokrację torturując więżniów w Iraku, w Polsce i innych wasalnych panstwach.

wert
piątek, 15 stycznia 2021, 15:36

czy to jakaś nowość? Z terrorystami nie należy się cackać. Może przyjmij perspektywę tych którzy ginęli w zamachach. Zabójca ma mieć więcej praw od ofiary? Breivik czy czapa? Irakijczycy przede wszystkim rżnęli się sami. Sunnici szyitów itd itp. USA popełniły wielki błąd

Lord Godar
piątek, 15 stycznia 2021, 19:10

Ruscy też się z terrorystami nie cackają , tyle że nie zważają na nic i często cierpią sami zakładnicy , co już kilka razy miało miejsce .

wert
piątek, 15 stycznia 2021, 23:32

amerykanie jakiejś Dubrowki nie zaliczyli ani bloków z mieszkańcami nie wysadzali żeby spacyfikować Czeczenów

12345
środa, 13 stycznia 2021, 22:49

Dobrze byłoby gdyby nasz MON odkupił od Iraku wszystkie te F-16IQ. Po remontach i dozbrojeniu byłyby to bardzo dobre maszyny standardem zbliżone do naszych F-16C/D Block 50/52. Weszłyby one za Migi-29 do polskiego lotnictwa, a w przyszłości 32 F-35 jak najbardziej weszłyby za Su-22. To naprawdę rozsądny plan warty rozważenia.

No skąd
piątek, 15 stycznia 2021, 07:56

Bardzo nas lubią za te 20 lat wojny, które im przynieśliśmy razem z przyjacielami zza wielkiej wody. Dostanie y F16 w promocji

seng
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:18

A kto te remonty zrobi, "gieniuszu", nawet Mig 29 nie moa kto zrobić.

bc
czwartek, 14 stycznia 2021, 09:55

To może być naprawdę sytuacja Win-Win jeśli poważnie o tym myślą. Jak by to mogło wyglądać. Bierzemy 18 F16IQ w zamian oddajemy wszystkie(26?) Migi29 i pomagamy w szkoleniu, w umowie dodajemy ewentualnie eksportowe Raki, Rosomaki etc. Polska zyskuje czwartą eskadrę F16 block52 które dzięki zbudowanemu już systemowi i przy współpracy z producentem może szybko doprowadzić do pożądanego standardu, a co wraz z F35 pozwoli na utrzymanie obecnego potencjału 6 eskadr, pilotów etc. Producent zarabia na upgradzie. Irak zostawia sobie jedną eskadrę F16 dla których ma już zaplecze a które powinno być im łatwiej utrzymać lotne, Polska odsyła te cześć które wymieni na nowsze wersje. Ich SP dość tanim kosztem zyskują dużą liczbę Mig29 w lotnym stanie które już dobrze znają, które nie potrzebują takich zabiegów jak F16. Samoloty te mogą przy ich zadaniach posłużyć jeszcze lata, z zakupem cześć od producenta tez nie powinni mieć problemu.

werd
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:57

To kolejna dobra sytuacja WIN-WIN ale dla USA. Te samoloty wszystkie remonty i upgrade do naszej wersji musiałby przejśc w USA. No geniuszu z netu....kto na tym zarobi? my? wolne zarty. My z tymi samolotami sami nic zrobić nie możemy ...no chyba że chodzi o malowanie. ZAROBI NA TYM TYLKO USA. Masz kase to płać ze swoich.

PanW
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:06

Może, może, tylko czy przy obecnej sytuacji w PSZ będzie miał je kto naprawiać? F-16 powinny zostać do przybycia pierwszych F-35, a potem na eksport/złom z nimi i kupić coś sensownego, np. Typhoona Transzy 3A/4 albo F-18E/F oraz koniecznie EA-18G do walki elektronicznej

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:14

A po kiego nam EF-2000 czy F-18E( z tych sami Amerykanie juz zaczynaja rezygnować, wstrzymujac ich dalsze zakupy) jak mamy F-16 i F-35??

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 16 stycznia 2021, 09:59

Devi ponizej wkradla mi sie literowka, jest "PS. Przy najnowszych wersjach F-18E/F i Eurofigtera F-15 i F-35 to zwyczajny zlom", a powinno byc "PS. Przy najnowszych wersjach F-18E/F i Eurofigtera F-16 i F-35 to zwyczajny zlom". Najnowsze F-15 to bija F-35 pod kazdym wzgledem.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 16 stycznia 2021, 08:48

Amerykanie wstrzymuja zakupy F-18E/F bo beda nieli F/A-XX. A jak ostatnio mozna bylo poczytac w jednym z artykulow na Defence 24, to taki F-35 na Chiny jest juz za cienki. Cytuje tutaj fragment artykulu z Defence 24 w pod tytulem "Amerykańska marynarka szuka myśliwca przyszłości": "Nie jest tajemnicą, że program pokładowego wariantu myśliwca F-35, czyli F-35C jest dzisiaj uważany za najmniej udaną jego wersję, szczególnie jeśli chodzi o gotowość i dostępność operacyjną (wstępna zdolność bojowa została osiągnięta w 2019 roku, F-35C uzyskały ją jako ostatnie spośród trzech wersji). Problemem są też koszty i zasięg tych maszyn. Chociaż spełnia on wcześniejsze założenia to 1100 – 1300 km promienia operacyjnego, w zależności od konfiguracji - znacznie większy niż w przypadku F/A-18E/F – i tak wydaje się dzisiaj zbyt mały, a US Navy myśli o maszynie zdolnej do operowania w promieniu 1800 km i większym". Do F-18E/F czy Eurofightera to nielotka nie wypada nawet co porownywac. Nielotek kupowany jest jak narazie dlatego, ze czyms trzena zastapic sypiace sie ze starosci F-15 i F16, no i cos na nowy brytyjskie lotniskowce tez kupic trzeba. Ale zauwaz Davidku, ze wszyscy opracowuja wlasny samolot bojowy, UK – Tempesta, Europa – FCAS, Japonia – F-3, USA – NGAD i F/A-XX. To skoro jak tutaj nie raz wypisywales, F-35 ma zapewnic przewage nad wszystkim co lata co najmniej do 2070 roku, a Su-57 i J-20 to zlom, to po co wszystcy wymienieni wydaja miliardy na opracowanie wlasnych maszyn? No po co Davidku? ? PS. Przy najnowszych wersjach F-18E/F i Eurofigtera F-15 i F-35 to zwyczajny zlom.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 11:02

I pewnie dlatego nawet nie mysla o wymianei F-35C ale pozbywaja sie F-18E?:) ch bredzisz tak samo jak o tych AIM-120 co ci się uroiły:) No ale zobacz biedaczku że i Tempest, i NGAD i F/A-XX i F-3 niemaja zastepować F-35 ale właśnei te F-18E, F-15, EF-2000 i cała resztę Ale i tak jesteś zbyt ograniczony by to pojac:)

Th
wtorek, 19 stycznia 2021, 07:47

F-35C to najgorszy samolot pokladowy w historii lotnictwa.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 19 stycznia 2021, 07:46

Tak, pozbywaja sie F-18E/F? A gdzie i kiedy? A czytales artykul na Defence 24 zatytuowany: „Supermyśliwiec NGAD zastąpi też F-35?”. Znowu nie? No to povczytaj.

General stefan
środa, 13 stycznia 2021, 20:47

W Polsce jest podobnie jak w Iraku tylko tyle że Polska użytkuje mig-29

ewa
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:58

No popatrz a myślałem że użytkujemy tez F16. No ale oczywiście u nas z MIG29 kradną wszystko na potegę natomiast F16 jest w 100% sprawności, wypucowany stoi na lotnisku.

Lord Godar
piątek, 15 stycznia 2021, 19:12

Nie manipuluj faktami . To że u nas migi nie latają to jest konsekwencją braku odpowiedniego serwisu i oryginalnych dobrej jakości części i tyle ...

Zenom
środa, 13 stycznia 2021, 20:35

Mądrzejsi od nas. Stan naszych jest podobny. Ale Egipcjanie mają Rafael migi i efy.

Eter
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:58

Chyba stan waszych migów jest podobny? Macie przynajmniej 20% sprawnych maszyn bojowych w Rosji? A ile myśliwców? A ile macie części i jak są serwisowane?

venom
czwartek, 14 stycznia 2021, 07:34

Nie trudź się. Na Defence oficjancie zdementowano bajki, które wypisujesz.

asd
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:22

Oficjalnie zdementowano?! Był artykuł, ale nie sygnowany przez Dowódcę Sił Powietrznych. Są tam tylko domysły, kalkulacje i przypuszczenia. Nikt - pod rygorem odpowiedzialności karnej, bo to informacja niejawna - by tego nie ujawnił. I nikt nie potwierdzi tego, a to, że maszyna nie została wykreślona z listy statków powietrznych SP RP to nie oznacza, że jest to maszyna sprawna. W naszej rzeczywistości nie sądzę by był problem z trzymaniem na tej liście nawet wypalonego płatowca...

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:14

No i mamy znowu miłośnika teorii spiskowych :))

gnago
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:47

Uwierzę jak w locie te trzydzieści parę sztuk ujrzę razem

bender
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:29

Obawiam się, że nawet wtedy nie uwierzysz. Co ciekawe nie widziałeś też nigdy 30 Su-35 razem w locie, ale jakoś nie zapytasz, czy WWS ma 30 latających sztuk Su-35 na stanie.

ppp
czwartek, 14 stycznia 2021, 00:14

Nie ma samolotu Rafael.

PanW
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:06

Autokorekta pewnie

Fanklub Daviena
środa, 13 stycznia 2021, 20:18

Przypomnę, że Irak nigdy nie chciał amerykańskiego uzbrojenia, tylko został zaszantażowany: USA powiedziały, że nigdy Irakowi nie oddadzą ukradzionych przez USA rezerw dewizowych w innej postaci niż wybrane amerykańskie produkty po absurdalnie wysokich cenach. Również Egipt tylko dlatego brał amerykańskie, bo brał za darmo jak Izrael w ramach porozumienia z Camp David. Kiedy USA wypowiedziały pomoc dla Egiptu w ramach tej umowy, Egipt za własne pieniądze to już wolał kupować uzbrojenie nieamerykańskie. :D

Trol
piątek, 15 stycznia 2021, 10:01

Dziękujemy ci ze jesteś i nam wszystko wytłumaczyłeś. A jak ten radar 360 stopni w su 57?

Mapa świata
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:25

Irak wjechał na Kuwejt. Więc jako uciążliwie wojownicze państewko cywilizowany świat uznał, że trzeba podjąć rękawicę, bo będzie coraz gorzej. No i kto jak nie USA się nada najlepiej? Po łomocie od USA gdzie te wszystkie ruskie złomy popadały i wyszło na jaw ile warta jest technologia sowiecka Irak stanął przed pytaniem Być albo nie być. Jeśli reagującym by byli Ruskie to by było "nie być" Ruskie by sobie zrobili większe terytorium to jest pewne. Ale jako, że reagowało USA to mapa świata się nie zmieniła.

Fanklub Daviena
środa, 13 stycznia 2021, 20:11

Każdy, kto miał w praktyce do czynienia z rosyjskim i amerykańskim sprzętem tej samej generacji wybiera rosyjski. No chyba, że jest przymuszany przez USA groźbami i sankcjami jak Indonezja, to może zmienić zdanie. :D

Lord Godar
piątek, 15 stycznia 2021, 19:18

Najlepszym przykładem jakości rosyjskiego sprzętu jest to co robi z nim Izraelskie lotnictwo używające amerykańskich samolotów . Lata , atakuje kiedy chce i co chce , a Pancyry padają jak muchy , a S-300 dalej milczy aby nie prysła mityczna bańka o jego skuteczności . I ten ktoś mi pisze że ja mam jakieś fobie na punkcie ruskich i ich sprzętu ...

oświecenie
czwartek, 14 stycznia 2021, 18:06

Taka analogia. Kluczowa tu jest generacja. Lampy oliwne z 19 wieku made in USA mogą być nieco gorsze od rosyjskich lamp oliwnych z 21 wieku. Generacja się zgadza, tylko że USA dawno przeszła na świetlówki LED a ruskie próbują skopiować technologię żarówki :D

ja.
czwartek, 14 stycznia 2021, 13:58

No wybiera, bo jest prostszy i tańszy, a r Rosjanie dodatkowo go kredytują (czytaj dotują). Skuteczność jest 1/3 amerykańskiego, ale w takim Iraku, to co po tej skuteczności, jak 90% samolotów to nieloty. Dla Polski by się przydała alternatywa, bo zamawianie sprzętu od Rosji nie wchodzi w grę. Zawsze ona się pojawia, tylko naszym decydentom brakuje umiejętności i jaj, aby coś znaleźć/wynegocjować porządnie. Amerykanie mają też ten problem, że oni tworzą machiny dostosowane do ich możliwości finansowych, a potem te kraje, które to kupują wyglądają jak barbarzyńca z rzymską katapultą, którą prędzej zniszczy niż wyrządzi jakieś szkody przeciwnikowi. Tak to też będzie z nami w przypadku F-35 samolot wadliwy na defilady, zupełnie nie podnoszący naszych zdolności bojowych. Dużo lepszym pomysłem było dokupienie F-16 i/lub modernizacja 29tek. Z moich informacji wynika, że gdybyśmy się zdecydowali w czasach zakupu F-16 na Gripena, to transfer technologii, umożliwiłby nam częściową ich modernizację przy współpracy ze Szwedami. Nie zrobiliśmy tego i dostaliśmy w zamian, może ówcześnie lepszy odrobinę samolot, ale z zamkniętą dla nas architekturą i absolutnie zerowym przepływem technologii. Tak samo ma się to w przypadku Iraku, co z tego, że mają, skoro tego sprzętu nie rozumieją, bo mieli do czynienia wcześniej ze starymi MiGami. Ani inżynierów, ani informatyków nic. Amerykanie nic nie mówią, tylko wymień części, za które my Cię podwójnie skasujemy. Kup to to i to, bo będzie potrzebne. Potem się okazuje, że nie jest potrzebne. To samo jest w Polsce i z F-35 będzie jeszcze gorzej, bo to sprzęt jeszcze bardziej zaawansowany. Lotnictwa nie będzie stać na jego loty i piloci będą siedzieć w symulatorach, a latać od wielkiego dzwona. W Iraku jest to samo z F-16 i często dochodzi do uszkodzeń, nie tyle przez personel ale i przez pilotów, którzy niewłaściwie maszynę eksploatują.

Paweł
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:38

Kazdy biedny wybiera sprzet rosyjski - byle tylko latalo i bylo na stanie. A jak przychodzi konflikt to jest czesto pogrom ze strony amerykanskiego sprzetu. Sprzet rosyjski to sie moze nadawac do walki z partyzantami czy terrorystami czy innemu uzbrojeniu rosyjskiego, ale napewno nie przeciw amerykanskiemu. Tak było we wszystkich konfliktach z udziałem rosyjskiego i amerykanskiego sprzetu od przełomu lat 70 i 80. Lotnictwo rosyjskie pod wzgledem technologicznym i jego efektywnosci jest jakies 20-30 lat za Amerykanami. To juz nie te czasy walk jeden na jeden. Naszym naturalnym zagrożeniem jest Rosja i nie stać nas na posiadanie slabszego sprzetu rosyjskiego, bo i tak zajada nas iloscia. Posiadanie nowoczesnego sprzetu jak w lotnictwie F16 czy F 35 po prostu zwiększa nasze szanse walki z wieksza ilościa sprzetu wroga (oczywiscie to nie czasy wojny bolszewickiej, ze polskie pany pokonaly Rosjan,ale teraz jestesmy w NATO i troche jednak zmienia to uklad sil)

Eter
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:12

Każdy wasal Rosji - Białoruś i Kazachy woli uzbrojenie ruskie. No bo musi.

fdlfkdlgjlkfdjgkfdjg
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:01

Nie każdy, tylko Ci których nie stać na Amerykański, lub Francuski.

Norm
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:01

Tylko że, tą samą generacja sprzętu oznacza różnice w czasoprzestrzeni 10-20 lat pomiedzy Amerykanami a Rosją. I nie będę dodawać na korzyść których....

gnago
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:55

Liczy się sprzęt sprawny do boju w każdej chwili a nie w chwili napadu , jak preparowany jest jankeski. Post sowiecki był robiony pod mało wykwalifikowaną obsługę . Jankeski znów specjalistów w swojej wąskiej dziedzinie

Lord Godar
piątek, 15 stycznia 2021, 19:20

No i tylko dlatego w krajach arabskich cenią sobie ruski sprzęt , bo nie wymaga wysokiej kultury obsługi technicznej . Tylko co z tego , jak w konfrontacji z zachodnim na polu walki dostaje po tyłku .

Kot
sobota, 16 stycznia 2021, 13:20

Nie był bym tak pewny bo 10 krajów tego regionu posiada f16. W tym Egipt, Pakistan, Turcja...

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 11:04

Czy mi sie zdaje ale Turcja, Pakistan to nei Arabowie

runeg
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:20

Co ty bredzisz, nie ogladaj głupawych filmów amerykanskich, bo ci szkodzą.

bender
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:06

No tak, nie ma co marnować czasu na seriale SF na Netflixie, skoro oglądając publicystykę RTV można się zanurzyć w świecie kompletnej ułudy. Osobiście oceniam technologiczny dystans pomiędzy amerykańską i rosyjską awiacją na ponad 3 dekady. Co ciekawe przewaga jednych nad drugimi dalej rośnie.

2zdk
czwartek, 14 stycznia 2021, 01:06

Co ? Haha

Davien
środa, 13 stycznia 2021, 23:35

No popatrz, a jakos nikt kto ma jaks wybór a nei jest satrapią czy wasalem Moskwy od rosyjskeigo złomu ucieka jak najdalej:))

qwert
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:31

No ... chyba że jest wasalem USA i nie bardzo ma wybór

Bat
piątek, 15 stycznia 2021, 10:09

Wiele krajów w Europie mając do wyboru natowskie i europejskie Rafale czy ef 2000 wybiera samoloty z USA. Nawet wolą te nieloty f35 z setkami wad krytycznych.

Werter
czwartek, 14 stycznia 2021, 19:37

No wiesz. Ten kto Nie jest wstałem USA organizuje porządny przetarg i testuje konstrukcje. Dziwnym trafem takie państwa rosyjskiego zlomu nie kupują. Mieć tylko Idą robi sprzęt. Naprawdę jest masa alternatyw. Tylko w Polsce jest albo jeden Pan albo drugi.

lolok
środa, 13 stycznia 2021, 19:36

na miejscu mon odkupil bym je zapewne za 5 mln za sztuke

Pierszwy
środa, 13 stycznia 2021, 19:24

Wymienić za nasze T72.

;)))
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:32

Ale chyba nie zmodyfikowane ?

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 06:23

Wymienić na Co?

kukurydza
środa, 13 stycznia 2021, 19:00

Jeśli dałoby się wynegocjować z LM, żeby remonty tych F16 chociaż w Mielcu... to możemy im w zamian dać całkiem sprawne 26 migów 29... jak chcą, to może i z szkoleniem techników w Bydgoszczy.

Hawkfan
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:39

W Mielcu nie remontujue, ani nie serwisuje się F-16.

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 06:24

Irak sobie kupi nówki bo to nie Polska którą skupuje złom!!

Huragan-Maniek
środa, 13 stycznia 2021, 21:16

Też mnie to naszło. Masze MiG 29 za ich F16. Tylko jeśli oni je wycofują ze względu na zły stan techniczny to wolę nie pytać ile kosztowałoby ich naprawienie i ewentualnie modernizacja w przyszłości.

Marek
czwartek, 14 stycznia 2021, 07:38

Biorąc pod uwagę ich kulturę techniczną śmiało można założyć, że zajechali ten sprzęt na iment.

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 09:19

Jaka kultura techniczna?! Przecież by zostać mechanikiem musisz mieć dziesiątki certyfikatów nadzór z USA i Bóg wie co Jeszcze!!!

bender
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:43

Można być bałaganiarzem albo złodziejem nawet po ukończeniu certyfikowanych szkoleń technicznych.

Olo
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:13

Posiadanie certyfikatów nie ma nic wspólnego z kulturą techniczną.

Herr Wolf
piątek, 15 stycznia 2021, 06:29

No bo jankesi pozwolą sobie na gmeranie przy ich sprzęcie

Lord Godar
środa, 13 stycznia 2021, 18:57

Jeśli w Iraku nie zlikwiduje się tych patologii , to nic się nie zmieni . Nikt mi nie wmówi , że w przeciwieństwie do F-16 to MiG -29 z niekompletnym wyposażeniem czy bez radaru lub jednego silnika , który ktoś ukradnie i sprzeda będzie latał i w 100% wypełni każdą misję .

Davien
środa, 13 stycznia 2021, 23:36

Wh Funka i jemu podobnych będzie latał i jeszcze akrobacje kręcił:)

biały
środa, 13 stycznia 2021, 18:40

Amerykanie powinni walczyć z korupcją tam i przestępstwami zyskali by na wizerunku i Irak by się od nich nie odwracał nawet jakby musieli wydać grubszą kasę na walkę z przestępcami to i tak by na tym później zarobili

Rejtan
czwartek, 14 stycznia 2021, 06:59

Amerykannie nigdzie nie walczą z korupcją, raczej ją wspierają. Jak myslisz, kto ma wiecej kasy na lapówke: Lokheed ( firma warta 117 mld ) czy Mikojan ( firma od 10 lat w upadłości ?

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:10

I dlatego pewnie USA jest jednym z najmniej skorumpowanych krajów a Rosja jdnym z najmocniej?:))

Fanklub Daviena
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:20

Wg kogo jest najmniej skorumpowanym? Może Lockheed od kilkudziesięciu lat nie daje łapówek? Wpisz w gugle Pentagon corruption - dostaniesz z 7,5 mln wyników... :D

Bat
piątek, 15 stycznia 2021, 10:22

Kto jest skorumpowany? Ten co łapówkę bierze czy ten co ja daje..

piątek, 15 stycznia 2021, 16:12

Obaj.

asd
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:56

Pomijasz tutaj bardzo ważny aspekt regulacji prawnych! Bo jeśli patrzeć na lobbing normalnie czyli jako na korupcję to USA przodują w korupcji. A to, że u nich prawnie lobbing nie jest zakazany...

czwartek, 14 stycznia 2021, 12:42

Tortury także są w USA zakazane, ale już za granicą są ok.

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 12:11

Od Kiedy?! Przecież koncerny przestają finansować kongresmenów głosujących za tempem!!!

Gnom
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:18

Przeczytałeś o czym on pisze. Tam jak byk stoi, ze koncerny z USA to główni koruptorzy. Zapewne za wiedzą i przy wsparciu władz USA - co co jakiś czas wychodzi, choć może nie tak głośno jak afera F-104. Są różne metody korupcji, amerykanie sa skuteczni w tych bardziej perfidnych, nie w kasie do ręki.

gnago
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:56

? W papierach i mediach jedynie popatrz na offset tak przyklepany przez fachowców w Polsce za F16

Davien
środa, 13 stycznia 2021, 23:36

Irak ma własny, niezalezny rząd i to on a nie Amerykanie ma walczyc z korupcja

Fanklub Daviena
czwartek, 14 stycznia 2021, 23:13

Ukraina miała "własny" "niezależny" rząd. I jak prokurator generalny mianowany przez ten rząd w ramach walki z korupcją zaczął się interesować w jaki to sposób firma synka Bidena zagrabiła 25% ukraińskich gazociągów, to Biden dał Poroszence 6 godzin na wylanie prokuratora generalnego albo "niezależny" BŚ i "niezależny" MFW nie zrolują kredytów, tylko zażądają spłaty. I po 6 godzinach Ukraina "z własnym niezależnym rządem" miała już nowego prokuratora generalnego, choć osobiście uważam, że wyszłaby 100x lepiej, gdyby ogłosiła bankructwo i nic nie spłacała a ćpuna Bidena juniora wsadziła za kraty i odzyskała zagrabiony przez USA majątek narodowy... :D

biały
czwartek, 14 stycznia 2021, 16:05

ale przez korupcję w Iraku wali się USA współpraca z Irakiem

qwert
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:38

Dawno się tak nie uśmiałem, nie ma niezależnych rządów tam gdzie jest okupacja Jankesów, np. Polska. Polecenia i rozkazy przychodzą z ambasady

Trol
piątek, 15 stycznia 2021, 10:29

Żal mi cię człowieku. Na Białorusi nawet wojska Rosji nie muszą stacjonować a kupują wszystko od Rosji, kredyty biorą tylko od Rosji i za niedługo staną się Rosją. Na Białorusi nawet nie ma nacisku żeby uczyć po białorusku i jej prezydent w języku białoruskim nie mówi. To się nazywa mega uzależnianie od drugiego kraju.

Fanklub Daviena
czwartek, 14 stycznia 2021, 23:26

Kiedy patologicznie antysowiecki i uczciwy religijny Chomeini objął władzę w Iranie, proponował USA przyjaźń na takich samych warunkach jak za Pahlawiego, z jednym "drobnym" wyjątkiem - KONIEC Z KORUPCJĄ! Ambasador USA (to było jeszcze przed okupacją ambasady - nota bene zaistniałą wbrew Chomeiniemu, który był jej przeciwny i to on doprowadził do jej zakończenia!) słał do Waszyngtonu depesze za depeszą, błagając by USA dogadało się z Chomeinim i tłumacząc, że Pahlavi jest skończony. Zamiast zgody, najgłupszy w historii USA doradca ds bezpieczeństwa - Zbig Brzezinski, w przypływie totalnego odlotu, pytał się ambasadora czy wojska Pahlaviego poradzą sobie z rebelią w ciągu 24 godzin, czy też... będą na to potrzebować 36 godzin! Tak dzięki Brzezinskiemu i korupcji USA straciły Iran. Te depesze wydobyli z amerykańskich archiwów i upublicznili prawnicy Rossa Perota (pewnie nie bez zakulisowego wsparcia tego ambasadora, który nie chciał przejść do historii jako głupek winny utraty Iranu)... :D

zielony
środa, 13 stycznia 2021, 22:48

Dlaczego amerykanie mięli by walczyć z korupcją w Iraku???

dksl;kfdlskfldsk
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:15

Przede, jak mieli by walczyć? Korupcja to sprawa kulturowa, każdy naród sam musi sobie z nią radzić.

Hanys
środa, 13 stycznia 2021, 17:48

W Polsce jest ta sama sytuacja, stan techniczny F-16 jest bardzo zły, tylko kilka jest zdolnych do lotu. Taka to usmanowska "jakość wykonania". Tylko że tu nikt o tym głośno nie mówi, bo wiadomo :) A Irak będzie miał lepsze myśliwce, najnowsze MiG-29 czy tam MiG-35 - biją F-16 pod każdym względem.

Wowo
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:43

MiG-29 to chyba najgorszy samolot ostatnich kilkudziesięciu lat. Skompromitowany podobnie jak Pancyr. Na 16 pojedynków z innymi myśliwcami, wszystkie przegrał. Był zestrzeliwany nawet przez inne radziecko/rosyjskie maszyny.

gnago
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:50

? Doprawdy a te relacje pilotów amerykańskich, a te porównania enerdowskich z F16? Oni kłamali ty masz rację? Wybacz ale uwierzę pierwej tamtym pilotom i ekspertom

FIFA rafa
piątek, 15 stycznia 2021, 10:32

Tacy jak ty uwierzą we wszystko byle nie USA i Polsce. Wiarygodność twojej wiary jest więc zerowa .

Lord Godar
czwartek, 14 stycznia 2021, 15:42

Akrobacje w powietrzu to nie wszystko , dobre do eskadry na pokazy , a nie na pole walki .

bender
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:37

Statystyka starć Fulcruma jest naprawdę słaba. Nie ma co wierzyć bajdom, gdy masz twarde fakty przed oczami.

Extern
poniedziałek, 18 stycznia 2021, 12:03

Bo to zawsze dosyć biednie wyposażona maszyna frontowa była. Jej środowiskiem miał być chaos wojny powszechnej a nie dobrze przygotowane operacje. Nic więc dziwnego że przegrywa pojedyncze pojedynki powietrzne toczące się na odległość, z lepiej wyposażonymi elektronicznie maszynami. Jednak aerodynamicznie to jest bardzo dobrze zaprojektowany płatowiec. Z dobrą awioniką, radarem i uzbrojeniem jeszcze długo by wiele mógł.

Davien
środa, 13 stycznia 2021, 23:38

Hanysku, zdolne do lotu sa wszystkie 48 polskich F-16 a w pełnej gotowości bojowej ponad 30. A Irak dostanie mysliwce gorsze nawet w najnowszej wersji od ich F-16 jak wybiorą MiG-29/35:)

czwartek, 14 stycznia 2021, 12:42

Serio? Nawet MON co innego twierdzi.

Bat
sobota, 16 stycznia 2021, 13:36

To pokaż gdzie napisali coś innego? Z chęcią zerknę.

niedziela, 17 stycznia 2021, 21:46

Nawet na tym portalu jest do przeczytania artykuł o tym.Wystarczy poszukać.

gnago
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:52

Doprawdy doucz się prawdy: na nic najnowszy samolot jak w naprawie cięgiem stoi i , o zgrozo czeka na części miesiącami

Paweł
czwartek, 14 stycznia 2021, 11:10

ta, prawda lezy tylko w Moskwie, a nie zgniłym zachodzie. paka tawarisc

środa, 13 stycznia 2021, 22:50

W jakości wykonania Rosję i jej manufakturę trudno przebić...

Pyrka
środa, 13 stycznia 2021, 21:58

Migi zarówno 35 jak i 29 w Rosji są zdatne do lotu w około 1/6 posiadanego stanu. Tylko nikt o tym nie mówi oczywiście

No skąd
piątek, 15 stycznia 2021, 08:03

To skąd to wiesz, od Nawalnego?

Herr Wolf
czwartek, 14 stycznia 2021, 06:25

Byłeś widziałeś latałeś..!

czwartek, 14 stycznia 2021, 11:29

Tak samo ty od lat wolfie. Nie widziałeś nie latales nawet specjalnie pomijasz istotne informacje a krytykujesz amerykańskie samoloty

gnago
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:52

To znany jasnowidz faktycznie to ON JAckowskiemu wizje dyktuje

Wnuk Błochina
piątek, 15 stycznia 2021, 10:39

Tak jak i ty widziałeś te stojące jeden obok drugiego f 16 czekające na części. Ale jak widać z pełną świadomością dobrze to nadaje ci się jedynie na Polskę. Trochę dziwne podejście jak na Polaka... Bronić wroga a szczekać na swoich.

Lord Godar
środa, 13 stycznia 2021, 21:45

Problem leży w tym , że my naszych migów nie odsyłamy na remonty do producenta , chyba wiadomo dlaczego . A MiG-om też się da to i owo wymontować jak jeden z drugim się dogada . Ale skalę tej "przedsiębiorczości" idzie poznać po "kalibrze" tego złodziejstwa , a chyba już czytałeś czego dokonali już ze śrubami z niszczyciela ci twoi gieroje z Rosji . Może się okazać , że te MiGi już zdekompletowane do Iraku przylecą ...

Marek
czwartek, 14 stycznia 2021, 07:40

Ten Rosjanin nie ukradł śrub, tylko je wyzwolił.

dsfdsfsdfgdg
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:17

I tak statek szedł na złom, to po co my były te śruby? Nic tylko brać.

piątek, 15 stycznia 2021, 15:01

Jak statek tonie w na środku basenu portowego, to też nic się nie dzieje :)

Radomiak
środa, 13 stycznia 2021, 21:31

Nie masz racji, nie jest tak zle jak w iraku mamy wiecej jak polowe sprawnych maszyn reszta coz ... Tak to jest jak sie kupuje bez offsetu i bez transferu tech ologii teraz dobrze by bylo odkupic ten caly zlom od iraku i zmontwoac co sie da zeby latalo u nas w zamian niech dostana migi z amunicja i szkole iem pilotow. Plus oczywiscie pie iadze. // polacy powinni negocjowac transfer technologii lub orzynajmniej zeby LM otworzylo u nas na swoich zasadach serwis maszyn bo to w jaki sposob kupilismy te samoloty to patolohia

asdf
środa, 13 stycznia 2021, 21:25

to Serbia musiała mieć jakieś inne 29tki które bały się nawet nosa wyściubić i lotnictwo NATO latało sobie gdzie chciało, robiło co chciało.

No skąd
piątek, 15 stycznia 2021, 08:05

Serbia, przeciwnik godny NATO? 27 na jednego, to naprawdę godne rycerzy

Tomigan
czwartek, 14 stycznia 2021, 14:01

Mieli MiGi-29 w wersji 9.12B, czyli pozbawione systemu identyfikacji swój-obcy i datalinka oraz z radarem N019EB o obniżonych parametrach w stosunku do N019 używanego przez Rosjan i z usuniętymi niektórymi trybami pracy. Takie same maszyny miał Irak. Jak widać nie tylko Amerykanie sprzedają mniej ważnym sojusznikom nieco gorszy sprzęt.

Davien
czwartek, 14 stycznia 2021, 17:31

Rosjanie robili to cały czas, nie sprzedawali sprzetu jaki sami uzywaja ale eksportowe, małpie wersje. Choć nawet starcie tych małpich wersji Su-27 i MiG-29 w wojnie etiopsko-erytrejskiej zakończyło się dla MiG-ów fatalnie.

Tomigan
czwartek, 14 stycznia 2021, 23:13

Zgadza się. Chyba największym kuriozum był sprzedawany krajom arabskim MiG-23MS, czyli połączenie płatowca MiGa-23M z radarem MiGa-23S, czyli RP-22 (znanego z MiGa-21S), którego jedynym uzbrojeniem były pociski R-3S i R-13M (R-3R Rosjanie nie udostępnili, choć stanowiły uzbrojenie MiGa-23S). MiGi-23MF stały się dostępne dla klientów eksportowych dopiero gdy WWS otrzymywały już MiGi-23ML. Nie jestem natomiast pewien, czy w wojnie etiopsko-erytrejskiej uczestniczyły małpie wersje MiGów i Su ponieważ o ile dobrze pamiętam, obie strony kupiły używane myśliwce od Rosjan. Spodziewam się zatem że tam walczyły między sobą"pełne" wersje MiGów-29 i Su-27. Konflikt ten oznaczał natomiast spektakularną porażkę głównego uzbrojenia obu myśliwców, czyli pocisku R-27R. Podobno z 24 pocisków tego typu wystrzelonych łącznie przez obie strony, żaden nie trafił do celu.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 11:14

Nie było zadnego zestzrelenia z uzyciem R-27R było jedno uszkodzenie.

piątek, 15 stycznia 2021, 16:17

Może piloci znając możliwości i pocisku i samolotu potrafili uniknąć trafienia.? Wziąłeś to pod uwagę? Po drugie popatrz na klęskę amerykańskich pocisków rakietowych w Wietnamie. Albo niedawny atak F-18 na bezbronny Su-22. Albo skuteczność AIM-120 w Kaszmirze.

Davien
niedziela, 17 stycznia 2021, 11:14

No popatrz W Wietnamie jakoś Sidewindery i Sparrowy ze stracaniem wietnamskichmaszyn problemów zadnych nie miały, Su-22 tez skończył w kawałkach po sp[otkaniu z AMRAAM-em , te same AMRAM-y w Kaszmirze posłały na ziemię Bisona i tak pogoniły Su-30MKI ze te mało dopalaczy nie pogubiły:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 19 stycznia 2021, 07:49

Tylko zapomniales dodac, ze ten sam Su-22 zmylil flarami "supernowoczesnego" AIM-9X i oczym donosili przedstawiciele Pentagunu podczas konferencji prasowej.

niedziela, 17 stycznia 2021, 21:49

Owszem miały. Skoro nie miały to dlaczego w trybie awaryjnym F-4 uzbrajano w zasobnik z działkiem? Odpowiem sam: bo uzbrojone tylko w rakiety F-4 robiły za latający cel dla stareńkich Migów-17. Faktów nie zmienisz. To ile tych Su w kaszmirze strąciły te AIM?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
niedziela, 17 stycznia 2021, 13:06

To ciekawe. Tylko w samym Wietnamie F-4 spadlo kolo 600. Takie skuteczne byly te ich pociski. Moze jakby mieli twoje AIM-120 z 1973 roku to moze lepiej by im szlo. W stosunku do Su-30MKI AIM-120 wykazal sie ZEROWA skutecznoscia.

Dawo
środa, 13 stycznia 2021, 20:40

Ręce opadają. Mam nadzieje, ze takim jak Hanys ktoś placi za sianie fermentu, bo nie wierze, ze dla swojej satysfakcji można takie bzdury wypisywać. p.s. gotowość naszych F-16 w 2020 roku wynosiła 76%, w razie zagrożenia mogła być podniesiona niemal do 100%. Proponuje doinformować się co oznacza gotowość bojowa i jak się ja "mierzy".

Fanklub Daviena
czwartek, 14 stycznia 2021, 09:40

Wierzymy w tą gotowość 76% jak w wieloletnie bajki MON o sprawności ORP Orzeł gdy skasowano go o portowe nabrzeże... :D

ciekawy
czwartek, 14 stycznia 2021, 18:37

Wania, ORP Orzeł przynajmniej ma śruby na stanie;)

Lord Godar
czwartek, 14 stycznia 2021, 15:45

Noo a największy kopciuch we flocie Rosji poległ w walce z dźwigiem portowym . To pewnie był jakiś transformers podesłany przez podstępne USA , które zazdrościło Rosji najpotężniejszego lotniskowca w mirze ...

ciekawy
środa, 13 stycznia 2021, 23:44

To oczywiste, że on pisze to na zamówienie. Nie ma to żadnego związku z rzeczywistością. Drążą temat po katastrofie MIG-a. Sugerują, że flota F-16 jest w takim samym stanie technicznym jak MIGi. Na pewno gotowość u nas jest dużo wyższa niż u Hanysa w Rosji.

gfgcgdfgfdgfdgfg
czwartek, 14 stycznia 2021, 10:20

Pytanie, czy jest w ogóle ktoś na forum, kto nie rozpoznaje rosyjskich troli po tym co piszą?

środa, 13 stycznia 2021, 22:51

Niejaki "Dudley" wyczytał na onecie ze sprawne są 4 polskie F-16 :)

Qwert
środa, 13 stycznia 2021, 17:21

Może polska je kupi?

piątek, 15 stycznia 2021, 10:26

Pytanie czy Irak zdecyduje się sprzedać i czy Amerykanie się zgodzą. To nie takie proste :)

w.
środa, 13 stycznia 2021, 16:32

Znak czasu - Rosyjski Pancyr broni ambasady USA w Bagdadzie.

Misza
czwartek, 14 stycznia 2021, 05:14

Widać Jankesi nie lubią, kiedy gołębie im srają po samochodach. Syria pokazała, że ruskie zestawy mają wąską specjaluzację - zwalczanie przelatujących ptaków...

Davien
środa, 13 stycznia 2021, 23:41

A w jakich urojeniach? Ambasad w Belgradzie bronia zestawy Centurion C-RAM w pzreciwieństwie do Pancyra wykonujące swoje zadania a nie bedące celem ćwiczebnym jak Pancyry:))

stolec
czwartek, 14 stycznia 2021, 21:20

Rosyjski Pancyr broni ambasady USA w Bagdadzie. nie Belgradzie

gnago
czwartek, 14 stycznia 2021, 08:59

A na jakiej zasadzie dyplomatycznej ambasada ma w swoim wyposażeniu jakakolwiek broń zespołową

środa, 13 stycznia 2021, 22:52

Pancyr sam siebie nie jest w stanie obronić.

lolo
środa, 13 stycznia 2021, 16:17

16-18 do Malborka i od razu zmodernizować. Nawet tylko do rozpoznania, walki powietrze powietrze (np misje u Bałtów) by nie zaorać reszty F16, które posiadamy. 48F16 +32F35+16F16 Daje nam to jakieś minimum minimum 96 samolotów choć eksperci uważają, że powinno być ok 120 maszyn.

Lord Godar
czwartek, 14 stycznia 2021, 15:50

Lotnisko w Malborku nie jest "rozwojowe" i nie ma sensu tam coś pchać na stałe , zwłaszcza jeśli chodzi o nowoczesne maszyny załogowe. Może być na czas pokoju i jako baza bezzałogowców w tym bojowych .

rezerwa 77r.
środa, 13 stycznia 2021, 16:03

POLSKA powinna zaproponować wymianę , dokooptować też SU-22

GG
środa, 13 stycznia 2021, 16:00

Może nasza armia odkupi po kosztach te F16...

bobo
środa, 13 stycznia 2021, 15:59

Powinniśmy wymienić się z nimi. My im migi a oni nam szesnastki. Amerykanie pewnie by się zgodzili.

Tweets Defence24