Irak zainteresowany uzbrojeniem z Rosji, Chin i Ukrainy

21 stycznia 2020, 16:01
S-400 Triumf
Fot. mil.ru
Reklama

„Iracki parlament pracuje nad uprawnieniami dla delegacji, które odwiedzą wybrane kraje w celu zawarcia kontraktów na nowoczesne uzbrojenie” – stwierdził w rozmowie z mediami Badr al-Ziyadi, członek Komisji Bezpieczeństwa i Obrony w Irackiej Radzie Reprezentantów. Wśród planowanych zakupów wymieniane są m.in. rosyjskie systemy obrony powietrznej dalekiego zasięgu S-400 i chińskie HQ-9 (wywodzące się od S-300W), jak również niesprecyzowane systemy krótkiego zasięgu produkcji ukraińskiej.

Jak poinformowała w rozmowie z dziennikiem As Sabah Abdel Halek al-Aazaui, członek Komisji Bezpieczeństwa i Obrony irackiego parlamentu, rozmowy w kwestii pozyskania „systemów zapewniających bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Iraku” prowadzone są od pewnego czasu. Zapadła decyzja aby uprawnić rząd do pozyskania ich „z dowolnego kraju”, gdyż USA „zawiodło Irak wielokrotnie”, nie pomagając w pozyskaniu tego typu uzbrojenia. Obecnie działania zostały zintensyfikowane, a władze w Bagdadzie wypracowują stosowane narzędzia prawne dla skutecznego i szybkiego zawarcia umów.

Jak informuje Wall Street Journal już w połowie ubiegłego roku Irak prowadził z Rosją rozmowy na temat zakupu systemów przeciwlotniczych S-400. Trzy miesiące temu delegacja iracka przybyła w tej sprawie do Rosji. Proces został jednak zawieszony pod koniec 2019 roku, ze względu na kryzys polityczny.

Obecnie powrócono do rozmów na temat S-400 w związku z możliwością wycofania z kraju sił amerykańskich. Z oczywistych przyczyn Waszyngton nie jest zadowolony z tych rozmów i w przypadku zawarcia kontraktu władze Iraku spodziewają się sankcji lub innych działań administracji USA. Stąd próby wypracowania również alternatywnej, mniej konfrontacyjnej opcji, jaką jest zakup chińskiego systemu HQ-9. Jest to ten sam system przeciwlotniczy, który przed S-400 wybrała Turcja. Chińskie rozwiązanie jest oparte w znacznym stopniu na technologiach ze starszego systemu rosyjskiego S-300W, które Chiny "twórczo rozwijały”.

Co ciekawe, trzecim potencjalnym dostawcą systemów przeciwlotniczych dla Iraku, tym razem krótkiego zasięgu, jest Ukraina. Być może chodzi o jeden z rozwijanych obecnie projektów systemów, które mają zastąpić lub uzupełnić arsenał posowieckich środków OPL. Może to być np. system oparty o pociski powietrze-powietrze R27 różnych wersji, pod względem koncepcyjnym będący odpowiednikiem systemu NASAMS, strzelającego pociskami AIM-120. Brak jest jednak bardziej szczegółowych informacji, więc nie da się wykluczyć, że chodzi o inne rozwiązanie, np. zmodernizowane pociski Igła.

Niezależnie od ostatecznych decyzji, widać, iż Irak przygotowuje się poważnie na zwrot w politycznych i militarnych sojuszach. Jest to o tyle łatwiejsze, że zarówno wśród fabrycznie nowego jak i użytkowanego od dawna sprzętu w siłach zbrojnych Iraku przeważają rozwiązania rosyjskie lub ich kopie.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 81
Reklama
lech
środa, 22 stycznia 2020, 16:11

a gdzie i kiedy zakupy w Polsce,starym przyjacielu Iraku

Pardo
środa, 22 stycznia 2020, 14:09

Irak ma rację. Reżim USA na końcu ich i tak oszuka.

R
środa, 22 stycznia 2020, 10:18

"HQ-9 (wywodzące się od S-300W)" naprawde od S-300W?

Davien
środa, 22 stycznia 2020, 14:37

Generalnie to mieszanka rakiet podobnych do S-300V i elektroniki z systemów zachodnich, głównie z MiM-104 Patriot. Natomiast morska odmiana bazuje na S-300F. Pociski z S-300P/PM/PMU raczej nie sa dwustopniowe

olo
środa, 22 stycznia 2020, 08:28

Irak ma prawie miliard długu wobec Polski, którego nie spłaca. Dlaczego nasz rząd nie podejmuje działań by np. w zamian za umorzenie długu Irak zakupił u nas uzbrojenia za 2 miliardy lub dał koncesje na wydobycie ropy naszym spółkom. Wysyłamy do Iraku wojsko, szkolimy ich żołnierzy i nie mamy z tego nic. Gdzie nasza dyplomacja? Pamiętam jak pan Belka sugerował bezwarunkowe umorzenie tego długu czy ktoś wie jak to teraz wygląda?

roko
środa, 22 stycznia 2020, 12:29

I bardzo dobrze,że Pan o tym pisze.Nasi sojusznicy z za Wielkiej Wody zmusili nas do tego aby zrezygnować ze ściągania długu od niby "biednego nowego Iraku". Polska musiała od niego odstąpić bo USA zredukowała na początku lat 90-tych dług Polski, ale zredukowała go w bardzo niewielkiej liczbie (nawet w tedy polscy politycy wtedy rządzący, byli bardzo rozczarowani tą niewielką redukcją długu). Kiedyś ZSRR zmusił nas do wszelkich odstępstw na rzecz rodzącej się ZSRR a teraz inni sojusznicy decydują o nas. A rządzący Polską boją się sojuszników z za oceanu jak kiedyś polscy komuniści Stalina i wolą nie ściągać długu od Iraku a lepiej kroić własnych obywateli wysokimi kosztami życia nad Wisłą.

Fanklub Daviena
wtorek, 21 stycznia 2020, 22:02

Znowu bajki redakcji: "Może to być np. system oparty o pociski powietrze-powietrze R27 różnych wersji, pod względem koncepcyjnym będący odpowiednikiem systemu NASAMS, strzelającego pociskami AIM-120." - nijak na rakietach R27 z naprowadzaniem SARH nie da się zrobić "koncepcyjnego odpowiednika" NASAMS z rakietami AIM-120 z naprowadzaniem ARH, gdyż R27 wymaga podświetlenia celu radarem CW i system może naraz zwalczać tylko tyle celów ile ma radarów CW do dyspozycji i oczywiście tylko w zasięgu tych radarów. No chyba, że wybrano R27 w wersji z naprowadzaniem IR, ale wtedy to będzie odpowiednik NASAMS z AIM-120 i ponieważ nie jest znany ukraiński R27 z głowicą IR i datalinkiem, to cel musiałby być maks. 15 stopni od osi prostoliniowo wystrzelonego R27 i oczywiście nie działałby przy złych warunkach atmosferycznych i przy celu blisko mocnych kontrastów optycznych (słońce, podświetlone krawędzie chmur itp.). Znowu to jakaś ukraińska lipa na odgrzewanych sowieckich kotletach. Rosjanom zdarza się zrobić coś nowego, a Ukraina tylko te posowieckie odgrzewane kotlety.

Davien
środa, 22 stycznia 2020, 10:48

Funku, po pierwsze jeżeli chodi o R-27 to była wersja z naprowadzaniem aktywnym czyli R-27AE ale nigdy nie weszła do słuzby a akurat teraz Rosja ja reanimuje. Po drugie to sam rozpisywałes się niedawno o tym jakie to R-27 sa cudowne, skad taka nagła zmiana?:)

Fanklub Daviena
środa, 22 stycznia 2020, 17:14

Bo Davienku SARH z datalinkiem przy nowoczesnych WRE i radarach Flankera z 240 kątem oberwacji ma zalety wobec ARH z AIM-120 i wąskim polem widzenia amerykańskich radarów a horyzont radarowy dla myśliwca, w przeciwieństwie do naziemnego OPL nie jest problemem. Natomiast pdtrzymuję zdanie, że pakowanie zupełnie do czegoś innego optalizowanych rakiet p-p do naziemnych systemów jak NASAMS to głupota a rakiet SARH jeszcze większa. O ile można zaakceptować SARH w systemach dalekiegozasięgu na AWACS czy latające cysterny, to w systemach krótkiego zasięgu brak możliwości zwalczania kilku celów na raz dyskwalifikuje system w XXIw...

Davien
czwartek, 23 stycznia 2020, 14:28

Funku ale wiesz ze przeczysz sam sobie:)) Zwłaszza że maksymalna odległość z jakiej te antyki R-27 mozna odpalać to 62km z przedniej półsfery i 13 z tylnej dla najnowszych wersji.:) Natomiast AIM-120 jak widac udowodnił ze nie ma problemu z rosyjskimi systemami WRE i z zestzreleniem celu z ponad 70km czyli cos dla R-27 zupełnie nieosiagalnego z dowolnego dystansu:) Aha , dla twiojej wiedzy zachód ma WRE znacznie nowoczesniejsze od przestarzałych rosyjskich systemów z lat 80-tych. Samo Rosjanie reanimowali stary projekt R-27AE no popatrz z głowica aktywną by zastapic nim te twoje "cudowne" podróbki AIM-7:) Funku wiec jak widac wg ciebie te wszystkie Pancyry, TOR-y tunguski, Buk-i itd nie nadaja ię do niczego bo maja albo pociski SARH albo radiokomendowe:) No ale przy zacofaniu rosji w tej dziedzinie co się dziwić ze takie kwiatki sadzisz:)

Fantasy by davidek.
piątek, 24 stycznia 2020, 00:51

Davidek to jest prawdziwy ekspert od pociskow. On nawet wie o AIM-120 z 1973 roku, ktory jak davidek pisal, byly wtedy, w 1973 roku na uzbrojeniu F-4 Luftwaffe.

Davien
niedziela, 26 stycznia 2020, 02:26

Fantasy ale przeciez tylko ty z uporem chorego maniaka wciskasz AIM-120 w 18973r:)) Czoc i tak sie poprawiłęs do niedawna był to 1972r:)

Fantasy by davidek.
poniedziałek, 27 stycznia 2020, 05:36

Racja davidku. Przepraszam. Ty pisales, ze AIM-120 byly na uzbrojeniu F-4 Luftwaffe w 1973 roku. A dowod, ze tak bylo, wklejam ponizej :). A dowód wklejam poniżej. Dyskusja pod artykulem „Jednak Super Hornet dla Luftwaffe, 11 pazdziernika 2019. Anonimy internauta, dnia 14 pazdziernika 2019 roku, o godzinie 18:42 napisal, cytuje: „Luftwaffe zakupiła w 1973 roku w ramach programu Peace Rhine uproszczoną wersję Phantoma F-4F o mniejszej masie i słabszej stacji radiolokacyjnej APG-120 oraz pozbawioną możliwości tankowania w locie i wykorzystania pocisków AIM-7 Sparrow”. @Davien, 15 pazdziernika 2019 o godzinie 01:42 odpowiada, cytuje:” No cóż, tu masz racje, nie mieli AIM-7 za to nowowczesne AIM-9L i AIM-120, co przy AIM-9B na F-104... A co do radarów to porównywanie AN/ASG-114 na Starfighterze do AN/APQ-120 świadczy wyłacznie że zenobii ma zerowa wiedze:)”. Wiec ciekawe jaka ma wiedzę gość uzbrajajacy w 1972 roku niemieckie Phantomy w AIM-120 lub oraz twierdzący że radiolokator tychże maszyn to pełnoprawny AN/APQ-120. Szach mat!!!

Davien
wtorek, 28 stycznia 2020, 16:51

Taak a masz tam gdzies podana ta date 1973r czy jak zwykle wymyslies:) Poniewaz jak widac nie ma tam podanej daty czyli fantasy jak zwykle kłamie i zmysla:) Sam sie biedaku zaorałes:)

Fantasy by davidek.
piątek, 31 stycznia 2020, 06:23

Dla każdego kto potrafi czytać ze zrozumieniem jasne jest ze pisałeś o 1973 roku. Koniec i kropka.

piątek, 24 stycznia 2020, 00:49

Pewnie mowisz o Bisonie nad Kaszmirem. Su 30-MKI przemilczales :). "Natomiast AIM-120 jak widac udowodnił ze nie ma problemu z rosyjskimi systemami WRE i z zestzreleniem celu z ponad 70km". Tylko ze bison mial Izraelskie systemy WRE.

Davien
niedziela, 26 stycznia 2020, 02:29

A to ciekawe bo MiG-21 Bison to rosyjska modernizacja MiG-21, pomerdało ci sie jak zwykle albo z Su-30MKI albo z MiG-21 lanceR:) Czyli norma:)

Fantasy by davidek.
wtorek, 28 stycznia 2020, 01:22

A gdzie jest powyzej napisane, ze MiG-21 Bison to nie jest rosyjska modernizacja? Napisane jest, ze wyposazony byl w Izraelskie systemy WRE. Prosze, cytat z the Ntional Interest: "With the ability to carry smarter weapons, the Bison also received a very important piece of equipment from Israel, the bolt-on Elta-8222 self-protection electronic warfare pod. This was cutting edge tech in the early 2000s, but even today it is still amazingly formidable and is capable of wreaking absolute havoc on enemy radar systems—especially mechanically-scanned array fire control radars found on most 4th generation fighters". No i kolejna kompromitacja davidku!!!

Davien
wtorek, 28 stycznia 2020, 16:54

Po pierwsze fantasy ELTA-8222 to podwieszany zasobnik a nie system wbudowany w samolot wiec jak widąćpo pierwsze nie wiadomo czy miał system podwieszony, a po drugie to tylko udowadnia zerosyjskei systemy nie miałyby nawet cienia szansy by zakłócic AMRAAM-a jak znacznei lepszy system izraelski neid a rady:) No ale teraz będziesz pewnie twierdził że go nei było:)

Fantasy by davidek.
środa, 29 stycznia 2020, 00:54

Wez przestan krecic. Nie wiedziales, ze Bisony maja Izraelskie systemy WRE. Ale co teraz udowadnia ze Rosyjskie systemy nie mialy by szans zaklucic AMRAAMA? Przeciez ty twierdziles, ze SU-30MKI nawet nie wiedzialy , ze do nich strzelano. Widzisz jak sie motasz? No ale ty ostatnio twierdziles, ze w silowniach CODLAG (MIstrale dla Rosji) nie ma turbin gazowych:). Wiec czego sie spodziewac. Piszesz ze komus sie "pomerdalo", ale to tobie sie ciagle merda :))).

Davien
środa, 29 stycznia 2020, 14:23

Fantasy znowu płaczesz i zmyslasz jak zwykle:) Napisąłem ze nie wiadomo czy miał bo to zestaw podwieszany a nei wbudowany a Bisony miały tez rosyjskei WRE wiec powodzenia w zmyslaniu:0 Mistral dziecko nie ma CODLAG ale naped przy uzyciu diesli i silników elektrycznych, ale to przecie ty chciałes zrobić CODLAG na samych turbinach:)

Fantasy by davidek.
piątek, 31 stycznia 2020, 06:28

Ja zmyślam? Przecież ja ci wytłumaczyłem jak zbudowana jest siłownia CODLAG czego dowodem są moje komentarze. Ty o tym pojęcia nie miałeś.

Fantasy by davidek.
piątek, 31 stycznia 2020, 06:19

A gdzie ja pisałem, że Mistrale mają siłownie CODLAG? Cytat podaj, udowodnij że ja tak pisałem. Bo był nie chodzi ci o tytuł artykułu który podałem w nawiasie powyżej.

Covax
środa, 22 stycznia 2020, 09:11

KONCEPCJA - ogólny plan działania, rozwiązania jakiegoś problemu ( za słownikiem języka Polskiego) Więc słowo koncepcja ( użycia rakiet P-P jako Z-P jest identyczna ) Obejrzyj na YT prelekcje Pana Musiała ( jeden z dyrektorów WBG) który mówi że rakieta R27 NIE ISTNIEJE i Ukraina utraciła zdolność produkcji R27. Rakieta Wicher to R27 z Nowym Paliwem, Silnikiem, Datalinkiem, i nowymi GŚN. A teraz mała zagadka, w Polsce są dwie bardzo nowoczesne komory bezemisyjne jedna to Pit Radwar i tutaj panowie z Rajtka stracili uśmiech wyższości z Twarzy jak wizytowali Pit-Radwar, a druga pod względem nowoczesności komora należy do ?? ;-) podpowiedź sprawdź jakiej firmy Pan Musiał jest dyrektorem ;-) Twój wywód odnośnie R27 był tak na miejscu jak porównywanie AIM 120 A do AIM 120 C7

Fanklub Daviena
środa, 22 stycznia 2020, 17:27

Ale koncepcja naprowadzania w R27 i NASAMS jest skrajnie odmienna, a naprowadzanie to jedna z zasadniczych cech OPL.

Davien
czwartek, 23 stycznia 2020, 14:30

NASAMS funku to nie pocisk ale system OPL mogacy uzywac róznych rakiet od AIM-9X poprzez AIM-120 do IRIS-T SL i ESSM. Aha jak mi sie wydaje ESSM i R-27R/ER mają taki sam system naprowadzania?

Fanklub Daviena
niedziela, 26 stycznia 2020, 14:41

Davienku bredzisz jak zwykle. Nie słyszałem o ESSM w NASAMS. A o AIM-9X tylko teoretycznie, bo nikt tego nie chce z uwagi na relację koszt/efekt (dużo droższe a niewiele lepsze od Stingera). ESSM jak byłby stosowany to w wersji Block 2 z aktywną głowicą radarową. A IRIST-T czy AIM-9X mają datalinka, co pozwala na ich używanie w systemach jak NASAMS, a R-27 w wersjach IR datalinka nie mają. Znowu się zbłaźniłeś, jak gdy bredziłeś, że Hawki można wpiąć do NASAMS... :)

Davien
środa, 29 stycznia 2020, 14:25

HAWK-i w NASAMS??? No odleciałes tak daleko ze powrót chyba niemozliwy> Podobnie jak reszta twoich zmysleń jak twierdzenie że R-27 nie ma datalinka( ma, ale dość prosty) czy porównywanie prymitywnej R-27 do znacznie bardziej zaawansowanych IRIS-T czy AIM-9X:))

Covax
czwartek, 23 stycznia 2020, 04:12

R27 nie istnieje, UKraina utraciła zdolność do jej produkcji. Mówimy o Rakiecie WICHER

Covax
czwartek, 23 stycznia 2020, 04:07

W tym przypadku mówimy o Rakiecie Wicher nie R27. Polecam poszperać w sieci

Davien
środa, 22 stycznia 2020, 10:51

Covax na stronie o pracach nad tym systemem były podane części składowe i akurat zarówno GSN jak i silnik czy korpus pocisku to stare, dobre R-27R/T. A co do postu funkluba to polecam przeczytac te w których wychwala R-27 pod niebiosa qale to sa posty o rosyjskich R-27, a tu mamy ukraińskie.

look
środa, 22 stycznia 2020, 12:31

Panie Dawien, Pan jesteś z Ukrainy? Bo to wszystko zaczyna tłumaczyć...

AR
wtorek, 21 stycznia 2020, 21:51

Oparcie systemu o R27 przy nawiązaniu do NASAMS to dość ryzykowna teoria. Trudno będzie o podobne osiągi dla rakiety 2 razy cięższej o 3 razy mniejszym zasięgu.

Fanklub Daviena
środa, 22 stycznia 2020, 17:21

Zasięg skuteczny "energetycznej" R27 jest większy od AIM-120 dowolnej wersji. "Gładka" AIM-120 po prostu dalej leci balistycznie ale ma małe stery i brak wektorowania ciągu, więc na tych dalekich dystansach ma szanse trafić tylko coś, co nie zmieniło kursu...

Davien
środa, 29 stycznia 2020, 14:28

Zasięg skuteczny R-27 w najnowszej wrsji R-27ER1 to całe 62km z przodu i 13 z tyłu. Ai to to zasięg teoretyzny bo R-27 nic nie byłw stanie zestzrelic;) Zasieg skuteczny AIM-120C-5 to ponad 70km o czym bolesnie przekonał sie indyjski Bison:) I to tyle z twoich rewelacji:)

Covax
środa, 22 stycznia 2020, 09:13

Porównaj Gabaryty AIM 120, R27 i Barak 8 bez boostera

Davien
środa, 22 stycznia 2020, 10:57

I co z tego panie Covax. Najlepiej oddaje to porównanie zasięgu odpalanych z ziemi R-77-1 i AIM-120 C-5. Dla R-77 to 12km, dla AIM-120 C-5 to 20-25km . Przy odpalaniu p-p zasięg balistyczny R-27ER1 to 112km przy masie 253kg, zasięg AIM-120 C-5 t 105km przy masie 152kg, dla C-7 to 130-140km, dla D to160+km przy tej samej masie.

Fanklub Daviena
środa, 22 stycznia 2020, 17:25

A to wesołek jesteś bo Norwegowie zasięg NASAMS z AMRAAMami podają na 13 km a ty wesołku bredzisz o 25km... A od wersji C5 wszystkie AIM-120 mają dokładnie te same silniki, więc twoje zasięgi to totalna bzdura. :)

Covax
środa, 22 stycznia 2020, 13:01

A Barak 8 227(225 zależnie od źródła )mm na 4500 mm 275 kg. Odpowiednia geometria prochów i mamy bardziej Barak 8 niż NASAMS. Wszystko zależy od tego jaki silnik i jaka geometria prochów.

Davien
środa, 22 stycznia 2020, 14:46

Barak 8 panie Covax jest wyposazony w potezny stopień startowy rozpędzajacy ten dośc powolny pocisk , natomiast AIM-120 czy taki R-27/77 musi do tego uzyć swojego silnika. A jakoś nie ma w planach dodania stopnia startowego do R-27:)

Covax
czwartek, 23 stycznia 2020, 04:17

Jeszcze raz powtórzę słowa Pana Musiała "Rakieta R27 nie istnieje, Ukraina utraciła zdolność do jej produkcji, rakieta Wicher to R27 z nowym paliwem, silnikiem, Datalinkiem, Seekerem. BARAK MRAD, with a single pulse rocket motor for a range of 35 km BARAK LRAD, with a dual pulse rocket motor for a range of 70 km BARAK ER, with a dual pulse rocket motor and an additional booster for a range of 150 km and enhanced TBM capabilities

Davien
czwartek, 23 stycznia 2020, 14:44

Panie Covax a ja jeszcze raz powtórzę że wykorzystuja w Wichrze ten sam kadłub, silnik i GSN co w R-27R/T no chyba ze to co zamieszcza WBR u siebie na stronie to zwykłe oszustwo. A co do systemu Barak MX to sa tam pociski róznej konstrukcji poniewaz Barak-8 panei Covax ma nie dość ze standardowo booster i zasięg do 70-100km to wyglada zupełnie imaczej niz Barak MRAD a mówilismy o Barak-8 jakbys nie pamietał. Aleci przypomne: "A Barak 8 227(225 zależnie od źródła )mm na 4500 mm 275 kg" Polecam porównac sobie zdjecie odpaonego Barak MRAD ze zdjeciami Barak-8.

Fantasy b ydavidek.
sobota, 25 stycznia 2020, 03:07

A kto ci uwierzy po twoich kompromitacjach z AIM-120 w 1973 roku, po kompromitacji z nieistniejacym MiG-29B czy kompromitacji o referendum w polsce nad przystapieniem polski do NATO?

dim
wtorek, 21 stycznia 2020, 21:42

Amerykanski sprzęt ma bardzo drogie części. - A dlaczego Grecja, a po niej i Turcja nie zgodziły się przyjąć 400 amerykańskich używanych czołgów "za darmo" ? Ano właśnie, z uwagi na zupełną nieopłacalność bieżącej eksploatacji. I cały czas obawiam się, że oto w Polsce jakiś Pinokio ogłosi nagle, że nasz drogi sojusznik postanowił udostępnić Wojsku Polskiemu aż 400 czołgów Abrams ze swych nadwyżek magazynowych. "Za darmo".

Wwp
wtorek, 21 stycznia 2020, 22:26

Z 400 abramsami to byśmy mogli na Moskwę jechać...

Fanklub Daviena
środa, 22 stycznia 2020, 17:29

No popatrz a Irakijczycy na Abramsach nie zajechali nawet tyle co Syryjczycy na T-72 i wracają do rosyjskich czołgów... :)

Davien
czwartek, 23 stycznia 2020, 14:46

I nawet na tych poteznie obciętych M1A1M poniesli mniejsze straty porzucajac je zamiast walczyc niz jak mieli T-72:))

Covax
środa, 22 stycznia 2020, 09:17

Zobacz na Szwedzki przetarg i co tam Amerykanie zaproponowali Szwedą, małpia wersja z odpornością vs. KE na poziomie Twardego.

Davien
środa, 22 stycznia 2020, 11:02

Covax to zobacz co zaproponowali Egiptowi i Australii bo oba państwa dostały M1 w wersji USA tyle ze Australia sama nie chciała wkładek uranowych w pancerzu, zobacz na pancerz M1A2T dla Tajwanu, zobacz na pancerz saudyjskich M1A2. Jakos to przeczy zdecydowanie szwedzkiej wersji:)

środa, 22 stycznia 2020, 17:28

No i te Saudyskie M1A2 fajnie sie w Jemenie paliły.

Davien
czwartek, 23 stycznia 2020, 14:45

Taak, strata całych 8 sztuk, bo tyle zostało zniszczone w porównaniu do masakry teciaków w Syrii...

Fanklub Daviena
niedziela, 26 stycznia 2020, 14:46

"Masakra w Syrii"? Przez te wszystkie lata wojny Syria utraciła TYLKO 1/3 swoich T-72 a reszty dalej używa. 1/3 swoich 140 Abramsów Irak stracił w ciągu 3 miesięcy! Dlatego użytkownicy Abramsów, jak Irak czy Egipt, teraz chcą T-90 a nie Abramsy! :)

wiosna
środa, 29 stycznia 2020, 17:13

Widzisz, problem z tym przebiśniegiem jest taki, że jest on kompletnie niereformowalny i nie przyjmuje żadnej nowej wiedzy (poza oczywiście tą z "centrali"). Jak zagonisz go w kozi róg to ucieknie i zamilknie a za tydzień w innym miejscu będzie pisał te same bzdury co wcześniej bez żadnej refleksji.

Davien
wtorek, 28 stycznia 2020, 17:01

Funku, Syria w półtora roku straciła ponad 320 T-72 bezpowrotnie i to sa szacunki SAA wiec penie zanizone:) Irak stracił w walkach kilkanascie M1 wiec jakies 10% a reszte porzucili zwiewając tak jak Rosjanie w 1941r.

Covax
środa, 22 stycznia 2020, 14:14

A Sadowie czy tak Australia "strzelała" te pancerze czy ulotkę przeczytali ;-)

Olender
wtorek, 21 stycznia 2020, 21:14

Może mi ktoś przypomnieć jakie realne korzyści mamy posyłając Polskie wojsko do Iraku?... bo zapomniałem

Grzyb
środa, 22 stycznia 2020, 06:57

Realną korzyścią jest szansa szkolenia naszych żołnierzy w atmosferze realnego konfliktu. Ekstremalne warunki, z dala od domu, niewygody, napięcie psychiczne. To tak jak wyścig Dakar, gdzie sprawdza się sprzęt i ludzi.

olo
środa, 22 stycznia 2020, 08:30

Ci żołnierze są po powrocie z misji ze względu na stan psychiczny odsyłani do cywila. Ilu naszych obecnych dowódców (generałów) było na misjach bojowych na niskich stanowiskach. Ilu z nich jeździło na patrole bojowe? Niestety ludzi z takim doświadczeniem nikt nie chce bo oni inaczej widzą armię

Yugol
wtorek, 21 stycznia 2020, 20:44

Expresowo do Iraku wysłać delegację w składzie Davien,GB,Bender aby odwruciły Irakijczyków od zamiaru bo bidoki nie wiedzą co robią !

środa, 22 stycznia 2020, 02:10

W sumie to dobry sklad, bo bender jest ekspertem od silnikow odrzutowych, co twierdzil ze izdielije-30 nie jest nowoczesny, bo sklada sie z mniejszej ilosci elementow i jest mniej czasochlonny w obsludze niz stare silniki i marynarki wojennej (bezgraniczna milosc do Kuzniecowa), Davien i GB to wiadomo, "eksperci" od wszystkiego.

Davien
środa, 22 stycznia 2020, 11:03

Akurat jak juz Irak wybiera z rosyjskich systemów to poleciłbym mu S-350 a nie S-400:) Aha. Jak na razie jakos USa ani UE nie proponowała Irakowi systemów OPL:)

Fanklub Daviena
środa, 22 stycznia 2020, 17:45

Nie musisz nas utwierdzać w tym, że źle życzysz Irakowi zachęcając go do rezygnacji z OPL dalekiego zasięgu, mogącego zdjąć AWACSy i latające cysterny oraz rakiety balistycze oraz służyć za ośodek dowodzenia całą obroną przeciwlotniczą i w zamian proponując system średniego zasięgu, by Izrael i USA mogły bezkarnie napadać spoza jego zasięgu. Każdy normalny też wie, że stealth bez AWACS nie może operować, bo będzie ślepe lub zdemaskuje się radarem, dlatego S-350 zastąpi Buka ale nie S-300/400.

Davien
czwartek, 23 stycznia 2020, 14:53

Funku, padłęm ze smiechu:)) Zasięg S-400 to maks 250km zakładając ze Rosja sprzeda im najnowsze 48N6E3 co jest bardzo watpliwe, a juz bajki o zwalczaniu balistycznych... No ale jak widac nikt ci nie wytłumaczył że słuzy do tego w S-400 pocisk 9M96 czyli ten sam co jest podstawa w S-350:)) W Rosji S-350 funku własnei zastepuje S-300 wiec dawno takiego ... z siebie nie zrobiłes:) Aha maszyn stealth nie moze zwalczać ani S-400 ani S-350 wiec płacz dalej bo radaru w pasmie LPI wykryc i tak nie sa w stanie

Davien
wtorek, 21 stycznia 2020, 22:20

Yugol, jak nie znasz polskiego to niech ci chociaż lepszy translator kupia:)

fifi
wtorek, 21 stycznia 2020, 20:39

Znowu s 400.Będzie kij...

Ustawiator
wtorek, 21 stycznia 2020, 20:34

Myślałem ze Ukraina nałożyła na iran embargo broni

Smuteczek
środa, 22 stycznia 2020, 10:00

Niezupelnie. Jest w mocy jeszcze embargo ONZ na bron do Iranu, problem jednak w tym ze owe embargo konczy sie w tym roku i nie widac duzych szans by wujo Sam miał realne szanse je przedłuzyc.

FR technologiczne imperium
wtorek, 21 stycznia 2020, 20:32

Irak i ogólnie Bliski Wschód jest dla USA nie do utrzymania , najlepiej było by dla nich ewakuowanie się do Europy i Pacyfiku bo inaczej czeka ich w Iraku powtórka z Wietnamu.

Rzyt
wtorek, 21 stycznia 2020, 18:10

Jak to? Od wyzwolicieli nie chcą ? Przecież USA razem z pieskami typu 'polska armia' wyzwalali od okrutnej tyranii...i teraz nie chcą ich sprzetu!? I teraz z Chin Rosji i Ukrainy wezmą???? Jak to tak ....taki słaby nie działający sprzęt?

Davien
środa, 22 stycznia 2020, 11:04

rzytku,a ktos oferował Irakowi systemy OPL??

Grredo
środa, 22 stycznia 2020, 07:43

Od Czechów bardzo dużo kupowali.

olo
środa, 22 stycznia 2020, 08:33

Od Czechów kupowali naszą broń. My sprzedawaliśmy w cenie złomu, Czesi to modernizowali i sprzedawali z zyskiem.

Marek
środa, 22 stycznia 2020, 09:37

Co w szczególności dotyczy L-159?

fant
środa, 22 stycznia 2020, 00:16

Bo jak go znowu porzucą, wyjdzie taniej...

jaboktoinny
wtorek, 21 stycznia 2020, 18:07

Szkoda, że nie z Polski...

Realia RP
środa, 22 stycznia 2020, 08:24

A z Polski co kupią? narzędzia ogrodowe na trzonku drewnianym. Przecież Polska już nawet rowerów nie potrafi wyprodukować.

www
wtorek, 21 stycznia 2020, 17:24

Kolejny przykład jak postrzegany jest Patriot bo blamażu podczas obrony rafinerii w AS, podczas obrony bazy USA w Iraku i podczas obrony koszar dla najemników zatrudnianych przez koalicję pod wodzą USA.

vvv
wtorek, 21 stycznia 2020, 23:17

od kiedy to patriot byl w poblizu rafinerii lub byl na wyposazeniu baz? :D

R
środa, 22 stycznia 2020, 10:23

Sama Arabia Saudyjska potwierdzila, ze Patriot byl na trasie przelotu rakiet, tyle, ze ten fantastyczny system ma jedna "mala" wade nie widzi co mu leci za plecami.

Ciekawy
środa, 22 stycznia 2020, 09:40

Od wtedy, kiedy pisał o tym Sputnik News.

Davien
środa, 22 stycznia 2020, 11:05

Ba, ostatnio go zobaczyli na zdjęciach w bazie al Asad:)) No jak można pomylic pusty zbiornik z Patriotem to nei rozumiem:)

Davien
wtorek, 21 stycznia 2020, 22:21

A ktos ichtamnietku zaproponował Patrioty dla Iraku?? Ale jak zwykle musiałęs sie zbłaznic:)

Tweets Defence24