Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki: Zagrożenie ze strony Rosji traktuję jako największe dla Polski

Fot. KPRM
Fot. KPRM

Traktuję w taki sposób zagrożenie ze strony Rosji – tak premier Mateusz Morawiecki wywiadzie dla „Politico” odpowiedział na pytanie o największe dziś, według niego, zagrożenie dla Polski. Skrytykował też plan budowy gazociągu Nord Stream 2.

Z Morawieckim podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos rozmawiał redaktor naczelny Politico Europe Matthew Kaminski.

Premier był pytany m.in. o największe dziś, według niego, zagrożenie dla Polski. „Traktuję w taki sposób zagrożenie ze strony Rosji" - odparł szef polskiego rządu. „Myślę, że to, co Rosja robi na Ukrainie, jest bardzo niebezpieczne” – zaznaczył.

Premier mówił też o projekcie budowy gazociągu Nord Stream 2, który ma połączyć Rosję z Niemcami. „Wbrew temu, co mówią Niemcy, nie jest to projekt biznesowy” – zauważył Morawiecki. Jak zaznaczył, budowa Nord Stream 2 uczyni ukraińskie rurociągi, którymi rosyjski gaz dostarczany jest do Europy Zachodniej, „niepotrzebnymi”.

„I co się może wtedy stać w przypadku wojny w Donbasie, kiedy rosyjska armia ruszy w głąb terytorium Ukrainy? Oczywiście tego nie wiemy, mamy nadzieję, że jednak nie ruszy, ale lepiej, żebyśmy mieli drugą i trzecią linię obrony, niż gdybyśmy mieli pozostać bez takiego rodzaju broni” – podkreślił premier.

Morawiecki pytany był też o możliwość osłabienia polskich instytucji demokratycznych w kontekście reformy sądownictwa. Jego zdaniem, takiego zagrożenia nie ma.

„Nie osłabiamy instytucji. Jestem absolutnie przekonany, że te instytucje wzmacniamy. System sądowniczy w Polsce, po naszych reformach, będzie bardziej niezależny, bardziej obiektywny, bardziej przejrzysty i skuteczniejszy” – zapewnił Morawiecki. Według „Politico” premier stwierdził, że jego gabinet stawia nacisk na rozmowy z Brukselą.

„(Wiceszef KE) Frans Timmermans wykonuje swoją pracę i my wykonujemy swoją pracę i mam nadzieję, że nasze stanowiska będą coraz bliższe” – odparł szef polskiego rządu, zapytany, czy uważa pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej za zagrożenie dla dialogu.

Odnosząc się do kwestii Sądu Najwyższego premier zauważył: „Nawet dziś w Sądzie Najwyższym mamy 11–12 sędziów, którzy bardzo aktywnie wydawali przerażające, odrażające wyroki na polskich bojowników wolności tamtych czasów. To długi cień komunizmu, z którym teraz mamy do czynienia”.

Jak podkreślił, w reformie sądownictwa chodziło o „wprowadzenie dodatkowych mechanizmów, dzięki którym ta bardzo zamknięta, hermetyczna grupa będzie mogła być kontrolowana”.

Jak relacjonuje „Politico”, premier pytany o napięte relacje polsko-niemieckie powiedział, że jedynym obecnie sporem między Warszawą a Berlinem jest stosunek do uchodźców.

„Stosunki polsko-niemieckie wymagają regularnego dialogu i sądzę, że znajdziemy rozwiązanie nawet w przypadku najtrudniejszej kwestii, jaką dziś są kwoty na uchodźców. Patrzymy na tę kwestię w inny sposób niż niemieckie elity polityczne” – zaznaczył Morawiecki.

Według portalu premier powiedział też, iż Polska nie odżegnuje się od przyjmowania uchodźców, czego dowodem ma być „kilka tysięcy zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy, Rosji, Kirgistanu i kilku innych postsowieckich republik”.

„Mamy kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Ukrainy, którzy nie są zarejestrowani. Ale uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by przedstawić naszym przyjaciołom w Brukseli, że robimy, co trzeba, jeśli chodzi o uchodźców” – powiedział Morawiecki.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. kazik

  Niemcy sami stworzyli problem którym chcą nas zainfekować. Zawsze mogą go niemieć . Ale widocznie jest im do czegoś potrzebny.

  1. nowa prawica

   To jest celowe działanie aby rozbić państwa, narodowość ma być multi multi i jeden wielki kolchoz , wtedy łatwiej rządzić, tudzież podporządkować sobie poszczególne kraje

  2. bender

   Dziwne, bo rzymska zasada \'divide et impera\' mówi coś zupełnie odwrotnego, tzn. łatwiej jest rządzić skłóconymi i podzielonymi niż zjednoczonymi. Ale niektórzy od używania własnej inteligencji wolą telewizor.

 2. Geoffrey

  Skąd informacja, że w Polsce jest \"kilkadziesiąt tysięcy\" uchodźców z Ukrainy? O status uchodźcy wystąpiło raptem kilkanaście osób. Ukraińcy przyjeżdżają do pracy i uczciwie pracują, powiększając nasz PKB. Nie wyciągają ręki po socjal.

  1. Janusz klawiatury

   Może i powiększają, ale Polska będzie płacić ich przyszłe emerytury. Tylko Polska. Poszukaj sobie na necie.

 3. Marek1

  Rosja w chwili obecnej NIE MA żadnych roszczeń terytorialnych względem Polski. Ma je za to jak najbardziej w kwestiach interesów ekonomicznych i politycznych. I to jest właśnie główny \"front\" polsko-rosyjski. Niestety Kreml nadal NIE może pozbyć się dawnych, sowieckich jeszcze nawyków i przyzwyczajeń dotyczących prowadzenia ich polityki ekonomicznej w taki sposób, ze NAJPIERW musi być realizowany interes Moskwy, a ewentualnie potem, niejako przy okazji, można poszukać w tym plusów dla innych krajów. To zresztą klasyka w polityce mocarstw w stos. do mniejszych państw. USA robi dokładnie tak samo, tyle tylko, ze może nieco bardziej próbuje zainteresować te kraje swoimi projektami. Mądre kraje potrafią wykorzystać rosnące animozje pomiędzy mocarstwami zachowując swoją autonomiczność, nawet pozostając w ramach bloków polityczno-militarnych. Paradoksalnie taka polityka powoduje najczęściej, że te państwa są traktowane poważnie i po partnersku przez liderów w/w bloków, w odróżnieniu od tych bezkrytycznie wazeliniarskich krajów gotowych do bycia wyłącznie przedmiotem ich polityki ...

 4. Stefan Gałecki

  Rosję można było uważać za potencjalne zagożenie do dnia wypadku w Smoleńsku. Po tej katastrofie Rosjanie udowodnili, że nie mają wobec Polski złych intencji. Pomogli nam w badaniu wypadku. To nasi rządzący w chory sposób budują kapitał polityczny grożąc naszym sąsiadom i partnerom handlowym.

  1. Dawid 1

   W jakim kraju znajduje się wrak TU154M?...tak własnie pomagają

  2. Zbys

   Znajduje sie we wlasciwym miejscu, czyli w miejscu zaprojektowanie i wyprodukowania. Tam wiec spoczal ...

 5. 666

  łatwiej jest rządzić pokazując wyimaginowane zagrożenie- to działa na tłum bo aktualnie Rosja nie jest żadnym zagrożeniem dla Polski

  1. 777

   No to czemu co chwila chwalą się, iż kierują w nas kolejne nowsze straszniejsze rakiety - bo to tacy kawalarze? \"Patrzcie Polaki, niedźwiedź robi GGGRrrr!\"

  2. Patcolo

   Aktualnie może nie choć to dyskusyjne, ale w przyszłości bądź w przypadku likwidacji/rozpadu/erozji NATO Rosją będzie zagrożeniem egzystencjonalnym dla nas jako Państwa a nawet narodu.

 6. Z

  A ja raczej balbym sie Niemiec - odwiecznego wroga Polski i polskosci. Ew. Czechow bo sa 10 razy lepiej on nas uzbrojeni. Lub Serbow bo oni chca zobic Europe po swojemu. Ale dlatego nie jestem premierem ...

  1. Bartek 1

   \"Ew. Czechow bo sa 10 razy lepiej on nas uzbrojeni. Lub Serbow bo oni chca zobic Europe po swojemu.\" Kogo Oni tam zatrudniają? \"Ale dlatego nie jestem premierem ...\" A kim jesteś?

  2. Nikt

   Czesi w co takiego są uzbrojeni i ilu ich jest aby musieliśmy się ich bać?

 7. apel

  apel do premiera Morawickiego! Panie premierze, Wśród moich znajomych którzy są przeciwni sprowadzaniu do Polski islamskich uchodźców powstał pomysł by wspierać Polskę w jej pomyśle POMOCY NA ZEWNĄTRZ - czyli np w Libanie, Syrii itp tak aby ludzie poszkodowani przez wojnę POZOSTALI TAM i mogli tam żyć. My wybraliśmy tę możliwość poprzez CARITAS - wpieramy kwotą nieco ponad 500 zł (na 3 rodziny) miesięcznie jedną z rodzin w Syrii(nie znamy wyznania tych ludzi - po prostu im pomagamy) Prosimy aby PUBLICZNIE zaapelował Pan do Polaków(wszystkich którzy nie chcą problemów jakie mają Szwecja, Niemcy, Francja itp) - aby dobrowolnie... - dowolnymi kwotami na jakie ich stać - wsparli Polskę w tych wysiłkach poprzez stworzenie FUNDUSZU WSPARCIA POTENCJALNYCH uchodźców - (z możliwością odliczenia tych kwot w rozliczeniu rocznym) . Akcja winna być promowana codziennie i on-line winna być ujawniania ilość pieniędzy zebranych na ten cel a także ilości ich wydatkowania. Zapewniam Pana, że jest ogromna ilość ludzi którzy taką akcję wesprą!(nie tylko stronnicy Pana partii ale też ludzie kochający nasz kraj). Dodatkowy efekt \"propagandowy\" wspomoże nasze zmagania na forum EU w walce o rozwiązanie problemu uchodźców - tzn. ODBUDOWY ich krajów i przesiedlenie ich z powrotem do swoich ojczyzn

  1. normalny

   To głupota opłacać się komuś \"by tu nie przyjeżdżał\". Wystarczy referendum i raz na zawsze po wyniku negatywnym zamknięcie granic. Imigranci przyjeżdżają do UE bo są wpuszczani i dotowani, koniec kropka. Poza tym naciski na Polskę mają wymiar polityczny oraz mają dopuścic do początku masowej imigracji z całego świata ludzi obcych nam kulturowo. Już demoliberałowie zawsze nam taka potrzebę wytłumaczą.

  2. kmq

   A skąd wiecie, że te pieniądze nie idą potem do ISIS?

  3. Stefan Gałecki

   Sam bym tego lepiej nie powiedział. Najlepszym dla Polski rozwiązaniem problemu imigracji jest użycie Hibnerytów do patrolowania granic. W ten sposób możemy skutecznie powstrzymać nadchodzącą falę uchoććów.

Reklama