Reklama

Siły zbrojne

Precyzyjne pociski 155 mm Excalibur trafią do Holandii

Holenderska armatohaubica w Afganistanie. Fot. Ministerie van Defensie
Holenderska armatohaubica w Afganistanie. Fot. Ministerie van Defensie

Holenderscy artylerzyści otrzymają nowe precyzyjne pociski artyleryjskie kalibru 155 mm Excalibur Ib produkcji Raytheon. Pierwsze z nich mają trafić na wyposażenie armatohaubic PzH 2000 jeszcze w tym roku.

Holandia, jako już drugie po Szwecji państwo europejskie, zamówiła pociski artyleryjskie Excalibur Ib (M982A1), produkowane obecnie przez Raytheon Company. Pierwsze Excalibury mają trafić do holenderskich sił zbrojnych jeszcze w tym roku. Transakcja odbędzie się w ramach amerykańskiego federalnego programu sprzedaży uzbrojenia dla innych państw - Foreign Military Sales FMS. Nie podano jeszcze ile dokładnie sztuk Excaliburów ma zostać sprzedanych do Holandii. Według producenta, 155 mm pociski mają mieć pełną zdolność do zastosowania w posiadanych przez Holandię systemach artyleryjskich PzH 2000 produkcji niemieckiej.

Przedstawiciel Raytheona do spraw rozwoju programu Excalibur, Mark Hokeness, zapewnił, że amunicja jest zdolna do rażenia celów znajdujących się w odległości ponad 50 km od armatohaubicy. Broń można używać niezależnie od warunków pogodowych, bazując na nawigacji opierającej się o system GPS. Raytheon rozwija też dualny system kierowania pociskami, który oprócz wspomnianego systemu GPS ma zdolność do użycia półaktywnego laserowego systemu namierzania celu. Pozwala to na użycie pocisków nawet w przypadku zakłócenia sygnału z systemu GPS. Dzięki takim rozwiązaniom amunicja ma zdolność do rażenia celów znajdujących się m.in. w ruchu.

Excalibur Ib docelowo ma zapewnić holenderskim artylerzystom zdolność do precyzyjnego uderzania w cele za pierwszym razem, bez potrzeby powtarzania ostrzału. Użycie Excaliburów pozwala na skuteczne wspieranie własnych wojsk zlokalizowanych zaledwie 75 m od miejsca potencjalnego uderzenia artyleryjskiego. Sama dokładność pocisków ma wynosić mniej niż 2 m błędu. Producent wskazuje, że zastosowanie Excalibura pozwala uzyskać efekt możliwy dotychczas do osiągnięcia jedynie przy użyciu ok. 10 konwencjonalnych pocisków artyleryjskich. Podkreśla się również fakt bezpośredniego zastosowania bojowego już ponad 770 sztuk Excaliburów. Dotychczas głównym użytkownikiem tego rodzaju precyzyjnych pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm była US Army oraz US Marine Corps. Raytheon cały czas dąży jednak do poszerzenia grona odbiorców, czego przykładem jest chociażby obecna transakcja z ministerstwem obrony Holandii.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. ??

    A właściwie po co Holendrom haubice 155mm jak pozbyli się chyba wszystkich czołgów ? Ma to jakiś militarny sens ?

    1. Wsiowy

      Inwestują z broń defensywną, to połączenie haubic i amunicji precyzyjnej jest sensowniejsze niż nasze F-16.

    2. Onuca

      Widziales co się działo na Ukrainie? Nie było żadnych bitew pancernych a pole bitwy uslane było wrakami czołgów i transporterów. Excalibur to powinien być pierwszy zakup do krabów i kryli.

  2. taki jeden

    Powinniśmy kupić, bo to co oferuje PGZ (pocisk APR155) to totalna lipa w porównaniu z pociskiem Excalibur.

  3. Teodor

    Holandia pozbyla sie Leopardow 2A6 najprawdopodobniej z uwagi na podnoszenie sie poziomu wod w oceanach. Skoro 1/3 Holandii to depresja, grunt moze byc najzwyczajniej podmokły. Tylko patrzec jak PzH2000 zostana zastapione lzejszymi wersjami kołowymi. Swoją drogą sowieci muszą przejechać Polskę i Niemcy zanim dotrą do Holandii. Na desant chyba nie ma co liczyć, co najwyżej mogą im podesłać kilka rakiet balistycznych. Jeśli zmiany klimatu utrzymają kierunek, wówczas obywatele Niderlandów będą klimatycznymi uchodźcami.

  4. W3-wik

    A to dziwne bo Polska ma taki sam budżet na wojsko jak Hollandia a takich cudeniek przez najbliższe 10lat nie będzie miała. To na co idą nasze pieniądze ?

    1. vvv

      i tu sie mylisz. MON planuje zakup amunicji tej klasy dla krabow oraz kryli. dzieki labedom musimy jeszcze troche poczekac

    2. Boczek

      Na nadrabianie tego, czego Holandia nie musi nadrabiać za ostatnie 250 lat.

    3. bolo

      Polska postanowiła robić te cudeńka samodzielnie. Czy to dobrze, czy źle-to już inna kwestia. http://www.defence24.pl/news_amunicja-precyzyjna-przyszlosc-polskiej-zbrojeniowki

Reklama