Reklama

Siły zbrojne

Porozumienie ws. Air Show 2017

Fot. J. Sabak.
Fot. J. Sabak.

W Dowództwie Generalnym RSZ podpisano porozumienie w sprawie organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017. Dokument określa szczegółowo warunki współpracy i zobowiązania we wspólnym organizowaniu pokazów lotniczych.

Jak poinformował rzecznik prasowy DGRSZ ppłk Szczepan Głuszczak, sygnatariuszami porozumienia są: Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał dywizji Jarosław Mika, Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski, Zastępca Prezesa Agencji Mienia Wojskowego Ilona Kowalska, Prezes Portu Lotniczego Radom S.A. Dorota Rajkowska oraz Prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu Sp. z o. o. Leszek Trzeciak oraz Wiceprezes Jakub Kolecki.

XV edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show odbędzie się 26 i 27 sierpnia na lotnisku 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Będą to nie tylko pokazy dynamiczne w powietrzu, ale także statyczna samolotów, śmigłowców, wyposażenia całych Sił Zbrojnych RP, a także sprzętu i uzbrojenia amerykańskich wojsk sojuszniczych stacjonujących w Polsce.

W pokazach lotniczych udział wezmą ekipy z dziesięciu państw. Będzie można zobaczyć statki powietrzne z Hiszpanii, Holandii, Włoch, Rumunii, Ukrainy, Austrii, Niemiec, Litwy, USA oraz Polski. Na radomskim niebie zaprezentują się zarówno wojskowi jak i cywilni piloci. Maszyny podziwiane podczas lotu, będzie można obejrzeć także z bliska, na lotniczej wystawie statycznej, którą wzbogaci sprzęt Aeroklubu Polskiego, oraz samoloty historyczne, z RWD-5R na czele.

Dla miłośników militariów, przygotowane zostaną naziemne pokazy statyczne obejmujące sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Oprócz tego ma zostać przygotowana edukacyjno-historyczna pokazów, kierowana zwłaszcza do dzieci i młodzieży. Powstaną niekomercyjne strefy dedykowane: Strefa Dziecka, Strefa Challenge 1932 oraz Strefa Kultury Wysokich Lotów.

Nadrzędną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom i widzom pokazów. Po raz pierwszy, wstęp na Air Show będzie bezpłatny, jednak każdy wchodzący na radomskie lotnisko, zostanie poddany kontroli. Na terenie pokazów, nie będzie można nabyć alkoholu, a każda próba jego wniesienia przez widzów, spowoduje interwencję służb porządkowych.

Nad bezpieczeństwem widzów czuwać będzie blisko 1300 żołnierzy, funkcjonariuszy oraz personelu służb informacyjnych i porządkowych.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Weteran porównujący

  Zapewne cena za wejście 50 zł, brak zniżek dla weteranów. Gdy zła pogoda będzie to trzeba wracać. NATO Day w Ostravie jest zdarma. Do pogody mają szczęście. Polacy nie potrafią? Dla kogo te pokazy tak drogie? Nie dość,że ludzie jadą nieraz setki km to jeszcze daleko na poboczach trzeba auto zostawić, autobusy dowożące w małej ilości,a ludzie to nie sardynki, no i stoiska z jedzeniem zasłaniające widok (mniejszy mankament). Czesi dziwnie bez kontroli wielkiej wpuszczają. U nas trochę ciasno przy wejściu. Blisko za to jest do obiektów latających, dobrze dobrane strony świata, pokazy punktualne,to się chwali. Może uda się sponsorów znaleźć, różnorodność także o bsl powiększyć?

  1. facet

   przecież napisano, że wejście darmowe. Proponuję najpierw przeczytać, a nie narzekać dla zasady

 2. Weteran

  Szukałem informacji. Co za wstyd z tą współpracą między MON a samorządem i słabymi parlamentarzystami z PiS (lokalna bolączka tej partii w całym chyba kraju, słaby materiał ludzki?)! Jak tak dalej pójdzie to pokazy będą okrojone,być może darmowe,ale czy jeszcze warte zobaczenia? Za mało informacji... Może się pan minister jednak spręży? Przecież w dobie zbliżenia z USA można by było zobaczyć także sprzęt lotniczy tego kraju, np. f-35, oferowane śmigłowce, drony. Pamiętam przylot z Mińska f-15 i świetny pokaz. Co z zawieszonymi W3Sokół?

Reklama