Reklama

Geopolityka

Irak zainteresowany uzbrojeniem z Rosji, Chin i Ukrainy

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

„Iracki parlament pracuje nad uprawnieniami dla delegacji, które odwiedzą wybrane kraje w celu zawarcia kontraktów na nowoczesne uzbrojenie” – stwierdził w rozmowie z mediami Badr al-Ziyadi, członek Komisji Bezpieczeństwa i Obrony w Irackiej Radzie Reprezentantów. Wśród planowanych zakupów wymieniane są m.in. rosyjskie systemy obrony powietrznej dalekiego zasięgu S-400 i chińskie HQ-9 (wywodzące się od S-300W), jak również niesprecyzowane systemy krótkiego zasięgu produkcji ukraińskiej.

Jak poinformowała w rozmowie z dziennikiem As Sabah Abdel Halek al-Aazaui, członek Komisji Bezpieczeństwa i Obrony irackiego parlamentu, rozmowy w kwestii pozyskania „systemów zapewniających bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Iraku” prowadzone są od pewnego czasu. Zapadła decyzja aby uprawnić rząd do pozyskania ich „z dowolnego kraju”, gdyż USA „zawiodło Irak wielokrotnie”, nie pomagając w pozyskaniu tego typu uzbrojenia. Obecnie działania zostały zintensyfikowane, a władze w Bagdadzie wypracowują stosowane narzędzia prawne dla skutecznego i szybkiego zawarcia umów.

Jak informuje Wall Street Journal już w połowie ubiegłego roku Irak prowadził z Rosją rozmowy na temat zakupu systemów przeciwlotniczych S-400. Trzy miesiące temu delegacja iracka przybyła w tej sprawie do Rosji. Proces został jednak zawieszony pod koniec 2019 roku, ze względu na kryzys polityczny.

Obecnie powrócono do rozmów na temat S-400 w związku z możliwością wycofania z kraju sił amerykańskich. Z oczywistych przyczyn Waszyngton nie jest zadowolony z tych rozmów i w przypadku zawarcia kontraktu władze Iraku spodziewają się sankcji lub innych działań administracji USA. Stąd próby wypracowania również alternatywnej, mniej konfrontacyjnej opcji, jaką jest zakup chińskiego systemu HQ-9. Jest to ten sam system przeciwlotniczy, który przed S-400 wybrała Turcja. Chińskie rozwiązanie jest oparte w znacznym stopniu na technologiach ze starszego systemu rosyjskiego S-300W, które Chiny "twórczo rozwijały”.

Co ciekawe, trzecim potencjalnym dostawcą systemów przeciwlotniczych dla Iraku, tym razem krótkiego zasięgu, jest Ukraina. Być może chodzi o jeden z rozwijanych obecnie projektów systemów, które mają zastąpić lub uzupełnić arsenał posowieckich środków OPL. Może to być np. system oparty o pociski powietrze-powietrze R27 różnych wersji, pod względem koncepcyjnym będący odpowiednikiem systemu NASAMS, strzelającego pociskami AIM-120. Brak jest jednak bardziej szczegółowych informacji, więc nie da się wykluczyć, że chodzi o inne rozwiązanie, np. zmodernizowane pociski Igła.

Niezależnie od ostatecznych decyzji, widać, iż Irak przygotowuje się poważnie na zwrot w politycznych i militarnych sojuszach. Jest to o tyle łatwiejsze, że zarówno wśród fabrycznie nowego jak i użytkowanego od dawna sprzętu w siłach zbrojnych Iraku przeważają rozwiązania rosyjskie lub ich kopie.

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (19)

  1. Fantasy by davidek.

    Dla każdego kto potrafi czytać ze zrozumieniem jasne jest ze pisałeś o 1973 roku. Koniec i kropka.

  2. Davien

    Taak a masz tam gdzies podana ta date 1973r czy jak zwykle wymyslies:) Poniewaz jak widac nie ma tam podanej daty czyli fantasy jak zwykle kłamie i zmysla:) Sam sie biedaku zaorałes:)

  3. Fantasy by davidek.

    Racja davidku. Przepraszam. Ty pisales, ze AIM-120 byly na uzbrojeniu F-4 Luftwaffe w 1973 roku. A dowod, ze tak bylo, wklejam ponizej :). A dowód wklejam poniżej. Dyskusja pod artykulem „Jednak Super Hornet dla Luftwaffe, 11 pazdziernika 2019. Anonimy internauta, dnia 14 pazdziernika 2019 roku, o godzinie 18:42 napisal, cytuje: „Luftwaffe zakupiła w 1973 roku w ramach programu Peace Rhine uproszczoną wersję Phantoma F-4F o mniejszej masie i słabszej stacji radiolokacyjnej APG-120 oraz pozbawioną możliwości tankowania w locie i wykorzystania pocisków AIM-7 Sparrow”. @Davien, 15 pazdziernika 2019 o godzinie 01:42 odpowiada, cytuje:” No cóż, tu masz racje, nie mieli AIM-7 za to nowowczesne AIM-9L i AIM-120, co przy AIM-9B na F-104... A co do radarów to porównywanie AN/ASG-114 na Starfighterze do AN/APQ-120 świadczy wyłacznie że zenobii ma zerowa wiedze:)”. Wiec ciekawe jaka ma wiedzę gość uzbrajajacy w 1972 roku niemieckie Phantomy w AIM-120 lub oraz twierdzący że radiolokator tychże maszyn to pełnoprawny AN/APQ-120. Szach mat!!!

  4. Davien

    Fantasy ale przeciez tylko ty z uporem chorego maniaka wciskasz AIM-120 w 18973r:)) Czoc i tak sie poprawiłęs do niedawna był to 1972r:)

  5. lech

    a gdzie i kiedy zakupy w Polsce,starym przyjacielu Iraku

  6. R

    "HQ-9 (wywodzące się od S-300W)" naprawde od S-300W?

    1. Davien

      Generalnie to mieszanka rakiet podobnych do S-300V i elektroniki z systemów zachodnich, głównie z MiM-104 Patriot. Natomiast morska odmiana bazuje na S-300F. Pociski z S-300P/PM/PMU raczej nie sa dwustopniowe

  7. Pardo

    Irak ma rację. Reżim USA na końcu ich i tak oszuka.

  8. AR

    Oparcie systemu o R27 przy nawiązaniu do NASAMS to dość ryzykowna teoria. Trudno będzie o podobne osiągi dla rakiety 2 razy cięższej o 3 razy mniejszym zasięgu.

    1. Covax

      Porównaj Gabaryty AIM 120, R27 i Barak 8 bez boostera

    2. Davien

      I co z tego panie Covax. Najlepiej oddaje to porównanie zasięgu odpalanych z ziemi R-77-1 i AIM-120 C-5. Dla R-77 to 12km, dla AIM-120 C-5 to 20-25km . Przy odpalaniu p-p zasięg balistyczny R-27ER1 to 112km przy masie 253kg, zasięg AIM-120 C-5 t 105km przy masie 152kg, dla C-7 to 130-140km, dla D to160+km przy tej samej masie.

    3. Covax

      A Barak 8 227(225 zależnie od źródła )mm na 4500 mm 275 kg. Odpowiednia geometria prochów i mamy bardziej Barak 8 niż NASAMS. Wszystko zależy od tego jaki silnik i jaka geometria prochów.

  9. olo

    Irak ma prawie miliard długu wobec Polski, którego nie spłaca. Dlaczego nasz rząd nie podejmuje działań by np. w zamian za umorzenie długu Irak zakupił u nas uzbrojenia za 2 miliardy lub dał koncesje na wydobycie ropy naszym spółkom. Wysyłamy do Iraku wojsko, szkolimy ich żołnierzy i nie mamy z tego nic. Gdzie nasza dyplomacja? Pamiętam jak pan Belka sugerował bezwarunkowe umorzenie tego długu czy ktoś wie jak to teraz wygląda?

    1. roko

      I bardzo dobrze,że Pan o tym pisze.Nasi sojusznicy z za Wielkiej Wody zmusili nas do tego aby zrezygnować ze ściągania długu od niby "biednego nowego Iraku". Polska musiała od niego odstąpić bo USA zredukowała na początku lat 90-tych dług Polski, ale zredukowała go w bardzo niewielkiej liczbie (nawet w tedy polscy politycy wtedy rządzący, byli bardzo rozczarowani tą niewielką redukcją długu). Kiedyś ZSRR zmusił nas do wszelkich odstępstw na rzecz rodzącej się ZSRR a teraz inni sojusznicy decydują o nas. A rządzący Polską boją się sojuszników z za oceanu jak kiedyś polscy komuniści Stalina i wolą nie ściągać długu od Iraku a lepiej kroić własnych obywateli wysokimi kosztami życia nad Wisłą.

  10. Yugol

    Expresowo do Iraku wysłać delegację w składzie Davien,GB,Bender aby odwruciły Irakijczyków od zamiaru bo bidoki nie wiedzą co robią !

    1. Davien

      Yugol, jak nie znasz polskiego to niech ci chociaż lepszy translator kupia:)

    2. W sumie to dobry sklad, bo bender jest ekspertem od silnikow odrzutowych, co twierdzil ze izdielije-30 nie jest nowoczesny, bo sklada sie z mniejszej ilosci elementow i jest mniej czasochlonny w obsludze niz stare silniki i marynarki wojennej (bezgraniczna milosc do Kuzniecowa), Davien i GB to wiadomo, "eksperci" od wszystkiego.

    3. Davien

      Akurat jak juz Irak wybiera z rosyjskich systemów to poleciłbym mu S-350 a nie S-400:) Aha. Jak na razie jakos USa ani UE nie proponowała Irakowi systemów OPL:)

  11. dim

    Amerykanski sprzęt ma bardzo drogie części. - A dlaczego Grecja, a po niej i Turcja nie zgodziły się przyjąć 400 amerykańskich używanych czołgów "za darmo" ? Ano właśnie, z uwagi na zupełną nieopłacalność bieżącej eksploatacji. I cały czas obawiam się, że oto w Polsce jakiś Pinokio ogłosi nagle, że nasz drogi sojusznik postanowił udostępnić Wojsku Polskiemu aż 400 czołgów Abrams ze swych nadwyżek magazynowych. "Za darmo".

    1. Wwp

      Z 400 abramsami to byśmy mogli na Moskwę jechać...

    2. Covax

      Zobacz na Szwedzki przetarg i co tam Amerykanie zaproponowali Szwedą, małpia wersja z odpornością vs. KE na poziomie Twardego.

    3. Davien

      Covax to zobacz co zaproponowali Egiptowi i Australii bo oba państwa dostały M1 w wersji USA tyle ze Australia sama nie chciała wkładek uranowych w pancerzu, zobacz na pancerz M1A2T dla Tajwanu, zobacz na pancerz saudyjskich M1A2. Jakos to przeczy zdecydowanie szwedzkiej wersji:)

  12. Fanklub Daviena

    Znowu bajki redakcji: "Może to być np. system oparty o pociski powietrze-powietrze R27 różnych wersji, pod względem koncepcyjnym będący odpowiednikiem systemu NASAMS, strzelającego pociskami AIM-120." - nijak na rakietach R27 z naprowadzaniem SARH nie da się zrobić "koncepcyjnego odpowiednika" NASAMS z rakietami AIM-120 z naprowadzaniem ARH, gdyż R27 wymaga podświetlenia celu radarem CW i system może naraz zwalczać tylko tyle celów ile ma radarów CW do dyspozycji i oczywiście tylko w zasięgu tych radarów. No chyba, że wybrano R27 w wersji z naprowadzaniem IR, ale wtedy to będzie odpowiednik NASAMS z AIM-120 i ponieważ nie jest znany ukraiński R27 z głowicą IR i datalinkiem, to cel musiałby być maks. 15 stopni od osi prostoliniowo wystrzelonego R27 i oczywiście nie działałby przy złych warunkach atmosferycznych i przy celu blisko mocnych kontrastów optycznych (słońce, podświetlone krawędzie chmur itp.). Znowu to jakaś ukraińska lipa na odgrzewanych sowieckich kotletach. Rosjanom zdarza się zrobić coś nowego, a Ukraina tylko te posowieckie odgrzewane kotlety.

    1. Covax

      KONCEPCJA - ogólny plan działania, rozwiązania jakiegoś problemu ( za słownikiem języka Polskiego) Więc słowo koncepcja ( użycia rakiet P-P jako Z-P jest identyczna ) Obejrzyj na YT prelekcje Pana Musiała ( jeden z dyrektorów WBG) który mówi że rakieta R27 NIE ISTNIEJE i Ukraina utraciła zdolność produkcji R27. Rakieta Wicher to R27 z Nowym Paliwem, Silnikiem, Datalinkiem, i nowymi GŚN. A teraz mała zagadka, w Polsce są dwie bardzo nowoczesne komory bezemisyjne jedna to Pit Radwar i tutaj panowie z Rajtka stracili uśmiech wyższości z Twarzy jak wizytowali Pit-Radwar, a druga pod względem nowoczesności komora należy do ?? ;-) podpowiedź sprawdź jakiej firmy Pan Musiał jest dyrektorem ;-) Twój wywód odnośnie R27 był tak na miejscu jak porównywanie AIM 120 A do AIM 120 C7

    2. Davien

      Funku, po pierwsze jeżeli chodi o R-27 to była wersja z naprowadzaniem aktywnym czyli R-27AE ale nigdy nie weszła do słuzby a akurat teraz Rosja ja reanimuje. Po drugie to sam rozpisywałes się niedawno o tym jakie to R-27 sa cudowne, skad taka nagła zmiana?:)

    3. Davien

      Covax na stronie o pracach nad tym systemem były podane części składowe i akurat zarówno GSN jak i silnik czy korpus pocisku to stare, dobre R-27R/T. A co do postu funkluba to polecam przeczytac te w których wychwala R-27 pod niebiosa qale to sa posty o rosyjskich R-27, a tu mamy ukraińskie.

  13. Ustawiator

    Myślałem ze Ukraina nałożyła na iran embargo broni

    1. Smuteczek

      Niezupelnie. Jest w mocy jeszcze embargo ONZ na bron do Iranu, problem jednak w tym ze owe embargo konczy sie w tym roku i nie widac duzych szans by wujo Sam miał realne szanse je przedłuzyc.

  14. www

    Kolejny przykład jak postrzegany jest Patriot bo blamażu podczas obrony rafinerii w AS, podczas obrony bazy USA w Iraku i podczas obrony koszar dla najemników zatrudnianych przez koalicję pod wodzą USA.

    1. Davien

      A ktos ichtamnietku zaproponował Patrioty dla Iraku?? Ale jak zwykle musiałęs sie zbłaznic:)

    2. vvv

      od kiedy to patriot byl w poblizu rafinerii lub byl na wyposazeniu baz? :D

    3. Ciekawy

      Od wtedy, kiedy pisał o tym Sputnik News.

  15. Rzyt

    Jak to? Od wyzwolicieli nie chcą ? Przecież USA razem z pieskami typu 'polska armia' wyzwalali od okrutnej tyranii...i teraz nie chcą ich sprzetu!? I teraz z Chin Rosji i Ukrainy wezmą???? Jak to tak ....taki słaby nie działający sprzęt?

    1. fant

      Bo jak go znowu porzucą, wyjdzie taniej...

    2. Grredo

      Od Czechów bardzo dużo kupowali.

    3. olo

      Od Czechów kupowali naszą broń. My sprzedawaliśmy w cenie złomu, Czesi to modernizowali i sprzedawali z zyskiem.

  16. Olender

    Może mi ktoś przypomnieć jakie realne korzyści mamy posyłając Polskie wojsko do Iraku?... bo zapomniałem

    1. Grzyb

      Realną korzyścią jest szansa szkolenia naszych żołnierzy w atmosferze realnego konfliktu. Ekstremalne warunki, z dala od domu, niewygody, napięcie psychiczne. To tak jak wyścig Dakar, gdzie sprawdza się sprzęt i ludzi.

    2. olo

      Ci żołnierze są po powrocie z misji ze względu na stan psychiczny odsyłani do cywila. Ilu naszych obecnych dowódców (generałów) było na misjach bojowych na niskich stanowiskach. Ilu z nich jeździło na patrole bojowe? Niestety ludzi z takim doświadczeniem nikt nie chce bo oni inaczej widzą armię

  17. jaboktoinny

    Szkoda, że nie z Polski...

    1. Realia RP

      A z Polski co kupią? narzędzia ogrodowe na trzonku drewnianym. Przecież Polska już nawet rowerów nie potrafi wyprodukować.

  18. fifi

    Znowu s 400.Będzie kij...

  19. FR technologiczne imperium

    Irak i ogólnie Bliski Wschód jest dla USA nie do utrzymania , najlepiej było by dla nich ewakuowanie się do Europy i Pacyfiku bo inaczej czeka ich w Iraku powtórka z Wietnamu.

Reklama