Prezydent Tajwanu: upadek kraju niósłby katastrofalne skutki

5 października 2021, 17:53
1081px-ROCAFrogman_ARB_04
Fot. 總統府/Wikimedia/CC BY-SA 2.0
Reklama

Kraje demokratyczne powinny pamiętać, że gdyby Tajwan miał upaść, konsekwencje dla pokoju w regionie i systemu sojuszniczego byłyby katastrofalne – ostrzega we wtorek na łamach amerykańskiego magazynu  "Foreign Affairs" prezydent Tajwanu Caj Ing-wen.

Artykuł został opublikowany w okresie eskalacji napięć w Cieśninie Tajwańskiej. Tylko od piątku południowo-zachodnia część strefy identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) została naruszona w sumie 150 razy przez wojskowe samoloty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, w tym myśliwce Shenyang J-16 i Su-30 oraz samoloty bombowe Xian H-6, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych.

We wtorek pobity został dotychczasowy rekord, gdy w ciągu jednego dnia do ADIZ wtargnęło 56 chińskich samolotów.

„Pomimo tych niepokojących wydarzeń mieszkańcy Tajwanu dali całemu światu jasno do zrozumienia, że demokracja nie podlega negocjacjom” – oznajmiła Caj.

„Wobec niemal codziennych wtargnięć ze strony Armii Ludowo-Wyzwoleńczej nasze stanowisko w stosunku do sytuacji w Cieśninie pozostaje niezmienne: Tajwan nie ugnie się pod presją, ale też nie stanie się awanturnikiem, nawet jeśli pozyska poparcie międzynarodowej społeczności” - dodała.

Prezydent podkreśliła, że Tajwan nadal będzie „wyrażać (...) otwartość na dialog z Pekinem, jak to czyni nasza administracja od 2016 roku, o ile dialog ten będzie przebiegał w duchu otwartości i bez politycznych warunków wstępnych”. Od czasu objęcia władzy prezydent Caj wielokrotnie deklarowała gotowość do podjęcia rozmów z rządem Chin.

Reklama
Reklama

„Stopniowo dostrzegając zagrożenia, jakie stwarza Komunistyczna Partia Chin, kraje powinny również uświadamiać sobie wartość współpracy z Tajwanem. Powinny pamiętać, że upadek Tajwanu miałby katastrofalne skutki dla pokoju w regionie i systemu sojuszniczego demokracji. Oznaczałoby to, że w dzisiejszej globalnej konfrontacji wartości autorytaryzm ma przewagę nad demokracją” – ostrzegła Caj.

Prezydent podkreśliła, że w ostatnich latach Tajwan rozpoczął serię inicjatyw, które mają na celu wzmocnienie obronności, w tym inwestycje w siły powietrzne.

We wrześniu władze Tajwanu zapowiedziały również przeznaczenie przez najbliższe pięć lat dodatkowych 9 mld dolarów na zbrojenia.

Jak podała w środę agencja Reutera, prawie 65 proc. z budżetu obronnego ma zostać przeznaczonych na okręty wojenne i pociski ziemia-powietrze. Priorytetem ma być też modernizacja sił powietrznych.

Caj zaznaczyła również, że Tajwan współpracuje ze swoimi sojusznikami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, by zapewnić pokój w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku.

„Tajwan nie dąży do konfrontacji militarnej. Mamy nadzieję na pokojową, stabilną, przewidywalną i wzajemnie korzystną koegzystencję z sąsiadami. Jednakże jeśli demokracja i styl życia Tajwanu będą zagrożone, zrobimy wszystko w swojej mocy, żeby się bronić” – podsumowała prezydent.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 50
Reklama
nie ma to jak "wolność słowa"
piątek, 8 października 2021, 21:06

Zabawna ta "reglamentacja" postów z poza ustrollej gromadki. Czyżby wzorcem była Ukraina i 3 lata więzienia dla gościa, który jedyne co robił to "pisał" w Internecie?

czwartek, 14 października 2021, 13:19

Takich jak ty zdrajców to powinni zamykac na dozywocie, byłby spokój z ruska propaganda.

prostak
czwartek, 7 października 2021, 10:08

przecież Chińska Republika to największa demokracja świata, rządzi tam najbardziej reprezentacyjny demos - 95 milionowa Komunistyczna Partia Chin i wybrany przez demosa największy demokratyczny przywódca demokrata Xi

Autor Widmo
środa, 6 października 2021, 22:39

Tajwan to min. największy producent procesorów na świecie. I w zasadzie Chinom o to chodzi. Zmonopolizują rynek i będzie można ich cmoknąć w pompę.

easyrider
środa, 6 października 2021, 18:14

Katastrofalne skutki? Dla kogo? Głównie dla prezydenta Tajwanu bo straciłby robotę. A dla Chińczyków z Tajwanu? Zamiast kliki kilku partii mieliby klikę jednej partii.

czwartek, 14 października 2021, 13:20

No i widac kto ci płaci:)

Sailor
środa, 6 października 2021, 09:25

Państwa totalitarne będą tak długo pchać łapy tam gdzie nie trzeba do puki ktoś im po tych łapach nie strzeli.

ktr
środa, 6 października 2021, 09:09

Jak Chiny zaatakują Tajwan to produkcja większości zaawansowanej elektroniki się zatrzyma. A ponieważ się zatrzyma to zatrzyma się także produkcja innych komponentów, w większości produkowanych przez chińczyków. Dziś to krzem rządzi światem ponieważ jest wszędzie. To spowoduje katastrofę na skalę światową, przy której pandemia to kichnięcie. Więc na razie latanie w strefie ADIZ to robota propagandowa, ponieważ Puchatek przez najbliższe kilkanaście lat nie zdecyduje się na taki ruch. Koszty będą zbyt wielkie, szczególnie jeżeli do akcji włączy się USA, Australia, UK i kilka państw ościennych. To nie tylko koszty finansowe ale także wizerunkowe, zapewne sankcje i masowa wyprowadzka fabryk z Chin (co już teraz się dzieje).

Instyrbutors
środa, 6 października 2021, 14:35

na pewno koszty są nieprzewidywalne bo bardzo szybko wszystko może Puchatkowi wymknąć się spod kontroli, ale Puchatek może być otoczony schlebiającymi mi potakiwaczami i tego nie rozumieć.

AB
środa, 6 października 2021, 20:07

Już się wymyka. Orka własnego sektora Hi Tech, rozwalanie całych branż jednym dekretem, brak węgla i prądu, krach na rynku nieruchomości. Jeszcze tylko do kompletu zostało rozpętanie "małej zwycięskiej wojenki" i będzie bingo.

Trzcinq
środa, 6 października 2021, 14:11

Już się dzieje? Serio? To zle bardzo bo to oznacza że niebawem Tajwan wróci do macierzy

Hanys
wtorek, 5 października 2021, 22:29

W razie gdyby USA próbowały przeszkadzać w zjednoczeniu Chin, należy rzecz jasna ogłosić neutralność i kupić popcorn :) Nie chcę być w stanie wojny z Chinami i nie chcę żeby mi chińska atomówka wylądowała na Górnym Śląsku. Lepiej sie przyglądać, jak Chiny wykopią amerykanców z zachodniego Pacyfiku, a że wygrają to pewne - gdyż są blisko tego teatru :)

dr666
piątek, 8 października 2021, 04:11

No to napiszcie kolejny list taki jak do Putina napisali wasze kamraty ze Związku Ludności Narodowości Śląskiej w 2013 z prośba żeby przypadkiem gdy się wkurzy na Polskę nie kierował rakiet w kierunku Śląska bo oni z Polską nic wspólnego nie mają i Rosję szanują. Przypomnieli że sprzeciwili się agresji Gruzji na Osetię Południową, szanują Rosję i jej wizję historyczną gdzie Polska jest be. A Ślązacy to po prostu sympatyczne hanysy a nie gorole-poloki i do Rosjan nie mają żadnych uwag. Wystarczy wspomnieć że potępialiście protesty na placu Tienanmen i w Hong Kongu, Ujgurzy to terroryści a Tajwan to tylko zbuntowana prowincja. A Ślązacy to po prostu sympatyczne hanysy a nie gorole-poloki i do Chińczyków nie mają żadnych uwag.

bc
czwartek, 7 października 2021, 02:07

Hanysie jak myślisz gdzie pójdą Chiny jak dostaną po łapkach na Pacyfiku a ich flota zamieni się w rafę. Bo chyba nie myślicie tam nad Wołgą że zachód będzie przeprowadzał inwazję na Chiny zamiast wynegocjować odpowiedni traktat pokojowy.

Ech
środa, 6 października 2021, 23:33

jestem za neutralnoscia. Oczywscie. Bez wchodznia w wojny usa.

AB
środa, 6 października 2021, 20:09

Czyli przeszkodzić w czym? W odbiciu przez Republikę Chińską zbuntowanych kontynentalnych prowincji? Bo tylko wtedy jedyne legalne państwo chińskie zostanie zjednoczone.

Sailor
środa, 6 października 2021, 15:18

Ty się lepiej ucz chińskiego. Będzie jak znalazł gdy do was wkroczą.

Davien
środa, 6 października 2021, 14:42

Hanysku, Syberia to nie Ślask, nie uczyli na geografii:)) A akurat atomowkami to Chiny moga zasypac twoja Rosję bo do USA nie doleca:)

Hanys
środa, 6 października 2021, 15:19

Ostatnio USA chciało zrzucać atomówki na Chiny, gdy wam dokopali w Korei. Ale dzisiaj atomu na Chiny nie użyjecie, bo dostaniecie odpowiedź. Dostaniecie taki łomot jak w Korei, tyle że na morzu :)

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 12:30

Hanysku, jaka odpowiedz?? Bo te kilka ICBM-ów co maja Chiny nawet nei doleci do USA. Ale po Chinach wtedy zostanie jedynie zeszklona ziemia Aha w KOrei to Chiny taki łomot dostały ze mało kto z tych co tam wlezli wrócił za jalu.

Insane
środa, 6 października 2021, 14:37

jak zacznie się to "zjednoczenie Chin" to zapewniam Cię, że niedługo później zacznie się "jednoczenie dawnego ZSRR i jego państw satelickich", w tym Polski. USA będzie miała problem walcząc w dwóch wielkich konfliktach.

Buczacza
środa, 6 października 2021, 12:42

Gdybyś miał pojęcie. To wiedziałbyś,że hanys to obraźliwa nazwa mieszkańca Śląska. Więc jeśli ktoś tak się podpisuje. To sam się obraża....

Kazik
środa, 6 października 2021, 12:19

Jak sąsiedzi ze wschodu wejdą do Polski to też kup se popcorn ogłoś neutralność. Bo pewnie też nie chcesz aby na ten twój dolny śląsk jakieś rakiety wylądowały.

Hanys
środa, 6 października 2021, 15:22

Rosja nie wejdzie do Polski, bo nie ma w tym żadnego interesu. Zobacz ze Rosja omija Polskę z północy i południa, gdyż z marionetkowym rządem polskim dogadać się nie można w absolutnie żadnej kwestii. Ale fakt, dobrze by było nie zadzierać z Rosją, bo nie chcę oglądać tu gruzowiska takiego jak w Warszawie w 44 :)

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 12:32

Hanysku, jak zadrzecie z NATO to z waszej Moskwy i Petersurga zostanie mniej niż z Hiroszimy, i to bez zadnej broni jądrowej.

sade
wtorek, 5 października 2021, 22:23

nawet w nato nie sa xD czego oni oczekuja

belzebub
wtorek, 5 października 2021, 21:10

Po co to ciągnąć w nieskończoność i utrzymywać stan fikcji? Taiwan powinien ogłosić niepodległość i uznać Chiny Ludowe za kompleks zbuntowanych prowincji. Wóz albo przewóz. USA staną po stronie Taiwanu a sojusznicy USA będą musieli postąpić tak samo. W przeciwnym razie Chiny Ludowe będą posuwały się o jeden krok dalej co kilka miesięcy ,aż wylądują na plażach Taiwanu przy biernej reakcji świata. Będzie jak z Krymem, którego integralność z Ukrainą "gwarantowali" uczestnicy memorandum budapesztańskiego. Właściwie to ostatni gwizdek ,żeby powstrzymać Chiny, za kilka lat ,góra 10-15 ,USA nie będą miały już siły ,żeby to zrobić.

chateaux
środa, 6 października 2021, 03:37

Tajwan, Republika Chińska, państwo istniejace od kilku tysiecy lat, ogłosić niepodleglość?

Eee tam
wtorek, 5 października 2021, 22:10

A po co? Tajwan jest częścią Chin nad którą tylko komuniści z Pekinu nie mają kontroli. Tylko tyle i aż tyle. I to boli. Komunistów.

Wasko
środa, 6 października 2021, 11:57

Tajwan jest tak samo częścią Chin jak Mińsk, Smoleńsk częścią Polski . Każde państwo może podważać ważność granic tylko to się wiąże z wojną. Tajwan ma prawo do własnego państwa i obrony jego terytorium. Nawet pokojowe poddanie się Chinom oznaczać będzie częściową eksterminację Tajwanczykow, ograniczenie wolności i próbę zbydlęcenia mieszkańców przez patologiczny system. Życzę powodzenia Tajwanowi .

Eee tam
środa, 6 października 2021, 17:51

Sam Tajwan nie ogłosił niepodległości no ale ty widać wiesz lepiej od nich

Valdore
poniedziałek, 11 października 2021, 12:33

Po pierwsze Tajwan to kontynuacja dawnych Chin zanim je zajęli komunisci wiec po co ma ogłaszac niepodległośc,.

takijeden
wtorek, 5 października 2021, 20:35

Gdyby Taiwan wpadł w ręce Chin, o sami Amerykanie musieliby chyba zbombardować TSMC

zimny kubek
wtorek, 5 października 2021, 20:06

Katastrofalne skutki dla kogo?

viper
środa, 6 października 2021, 10:05

Dla pokoju w regionie. Państwa graniczące z Chinami musiałyby zareagować na chińską agresję zbrojną wobec Tajwanu. Z wyjątkiem Rosji, która marzy o konflikcie odwracającym uwagę Chin od jej wschodniej granicy i terytorium.

Davien
środa, 6 października 2021, 07:37

Na pewno dla Chin .

chateaux
środa, 6 października 2021, 03:38

Dla świata.

Bosman
wtorek, 5 października 2021, 23:26

Dla wszystkich

Davien
wtorek, 5 października 2021, 20:05

Przecież Tajwan to są Chiny. Ta sama grupa etniczna, ta sama kultura, ten sam język. Jedyna różnica to nieprzyjęcie pisma uproszczonego w dokumentach urzędowych (chociaż jest stosowane na codzień przez młode pokolenia) oraz stosowanie systemu kilku partii politycznych w miejsce jednej KPCh. To tak, jakby rozważać scenariusz inwazji wojsk stacjonujących w regionie Katowic i Krakowa na Trójmiasto.

Wawiak
środa, 6 października 2021, 15:41

Tylko, że wg. badań opinii publicznej, Tajwańczycy sami zaczynają siebie postrzegać jako oddzielny byt.

Sailor
środa, 6 października 2021, 09:28

Zgadza się. Chiny kontynentalne to zbuntowane prowincje, a legalna władza jest właśnie na Tajwanie. Niestety legalna władza nie ma dość siły aby odbić Chiny kontynentalne z rąk komunistycznych zbrodniarzy i złodziei. Tak samo zresztą jak komuniści nie mają dość sił aby podbić Tajwan.

chateaux
środa, 6 października 2021, 03:40

Tajwan to wyspa. Państwo ze stolica w Tajpei, to istniejące od kilku tysiecy lat niepodległe Chiny, od którego koministyczny separatyści oderwali i okupują większosc terytorium.

a
środa, 6 października 2021, 00:22

Tajwan to nie Chiny, Tajwan został najechany przez uciekające wojska Cznag-Kaj- szek a Chińczycy mają niewiele wspólnego z rdzenną ludnością, która dopiero niedawno uzyskała podstawowe prawa

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 12:40

Tajwan nei został najechany przez wojska Republiki Chin poniewaz należał do Chin od XVII wieku. kłamco .

Adr
wtorek, 5 października 2021, 21:59

To tak jakby rozważać inwazje Korei Pln na Południowa w latach 50 albo rzeź po bitwie pod Mątwami

xXx
środa, 6 października 2021, 08:20

Ja bym raczej porównał do aneksji Austrii, przez Niemcy. W chwili obecnej Tajwan jest podzielony prawie 50:50 pomiędzy zjednoczenie, a niepodległość.

Davien
poniedziałek, 11 października 2021, 12:40

Kłamco obecnie niecały 1 procent mieszkańców tajwanu chce zjednoczenia wiec daruj sobie.

Dostaniesz kopa
środa, 6 października 2021, 15:33

Jedź tam i zapytaj się tajwanczyka czy chce zostać chińczykiem.

Davien
środa, 6 października 2021, 14:45

Taak, to sobie posłuchaj wypowiedzi prezydenta tajwanu:)

chateaux
środa, 6 października 2021, 03:39

A nie było takiej inwazji? Od czego zaczęła się wojna korwańska?

Tweets Defence24