Geopolityka

Prezydent Egiptu chce umocnić stosunki z UE

Muhammad Mursi i Jose Manuel Barroso podczas konferencji prasowej w siedzibie KE - fot. European Commission.
Muhammad Mursi i Jose Manuel Barroso podczas konferencji prasowej w siedzibie KE - fot. European Commission.

13 września, prezydent Egiptu Muhammad Mursi w czasie pierwszej oficjalnej wizyty do Europy spotkał się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Mursi dąży do zwiększenia europejskich inwestycji w Egipcie.Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu Mursiego i Barroso, szef Komisji Europejskiej ogłosił podjęcie decyzji o przyznaniu Egiptowi pomocy unijnej w wysokości 500 mln euro.

Mursi ze swojej strony, zapewnił że w przygotowaniu są liczne, wielomiliardowe inwestycje rozwojowe w Egipcie, do inwestycji w które będzie on zachęcał europejskich inwestorów. Czeka go jednak trudne zadanie uspokojenia zachodnich inwestorów, którzy przyjęli postawę wyczekującą, z uwagi na ciągle niepewną sytuację po obaleniu Hosniego Mubaraka.

Prezydent, także w tym kontekście, odniósł się do protestów i ataków na amerykańskie placówki. Potwierdził prawo muzułmanów do pokojowych protestów, gotowość egipskich służb do zapewnienia ochrony zagranicznym dyplomatom, i potępił wszelkie akty przemocy, nie odnosząc się jednak explicite do zabicia Chrisa Stevensa. Zwrócił uwagę na zróżnicowaną reprezentację wśród swoich doradców - znaleźli się wśród nich, obok muzułmanów, chrześcijanie i kobiety.

Potwierdził również swoje stanowisko w sprawie Syrii - Egipt, podobnie jak nasi partnerzy z UE jesteśmy przekonani, że reżim syryjski nie może trwać. (...) Chcemy skończyć z rozlewem krwi dokonywanym przez rząd. Mursi wykluczył jednak zagraniczną interwencję militarną w tym kraju.

Prezydent Mursi podczas swojego pobytu w Brukseli spotka się jeszcze z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem i szefową dyplomacji UE Catherine Ashton. Następnie uda się do Rzymu, jednego z najważniejszych partnerów gospodarczych Egiptu, gdzie spotka się z prezydentem Giorgio Napolitano i premierem Mario Montim.

UE to główny partner handlowy Egiptu. Wartość wymiany handlowej między nimi wyniosła w 2011 r. 23,2 mld. euro. W tym roku jednak, według szacunków, zarówno obroty, jak i bilans handlowy Egiptu uległy zmniejszeniu. Stopniały też rezerwy walutowe tego kraju - z 36 do 15 mld. dol.

(MMT)

Komentarze